banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 03:54

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 984 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 50  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jul 2002, 09:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Za vrijeme građanskog rata u feudalnom Japanu vojska bi često iznenada upala u neko mjesto i preuzela kontrolu. Jednom su svi stanovnici izbjegli iz nekog sela neposredno prije upada vojske - svi osim starog zen majstora. Radoznao o tom starcu general osvajačke vojske ode do hrama da ga vidi. Kako nije bio primljen s poniznošću i uvažavanjem na koje je navikao, general planu gnjevom
- Ti budalo! - vikao je, potežući mač. - Zar ne shvaćaš da stojiš pred čovjekom koji te može probosti, a da na trepne!? Usprkos prijetnji majstor ostade miran.
-A ti stojiš pred čovjekom koji može biti proboden, a da ne trepne - mirno odgovori majstor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: duhovnost, :)
PostPoslato: 03 Jul 2002, 09:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Feb 2002, 01:00
Postovi: 76
omega je napisao:
Damire pogrijesio si forum a o temi da nepricam.


Ne bih rekao. Eto dao sam duhovnu recenicu iz koje se moze nesto nauciti, znaci poucna je. Posto je to rekao Jovo, znaci da je izreka. To sto ti nisi nista u tome nasla, to je tvoj problem!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jul 2002, 12:56 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
omega je napisao:
Damire pogrijesio si forum a o temi da nepricam.

Slažem se


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jul 2002, 15:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Kada je Wu-ming pristupio Car mu reče: "Širom zemlje hvale te kao Bodisatvu čiji je um poput Velike Praznine, a nisi ni riječi rekao na ovom skupu. Zato ti sad nalažem poduči me Pravom Putu , kojeg svi pod nebom moraju slijediti."
Wu-ming ne izusti ni riječi.
Za nekoliko trenutaka Car, nestrpljivo opet reče:"Možda ne čuješ dobro pa ću ponoviti: poduči me pravom putu kojeg svi pod nebom moraju slijediti!
Wu-ming je još uvijek šutio i tišina se proširila kroz gomilu jer su se svi usredotočili na tog monaha koji se usuđuje tako ponašati pred Carem.

Wu-ming nije čuo ništa od onoga što je Car rekao niti je primjetio napetost koja je zavladala dvoranom. Sve što je njega mučilo bila je želja pronaći zgodno, tiho mjesto gdje bi mogao nesmetano spavati.
Zajapurenog lica Car je opet progovorio, a glas mu je drhtao od bijesa: "Pozvan si na ovaj skup da zastupaš budistički nauk. Neću više trpiti tvoj bezobrazluk! Još jednom ću te zapitati pa ako ne odgovoriš uvjeravam te da ćeš snositi teške posljedice.
Pouči me Pravom Putu kojeg svi pod nebom moraju slijediti!
Bez riječi Wu-ming se okrene i dok su ga svi zaprešateno promatrali u tišini ode do izlaza i nestane.
Najprije se čuo šum zaprepaštene nevjerice, a zatim nastane silna pometnja. Neki su aplaudirali Wu-mingovoj sjajnoj demonstraciji religioznog uvida, dok su drugi, zgađeni bjesnili, psovali i prijetili prema vratima kroz koje je Wu-ming otišao.
Ne znajući bi li trebao hvaliti Wu-minga ili mu skinuti glavu, car se obrati svojim savjetnicima, ali ni oni nisu znali. Na kraju vidjevši u kakav se metežpretvorila velika rasprava Car je shvatio da, bez obzira kakve bile Wu-mingove namjere, postoji samo jedan način da se izbjegne potpuni neuspjeh koncila.

"Veliki mudrac Han-hsin samostana sjajno nam je pokazao da se veliki TAO ne može ograničiti doktrinom, već se najbolje iskazuje skladnim djelovanjem. Prihvatimo ovu mudrost, koju je tako sućutno podijelio s nama i neka svatko radi najbolje što može na jedinstvu neba i zemlje u skladu sa beskrajnim i sveprožimljućim Tao-om!"
Izrekavši to Sin Neba zaključio je raspravu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jul 2002, 16:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Savršeni spoj molitve predanosti: Neka bude volja tvoja.
Predanost ne počinje u bespomoćnosti, već u prihvatanju Božje svetlosti. Gledajmo na predanost kao na jedan mišić. Kad vežbamo, razvijamo mišiće. Ako vežbamo svakog dana, mišići nam postaju jaki, jači, najjači. Predanost se takođe razvija redovnim vežbanjem. Svoju predanost možemo da razvijamo svakog dana. Bogu se ne možemo predati u jednom danu. To je nemoguće. Niko na zemlji to još nije učinio. To nije tvoja greška, nije moja greška, nije ničija greška. Da bismo postigli potpunu predanost, moramo da neprekidno uvežbavamo tu duhovnu osobinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jul 2002, 14:50 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Imam jedan kao strip "Vikinški priručnik", bavi se Hogarom Strašnim pa ima u njemu nekih mudrih izreka koji naginju i na humor, ipak je to Hogar :)

Ova je baš dobra:

Ne hvali dan dok ne padne veče
Ni ženu dok je ne sahraniš
Ni mač dok ga ne isprobaš
Ni devu dok je ne osvojiš
Ni led dok preko njega ne pređeš
Ni pivo dok se ne opiješ.
(Havamala)


Napiši mudru izreku i tvoje ime će vječno živjeti.
(Nepoznati autor)


Mudrost je ono što dijeli čovjeka od konja - ta se osobina zove još i sedlo. (Ćaknuta Helga)


Mudrom je i ovo dovoljno.
(Hogar)


Svijet je ravan i - izvitoperen.
(Hogar)


Srećan je čovjek koji je zadovoljan onim što ima - zato gledaj da stekneš dovoljno.
(Hogar)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Jul 2002, 14:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ono što vam treba svakog dana rano izjutra jeste nekoliko tihih samodajućih trenutaka sa Bogom.
Bog nije nešto što se dobija spolja. Bog je nešto što se može otkriti iznutra. Šta podrazumjevamo pod duhovnim životom? Podrazumjevamo život inspiracije, težnje i unutrašnjeg jedinstva. Kad ste u stanju da meditirate nekoliko minuta, um tad ne podliježe sumnji, nečistim mislima i nezdravim idejama. Ako stvarno i potpuno prihvatite duhovni život, vidjećete da se, dok trepnete okom, skoro sve vaše teškoće ne samo smanjuju, nego potpuno nestaju. To se događa zato što vaš duhovni život sadrži ogromnu snagu koju u spoljašnjem životu ne posedujete. Kada ta ogromna snaga izbije na površinu, automatski dovodi spoljašnji život da se preda unutrašnjem životu. Kad se predaje, on se ne predaje prinudno, već iz spontanog unutrašnjeg osjećanja. Spoljašnji život se predaje sa radošću, jer osjeća da u samoj predaji dobija punu moć i svo blaženstvo unutrašnjeg života.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Sep 2002, 12:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Držite svoje oči samo 3 dana povezane, i osjetićete po tom da ih vrijeđa svjetlost Sunca. Prekinite svoju vezu sa Bogom samo 3 sata i osjetićete da vam je bolno ponovo gledati u Njegovu svjetlost.

Ne izgonite đavola đavolom jer uvek ćete imati đavola u kući nego izgonite đavola Bogom i đavo ce pobjeći, a Bog će ostati.

Šta vrijedi Bože moj da se opravdam pred ljudima, a pred Tobom okrivim.

Da se okružim stvarima iz celog svijeta? Kakvo poniženje za mene, da me te stvari nadžive, i da sijaju i onda kad zemljina tama ispuni oči moje.

Vi što imate golemo imanje na zemlji čuvajte se da ne postanete imovina svog imanja.

Ne pitam vas, šta vi imate, nego sta vi jeste.

Vjera je moja osjećanje sveprisutnostva Tvoga, ona mi privija koljena zemlji i uzdiže ruke k nebu.

Vjera je moja tuga za Tobom, kad si daleko od mene, krasoto moja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Nov 2002, 21:59 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Neka bolesna žena nalazila se na samrti. Iznenada dobije osjećaj da je uzeta u nebo i da se nalazi pred sudačkom stolicom.

"Ko si ti?" upita Glas.

"Ja sam gradonačelnikova žena.", odgovori.

"Nisam te pitao čija si žena, nego ko si ti?"

"Ja sam majka četvero djece."

"Nisam te pitao čija si majka, nego ko si ti?"

"Ja sam Hrišćanka."

"Nisam te pitao koje si vjere, nego ko si ti?"

"Ja sam ona koja je svaki dan išla u crkvu i uvijek pomagala siromahu i potrebitom."

"Nisam te pitao što si činila, nego ko si ti?"

I tako...budući da Glas nije bio zadovoljan njenim odgovorima žena je bila vraćena na zemlju. Kad se oporavila od svoje bolesti, odluči pronaći ko je doista ona.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2003, 10:27 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Jednom su dva prijatelja hodala pustinjom. Tokom putovanja nešto se posvađaše te jedan prijatelj i ošamari drugoga. Ovoga to zabolje, no, ne reče ništa, uze štap i napisa u pijesku: "Danas me je moj prijatelj udario!"

Nastaviše kretati se te dospješe do neke oaze u kojoj se odluciše okupati. Onaj prijatelj koji dobi šamar, zape u blatu i poče polako tonuti u vodu i gušiti se. Ali, spasi ga njegov prijatelj. Nakon što dode sebi, zapisa na kamen: "Danas me je moj prijatelj spasio!"

Ovaj drugi, koji ga prethodno udari a sada spasi, iznenadeno upita: "Nakon što te udarih, pisao si po pjesku, a sada, nakon što te spasih, pišeš po kamenu. Šta to znači?"

Prijatelj mu odgovori: "Kada nas neko povrijedi, sjećanje na to trebamo zapisati na pijesku da bi vjetar oprosta mogao taj tren izbrisati. Medutim, kada nam neko učini kakvo dobro, sjećanje na to moramo ugravirati u kamen, stijenu, kako taj događaj nikada ne bi bio zaboravljen."


Valja nam naučiti bol zapisivati u pijesku a lijepe stvari otiskivati na kamen!



Prostori ljudskog srca su maleni da bi uz milosrđe nosili i nabujalu mržnju koja kao otrov razara ljudsko bice. Treba nastojati da milosrđe u nama odnosi pobjedu, da ono bude naš trajni pratilac. To je lijek koji liječi ljudske duše i vodi ih na puteve prema Božijoj milosti. Život je vrlo kratak, pa zašto ga provesti u gnjevu i otrovnoj mržnji?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Mar 2003, 14:14 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Skupina putnika došla jer do podnožja visoke planine na čijem je vrhu, kako kažu, bilo neprocjenljivo blago. Željni da dođu do njega tražili su put kojim bi se mogli popeti. Brzo su otkrili da postoje mnoge staze prema vrhu. Na početku svake staze domoroci su tvrdili da je baš ta staza najbolja i zapravo jedina kojom se može doći do vrha.

To je putnike zbunilo jer nisu znali kome vjerovati.
Nekoliko odvažnijih ipak je krenulo uzbrdo i uskoro su stigli do visoravni s koje se nazirao vrh. Čuli su kako ih netko doziva s vrha planine. Glas je jedva dopirao do njih ali je bio razgovijetan. Požurili su natrag do svojih drugova i rekli im da ne brinu jer poruka glasi: SVE STAZE VODE DO VRHA.

Svi su bili oduševljeni i krenuli su podnožjem planine govoreći raznim grupama domorodaca kako svaka staza vodi do vrha, a ne samo njihova. Neki su tu vijest primali s odbojnošću, a neki radosno, no putnici su nastavljali putovati oko planine noseći svima radosnu vijest. No usprkos toj spoznaji nitko se od njih nije pokušao popeti do vrha.

Zapravo oni koji su prenijeli poruku s vrha planine čuli su samo njen prvi dio (Sve staze vode do vrha), a drugi dio koji su prečuli bio je:
POPNITE SE JEDNOM OD OVIH STAZA!

____________________________________


Evo što sufije kažu o prijemčivosti čovjeka za Istinu:

Simab reče:

- Prodat ću Knjigu Mudrosti za sto zlatnika, a neki će ljudi reći da je čak i jeftina.

Junus Marmar mu na to odgovori:

- A ja ću pružiti ključ za njezino razumijevanje, i zamalo ga nitko neće prihvatiti čak ni besplatno.

____________________________________


Neki od vina pijani grešnik dođe u džamiju i glasno zamoli Boga za oprost. Imam ga ugleda, uhvati ga za kragnu i poviče:

- Što takav prljavi pas ima tražiti u Božjoj kući? Zar misliš da bi pijanci poput tebe trebali ovdje moliti?

Čovjek mu na to odgovori:

- Od tebe ne tražim oprosta, nego se molim Bogu zbog svojih slabosti. Kad bi se On ravnao po nasim grijesima, sve bi nas bacio u pakao. Ne vjerujem da na ovom svijetu postoji veći grešnik od mene. Jedino što mi preostaje jeste nada u oprost.

Kad je imam čuo ove riječi, sjetio se riječi velikog majstora Jalaludina Rumija:

"Dođi, dođi, tko god da jesi, bilo nevjernik, bilo da se moliš vatri. Naša karavana nije karavana očaja. I ako si hiljadu puta prekršio svoja obećanja, dođi, dođi, i jos jednom dođi."

____________________________________


Igralo se par djece uz cestu kad ugledase Nasrudina kako im se približava. Kad je bio sasvim blizu njih, dječaci odlučiše da mu ukradu sandale.

Mula, mula - poviče nekoliko njih - na ovo stablo se nitko nikada nije uspio popeti !

Ma hajde? - odvrati Nusradin - Vidit ćete sad da ću se uspjeti popeti !

Izuje mula sandale, ostavi ih na pod i baš u trenu kad je pošao prema stablu, nešto mu prođe kroz glavu, on se vrati, zatakne sandale za pas i poče se penjati.

Na to će jedan od dječaka razočarano:

Ali mula...što će ti sandale na stablu ?

Pa, ako se nitko do sada nije uspio popeti na stablo, otkud ću znati da gore ne postoji cesta...

***
PS. Ova anegdota govori o nemogućnosti racionalnog objašnjenja onog sto se obično naziva intuicijom...

____________________________________


Neki je mladić stalno govorio protiv sufija. Dhu Nun skine svoj prsten s prsta i reče mu:
"Idi na tržnicu i prodaj ga za jedan dukat."
Mladić obiđe cijelu tržnicu, ali nitko ne htjede dati za prsten ni pola zatražene cijene pa se on vrati i ispriča kako je bilo.
Tada ga Dhu Nun posla draguljarima da oni procijene prsten. Procijenili su ga na 1.000 dukata.
Tada Dhu Nun reče mladiću:
Ti znaš o sufijima koliko i ljudi na tržnici o ovom prstenu.

____________________________________

Postoji jedna bilješka sufijskih učitelja:

Nitko od mene nije naučio umijeće gađanja lukom, a da me kasnije nije učinio svojom metom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Mar 2003, 23:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Živio jednom mladi princ koji je vjerovao u sve osim u tri stvari. Nije vjerovao u princeze, otoke i Boga.
Njegov otac kralj reče mu da tako što ne postoji. Kako u očevoj zemlji nije bilo ni princeza ni otoka a ni znaka o Bogu, mladić povjerova svom ocu.

Ali jednog dana ode on u susjednu zemlju i, na svoje zaprepaštenje, vidje mnoštvo otoka, a na njima čudna i zabrinjavajuća stvorenja, koja se nije usudio imenovati. Dok je tražio čamac priđe mu čovjek u večernjem odijelu.
"Jesu li to stvarni otoci?" upita ga mladi princ.
Naravno da su stvarni odgovori mu čovjek.
A ova čudna bića?
To su prave, pravcate princeze!
Onda mora da i Bog postoji, usklikne princ.
Ja sam Bog! odgovori mu čovjek uz naklon.

Na to mladi princ požuri kući.
Vratio si se - reče mu otac.
Vidio sam otoke i princeze i Boga, reče on prijekorno.
Kralja to ne dirnu: Ne postoje ni pravi otoci, ni princeze ni Bog.
Ali vidio sam ih!
Reci mi kako je Bog bio odjeven!
Bio je u večernjem odijelu.
Jesu li mu rukavi bili zarolani?
Princ se prisjeti da je bilo tako.
Kralj se nasmija: To je odora maga. Prevaren si.

Princ opet ode u susjednu zemlju i na istom mjestu sretne čovjeka u večernjem odijelu.
Moj otac, kralj reče mi tko si ti, negodovao je princ.
Prevario si me, ali nećeš opet. Sad znam da to nisu pravi otoci i princeze, jer si ti mag.
Čovjek se nasmiješi: Ti si taj koji je prevaren, dečko!
U zemlji tvog oca mnogo je otoka i princeza, ali otac te je začarao pa ih ne možeš vidjeti.

Princ se zamišljan vrati doma i kad sretne oca pogleda ga u oči:
Oče, jel' istina da ti nisi kralj, već mag?
Kralj se nasmiješi i zarola rukave: Da sine, samo sam mag.
Onda je onaj čovjek - Bog?
On je drugi mag.
Ali ja moram znati pravu istinu, s onu stranu magije.
Nema takve istine, sine.
Princa to silno ojadi i reče: Ubit ću se.
Kralj čarolijom prizove Smrt, a ona s vrata dade princu znak da je slijedi.
Princ zadrhta, sjeti se lijepih, ali nestvarnih otoka i nezbiljskih, ali divnih princeza.
Pa, dobro, reče: Mogu to podnijeti.

Vidiš sine moj, reče kralj, i ti sad postaješ mag.

A pouka glasi, cijeli život je magija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Maj 2003, 13:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Jednom je neki lovac namjestio zamke da bi lovio životinje. Već sljedećeg dana je u jednoj od zamki pronašao malog vrapca. Kad ga je htio ubiti, vrabac nekim čudom progovori:

"Oj, lovče (skeptice)! Do sada si jeo samo ovce i još uvijek nisi sit. Ja težim samo nekoliko drahmi. Ako me pustiš udijelit ću ti tri savjeta.
Prvi još dok sam u tvojoj ruci,
drugi kad budem na krovu one kuće tamo
a treći savjet ćeš dobiti sa onog stabla pored.

"Slažem se", reče lovac i vrabac mu dade prvi savjet:

"Ako je nešto nemoguće, ne vjeruj nikom tko tvrdi suprotno."

Lovac pusti vrapca, ovaj odleti na krov kuće i izrekne drugi savjet:

"Ne živciraj se zbog stvari koje su prošle. Živi za ovaj trenutak."

Onda vrabac nastavi: "Progutao sam biser težak deset drahmi. Da si ga pronašao čak bi i tvoja unučad bila bogata."

Lovac se rastuži i bude mu žao što je pustio vrapca. Onda vrabac nastavi:

"Zar ti nisam rekao da se ne živciraš zbog prošlih stvari, pogotovo zbog nečeg što je nemoguće. Stvarno si glup. Kako ću ja progutati tako težak biser kad sâm težim tri drahme ?"

Lovac pomalo opet dođe k sebi i upita vrapca za treći savjet.

Vrabac će na to:

"Prva dva nisi koristio, što će ti onda treći ?"

...te odleti kud ga krila nose

***

Maulana Rumi za ovu priču kaže: Davati savjete glupom i nerazumnom sanjaru znači sijati sjeme u škrtu zemlju. Nema zakrpe koja će zakrpiti rupu gluposti i neznanja. Ti koji daješ savjete, ne sij sjeme svoje mudrosti na zemlju neplodnu !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jan 2004, 03:13 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2003, 19:04
Postovi: 363
Lokacija: Banja Luka
Dobre su ove izreke.
Nego zanima me Vader imas li jos koju od sufi majstora. Zen price vecinom sam sve prositao, ali sufi prica je manje i teze ih je naci.
zato ako imas pisiiiii.

No, cim budem nasao vise vremena, a i moram potraziti po kompu i biljeznicama pa cu i ja koju napisati.

No, super je sve sto ste napisali od izreka.

Nastavite

_________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jan 2004, 21:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Baš lijepo što si ovu temu podigao iz zaborava, i ja sam to mislio uraditi ovih dana nekim novim izrekama. Trenutno nemam ništa od sufija ali možda ću nabaviti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Jan 2004, 21:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ukoliko Boga ne staviš na prvo mesto u svemu što činiš i što kažeš, tvoj će život težnje izbledeti do ništavila
Ako slediš duhovni život, onda je u svakom trenutku Bog na prvom mestu u tvom životu. Za običnu osobu, Bog ne dolazi na prvo mesto. Napredak, moć, značaj, slava i razne druge stvari dolaze prve. Međutim, duhovna osoba kaže: Bog mora da bude prvi, unutrašnji život mora da bude prvi. Što posejemo, to ćemo i požnjeti. Mi posadimo seme i ono počinje da klija. Potom izrasta u ogromno drvo. Stoga naš unutrašnji život mora biti na prvom mestu, jer je sve u našem spoljašnjem životu, bilo da je duhovno ili ne, rezultat i otelovljenje našeg unutrašnjeg života. Duhovna osoba oseća da je unutrašnji život od ogromne važnosti i da mora biti na prvom mestu. Obična osoba oseća: ne, duhovni život je nejasan i beznačajan. Hajde da uživamo u životu. Hajde da posedujemo i da budemo posedovani. Hajde da uživamo u svetu i da ceo svet uživa u nama. Ne postoji most koji spaja duhovni i obični život. Međutim, duhovna osoba iskreno vapi: hajde da ostvarim istinu na njen sopstveni način, a onda tu istinu unesem u moj spoljašnji život. Istina je unutra, ali ona takođe treba da se oseti i da se izrazi spolja.




Postoje dve vrste odgovornosti. Jedna je priprema a druga je spoznaja. Priprema je tvoja odgovornost, spoznaja je Božija odgovornost.
Svesno samoispitivanje najpovoljniji je početak ostvarenja Boga. Spoznaja Boga znači otkriće sebe u najvišem smislu te reči. Čovek svesno spoznaje svoje jedinstvo sa Bogom. Sve dok se tragalac zadržava u neznanju, on će osećati da je Bog neko drugi ko ima beskonačnu moć, dok je on, tragalac, najslabašnija osoba na zemlji. A, onog trenutka kada spozna Boga, on uviđa da su on i Bog apsolutno jedno i u unutrašnjem i u spoljašnjem životu. Spoznaja Boga znači čovekovo poistovećenje sa svojim apsolutnim najvišim jastvom. Kad neko može da se poistoveti sa svojim najvišim jastvom, i ostane u toj svesti zauvek, kada može da je otkrije i ispolji po sopstvenoj volji, to je spoznaja Boga.




Čovek čistote ne mora da zna kako d apriđe svetu jer njegov Bog Svevišnji prilazi svetu u njemu i kroz njega.
Čistota je tragaočeva unutrašnja sunčeva svetlost za izlečenje njegovog spoljašnjeg života od bolesti podeljenosti. Ako smo zaista čisti, tada ne vidimo nečistotu u drugima. Ako nismo čisti, tada vidimo blato u svakome. Pravi duhovni ljudi nisu uopšte uznemireni nečistotom, zato što oni imaju ogromnu unutrašnju svetlost, i ta ih svetlost spašava. Dakle, ne traži nečistotu u drugima; misli jedino na svoju sopstvenu unutrašnju svetlost. Što više možeš da na površinu izneseš svoju unutrašnju svetlost, ili će nečistota koju vidiš biti prosvetljena, ili uopšte nećeš videti nečistotu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jan 2004, 01:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Nov 2003, 19:04
Postovi: 363
Lokacija: Banja Luka
Hej Vader hvala na ovom postu, jer mi je malo pomogao da izadjem iz nekih kontova koje me muce zadnjih dana.

_________________
Tamo gde sam Ja, ne postoji "moja" ili "tvoja" strana. I u Svetlosti i u Tami Ja Jesam. Ja sam Mracan kao Ambis u koji se moras spustiti, da bi pronasao Ono za cim tragas. U praznini Nistavila Ja postojim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jan 2004, 19:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Evo izreka iz raznih naroda pod imenom

Mudrosti naroda svijeta


Avganistanske

Brahman za prijatelja i govedinu jede.
Kratak je put do blagostanja, samo je odviše opasan.
Ne uzdaj se u sreću, nego u samog sebe.


Azerbejdžanske

Bestidni nema savesti, nesavesni nema stida.
Iz straha pred ljudima ne sme se govoriti istina, iz straha pred savešću ne sme se lagati.
Majčina kletva je molitva.
Svaka reka koja teče uvek mora da nađe sebi odgovarajući put
Čovek je tvrđi od kamena i nežniji od ruže.


Američke

Kad je bura jaka, svaka luka je dobra.
Kičma malih stubište je velikih.
Na lestve života čovek se ne može popeti sa rukama u džepovima.
Onaj ko prisluškuje tuđe razgovore ne čuje o sebi nikad ništa dobro. (poslovica američkih crnaca)
Osim smrti i poreza ništa nije sigurno.


Arapske

Ako želiš da neka zemlja propadne, pomoli se da u njoj bude mnogo vođa.
Ako seješ kaktus, ne očekuj grožđe.
Bez uzroka se čovek može nasmejati, ali ne i zaplakati.
Bolje je imati hiljadu neprijatelja izvan kuće, nego jednog u kući.
Bolje je prijatelju oprostiti, nego ga izgubiti.
Bolje se vidi crna buba u mrkloj noći, na crnom kamenu, nego oholost u vlastitom srcu.
Budi mudar na rečima, a još mudriji na delima.
Vapaj siromaha diže se do neba, ali ne stiže u ljudske uši.
Vrednost čoveka nalazi se u njegovom srcu i jeziku.
Vreme je gospodar onima koji nemaju drugih gospodara.
Da bismo nekog savršeno voleli, treba ga tako voleti kao da će već sutra umreti.
Za razliku od ljudi, psi, kad se najedu, spremni su da prepuste jedan drugome ono što je ostalo.
I između zala postoji izbor.
Ima stvari kojima je potreban svedok, ali i takvih koje su same za sebe svedoci.
I onaj koga gone i onaj ko goni, prizivaju Boga.
Kad ispustiš strelu istine, njenu oštricu umoči u med.
Kad se sreća penje prema nama, ona se pomaže jednom vlasi, a kad nas napušta, pokida čak i lanac.
Kazna ne ispravlja nijednu nepravdu, ali može da spreči stotinu drugih.
Ko ne zna svoje mesto, ostaće bez njega.
Mnogo pleve - malo hleba, mnogo reči - malo mudrosti.
Nađi opravdanje, pa i iz džamije ukradi ćilim.
Ne peri sirćetom zdelu prijateljstva.
Nemoj se ljutiti što ružin grm nosi trnje, nego se raduj što trnov grm nosi ruže.
Nikad ne potcenjuj moć ljudske gluposti.
Da se pameti na pazar iznesu, opet bi svako svoju kupio.
Dve stvari otkrivaju svoju vrednost tek kad ih izgubimo: mladost i zdravlje.
Dela svedoče o čovekovoj pameti, a reci o njegovom znanju.
Deca su čovekova krila.
I jedna noć anarhije gora je nego mnogo godina tiranije.
Ima dve vrste ljudi: onih koji mogu biti srećni ali to nisu, i onih koji traže sreću ali je ne nalaze.
Jedan prijatelj - nije malo, ako ih je hiljadu - nije mnogo.
Jedno korisno iskustvo više vredi od svih pravila mudrosti.
Jezik je kao lav: ako ga držiš - štiti te, ako ga pustiš - rastrže te.
Kad se sa nekim svađaš, ostavi mesta za pomirenje.
Kad se dvoje prepiru oko vere, onda je bar jedan budala.
Kada nemaš ono što želiš, želi ono što imaš.
Kome su dokazi kratki, jezik je dug.
Lažje i samom lažljivcu katkad odvratna. (takode i madagaskarska)
Mala je korist od očiju ako je um slep.
Med u košnici sreće brzo se ukiseli.
Mudrost je stablo koje u srcu raste a na jeziku donosi plodove.
Nadaš li se praštanju od onoga koji je iznad tebe, budi spreman da oprostiš i onima koji su ispod tebe.
Najdragoceniji su oni prijatelji koje ne poznajemo.
Ne poseduje tvrdica zlato, već zlato tvrdicu.
Nijednoj stvari se previše ne raduj, ali se i ne rastužuj, jer stvari nisu večne.
Od nauke od koje nema koristi isto je kao od leka koji ne leči bolesnika.
Onaj koji želi dobro liči na onoga koji čini dobro.
Požuri da učiniš dobro kad možeš, jer uvek nećeš moći.
Posećuj mudre ljude: ako si glup - oni će te poučiti, ako si mudar - postaćeš mudriji.
Poslušaj onoga ko te natera u plač, a ne onoga ko te zasmeje.
Razlika između znanja i bogatstva u tome je što nas znanje čuva, a bogatstvo mi moramo da čuvamo, i što znanje upotrebom raste, a bogatstvo se smanjuje.
Reči koje dolaze iz srca dosežu do srca, a one iz ustiju najdalje do ušiju.
Ruka koja daje uvek je iznad one koja prima.
Svako časno dobro polako kaplje, nečasno obilno pritiče; ali malo i pravedno, bolje je nego mnogo a zlo.
Smrt te može zaboraviti jedan dan, ali te neće zaboraviti sutradan.
Sporost dolazi od Boga, a brzina od đavola.
Tri stvari vode u propast: lakomost, požuda i samoljublje.
U rasrđenom srcu mora biti mesta za izmirenje.
U svađi se ne odaj jarosti; ona oduzima deo tvoje moći i predaje je tvom bespomoćnom neprijateIju.
Učeni bez rada - kao oblak bez kiše.
Učenje u starosti, to je pisanje po pesku; učenje u mladosti, to je klesanje u kamenu.
Ćutanje je ukras umnoga, a maska glupoga.
Čovek bez vaspitanja je kao telo bez duše.
Čovek je još gospodar reči koje nije izgovorio, ali je rob onih koje su mu se izmakle.
Čuvaj se žurbe, jer ona uvek dovodi do kajanja: onaj ko žuri - govori pre nego što nešto sazna, odluči pre nego što proveri, kudi pre nego što se u nešto uveri.


Afričke

Ako imaš cilj, naći ćeš i put.
Ako ptica kljuca žito tvoga druga - oteraj je, jer će doći vreme kad će i tvoje kljucati.
Ako ti neko kaže da je glad bolja od sitosti, nemoj mu verovati.
Bolje je neprijatelja zadržati van kuće, nego ga terati iz kuće.
Grube šale prijatelja isto su što i izdajstvo.
Za gašenje požara ne traži se čista voda.
Znanje je kao stablo baobaba: jedan čovek ga ne može obuhvatiti.
Kada ti je teško - plači, ali neka tvoje suze ne teku po zemlji - mogle bi je uprljati.
Lažima sedam završetaka, a istina samo jedan.
Lažmože naneti bol sto puta veći nego koplje.
Mudrost ne stanuje samo u jednoj kući.
Ostavi onome koji voli ono što voli, jer ako mu kažeš da ostavi ono što voli, on će i dalje voleti ono što voli, a tebe će mrzeti.
Prevelika mudrost graniči se s glupošću.
Preteranom dobrodušnošću nećeš daleko dogurati.
Samo glupog čoveka mogu slomiti sitne stvari.
Srećna je krtica koja živi pod zemljom i ne vidi ovaj i ovakav svet.
Srce je to koje nas vodi u raj i pakao.
Srce nije koleno da bi se moglo saviti.
Šta će nam bogatstvo ako zbog njega svakog trenutka možemo izgubiti glavu.
Što ne postigneš vikom, postići ćeš ćutanjem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jan 2004, 19:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Bugarske

Ako mi staneš na noge, na sreću ne možeš.
Ako hvališ Boga - nemaš šta da izgubiš, ako ga huliš - nemaš šta da dobiješ.
Ako hoćeš da se udaviš, ne muči se u plitkoj vodi.
Vreme crni, vreme beli.
Glad ne vidi ništa osim hleba.
Bog se najviše čudio kad je video da sinovi kradu od oca.
Da nema siromaha, ne bi imao ko da radi.
Dok pravda tamnuje, krivda caruje.
Zna konj ko ga može jahati.
Jednima novac oduzima pamet, drugima je daje.
Kad nekome činiš dobro, misli i na posledice.
Od jedne iskre mnogo kuća izgori.
Od hodanja nešto, od sedenja ništa.
Odakle se voda zamutila, odatle treba da se izbistri.
Pametna glava vredi stotinu ruku.
Svaka ptica ima nad sobom svoga sokola.
Snaga bez pameti sama se raspada.
Tikve od jednog semena, pa jedne zrele a druge nezrele.
U tuđe jelo ne stavljaj so.
Čovek jedno kroji, a Bog drugo šije.
Čovek nije cvet da ga pomirišeš i znaš kakav je.
Što čovek sam sebi napravi, ne može ni đavo da mu napravi.


Bunjevačke

Ako ne možeš da budeš slavan i bogat, možeš da budeš pošten i dobar.
Ako nisi mio živini, nećeš ni čoveku.
Ako se na mržnju mržnjom odgovara, kako će se mržnja završiti?
Ako se s malim ne možeš zadovoljiti, veće nisi ni zaslužio.
Bogat je ko nije dužan, a mlad ko je zdrav.
Bolje je voleti i izgubiti, nego nikad ne voleti.
Gde brat bratu ruku pruži, tamo rod i dom ne tuži.
Gde ima puta, ne idi stranputicom.
I u rđavom buretu može biti dobro vino.
Ko zlo za dobro vraća, zlo mu se neće od kuće odmaći.
Najgora je ptica koja svoje gnezdo kalja.
Čast tvog bližnjeg neka ti bude isto tako mila kao tvoja.
Čistom obrazu i suza je dosta.
Čovek se ne meri laktom, nego pameću.


Burmanske

Ako budeš mnogo pitao, saznaćeš ono što ti treba.
Ako više znaš, imaćeš više sreće.
Ako uvek ideš, stići ćeš kuda si naumio.
Najvažnije od svega jeste da ne ličiš ni na koga drugoga.
Samo visina ima senku.
Čak i sunce stari.


Vijetnamske

Bolje je biti slep očima nego umom.
Više vredi živeti i najbednijim životom sa svojom porodicom, nego živeti sam u izobilju.
Dobar karakter više vredi nego najlepše lice.
Dok je god čoveku na ramenu glava, ništa nje izgubljeno.
Žena bez muža je kao barka bez jedra, a dete bez oca je kao raskršće bez putokaza.
Za jedan kuan možeš kupiti čoveka, ali čestitost ne možeš kupiti ni za kakve pare.
Iako je boja zlata žuta, od nje, često, pocrni čovekova duša.
Kada supružnici žive u slozi, oni su kadri i vodu iz mora iscrpsti.
Kuća bez domaćina - kao orman bez brave.
Lepe reci ne koštaju ništa, pa ih, stoga, upotrebimo kada je reč o nečijoj sreći.
Mač ima samo dve oštrice, a jezik ih ima na stotine.
Mekano uže čvrsto uže.
Ne boj se surove škole, ona ti neće ostati dužna.
Pakost se uvek nagrađuje pakošću.
Samo se obrati lekaru, on će već da ti pronađe bolest.
Sve znanje mudraca ne vredi toliko koliko vekovna mudrost jednog naroda.
Stara školjka biser daje.
Činiti dobro je teško kao penjati se na liticu, činiti zlo je lako kao spuštati se s litice.
Čovečji otrov jednak je otrovu deset zmija.


Gruzijske

Ako nema ogledala, svet može poslužiti umesto njega.
Bogatstvo je greh pred Bogom, a siromaštvo - greh pred ljudima.
Bogatstvo je kao muva: čas sleti na smeće, a čas na ružu.
Dug ulazi kroz pukotinu, a onda toliko naraste da ne može da izađe ni kroz vrata.
Znanje je vrednije od novca, oštrije od sablje, moćnije od puške.
I u mleku ćeš naći crne mrlje ako se u njega zagledaš.
Ko se pokorava sudbini umire kao rob.
Ljudsko prokletstvo gore je od Božjeg.
Najbolje ptice iza svih lete.
Ne kupuj prve krastavce i prve glasine, jer će im cena brzo pasti.
Otvori svoja vrata, pa ćeš ih i kod drugih naći otvorena.
Svoji nedostaci se lako prepoznaju kod drugih.
Tamo gde jedeš so, ne razbijaj slanik.
Traži lek od onoga koji je već preboleo bolest.
Čovek ne može da prođe a da ne ostavi trag.
Čovek pre ostavlja veru nego naviku.


Grčke

Ako si jak, izazovi poštovanje svojim znanjem i dobrotom. (starogrčka)
Da biste uspeli, potrebni su vam prijatelji. Da biste veoma uspeli, potrebni su vam neprijatelji. (starogrčka)
Dobar mužje onaj kome je žena dobra.
Jedan minut strpljenja, deset godina mira.
Mudrac sve svoje sa sobom nosi. (starogrčka)
Pomozi sam sebi i nebo će ti pomoći. (starogrčka)
Smrt je besmrtna, sve ostalo je smrtno. (starogrčka)


Danske

Veću zahvalnost zaslužuje onaj koji čoveku pomogne da ne padne, nego onaj koji ga podiže.
Vreme je svakome jednako dugo, ali ne i podjednako korisno.
Zavist je kao crv koji grize samo ono drvo u kojem živi.
I onaj je besposlen ko može biti bolje uposlen.
Kad bi zavist bila temperatura, celo čovečanstvo bi bilo bolesno.
Kad bi laganje bila umetnost, svet bi bio pun umetnika.
Kad ti sreća pruži prst, ti joj pruži ruku.
Kajanje je dobro, ali nevinost je još bolja.
Ko daje svinji kad god rokće i detetu kad god plače, dobiće debelu svinju i iskvareno dete.
Ko drži krst u ruci, prvo sebe blagosilja.
Ko mnogo misli, malo govori.
Ko ne želi da ga prevare, treba da ima oči na svakom prstu.
Ko ne želi jeftino da kupi dobar savet, mora skupo da ga plaća.
Ljubav je kao vatra: što veća, to više dima.
Ljubav i smrt ne može niko da izbegne.
Male brige govore, velike su neme.
Mir i dobro sagrađena kuća nikad nisu skupi.
Mlado drvo daje više dima nego vatre.
Mnogi ljudi su kao satovi: pokazuju jedno vreme, a otkucavaju drugo.
Mudrost bez prakse je kao vatra bez topline.
Najopasnija je ona rana koja iznutra krvari.
Ne postoji sreća koja nema neprijatelja.
Ne uzimaj sve, ni uvek, ni od svakoga.
Neka ti pamet služi kao kormilo, a vrline kao jedro.
Novac ne može mirno da leži, on hoće da ruši, gradi i ratuje.
Prikupiti porez isto je kao prikupiti med: iz košnice treba tako uzeti da i pčelama nešto ostane.
Rano bode ono što će biti trn.
Sa smrću treba živeti, a ne juriti za njom.
Smrt plaća sve dugove.
Smrt, sama po sebi, nije toliko strašna; nju je takvom učinio život.
Sreća može čoveka preneti preko potoka i ako on želi da skoči u njega.
Učini lošem čoveku dobro, pa moli Boga da ti ne vrati.
Što bolje polje, to više kopriva.
Što se prećuti - može da se kaže, što se kaže - ne može da se prećuti.
Što veći razum, to kraći jezik.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Jan 2004, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Egipatske

Jedna nit dobra vuče jače nego konopac sile.
Može se bez Boga ići u pustinju, ali se bez njega ne može vratiti.
Neuki čovek liči na tupu sekiru: i njome možeš da oboriš stablo, ali uz mnogo truda. (staroegipatska)
Od vrane ne treba očekivati da hvali drugu boju osim crne.
Svet je ogledalo: pogledaj u njega, i ono će ti vratiti tvoju sliku.
Skrivaj dobro koje činiš, kao što Nil skriva svoj izvor.
Strpljivost je jaka vatra u kojoj ispari sva voda naše tuge.


Engleske

Ako hoćeš da ti kokoška nosi jaja, moraš trpeti njeno kokodakanje.
Bolestima se plaćaju zla uživanja.
Bolje će poštenog čoveka vezati jedna nit, nego nepoštenog konopac.
Budi spor kad biraš prijatelje, a još sporiji kad ih menjaš.
Vaspitaj dete prvih sedam godina, a kasnije radi s njim šta hoćeš.
Velik i dobar retko su ista osoba.
Velike mete najbrže se pogode.
Veliki brodovi duboku vodu gaze.
Više košta izdržavanje jednog poroka nego dvoje dece.
Glasina je veliki putnik.
Gde sve ruke strižu, ovce idu gole.
Dan koji dolazi čini nam se dužim od godine koja je prošla.
Dug je najgore siromaštvo.
Zlatno vreme nikad nije bilo naše vreme.
Život bez veselja je kao uljanica bez ulja.
I onaj ko ima najviše vremena, najmanje ga ima za gubljenje.
Istina ima lepo lice, ali lošu odeću.
Kad je ljubav mršava, mane su debele.
Kad je srce u plamenu, neka iskra izleti i na usta.
Kad se ljubav ohladi, sve mane se vide.
Kad stignemo na obalu, više ne molimo.
Ko vređa prijatelja u šali, ozbiljno ga gubi.
Ko sve veruje - greši; ko ništa ne veruje - opet greši.
Ko se na vreme boji opasnosti, retko kad je oseti.
Ko te je toliko puta prevario kao što si ti sam sebe?
Lakše je naći rupe nego ih zakrpiti.
Lanci od zlata jači su od gvozdenih.
Lenjost tako polako korača, da je siromaštvo brzo stigne.
Loši izgovori su gori nego nikakvi izgovori.
Malo je važno koje je vere zao čovek.
Mnogi bi bili kukavice, samo kad bi imali dovoljno hrabrosti.
Mrlje bogataša se prekrivaju zlatom.
Najveća moć vođe je u ženskim suzama.
Ne nedostaje puteva onome koji hoće.
Ne pravi jedra veća od broda.
Ne uzvraćajući ljutnjom na ljutnju, spašavaš i sebe i onog koji se ljuti.
Neka tvoji poroci umru pre tebe.
Nema slatkog bez znoja.
Nema te vere koja ne bi mogla da se hvali svojim mučenicima.
Nepotrebna stvar skupa je po bilo kojoj ceni.
Niko nije tako dobro potkovan da ne bi mogao da se oklizne.
Nužda nije nikad napravila dobar posao.
Od dva zla ne biraj nijedno.
Odmor je samo za mrtve.
Oni koji traže samo mane, ništa drugo i ne nalaze.
Pouke vode, a primeri vuku.
Pošteni ljudi ne boje se ni svetla ni mraka.
Prijateljevo oko valjano je ogledalo.
Prijateljstvo ne može uvek stajati na jednoj strani.
Ruža će pod bilo kojim imenom opet prijatno mirisati.
Svet ne vodi računa o tvojim pogocima, već o tvojim promašajima.
Svi smo mi Adamova deca, ali je svila stvorila razlike.
Sreća nam može oduzeti samo ono što nam je dala.
Sreća češće stanuje u kolibi nego u palati.
Upali tuđu sveću, ali ne gasi svoju.
Uspeh je upropastio mnogo ljudi.
Uči svoje dete da drži jezik za zubima, a da govori - brzo će naučiti ono i samo.
Ćutanje je, ponekad, rečitije od reči.


Etiopijske

Ako smrt zakasni, mislimo da nikad više neće doći.
Više se mudrosti može naći u divljim brdima, nego u ma kojega sudije.
Zlom čoveku i dimu nema pregrada.
Istina se postepeno razjašnjava, kao što postepeno nastaje jutro.
Istini je suđeno da se bori protiv laži. Istina će pobeđivati, ali će se lažuvek vraćati, te će istina uvek ponovo morati da se bori s njom. Ako to ne bude činila, biće zauvek izgubljena.
Kad bi se skupile sve greške umnoga, dobila bi se planina.
Ko ima dete, i sam se pretvara u dete.
Ne grdi Boga što je stvorio tigra, radije mu zahvali što mu nije dao krila.
Srce se jače od svega raspali i brže od svega ohladi.
Reč koja je pala s jezika liči na jaje koje je palo na pod.
U koga je jezik brz, u toga je um spor.
Čovek bez domovine - kao zemlja bez semena.
Čovek u domovini - kao lav u šumi ili krokodil u reci.
Što silazi s jezika, treba da bude čistije od zuba.


Indijske

Ako ne znate kuda idete, svaki put će vas tamo odvesti.
Ako nekoga proklinješ, pripremi dva groba.
Ako čovek voli sebe, neka ne čini zlo, ma kako ono malo bilo.
Bolje je živeti u svojoj domovini u nevolji, nego u tuđini u zadovoljstvu.
Vatra koja živi u drvetu ne može se videti dok se ne raspali.
Dobro vaspitanje je najveće dobro koje možemo ostaviti deci.
Dobrom čoveku kap vode je okean, a zlom je okean kap vode.
Drži glavu uspravno, makar se na tebe brdo rušilo.
Zlo i dobro pre ili kasnije dobiju šta zasluže.
Zmija ponekad ugrize, a zao čovek na svakom koraku.
I nemoćan gnev vrlo je moćan.
I razbesneli slon može se umiriti ćutanjem.
Izgovoreno razume čak i stoka; neizgovoreno razume samo mudar čovek.
Izgubio si carstvo sveta - nemoj se žalostiti, nije to ništa. Osvojio si carstvo sveta - nemoj se radovati, nije to ništa.
Kad voliš, i majmun ti se čini lep; kad ne voliš, ne mariš ni za lotosov cvet.
Kad se čovek rodi - on plače a drugi se smeju, a kad umire - drugi plaču a on se smeje.
Kap vode koja padne na usijano gvožđe, ispariće. Ista kap, ako padne na lotosov cvet, blistaće kao perla, a ako padne na školjku, postaće biser. Tako i čovek postaje ono s čim se udružuje.
Ko je opijen vinom, pre ili posle se otrezni; ko je opijen vlastoljubljem, ne trezni se do smrti.
Lonac i u more uroni - on će iscrpsti samo onoliko koliko u njega može da stane.
Ljudi mogu da izbegnu posledice zlobe svojih neprijatelja, ali nikad neće izbeći posledice svojih grehova.
Majka je božanstvo, a otac bogatstvo doma.
Maštanje lenštine ne vredi ništa više od potonulog ćupa.
Može se probuditi čovek koji spava, ali ne i onaj koji bdije.
Može se raspući stena, ali se ne može uvek omekšati srce.
Može se upoznati dubina bunara, ali ne i dubina duše.
Mrtav slon ostavlja svoje kljove, tigar svoje krzno, a čovek svoje ime.
Napis na čelu ne može se izbrisati.
Ne prekidaj nit prijateljstva, jer ako je budeš morao vezati, ostaće čvor.
Neka ne čini zlo drugome onaj koji neće da živi u brizi i žalosti.
Nema prijatelja kao što je brat, nema neprijatelja kao što je brat.
Nemoguće je predskazati sudbinu kamena, drveta i čoveka.
Niko nije umro od prokletstva, ni preživeo od blagoslova.
O nebu i majci nikad ne govorimo dovoljno dobro.
Onome kome nije došlo vreme umiranja, ni stotinu strela neće naškoditi; onoga kome je vreme došlo, usmrtiće oštrica trave.
Osveta donosi zadovoljstvo za jedan dan, oproštaj za ceo život.
Prijateljstvo nečasnog čoveka je kao senka ujutru: najpre je velika, a zatim se smanjuje i nestaje. Prijateljstvo plemenitog čoveka je kao senka popodne: najpre je mala, a potom postepeno raste.
Prosjak koji traži mrvice isprosi više nego onaj koji traži kriške.
Reke ne piju svoju vodu; drveće ne jede svoje plodove; oblaci ne gutaju svoju kišu. Sve što je veliko, uvek je korist drugih.
Sa istog izvora piju i mudrac i budala.
Sagrađenu kuću može svako da kritikuje, ali ne može svako da je sagradi.
Svet laska slonu, a gazi mrava.
Svojoj školjci biser je bezvredan.
Sigurno će propasti onaj koji smišlja propast drugome.
Sjedinjene, čak i male stvari postaju jake; besan, divlji slon može biti vezan sa malo strukova slame upredenih u konopac.
Sreća leži na vrhu tvog jezika: na njemu su i prijatelji i neprijatelji, i život i smrt.
Srdžba prelazi u bes samo kad je neprijatelj slab.
Stablo ne uskraćuje svoju senku čak ni onome ko je došao da ga obori.
Suviše brzo uzdizanje početak je pada.
Sudbina se smeje i onima veoma odvažnim i onima veoma opreznim.
Treba dobro da znaš šta ti možeš progutati i šta tebe može da proguta.
Hleb siromaha slađi je od hleba bogataša, jer glad mu daje slatkoću.
U velikih i glavobolja je velika.
U gnevu možemo da skočimo u bunar, ali nikakav gnev neće pomoći da se otud izvučemo.
U napola punoj posudi voda igra i posuda se klati, a u punoj ona je mirna i posuda čvrsto stoji.
U rasrđenog ni očiju ni ušiju.
Čak i bivo neće ostati u kući u kojoj nema sloge.
Čak i đavo ima potrebu za drugom.
Skorpionov otrov nalazi se u njegovom repu; komarčev u njegovoj glavi; zmijin u njenim zubima; čovekov u celom njegovom telu.
Što je vo bez jarma to je dete bez nadzora.


Asirijske

Pametan zna da mnogo ne zna, a budala misii da sve zna.
Čoveka krasi odeća, a kuću metla.
Dok jedna kajsija sazri, stotinu ih otpadne.
Ko se mesa u tuđe stvari, hvata besnog psa za uši.


Sengalske

Ako je kormilo u čvrstim rukama, brod će izdržati svaki uragan.
Ime Boga veće je i od njega samog.
Ko je video oca, video je i sina.
Male nesreće nas oslabljuju, a velike pretvaraju u kamen.
Obogaćen siromah i po danu zvezde vidi.
Teret srećkovića sam Bog nosi.
U bogatom domu i mačka je važna osoba.


Dagestanske

Obuću grize pas kojeg davno nisu tukli.
Ako je desna ruka prazna, leva se s njom neće družiti.
Praznu ruku ni pas ne grize.


Eskimske

Ako mi je sudbina takva, pašću i razbiću se.
Ako ti je žena dobra, druga ti ne treba.
Ženi se uvek sam, bez tuđe pomoći.
Naspavao se toliko da mu se više ne mili da živi.
Tek kad počne da puca led, znaćeš ko ti je prijatelj.
Hranio se kao vuk, pa je kao vuk i živeo.


Zulu

Dete koje ne plače, može umreti na leđima majke.
Srećna je krtica koja živi pod zemljom i ne vidi sveta.


Indijanske

Ako je nama dobro, biće dobro i drugima.
Moji mladići neće raditi, jer ljudi koji rade ne mogu sanjati, a mudrost nam dolazi u snu.


Irske

Gorke su suze koje teku, ali još gorče one koje ne teku.
Dalje dopiru uzdasi nego krikovi.
Poklone primaj s uzdahom.


Izrasle li tvome teletu srebrno vime, iz njega ćeš lako dobiti zlatno mleko. (Beloruska poslovica)
Ljudi liče na natovarena kola: njihov teret ne može se videti za jedan dan. (Poslovica iz Gane)
Ako se ne ispeče dobar hleb, nedelju dana je izgubljeno; ako je žetva loša, godinu dana je izgubljeno; ako brak ne uspe, čitav život je izgubljen. (Estonska)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 984 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 50  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs