banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Maj 2024, 14:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:19 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Oldboy je napisao:
Hristov je napisao:
Banalan primjer toga u svakodnevnom zivotu je slika ronalda na zidu i svoga djeteta u novcaniku, prvo je nakaradno a drugo ok.

Jeste druže ali se taj koji drži sliku djeteta u novčaniku ili Ronaldovu sliku na zidu nemoli njima niti očekuje neku moć od njih dok ljudi od ikona i svetaca očekuju nešto što može samo Bog dati. Kao što Hristov reče "zbog čega rade to pored živog Boga"

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Vec sam ti rekao da svetce ne odredjuju nego objavljuju ljudi.
Niko ti ne brani da se molis samo i iskljucivo Hristu ali to sto je nama unizavanje je nekada veoma Bogougodno.
A i to imas u svakodnevnim zivotnim primjerima.
Pravoslavlje je prakticna, ziva religija.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Wrangler je napisao:
Oldboy je napisao:
Hristov je napisao:
Banalan primjer toga u svakodnevnom zivotu je slika ronalda na zidu i svoga djeteta u novcaniku, prvo je nakaradno a drugo ok.

Jeste druže ali se taj koji drži sliku djeteta u novčaniku ili Ronaldovu sliku na zidu nemoli njima niti očekuje neku moć od njih dok ljudi od ikona i svetaca očekuju nešto što može samo Bog dati. Kao što Hristov reče "zbog čega rade to pored živog Boga"



Snishode, osjecaju se nedostojni obracanja Bogu, pa to rade indirektno.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:23 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
filozof sa vrbasa je napisao:
Oldboy je napisao:
Ukoliko neko ode na ostrog i pomisli da ga je sv. Vasilije izlijecio nekim svojim mocima i ko bi mu se molio kao mocnom covjeku oskrnavio bi i sebe i molitvu i takva molitva ne bi bila Hristu vec onom drugom.


U Bibliji imaš primjer gdje je Isus liječio na daljinu, priča o kapetanu i njegovom slugi.



Pojasni mi sta zelis reci?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ali ako su nedostojni direktnog obraćanja Bogu, koga mole za oprost grijehova?

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Oldboy je napisao:


Snishode, osjecaju se nedostojni obracanja Bogu, pa to rade indirektno.

Ovako nelogično objašnjenje prvi put čujem, čuj "osjećaju se nedostojni" jeli imaš neki izvor za ovu tvrdnju ili si samo tek tako lupio ? Pre bih rekao da su zaglupljeni od strane SPC.

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:31 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Hristove
Ma Boga! Niko se u Pravoslavlju ne moli samo svetima, bilo bi suludo.
Ali ako se nekad pomoli to je simbol tog snishodjenja i ljubavi prema ljudima koji su "prepoznali" Hrista.
Na liturgiji se strogo moli Trojici, bogorodici i andjelima, to je sustina.


Poslednji put menjao Oldboy dana 23 Avg 2012, 22:36, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Wrangler je napisao:
Oldboy je napisao:


Snishode, osjecaju se nedostojni obracanja Bogu, pa to rade indirektno.

Ovako nelogično objašnjenje prvi put čujem, čuj "osjećaju se nedostojni" jeli imaš neki izvor za ovu tvrdnju ili si samo tek tako lupio ? Pre bih rekao da su zaglupljeni od strane SPC.



Stari jesi li ti ikada imao priliku razgovarati sa svestenikom ili monahom?
Ja ih znam desetine i ni jedan mi nikada nije rekao da se molim svetima.

Ne lupam na ovom forumu :-)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Oldboy je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Oldboy je napisao:
Ukoliko neko ode na ostrog i pomisli da ga je sv. Vasilije izlijecio nekim svojim mocima i ko bi mu se molio kao mocnom covjeku oskrnavio bi i sebe i molitvu i takva molitva ne bi bila Hristu vec onom drugom.


U Bibliji imaš primjer gdje je Isus liječio na daljinu, priča o kapetanu i njegovom slugi.



Pojasni mi sta zelis reci?


Pošto Bog liječi na daljinu, nema potrebe ići na Ostrog, Bog će te čuti u bilo kom dijelu svijeta. Je li tako?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31225
Lokacija: Je Suis Ahmed
Oldboy je napisao:

Stari jesi li ti ikada imao priliku razgovarati sa svestenikom ili monahom?
Ja ih znam desetine i ni jedan mi nikada nije rekao da se molim svetima.

Ne lupam na ovom forumu :-)



Zašto crkva ne zakopa te ljude konačno u zemlju?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislim da mi ljudi nekako sami od sebe imamo taj neki "sindrom" da uzdižemo u nebesa ljude koji su život posvetili Bogu i da im mehanički dajemo zastupničku ulogu ili ulogu koja pripada samo Bogu. U Djelima apostolskim se opisuje par puta kako su apostole Pavla i Petra tretirali kao božanstva pa su im oni sami govorili da su samo ljudi i usmjeravali ih na Boga.

Da li SPC podstiče molitve svecima ili ne, odnosno kakav je njen stav, ne znam, ali je previše rasprostranjeno. Da li je krivica SPC ne znam, možda u čovjeku postoji još uvijek ta sklonost ka idolopoklonstvu koja postoji od vajkada, na koju ni crkva ne može uticati. Koliko često mi se dešavalo da ljudi idu nedeljom u crkvu i mole se, a one koji čitaju Pismo nazivaju sektašima.

Koliko je vjera zaista vjera po Pismu a koliko jednostavno sklonost ili arhetipska potreba za idolopoklonstvom, to ne znam. I sad dolazim do onog bitnog dijela, a to je razlika između vjernika koji iskreno po Pismu i kroz Riječ Božiju vjeruju i dolaze Bogu, i onih koji iz sklonosti ka idolopoklonstvu, strahu od budućnosti sklepaju svoju vjeru koja se ne bazira na Pismu i izučavanju Pisma, nego na slijepom prihvatanju svih svetaca i dogmi i svega onoga što im se servira, upravo iz potrebe da se traži utočište u nečem što je više od života i neizvjesnosti koju donosi život. Ova druga grupa se moli i ikonama, i svecima, i moštima, i svačemu nečem.

Da se korigujem: mislim da SPC igra veliku ulogu u dodjeljivanju uloga svecima, sjećam se odlazaka u crkvu, vjenčanja i kumovanje i djeverisanje i svašta nešto, previše su zastupljeni sveci, od šume se ne vidi drveće. Bog kao jedan i jedini, bez dodataka, mora biti centar u bogosluženju.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 23 Avg 2012, 22:56, izmenjena 2 puta

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Bilu su u zemlji samo oni iz praha u prah ne idu. Veci su od praha. Dusa im je i smrtno, trulezno i propadljivo tijelo posvetil. Onome sto zemlja nece nije mjesto u zemlji.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:52 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2012, 12:51
Postovi: 1344
Lokacija: Banja Luka
Ja sam za tako nešto čuo mnogo puta, tipa "molio sam se svetom npr Nikoli" da mi pomogne. Znaš kad će mu pomoći NIKAD jer je davno izumro i bio je čovjek kao i mi što smo. Ko je on da nekome pomaže ili "urgira" kod Boga za tebe, ako je bio pravednik bio je za sebe i mi nikakve veze sa tim nemamo osim što možemo poštovati to što je on radio i tu staje priča, a ako tražiš pomoć ili upućuješ molitvu onda je stvar jasna i Biblija je nedvosmislena po tom pitanju moliš se isključivo Bogu kroz i u ime Isusa Hrista.

_________________
.. i tako na kraju godine u kojoj sam potrosio 365 kondoma,ja ih sve sakupim,istopim i od njih napravim gumu na kojoj pise "GOOD YEAR !!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
Sveti Nikola je navodno zaštitnik mornara. (Zvanično onih koji su preživjeli putešestvija).
Tako da su se vjerovatno molili njemu.

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Oldboy je napisao:
ali to sto je nama unizavanje je nekada veoma Bogougodno.

Tipično lupanje napamet, potpuno zanemarivanje svega što piše u Biblij, znači sve ono napisano u Biblij je beze i beznačajno, ali je jako važno ono što neka budala u mantij mudruje i što nigdje ne stoji u Biblij, već je ono što stoji u Biblij dijametralno onome što budala u mantij mudruje :roll:

Da vidimo šta kaže Biblija, prvo o slikama, kipovima i sl. glupostima:

2. Mojs. 20:4, 5, JB: “Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi...
3. Mojs. 26:1, 2, Ša, 2006: “Ne smijete u svojoj zemlji sebi praviti idole i postavljati kamene likove i spomenike, niti podizati kamenje sa slikarijama, da im se klanjate. Jer ja, Gospodin, jesam Bog vaš.”
2. Kor. 6:16, JB: “Kakav sporazum [ima] hram Božji s idolima? Jer mi smo hram Boga živoga.”
1. Jovan. 5:21, JB: “Dječice, klonite se idola!”

Smiju li se kipovi i slike koristiti kao vizualna pomagala pri molitvi?
Jovan 4:23, 24, JB: “Istinski će se klanjatelji klanjati Ocu u duhu i istini jer takve upravo klanjatelje traži Otac. Bog je duh i koji se njemu klanjaju, u duhu i istini treba da se klanjaju.” (Oni koji se moraju služiti slikama i kipovima da bi razvijali vjeru ne štuju Boga “u duhu”, nego ovise o onome što mogu vidjeti svojim očima.)
2. Kor. 5:7, JB: “U vjeri hodimo, ne u gledanju.”
Iza. 40:18, JB: “S kime ćete prispodobit’ Boga? I s kakvim ga likom usporedit’?”
Djela 17:29, JB: “Ako smo dakle rod Božji, ne smijemo smatrati da je božanstvo slično zlatu, srebru ili kamenu, liku isklesanu umijećem i maštom ljudskom.”
Iza. 42:8, JB: “Ja, Jahve mi je ime, svoje slave drugom ne dam, niti časti svoje kipovima.”

Trebamo li štovati “svece” kao zagovornike kod Boga, naprimjer tako da se njihovim slikama i kipovima služimo prilikom upućivanja molitvi?
Djela 10:25, 26, JB: “Kad je Petar ulazio, pohrli mu Kornelije u susret, padne mu k nogama i pokloni se. Petar ga pridigne govoreći: ‘Ustani! I ja sam čovjek.’” (Budući da Petar nije htio da se netko klanja njemu lično, bi li on poticao druge da kleče pred njegovim kipom ili slikom? Vidi i Otkrivenje 19:10.)
Jovan 14:6, 13, JB: “Odgovori mu Isus: ‘Ja sam Put i Istina i Život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni. I što god zaištete u moje ime, učinit ću.’” (Isus ovdje jasno kaže da Ocu možemo pristupiti samo preko njega te da svoje molbe moramo upućivati u njegovo ime.)
1. Tim. 2:5, JB: “Jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek — Krist Isus.” (Ovaj redak pokazuje da nikom drugom nije dopušteno služiti kao posrednik za kršćane.)

Kako Bog gleda na štovanje kipova i slika?
Jer. 10:14, 15, JB: “Svaki se zlatar zastidi svoga kipa, jer svi su mu kipovi samo varka, nema u njima duha! Isprazni su oni, smiješne tvorevine.”
meni najdraži stavak
Iza. 44:13-19, JB: “Drvodjelja uzima mjeru, pisaljkom lik ocrta, ostruže ga dlijetom, šestarom ga zaokruži i izdjelja ga po uzoru na lik ljudski, kao lijepo ljudsko obličje, da stoji u hramu. Bijaše sebi nasjekao cedre, uzeo čempres ili hrast koje je za se njegovao među šumskim drvećem; ili je posadio bor koji raste od kiše. Čovjeku su dobra za vatru; uzima ih da se ogrije; pali ih da ispeče kruh. Ali od njih djelja i boga pred kojim pada ničice, pravi kip i klanja mu se. Polovinom od toga naloži, dakle, oganj, peče meso na žeravi, jede pečenku i siti se: grije se i govori: ‘Ah, grijem se i uživam uz vatru.’ Ali od onoga što preostane pravi sebi boga, svog kumira [“idolski kip”, Ša, 2006], pada pred njim ničice i klanja mu se i moli: ‘Spasi me, jer si ti moj bog.’ Ne znaju oni i ne razumiju: zaslijepljene su im oči pa ne vide, i srce pa ne shvaćaju. Takav ne razmišlja, nema u njega znanja ni razbora da sebi kaže: ‘Polovinom od ovoga naložio sam oganj, na žeravici ispekao kruh, ispržio meso koje sam pojeo, pa zar ću od ostatka načiniti gnusobu? Zar ću se komadu drveta klanjati?’”
Ezek. 14:6, JB: “Ovako govori Jahve Gospod: ‘Obratite se, odvratite se od kumira [“odvratnih idola”, NS] svojih! Odvratite lice od gnusoba svojih!’”
Ezek. 7:20, JB: “Uzoholiše se zbog divnoga nakita svojega; od njega napraviše kumire — grozote i gadosti svoje: zato im ga pretvorih u izmet.”
Psal. 115:4-8, JB: “Idoli su njihovi srebro i zlato, ljudskih su ruku djelo. Usta imaju, a ne govore, oči imaju, a ne vide. Uši imaju, a ne čuju, nosnice, a ne mirišu. Ruke imaju, a ne hvataju, noge imaju, a ne hodaju; glas im iz grla ne izlazi. Takvi su i oni koji ih napraviše i svi koji se u njih uzdaju.”

I šta reći na kraju, a ne zaplakati... kakvo je uporište u kipovima, ikonama, štapovima oko kojih su omotane zmije i šta ti znam kakvim ukrašenim topuzima kojima vitlaju ovi nadžižani sveštenici koji mrmljaju nekakve mantre :roll:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 22:59 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Hristov je napisao:
Mislim da mi ljudi nekako sami od sebe imamo taj neki "sindrom" da uzdižemo u nebesa ljude koji su život posvetili Bogu i da im mehanički dajemo zastupničku ulogu ili ulogu koja pripada samo Bogu. U Djelima apostolskim se opisuje par puta kako su apostole Pavla i Petra tretirali kao božanstva pa su im oni sami govorili da su samo ljudi i usmjeravali ih na Boga.

Da li SPC podstiče molitve svecima ili ne, odnosno kakav je njen stav, ne znam, ali je previše rasprostranjeno. Da li je krivica SPC ne znam, možda u čovjeku postoji još uvijek ta sklonost ka idolopoklonstvu koja postoji od vajkada, na koju ni crkva ne može uticati. Koliko često mi se dešavalo da ljudi idu nedeljom u crkvu i mole se, a one koji čitaju Pismo nazivaju sektašima.

Koliko je vjera zaista vjera po Pismu a koliko jednostavno sklonost ili arhetipska potreba za idolopoklonstvom, to ne znam. I sad dolazim do onog bitnog dijela, a to je razlika između vjernika koji iskreno po Pismu i kroz Riječ Božiju vjeruju i dolaze Bogu, i onih koji iz sklonosti ka idolopoklonstvu, strahu od budućnosti sklepaju svoju vjeru koja se ne bazira na Pismu i izučavanju Pisma, nego na slijepom prihvatanju svih svetaca i dogmi i svega onoga što im se servira, upravo iz potrebe da se traži utočište u nečem što je više od života i neizvjesnosti koju donosi život. Ova druga grupa se moli i ikonama, i svecima, i moštima, i svačemu nečem.


Tako je, ali to je uglavnom iz neznanja.
Ljudi vjeruju slijepo i ne izucavaju svoju vjeru, a u crkvi ne postoji inicijativa da se narod vjerski edukuje.
Ali i ja i ti i svaki Hriscanin ima duznost da siri znanje.
Pogledaj samo kako ofm siri svoje otrovno i manipulattorsko znanje.
Oni su postavili bar 5 ljudi da vrbuju i kupe nesigurne pricajuci im poluistine i stvari van konteksta, a ni jedan svestenik ili monah nije na forumu. To je krucialni problem spc.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 23:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Wrangler je napisao:
Tpojka je napisao:
Sveti Nikola je navodno zaštitnik mornara. (Zvanično onih koji su preživjeli putešestvija).
Tako da su se vjerovatno molili njemu.

A ja čujem da ga neki spominju i kao švercera.



Nemoj to pricati nema potrebe :(
Ako te zanima zivot Nikolaja Mirlikijskog posalji mi svoj mail pa cu ti ja otkucati istoriske zapise o tom covjeku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 23:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Oldboy je napisao:
a ni jedan svestenik ili monah nije na forumu.

Pa u svakoj raspravi na temelju Biblije propisno bi se osramotili, jer istu niti poznaju, niti uvažavaju, a niti ih ta knjiga uopšte zanima. Zato i izbjegavaju svaku raspravu koja bi se temeljila na onome što zaista piše u Bibliji, međutim, kada je riječ o paganskim slavama, običajima, nacionalizmu, filozofiranju..., e tu su nenadmašni :lol:

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 23:09 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 01 Jun 2012, 17:03
Postovi: 475
Bitno je da vi "pricate sa krovova".
Ti zakkazi kad cemo do manastira, povedemo i filozofa pa da uzivo vidimo tvoju vjersku i intelektualnu nadmoc nad pravoslavnim monahom.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Avg 2012, 23:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Uglavnom, jedna kompletna licnost.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 177 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs