banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 01 Apr 2008, 10:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I kao kulminacija, oni Isusa smatraju samo prorokom i ničim više.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 01 Apr 2008, 12:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Znači smeta im božanski status Isusa Hrista, ako dobro vidim?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 01 Apr 2008, 15:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
Možda im smeta to što mi pripisujemo božanski status Isusu? Šta ako su oni,a ne mi-u pravu? I just ask. 8) Mi polazimo od premise da smo 'mi' u pravu, a oni greše. A šta ako pak nije tako? Opet samo pitam. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 01 Apr 2008, 15:53 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Da. Mada se ovde priča o tačnosti prevoda tih stihova, recimo uzevši u obzir original, šta je tačno? Kad to vidimo možemo pričati dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 01 Apr 2008, 17:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Ради се просто о томе да се божанска природа Исуса Христа помиње још код пророка (конкретно Исаије и Давида),
да Апостоли врло јасно се обраћају Христу као Сину Божијем ("Господ мој и Бог мој")
а да се ови не либе сва та мјеста лијепо да преправе и исправе само да би потврдили властита учења.

Још кад погледамо све њихове преправке и фалсификате у преводу Светог Писма све је јасно о каквим се људима ради:
"Watchtower", зарађује милијарде долара годишње на туђој наивности, од вјерника праве продавце и промотере промотивног материјала.

Та сва прича нема пуно везе са теологијом...


ἔχρισέ σε, ὁ Θεός, ὁ Θεός σου - помаза те Боже, Бог твој (свима је јасно шта значи "о Теос" - Бог, из чега и долази "тео-логија" "бого-словље")

а превод Јеховиста - "зато га је Његов отац нарочито благословио", хајде и да узмемо помазање као "нарочит благослов",
али реченица нити садржи појмове "отац" нити стоји у том граматичком и временском облику - дакле чисто измишљање,
само да би се избјегло онако како то стоји у оргиналу - називање Христа Богом!
(каквих примјера у Библији има на још мјеста)

Ово да покажемо било ком филологу, лингвисти, преводиоцу, ма и макар неком ко тек површно зна Грчки и био би згрожен...
Силују Свето Писмо да би потврдили властита небулозна учења...катастрофа....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 02 Apr 2008, 12:23 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Citiraj:
"Watchtower", зарађује милијарде долара годишње на туђој наивности, од вјерника праве продавце и промотере промотивног материјала.

Upravo to.
Pošto nastupaju u paru dok jedan priča a drugi se nadovezuje, onaj koji trenutno pravi pauzu ti u međuvremenu gura u ruke njihove časopise "Kula stražara" i "Probudite se".
POšto još nije ojačalo tlo za njihovo djelovanje časopisi su besplatni a inače se naplaćuju.
Jehovini Svjedoci dobivaju sedmični raspored koliko obilazaka i ubjeđivanja moraju da naprave i utrpaju što više časopisa.
U knjizi o Svjedocima (pisao je bivši svjedok) piše da su osobe koje ikad uspiju da izađu iz te sekte kasnije izuzetno dobri trgovački putnici, jer su ispekli zanat pokućarenja i ubjeđivanja.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 12:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
Damaskin je napisao:
Још кад погледамо све њихове преправке и фалсификате у преводу Светог Писма све је јасно о каквим се људима ради:
"Watchtower", зарађује милијарде долара годишње на туђој наивности, од вјерника праве продавце и промотере промотивног материјала.


Baš me zanima kako ti vidiš da oni zarađuju milijarde dolara-na čemu? Na osnovu čega to oni zarađuju milijarde dolara (!)? Mislim da je ova izjava prilično naduvana. Watchtower deli uglavnom besplatno njihovu literaturu-šta oni konkretno zarađuju? I kako?

Citiraj:
Та сва прича нема пуно везе са теологијом...


Pa dobro, zavisi, oni i nemaju neke teologije, ali je isto tako nerealno reći ono gore.

Citiraj:
ἔχρισέ σε, ὁ Θεός, ὁ Θεός σου - помаза те Боже, Бог твој (свима је јасно шта значи "о Теос" - Бог, из чега и долази "тео-логија" "бого-словље")


Ovo sam i ja istraživao. Zašto misliš da je ispravniji prevod Vuka: "Pomaza te, Bože, Bog tvoj", od njihovog prevoda: "Pomaza te Bog, Bog tvoj"?

Citiraj:
а превод Јеховиста - "зато га је Његов отац нарочито благословио", хајде и да узмемо помазање као "нарочит благослов",
али реченица нити садржи појмове "отац" нити стоји у том граматичком и временском облику - дакле чисто измишљање,
само да би се избјегло онако како то стоји у оргиналу - називање Христа Богом!
(каквих примјера у Библији има на још мјеста)


Eto dao sam kako ide njihov prevod-ostalo može samo da bude njihovo tumačenje. A što se tiče primera koji bi direktno oslovljavali Hrista Boga, onako kako mi to radimo-takvih primera ipak nema, ako hoćemo da budemo realni i dosledni biblijskom tekstu.

Citiraj:
Ово да покажемо било ком филологу, лингвисти, преводиоцу, ма и макар неком ко тек површно зна Грчки и био би згрожен...


Što se tiče tog texta iz Jevrejima 1-ne bih baš kazao, mada je čitav njihov prevod urađen da bi se poduprela njihova nauka. :)

Citiraj:
Силују Свето Писмо да би потврдили властита небулозна учења...катастрофа....


Tako ispada. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 13:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Citiraj:
Eto dao sam kako ide njihov prevod-ostalo može samo da bude njihovo tumačenje. A što se tiče primera koji bi direktno oslovljavali Hrista Boga, onako kako mi to radimo-takvih primera ipak nema, ako hoćemo da budemo realni i dosledni biblijskom tekstu.


E to ja pokusavam da kazem citavo vrijeme mojoj braci krscanima...Antropos, evo pet postenih :wave: =D>

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 13:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 12:32
Postovi: 5054
Lokacija: Kafana " Rolly i pijani piton"
Dragi Isus Hristos je moj jedini Božiji sin. Za vijek vjekova, amin.

_________________
Šekspir je ukrotio svoju goropadnicu, ali mene još niko nije !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 18:04 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
Oficir s ruzom je napisao:
E to ja pokusavam da kazem citavo vrijeme mojoj braci krscanima...Antropos, evo pet postenih :wave: =D>


Nema za šta. Samo tu postoji jedna 'caka'. Ja i dalje verujem da je Isus Božji Sin i da ima božansku prirodu, ali ne verujem da nam se daju tekstovi kakve mi tražimo i kako mi razmišljamo. 8) Zato ne osuđujem J.svedoke koji ne razumeju ovu problematiku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 18:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
XIX century je napisao:
Dragi Isus Hristos je moj jedini Božiji sin. Za vijek vjekova, amin.


Amen, i za mene isto. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 21:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Da, da....aha

Citiraj:
A što se tiče primera koji bi direktno oslovljavali Hrista Boga, onako kako mi to radimo-takvih primera ipak nema, ako hoćemo da budemo realni i dosledni biblijskom tekstu.


zatim...ne dugo...

Citiraj:
Nema za šta. Samo tu postoji jedna 'caka'. Ja i dalje verujem da je Isus Božji Sin i da ima božansku prirodu, ali ne verujem da nam se daju tekstovi kakve mi tražimo i kako mi razmišljamo. Zato ne osuđujem J.svedoke koji ne razumeju ovu problematiku.


...i na kraju...

Citiraj:
Citiraj:
Dragi Isus Hristos je moj jedini Božiji sin. Za vijek vjekova, amin.



Amen, i za mene isto.


Volio bih da u ovoj raspravi uzme ucesca neko od brace Jehovih svijedoka, ovako vodimo raspravu, ubjedjujuci jedni druge da su oni trecu potpuno u krivu...mislim ako igramo troboj onda nek to i bude...ali u medjuvremenu dok se neko od njih ne pojavi hajde igracemo ovako na prvu.

To je problem kod vas krscana sto jedni, pozivajuci se da posjeduju originalne tekstove Biblije tvrde da je Isus sin Bozji
Drugi pak navode opet, pozivajuci se na original Biblije da Isus nije sin Bozji nego poslanik
Treci opet kazu da je on i Bog i sin bozji i Poslanik, naravno da se i treci pozivaju na original Bibliju.

Pazite braco...nema istine s dva lica, nego samo je jedna istina...
Kako prici svim problemima hlane glave i dokuciti pravu stvar???
Izbacite najslabiju kariku

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 03 Apr 2008, 22:15 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ima tekstova oficir samo ih ne vidis. vec smo pisali na jednoj temi. :wink:

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 04 Apr 2008, 07:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 29 Jun 2006, 18:46
Postovi: 426
Oficir s ruzom je napisao:
Da, da....aha
To je problem kod vas krscana sto jedni, pozivajuci se da posjeduju originalne tekstove Biblije tvrde da je Isus sin Bozji
Drugi pak navode opet, pozivajuci se na original Biblije da Isus nije sin Bozji nego poslanik
Treci opet kazu da je on i Bog i sin bozji i Poslanik, naravno da se i treci pozivaju na original Bibliju.


Pa nije to naš problem tako kako ti se čini. :wink: Isus zaista jeste Sin Božji, samo što ne smatraju da On, kao Sin Božji, ima božansku prirodu.

Ja smatram da je ima-iz više razloga. Kada sam kazao da nemamo direktnih textova koji govore o Isusu kao Bogu, dobro znam što sam mislio. Nigde u Novom zavetu nemam takvih izjava jer jednostavno niko u ono vreme nije razmišljao kao mi danas, koji smo skloni da sve sistematizujemo i stavimo u nekakav red. To je problem kod tumačenja Biblije, jer se ona tumači iz našeg ugla, i koriste se savremene metodologije da bi se došlo do nekog rešenja. Prosti primer jeste izraz "žena", ti sam si to naveo kao nešto što je besmisleno, a zapravo-gledano iz I veka AD-uopšte nije besmisleno. Ista stvar, samo mnogo izraženija, jeste i izraz Sin Božji, i ostale hristološke titule koje imamo u Bibliji.

Citiraj:
Pazite braco...nema istine s dva lica, nego samo je jedna istina...
Kako prici svim problemima hlane glave i dokuciti pravu stvar???


Nije tačno, nekad istina ima nekoliko uglova iz koje se može posmatrati. Ako kažeš da je Bog ljubav-onda se to može posmatrati na nekoliko načina i iz nekoliko uglova.

Citiraj:
Izbacite najslabiju kariku


:D Pa mogli bi da razmišljamo o tebi... :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 08 Apr 2008, 11:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Na jednom sajtu sam pročitala interesantan tekst:

Pitanje: Je li Isus Bog? Je li Isus ikada tvrdio da je Bog?

Odgovor: Nigdje u Bibliji nije zapisano da je Isus rekao točno: "Ja sam Bog". Ali ovo ne znači da On nije objavio da je Bog. Uzmimo za primjer Isusove riječi u Ivanu 10:30: "Ja i Otac jedno smo". Na prvi pogled, ovo možda ne izgleda kao izjava da je Bog. Međutim, pogledajmo reakciju Židova na njegovu izjavu: "Odgovoriše mu Židovi: zbog dobrog te djela ne kamenujemo nego zbog hule što se praviš Bogom, iako si samo čovjek" (Ivan 10:33). Židovi su Isusovu izjavu razumjeli kao tvrdnju da je Bog. U stihovima koji slijede Isus nikada nije ispravio Židove govoreći: "Ja nisam tvrdio da sam Bog". To ukazuje na to da je Isus zaista govorio da je Bog kada je izjavljivao: "Ja i Otac jedno smo" (Ivan 10:30). Ivan 8:58 drugi je takav primjer. Isus je izjavio: "Isus im odvrati: zaista, zaista kažem vam, prije nego što je Abraham bio, Ja Jesam". Iznova, kao odgovor na ovo, Židovi su uzeli kamenje kako bi ga kamenovali (Ivan 8:59). Zašto bi Židovi željeli kamenovati Isusa ako On nije rekao nešto što su oni vjerovali da je bogohulno, u ovom slučaju, tvrdnju da je Bog?

Ivan 1:1 kaže da "Bog bijaše Riječ". Ivan 1:14 kaže "Riječ tijelom postala". Ovo jasno pokazuje da je Isus Bog u tijelu. Djela 20:28 nam kaže: "... pasite Crkvu Božju koju je On stekao svojom krvlju". Tko je kupio Crkvu svojom krvlju? Isus Krist. Djela 20:28 izjavljuje da je Bog kupio Crkvu svojom vlastitom krvi. Samim tim Isus je Bog!

Toma, jedan od učenika, izjavio je o Isusu: "Gospod moj i Bog moj" (Ivan 20:28). Isus ga ne ispravlja. Titu 2:13 nas ohrabruje da čekamo dolazak našeg Boga i Spasitelja – Isusa Krista (vidi također 2 Petrova 1:1). U Hebrejima 1:8, Otac kaže o Isusu: "Za Sina, naprotiv, veli: "Prijestolje tvoje, Bože, postoji vječno i žezlo je pravde žezlo tvoga kraljevskog dostojanstva".

U Otkrivenju jedan anđeo upućuje apostola Ivana da slavi jedino Boga (Otkrivenje 19:10). Nekoliko puta u Pismu Isus prihvaća slavljenje (Matej 2:11, 14:33, 28:9,17, Luka 24:52, Ivan 9:38). On nikada ne prekorava ljude kada ga slave. Da Isus nije bio Bog, On bi ljudima rekao da ga ne slave, baš kao što je anđeo u Otkrivenju to učinio. Postoji još mnogo stihova i odlomaka u Pismu koji potvrđuju Isusovo božanstvo.

Najvažniji razlog zbog kojeg Isus treba biti Bog jest taj da, u slučaju da nije Bog, njegova smrt ne bi bila dovoljna da plati kaznu za grijehe čitavog svijeta (1 Ivanova 2:2). Samo je Bog mogao platiti tako veliku kaznu. Samo je Bog mogao preuzeti grijeh cijelog svijeta (2 Korinćanima 5:21), umrijeti i uskrsnuti, dokazujući svoju pobjedu nad grijehom i smrti.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 08 Apr 2008, 21:29 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
talija presla u teologe. :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 08 Apr 2008, 23:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
Талија, сасвим је довољно погледати почетак Јеванђеља по Јовану:

"...Ἐν ἀρχῇ ἦν ὁ Λόγος,
καὶ ὁ Λόγος ἦν πρὸς τὸν Θεόν,
καὶ Θεὸς ἦν ὁ Λόγος..."


или

"...У почетку бијеше Логос,
и Логос бијеше у Бога
и Бог бијеше Логос..."


Или опет онај стих са почетка Старог Завјета, односно Књиге Постања:

"...Да саздамо човјека по лику Нашем, по подобију Нашем!..." 1,26
дакле у Септуагинти стоји множина, а такође за именицу Бог употребљава се израз Елохим
који је множина од Ел односно Елоах = моћни, снажни, кријепки

Такође у стиху 3,22 стоји:

"...И рече Господ Бог: "Ево, човјек (ха-адам) поста као један од Нас, знајући добро и зло!"


На ова мјеста указује и велики рабин Симеон Бен Јоахим:
"Дођите и видите тајну ријчи Елохим. Има три степена, и сваки степен је различит,
па ипак су сви једно, и сједињени су тако да се не раздвајају један од другога."


Слично ћемо наћи и у пророчким Псалмима:
"Бог (Елохим) стаде на сабору Богова (Ел), усред Богова (Елохим) суди (једнина)" (Псалам 81,1)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 09 Apr 2008, 07:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Šta znači to da li je Isus bio Bog ili nije, konkretno za moj napredak u duhovnom smislu?
Zar ću Isusu prepustiti sve svoje dužnosti i obaveze?
Ako uzmemo u obzir njegovu ljudsku prirodu, onako kako su nas učili i kako nam se predstavlja, mi smo vrlinama, prilično daleko i od Isusa-čovjeka.

Kad neko kaže "vjerujem u Božansku prirodu Isusa", na osnovu čega on to vjeruje, može li se zakuniti u to, da li bi bio spreman poginuti za to?
U vremenu CNN-a i Big Brothera šta je prava istina o događajima od prije 2000 i više godina?
Šta laiku znači "originalni prevod", "pisana Božijom rukom" "djela i riječi svetih otaca"?

Gdje se odvajamo od sentimenta, osjećaja pripadnosti i počinjemo zaista znati i vjerovati?

Tema su Jehovini svjedoci.
Zašto im neko pristupa? Zašto neko ne odstupa od religije svojih roditelja? Zašto svi nismo ista religija? Zašto smo tako sami? Zašto se ni jedna religija na zemlji ne može održati bez novca koji je neophodan, ali istovremeno unosi nemir među njene pripadnike?
Satana/Šejtan je kriv za sve? Je li on "tačka na i" svih nekompetentnosti i nemogućnosti da se objasni zlo u svijetu? Ili je to "čudnovati su putevi Gospodnji"? U čemu je razlika između te dvije fraze?
Šta to konkretno znači za duhovni razvoj, moj i tvoj?
"Istina boli" ali kada je saznamo i prihvatimo ma koliko teška i strašna bila, zar to već nije osnov utjehe? Kuda se jedino može krenuti kada smo na potpunom dnu?

Treba naglašavati sličnosti, a ne razlike.

Koliko je sve ovo što sam napisao važno kad vas zaboli zub ili vam pukne slijepo crijevo?
Da vam neko plati 7-dnevni boravak u Americi ili na Jamajci, da li bi tamo tražili hram vaše konfesije za to vrijeme dok ste tamo? Da li bi tražili neki Internet klub da vidite šta ima novo na BL forumu?



Svako dobro...

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 09 Apr 2008, 12:32 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Što se mene tiče, Isus je bio 'Božji sin' isto kao što smo svi mi Božji sinovi i kćeri; razlika je u tome što je on bio "svome Ocu po Volji" a takvih nema mnogo :fadein:

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Jehovini svedoci
PostPoslato: 09 Apr 2008, 16:40 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Okt 2006, 01:07
Postovi: 3791
dzabaleban je napisao:
Šta znači to da li je Isus bio Bog ili nije,
konkretno za moj napredak u duhovnom smislu?



Без обзира што видим да су питања реторичка и да имају за циљ сасвим другу поруку и ток дискусије
не замјери ми што ћу себи дати слободу да кажем пар ствари које се дотичу питања која си поставио.
Долазак Исуса Христа као обећаног Месије којег је кроз вијекове чекао народ Израиља
можемо потпуније схватити тек у контексту времена прије и после његовог живота међу нама.

Још су многи старозавјетни пророци и патријарси - Аврам, Ноје, Јаков, Јосиф, Давид, Соломон...итд.
и знали и предосјећали да је свему у животу смисао ништаван када је једина перспектива смрт и гроб.
Још праведни Јов у оној чувеној дискусији са својим пријатељима који траже узрок његовог страдања
у неким његовим ранијим тајним или заборављеним сагрешењима на крају закључује да
нема међу рођенима од мајке оног који није у нечему сагријешио, и да смисао постојања није у "уредном рачуну"
са некаквим осветољубивим Богом, већ да су проблеми човјека и постојања суштински и онтолошки.

Мојсејево Петокњижје нам свједочи о исконској трагедији људског постојања: имања слободе без одговорности,
која се од духовног узрастања у заједници претворила у данашњи хаос, а наше духовно лутање нас одвојило
од заједнице са Животодавцем и одвело нас у таму и ништавило, у духовно слијепило и ропство.
Сав Стари Завјет јесте величанствена историја успона и падова човјека на нашем кривудавом боготражитељском путу.


Човјек је творевина, дакле он своје постојање не темељи у вјечности, већ је настао једном у времену:
а тако и сва васељена: у једном тренутку је призвана дахом Животодавца из небића у постојање,
а све што је створено није по природи вјечно и своје постојање може имати једино у заједници са извором Живота.
Генезис нам свједочи да све што постоји своје постојање темељи на стваралачом акту Творца и заједници са Њим
(у Септуагинти не стоји Бог као Демијург, већ као Поитис, стварање ријечју, одатле и данашња ријеч "поезија").
Човјеку је подарен дар да буде цар у васељени, да "даје имена" стварима, а тиме и са његовим падом сва творевина дијели његову судбину.


Ако је Исус био само човјек, и дошао на земљу само да пренесе неке поуке,
у чему се онда разликује од било ког од пророка прије њега?
Ако је био само човјек који је живио аскетским животом,
по чему се разликује од којег другог аскете прије или послије њега?

По чему је онда већи од на примјер, св.Јована Крститеља:
Јован је читав живот провео у молитви и посту и на крају пострадао,
зашто се Исус разликује од њега? Зашто сам Јован онда за њега говори
да му није достојан "ни обуће на нози раздријешити"?


Ако је, опет, Исус само оваплоћени Бог са само божанском природом,
онда је све била просто представа: и живот и смрт и страдање,
јер како може да страда и умре онај који је "изнад смрти и страдања"?
То је онда просто једна фарса, позоришна представа за побожни народ?


Тајна и јесте у Христовом Богочовјештву - у томе што је он собом постао вјечна и нераскидива спона између Бога и људи,
савршени Бог и савршени човјек, у свему једнак нама осим у гријеху, који се и на страдање предао не ради себе,
већ да буде савршена жртва за нас, за нас да свједочи и да се за нас понуди у откуп наших слабости.
Васкрсењем он васкрсава не само Исуса Човјека, већ и читаву људску палу природу,
а са њом и читаву васељену: након васкрсења опет све носи клицу бесмртности у себи,
а човјек опет има слободу потпуног избора у заједници са Христом Богом и ближњима или ван те заједнице.

Зато и Павле кличе: "Уколико Христос није васкрсао, узалуд је сва вјера наша";
свједочивши Васкрсењу, Апостоли од изгубљених, престрашених људи који су га се одрекли и разбјежали
одједном постају неустрашиви проповједници Распетог и Васкрслог, идући без трунке страха на губилишта, под мач и пред лавове.
Од неуких и неписмених сељака постају они који силом ријечи остављају без текста и најученије рабине и јелинске философе.
"Невјерни" Тома свједочећи васкрсењу кличе "Господ и Бог мој", а Апостоли силом Христовом лијече болесне и подижу мртве.
Зато и икона Васкрсења показује Христа који стоји над разрушеним адским вратима пружајући руке Адаму и Еви над безданом.


Прича о Христу Богочовјеку сеже натраг прије настанка васионе (...у почетку бијеше Логос...),
и наставља се у вјечности - есхатолошком незалазном дану небеског Јерусалима,
а то казивање у које су укључени сви људи свих времена и сва васељена не можемо сагледати једним погледом,
већ нам поглед мора проћи кроз срж човјека односно људског бића и историје као нијемог свједока наших духовних лутања.


Свако добро


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 215 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs