banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 27 Apr 2024, 23:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 87 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 18:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
O pa prijatelju moj studentski... reklo bi se da ta tvoja skola izucava ARNAUTIKU, ili je bitno izmeniti naziv, makar time postao smesan, samo kako bi se ucenje razlikovalo od Pravoslavnog. Deca... sta ces... Kulturni i obrazovani Protestanti ovde na zapadu su prevazisli taj deciji sindrom i imaju istu terminologiju kao i PC i RKC... Balkan izgleda da jos kaska bez obzira sto svezi dolari stizu za osnivanje jeretickih skola.

Podela zakona na obredni i ceremonijalni je izmisljotina pogane babe gatalice Helene Vajt, i nije biblijska istina. Zasto je ona to izmislisla ? Morala je nekako da opravda seletivni pristup Starom i Novom Zavetu. Jer bez toga nije moguce opravdati subotarsko delimicno slepo postivanje Starog Zaveta (farisejski) i samo delimicno usvajanje Novog Zaveta. Sto bi rek'o narod: Hoce subotari da sede na dve stolice...

A posto si ti skolarac, neka ti onda bude za domaci zadatak da proucis drugo poglavlje Jakovljeve poslanice. Sve ti tamo lepo pise, citati znas, pa izvoli... na jaku hranu, zatvori se u sobu, i udri. Javi se kad proucis... :)

Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Dec 2002, 18:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
sad si ti ko pametan sto se kod tebe taj predmet ne zove hermenautika....ajd pa ti nesto nauci...sto se tice evrope i zapada....skolu sam davno zavrsio i mogu da ti budem profa po pitanju Biblije...jer vidim da si je zamijenio nekim otackim knjigama cim ne vidis ceremonijalne zakone....onda dobro prouci poslanice pavlove..pa vidi sta pise u njima...iili poslanicu jevrejima..ili procu dobro malo jevreje, pa vidi kako su oni proslavljali Boga..i sta su proroci pisali..po pitanju zrtava koje su se prenosile...malo prelistaj knjige mojsijeve, i pogledaj sve praznike....pa ces nesto nauciti....a ne pricati da je elen vajt samo to pronasla....otidji malo kod jevreja...mozda te nauce o hriscanstvu...

sto se tice poslanice jakovljeve...ti rece da kad se nesto tvrdi mora se istinski potvrditi...pa ajde nemoj samo pricati i izvlaciti se...nego potvrdi to o cemu pricas....samo mani se nekih glupih citata i web stranica...imas valjda glavu da nesto smislis...kad otvoris Bibliju..

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Dec 2002, 20:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Hvala ti na ponudi da mi budes profa... samo, postoje daleko autoritativniji ucitelji Biblje od tebe. Sem toga, vec si dokazao osnovno nepoznavanje biblijskih istina, a perfektno poznavanje ljudskih izmisljotina koje su potekle od Milera i pogane babe gatalice Helene Vajt.

Jevrejima svaka cast bas kao i svim drugim ljudima na ovoj kugli zemaljskoj, ali nemam nameru da izucavam njihovu veru. Premalo se ima vremena i za hriscansku veru... Inace, koliko bi me ti Jevreji koji su razapeli i pogubili Hrista, mogli nauciti hriscanstvu, veoma je diskutabilno, pogotovo sto ga ni ne priznaju kao Boga Spasitelja. Slican rezultat bi dobio i kada bi istim povodom otisao kod Budista, Islamdzija, ...

Ja ti navedoh gde da pogledas u Jakovljevu poslanicu. Ti to neces, pa sta ti ja tu mogu ? Ne moze se dobiti sve servirano. Idi malo do baste, pa vadi krompir sam.

Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: lupas ko i uvjek..
PostPoslato: 28 Dec 2002, 13:28 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
sto se tice poslanice...imas samo 8 stih gdje pise carski....a u 10 stihu...o zapovjestima Bozijim...koje ti stavljas u carske...i sad pricas da nesto znas ...a sam si se upetljao...pa neznas kako da se izvuces...

sto se tice ko ne poznaje Biblijske tekstove ostavi to objektivnim ljudima da prosude...ti si subjektivan....i dizes samo sebe....da poznajes tekstvove ti bi usao u raspravu..a ne bi nekih hvalospjevnim recenicama uzdizao prasinu....i sve sto znas da kazes..jeste ja sam srbin, ja sam srbin, ja sam pravoslavac..sta vi mali ljudi ocete....to sto jesi neka si...samo moras dokazati Biblijski svoju nauku....ne glupim frazama...nego odgovorima...poput onog o Lazaru sto te pita...a ti sutis ko neka kurva...i igras po svome....izbjegavas....to bjezanje pokazuje koliko ti poznajes tekstove...

nisam ti ni reko da naucis nesto od jevreja...u tom kontekstu njih nisam ni spomenuo...ali ti opet zelis na fin nacin da spustas svakoj religiji...oni izdali Isusa pa sad nisu za tebe niko ni nista...a ti izdajes na pravoslavni nacin Boga, i to jos ni nevidis...jer gledas vjeru i naciju na istom nivou...jos uvjek...o tome sam ti pricao i spomenuo jevreje....pa drugi put pazi kako ces i na koji nacin blatiti sve ono sto nije pravoslavno....e da znas kako mi je drago sto nemam pravoslavno tumacenje Biblije... :lol:
nista licno...

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Dec 2002, 16:42 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Vera u Boga je jedna kao sto i u Bibliji pise. Pa na taj nacin i tvoje izmisljotine u vezi nekakvih "mnogo vera" je samo jos jedna od biblijskih neistina. POlako ali sigurno se popunjava lista... samonastavi... siguran sam da toga ima jos.

Sve sto ja pisem je iskljucivo vezano za Pravoslavlje. Nista od toga, prijatelju moj, nisam ja izmislio. A i kako da izmislim, kada je sve to jos Hrist ostavio Apostolima, a oni preneli ocima rane Crkve. I tako se to onda vekovima prenosi do danasnjih dana. A u 19. veku, iz otpalog protestantizma, poplava sekti i kultova... poplava laznih proroka koji padose u transove epilepticke i umislise sebi da su poslanici od Boga. Smesno... financijski potpuno opravdano doduse... 10% od svake plate... ma kud ces bolje. Prodavanje Hrista je jako unosan posao... pogotovo kada se nadje dovoljno njih kojima se moze isprati mozak.

Neka je tebi drago, prijatelju moj, sta god ti dusa hoce... jer nigde nije ni napisano da ce svi da se spasu... Samo jedna mala opaska... nisu Srbi izmislili Pravoslavna tumacenja Biblije... jer je to mnogo starija vera i tumacenja koja su formirana jos dok Srbi nisu ni bili Hriscani. A ti izgleda imas problema sa nacijama jer koliko vidim, samo ti o tome trubis... idi malo na forum politike, tamo ti je pravo mesto da o tome raspravljas.


Mah mah

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: c c c...
PostPoslato: 30 Dec 2002, 15:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
lijepo ti preskaces odgovore....

sto se tice nacije....ja sam ti mjesanac...tata musko, mama zensko...tako da nemam problema sa tim...nego ti imas, samo sto to ne vidis....

majke ti ko to formira pravoslavno tumacenje Biblije jos pre nego sto su srbi postali.....zar ne vidis da lupas....i to sad najozbiljnije.....
jer u Bibliji pise da treba svijece da se pale.....za mrtve i za zive...znas li da se za mrtve pale da bi dusa vidjela put do raja....palio moj djed svome ocu..moj otac svome ocu i njegovom djedu....pazi sad...tako 100 godina pale, i jos pale...a dusa i dalje luta.....jadne ove zedne duse, ima da zalutaju u duhovnom smislu kad su Boga ogranicili na svijecu...a da ne pricam o ikonama....sto se tice pavla....daj mi taj crtez gdje je on nacrtao Isusa.....i ako je tako bilo..to je umjetnicko djelo..a vi pretvoriste u ikonu...pa tu ikonu nosite kod svestenika da je osvesti...ili ikonu nekog sveca...mrtva covjeka kod ziva da ga osvesti....pa zar ne vidis da ste ogranicili Boga na ramove i svijecnjake...a da ne pricam dalje.....

ajd ti sredi svoje misli kad drugi put budes pisao...i rekoh ti da pazis sta pises....vjerovatno ovo neko cita...i pitace se....sta je sta...

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Dec 2002, 21:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Luka 11,36. Jer ako je sve tijelo tvoje svijetlo da nema nikakvoga uda tamna, biće svijetlo kao kad te svijeća obasjava svjetlošću.

Otk 22,5 I noći tamo neće biti, i neće potrebovati vidjela od žiška, ni vidjela sunčanoga, jer će ih obasjavati Gospod Bog, i carovaće va vijek vijeka. (u Raju)

Ikone su jevandjelje za oci. Jeres ikonoborstva je odbacena pre vise od 1000 godina kao JERES... kasnis... kasnis... kladim se da neki koji ovde pricaju o reinkarnaciji ce u tebi videti reinkarnisanog ikonoborca sve zajedno sa celom subotarskom bratijom.

Neka citaju ljudi... i neka vide kako su danasnji kultovi poput subotarskog nasledili sve moguce jeresi koje su se pojavljivale u proslosti. Necastivi ocigledno ne odustaje. Ali, Bozju Pravoslavnu Crkvu no vrata pakla ne mogu nadvladati.

Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 08:51 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Ikone (ali i kipovi) nisu ništa drugo do pomagala da čovjek koncentriše svoje misli i molitve ka određenim duhovnim osobama. Ne može se biti isključiv i reći: ko poštuje i ljubi ikone se neće spasiti (jer je tako naučen i moguće da on to što radi radi čistog srca, a to je najvažnije). Ali, jasna je zapovijed Božija da se takve stvari ne čine, jer donose više duhovne štete nego koristi! Svi stari narodi su bili idolopoklonici, i ikonoljublje i kipoštovlje su ostaci toga, jer narode koji su to vijekovima (pa i milenijumima) utkali to u svoju svijest nije bilo lako odvratiti od toga i naučiti da se klanjaju Bogu u Duhu i istini. Zbog toga se pojavilo i ukorjenilo štovanje ikona i kipova, i zbog toga je ostalo do danas, ali vrijeme mu neumitno ističe. Oni koji su to odbacili su u pravu, ali Bog će već u svoje vrijeme učiniti da i oni koji ih se još drže shvate da moraju da ih nadrastu.
Uzgred, Jevreji su još prije 2000 godina odbacili Hrista - i njihova religija i učenje o Mesiji još postoje (i te kako). Hoćemo li zato reći da su oni u tom pogledu u pravu? Hoćemo li to što još postoje oni koji priznaju samo Mojsijev zakon (dakle barem 1500 godina duže od hrišćanstva) uzeti kao argument da su najispravniji? Samo Bog će dati razrješenje svega toga, ali ne moramo dugo da čekamo na to jer se mnoge stvari već dešavaju. Rezultati će biti za mnoge zapanjujući.
Samo još da podsjetim Maran Ata na nešto kada kaže da je ikonoborstvo odbačeno prije 1000 godina. Zanimljivo je to da je malo nakon što se stišala borba ikonoklasta i ikonodula pobjedom ikonodula (ikonoljuba), desio se konačan raskol (ili rascjep!) između istočne i zapadne hrišćanske crkve.
Meni to veoma liči na ono na što je Isus Hrist upozoravao:
45. Ko je dakle taj vjerni i mudri sluga kojega je postavio gospodar njegov nad svojima domašnjima da im daje hranu na obrok?
46. Blago tome sluzi kojega došavši gospodar njegov nađe da izvršuje tako.
47. Zaista vam kažem: postaviće ga nad svijem imanjem svojim.
48. Ako li taj rđavi sluga reče u srcu svome: neće moj gospodar još zadugo doći;
49. I počne biti svoje drugare (U Luki kaže: sluge i sluškinje), i jesti i piti s pijanicama;
50. Doći će gospodar toga sluge u dan u koji se ne nada, i u čas kad ne misli.
51. I rasjeći će ga napola, i daće im platu kao licemjerima; ondje će biti plač i škrgut zuba.
(Matej 24:45-51)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: hvala.....
PostPoslato: 31 Dec 2002, 14:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
lijepo ti to opisa aharone....nemam nista protiv...samo da ti kazaem....da je problem u toj koncetraciji....jer se zaboravi na Isusuve rijeci....blazenstvo na gori....prica o dobrom Samarjaninu....Bog je ostao samo u ikoni...koja prelazi u nacionalnu religiju...samo jedne nacije...zna se iz kojih razloga su ostale ikone...sve je to bila politika...zelja za vlascu...pokusaji da se ujedinje svi hriscani pod parolom ikone su dobre..ili da se uljuljkaju oni koji ne prihvataju.....

Isus kaze ko slusa moje rijeci i izvrsuje ih....to je na blagoslov....a ne paliti svijece.......maran ata...onaj stih iz Luke sto si naveo...da se svijetli tijelo..jer to tvoj odgovor na svijece...ili sta.....jer onda je Neron bio faca i najveci vjernik..jer je palio hriscane, stim sto ih je prvo stavljao u zivotinjsku kozu...i onda su oni svijetlili.....c c c ....ko tebi dade da citas Bibliju....ostani ti molim te na crkvenim ocima, i zitijama.....

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 15:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Za Aharona:
---------------------------------------
Prijatelju... neki put pametno zboris da te milina citati, a onda sve to zeznes sa gomilom nekih ... cudnih izjava. Vidim da imas vizije buducnosti... vezano za "pad ikona", "zapanjujuce rezultate", "necekanja dugog", ... Nemam ja nista protiv toga sto ti "strazis" i posmatras znake vremena. Samo, postavi sebe u vreme velike kuge koja je pobila pola Evrope, i razmisli o tim znacima vremena opet. Nije li tada kraj sveta bio po tim znacima daleko blizi nego li danas ? Ovo ti kazem samo da se ne zanosis previse o tome kako je sve "ocigledno". Jer se mnogi prevarise misleci da je "bas sad dosao taj cas". Razocaranja... ne pitaj.

Malo o raskolu Bozje Crkve. Razlaz se nije desio naglo. TO je bio spor proces koji je zapoceo sa Augustinom (ocem RK teologije). Dakle, proces se odvijao vekovima. Sem toga, treba se okanuti spekulacija na razne teme, pa i te oko razlaza. Pravoslavni smatraju da je skretanje Rima od Bozje nauke glavni uzrok. Jer se jos posle toga rascepi na Protestante, dok se telo Pravoslavne Crkve ocuva do dana danasnjeg. Djavo ne miruje. Bog rece da je njegova Crkva neoboriva i da ce postojati neprekidno sve do Njegovog povratka. Sve te sekte protestantske nastadose u zadnih 500 godina. Osnovase je ljudi. Ko postoji jos od vremena Hrista ? Odgovor je lak.

Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: lupas li ti jos.....
PostPoslato: 31 Dec 2002, 16:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
necemo o sporu....ajd dobro...

ali ono katolici se srusili kroz protestante...a mi pravoslavci nismo..

ma ciji su ono protestanti po srbiji....slijepi covjece. :lol: ..da nisu i oni izasli od katolika..ili srba...

izgleda da i ne znas rijec protestant sta znaci...i zbog cega se zovu protestanti..svi oni koji ne slijed RK ili SPC.......

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 16:53 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
To je rezultat americkih misionarenja po komunisticki razbijenoj zemlji Srbiji. Samo... ima jedan podatak... u zadnjih 10 godina, porast clanstva u sektama = 0% :)


Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: heheheh...
PostPoslato: 31 Dec 2002, 16:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
opet ne odgovoras...oces da se izvuces....lazu te ti tvoji duhovnicari....

uzmi malo stampu..pa ces da vidis koliko oni kazu...ima vise...nego sto mozes zamisliti..jer je ljudima dosadilo da pale svijece..ljube ikone...vrata, stokove...okrecu tepsije sa kolacima...u ima Boga....jer to vjera i religija... :lol:

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 16:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Pricam ti price.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:19 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Maran Ata je napisao:
u zadnjih 10 godina, porast clanstva u sektama = 0%

Ovo nema šanse da je tačno, mada znam da bi ti volio da je to tačno :D

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
O da... tacno je... jer, ima novog clanstva i to se ne spori. Medjutim, mnogi shvatise u kakvim su zabludama bili pa pobegose nazad u Pravoslavlje. Ene ga SerbianCafe vrvi od Pravoslavnih koji se obratise nazad u Bozju Pravoslavnu Crkvu.

Kad saberes i oduzmes... egal... porast = 0%


Pozdrav.

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: evo i tebi....
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
po pitanju toga...varaju te i svasta lupaju ti tvoji svestenici .....i ispada na kraju..

pricam ti pricu... :lol:

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Doticni podaci ne poticu od Pravoslavne Crkve. To je od biroa za statistiku drzave Srbije. 8)

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: lmj
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 16 Dec 2002, 16:22
Postovi: 171
dobro je meni poznat biro....jer sam bio u srbiji 4 godine....

moraju lagati...da bi nekako sebe utjesili...

_________________
ljubi ljubi , al glavu ne gubi...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Dec 2002, 17:35 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2002, 20:27
Postovi: 2244
Kako ti kazes... :(

_________________
Маран Ата


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 87 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs