banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Apr 2024, 10:10

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 174 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jun 2002, 17:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ne znam bas koliko ti je to tacno.Po ponasanju nekih bih rekla da su u proslom zivotu bili magarci,a stare navike se ne zaboravljaju lako. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Jun 2002, 20:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
ako ja pocnem ode na topic ono baaaaas offffffff :lol: :lol:
znaci bolje da cutim 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 10:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
...


Poslednji put menjao Najgora dana 24 Jun 2002, 18:51, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 10:51 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jun 2002, 14:31
Postovi: 109
E ja sam u proslom zivotu bio Londonski Dzek trbosjek zap zap.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 11:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Tema o reinkarnaciji postoji pa možete tamo pitati i možemo tamo nastaviti o tome.

Nekidan sam preko poznanika nabavio Sveto Pismo od Jehovih Svjedoka. Cijena: koliko daš. Možeš dati 10 KM a mislim i da možeš ne dati ništa. Kod pravoslavaca je sasvim druga priča. Sjećam se da sam prije par godina sa prijateljem kupovao i kupili smo kod adventista ali smo gledali i kod pravoslavaca i kod njih je bilo dosta skuplje. Pored toga kod njih je mislim i teže kupiti Sveto Pismo, moj neki prijatelj je nedavno tražio i nije našao!!! Sa druge strane kod sekti su te knjige veoma jeftine, cijene su im takve da teško mogu biti jeftinije, možda prodaju i po cijeni proizvodnje tih knjiga a mnoge dijele i besplatno i to ne samo brošure već i čitave knjige, Biblije. A kod pravoslavaca je Sveto Pismo skupo i to ako ga uopšte ima. Šta nam to govori? Mislim da je pravoslavce "malo" strah od toga da ljudi čitaju Sveto Pismo koliko god to čudno zvučalo. Strah ih da će ljudi ako pročitaju i uporede ponašanje crkve sa učenjem Svetog Pisma pa razmisle svojom glavom doći do po njih opasnih i nepoželjnih zaključaka. To se vidi i iz toga što pravoslavci uopšte ne bacaju težište i naglasak na ono na šta bi trebali a to je upravo čitanje Svetog Pisma već na neke liturgije, krštenja, slave, ikone, odlazak u crkvu, oslovljavanje sveštenika sa "oče" i sl. dok sekte ipak potenciraju čitanje Svetog Pisma što je u svakom slučaju pohvalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 12:01 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Da li se učenja Pravoslavne, Katoličke, Protestantske, Adventističke crkve razlikuju? Možda malo.
Ne može niko da porekne nijednu od deset zapovijesti. Tih deset zapovijesti se provlače kroz sve religiozne knjige. Možda ima i manijaka koji zapravo propovijedaju obrnuto, ali to i nije toliko bitno. Ono što hoću da kažem da su neki osnovni principi već prokuženi i nema više.
Neiskrena molitva i konstantan boravak u crkvi ništa ne znače. Učlanjenje u sektu ne znači da postajete bolji.
To je sve pod prijetnjom neke kazne. Ako ne budete radili kao što mi kažemo nećete dobiti nagradu. A nagrada je patetična priča o vječnoj sreći koja vas čeka tamo negdje. Sad ste nesretni, ali ne mari, kad umrete bićete sretni. Ako budete radili šta vam se kaže, to jest.
Ljudi prestrašeni time počinju naizgled da slušaju. Pa ako neko radi sve što radi samo radi nagrade, to onda i nije neki čin, zar ne?
Tu već dolazimo do pitanja motiva svega što čovjek radi. Čak i ako učinite dobro vi dobijate neku satisfakciju. Međutim, znači li to da je ispravno samo ono dobro djelo koje će učiniti da se osjećate lošije u svakom pogledu? Nije, bar po meni. Svako i treba da teži da bude sretan. Ako vi činite dobro, i ne činite nikome zlo, to je to, ne može bolje.
Ne može niko da prodaje priče o svojoj sreći koju je postigao pronašavši 'istinu'. Čaša meda ište čašu žuči, malo si sretan, malo nesretan, to tako ide. Da nema nesreće, ne bi bilo ni sreće. Dijete kome se stalno ugađa postaje razmaženo i nesretno. Nikako na ovoj zemlji ne možete postići konstantnu sreću.
Zato ja mislim da ne treba stalno ganjati te neke 'istine' i pronalaziti ne znam šta. Ono što imamo je sada i ovde, sasvim dovoljno. I za sreću i za nesreću. Na nama je da nekako odredimo pravi omjer.
Take it easy, sjajna rečenica. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 14:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Feb 2002, 01:00
Postovi: 76
[quote="banjalucanka"]damire jesi ikad bio na jednom od njihovih predavanja???? ako nisi onda ne maslaj ovuda :wink:
vaderu nisam mislila na prosli zivot, ne vjerujem i reinkarnaciju
ne svidja mi se ideja da u sljedecem zivotu budem tamo neki nilski konj :wink:[/quote]

Banjalucanka, a sta ako jesam? Da li onda mogu da maslam ovuda?

Blue, dobro receno. Pitao bih te samo da li mozes da stojis na zidu koji raj od pakla razdvaja i da gledas na obje strane? I naravno jos da te pitam sta vidis onda?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Pa dobro, ja ovo pitanje shvatam figurativno. Svako može da u danom trenutku napravi izbor hoće li uraditi ono što smatra ispravnim ili neće.
Ako nisam dao zadovoljavajući odgovor, nema veze. Bolji ne mogu ni da dam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 15:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
damire da si bio i ako si bio onda neces govoriti to sto govoris :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 15:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jun 2002, 14:31
Postovi: 109
Sektastvo u vijeri je najvece otpadstvo koje nas moze zadesiti evo pogledajte koliko vijerskih fanatika imamo dervisi se rezu kojekakvim cakijicama,filipinci se prikivaju za krst,katolicki popovi siluju e jebo ti onda sve to u sta nam je ostalo da vijerujemo.Evo i ova nasa nedaca koja nas je nazalost sviju pogodila izazvana je zbog vijere i kazem da vijera isto sto i komunizam utopija zato vjerujte vi u ono sto vidite i gledajte od cega zivite i nemojte padati na kojekakve price za laku noc jer jos se niko nije vratio iz svijeta mrtvi pa da nam kaze kako je tamo a do tada mozemo samo lupetati i nagadjati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Jun 2002, 15:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Muki je napisao:
Evo i ova nasa nedaca koja nas je nazalost sviju pogodila izazvana je zbog vijere

Ne zbog vjere već zbog nevjere

Citiraj:
vijera isto sto i komunizam utopija


Ni jedno nije utopija

Citiraj:
jos se niko nije vratio iz svijeta mrtvi


Jesi siguran?
Ti zapravo hoćeš reći da se niko tebi nije vratio. A i kad bi se neko vratio iz mrtvih ateisti ni tada ne bi vjerovali, to je Hrist lijepo rekao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 15:16 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jun 2002, 14:31
Postovi: 109
Vader kada ces shvatiti da je vijera nastala od niceg drugog do samog straha.Fojerbah je lijepo rekao dok bude smrti bice i religija i kad covjek prestane stariti i umirati to ce isceziti.A da rat na Balkanu nije bio vjerski jeste i u to me nemoze niko zbuniti jer su bas mnogi popovi i hodze zanemarili boziju rijec i latili se kama i klanja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Jun 2002, 19:33 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Muki je napisao:
Vader kada ces shvatiti da je vijera nastala od niceg drugog do samog straha

Nikad :)

Citiraj:
Fojerbah je lijepo rekao...


A Biblija je još ljepše rekla... :D

Citiraj:
A da rat na Balkanu nije bio vjerski jeste i u to me nemoze niko zbuniti jer su bas mnogi popovi i hodze zanemarili boziju rijec i latili se kama i klanja


Rat na Balkanu je bio iz raznih razloga a ponajviše duhovnih ali ne u smislu u kom većina misli. A to da su popovi i hodže zanemarili Božiju riječ je tačno ali to ne govori ništa loše o Božijoj Riječi već samo o tim popovima ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 10:41 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Jun 2002, 14:31
Postovi: 109
Vader skini prasinu sa ociju netruj se necim sto ne postoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 20:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue

U vezi sa tvojim pretposlednjim odgovorom na ovoj temi da kažem da se u suštini slažem, donekle, ali bih te pitao nešto.

I ja se ne slažem sa raznim stvarima u učenju i ponašanju sekti ali te pitam kad si ih ovako malo iskritikovao mogao bi se izvući zaključak da ti znaš bolje od njih kako to treba da ide, da znaš bolje kako treba da se gleda na sve to i kako i šta da se uči pa me interesuje da li ti radiš to što je bolje, da li se ponašaš u skladu sa onim što misliš da je bolje od onoga što oni propagiraju? I ne zaboravi da kad pričamo o sektama i njihovom učenju ipak pričamo o duhovnosti i načinima produhovljavanja.

Dakle kad si rekao da njihov način nije baš dobar da li ti onda upražnjavaš taj po tebi bolji način produhovljavanja?

npr.
blue je napisao:
Neiskrena molitva i konstantan boravak u crkvi ništa ne znače

Slažem se ali da li ti onda upražnjavaš ono što duhovno nešto znači?

Citiraj:
Učlanjenje u sektu ne znači da postajete bolji


Slažem se ali da li ti radiš ono što će te učiniti duhovno boljim? Kažem duhovno zato što se ni u sekte ne učlanjuje da bi se bilo bolji recimo intelektualno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 21:49 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Sad ću da dam odgovor Vaderetu (eto ti dativ ;) )
Ja, kao i Najgora, nisam neka duhovna osoba. Stoga ću da dam jedan neduhovni odgovor. ;)
Čitao si Sidartu. Meni se dopada onaj čova što je vjerovao u rijeku.
Imam svoje mišljenje o tome šta je bolje. Da li se ponašam u skladu s tim? Kako kad. Zavisi od raspoloženja.
Da li upražnjavam ono što duhovno nešto znači? Pitanje mi je zbunjujuće. Od vjerskih stvari ne radim ništa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Jun 2002, 23:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Sad ću da dam odgovor Vaderetu (eto ti dativ ;) )

Šta zar ti se nije svidio onaj?
Pa dativ od blue može biti bluetu ili blueu. Ako ima nešto treće što ti se sviđa ti reci.

S druge strane dativ od vader je jasno: vaderu.

Toliko o dativima :)

Citiraj:
Čitao si Sidartu. Meni se dopada onaj čova što je vjerovao u rijeku.

I meni se on sviđa. Ma meni se sve u Sidarti sviđa. Hese je legenda :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Jul 2002, 11:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Zna li neko čiji su ovi što dijele po gradu listiće naslovljene sa "Hoće li ovaj svet preživeti?"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Jul 2002, 12:28 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Šmrc.... ja nisam dobio nikakav letak. ;)
Je l' samo to piše? I nije neki letak.
U zadnje vrijeme sam čuo neuobičajeno mnogo proročanstava o kraju svijeta. Te asteroid, te neki Rumun koji je u nekom našem manastiru imao nekakvu viziju zemljotresa koji će 'spojiti sjeverni i južni pol', te....
A ne čitam zonu sumraka, ovo sam sve čuo na SC-u.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Jul 2002, 14:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Jao ni ja nisam dobio te listiće :( a baš bih htio da vidim o čemu se radi (ako neko zna neka napiše)

blue je napisao:
mnogo proročanstava o kraju svijeta. Te asteroid

Asteroid nije proročanstvo već naučno potvrđena stvar, jedino se ne zna hoće li nas tresnuti ili neće

Kad smo kod apokaliptičkih priča mislio sam otvoriti temu na nauci o jednoj od tih priča koja je sve aktuelnija ali izgleda da bi bilo bolje ovde na ČiD otvoriti temu uopšteno o tim stvarima (pošto očigledno toga ima dosta :)) pa da sve to razgledamo sa religijsko-filozofsko-naučne strane :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 174 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs