banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 07 Jun 2024, 20:25

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 111 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Jan 2012, 09:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Elvis Presley je napisao:
ili ofm-u koji se "pravite ludi".

Ja se pravim lud jer ti ne poznaješ materiju :roll:
Navedi mi samo jedno mjesto u Bibij na kome se govori da će Bog vječno da muči nekog ili da postoji neko mjesto kao pakao gdje Bog vječno peče ljude na tihoj vatri :lol:
U Biblij mjesto vječnih muka ne postoji, u Biblij postoji samo vječna smrt, znači stanje nepostojanja, nikakva mučilišta i sl. se u Biblij ne pominju ti pojmovi su produkt nekih drugih, a ne Boga i Biblije.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 16:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
"But the cowardly, the unbelieving, the vile, the murderers, the sexually immoral, those who practice magic arts, the idolaters and all liars--their place will be in the fiery lake of burning sulfur. This is the second death."
Knjiga Otkrovenja 21:8.

Mada cekaj, mozda sam ja sve ovo pogresno shvatio!!
Pa daaa, to je to! :roll:

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 17:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Da bi nešto shvatio moraš to istražiti, a da bi nešto istražio moraš uložiti trud (nisi morao daleko ići veliki mary je već obrađivao te teme).
Kaeš Otkrovenje 21:8
"A kukavice, bezvjerni, okaljani, ubojice, bludnici, vračari, idolopoklonici i svi lažljivci završit će u jezeru koje gori ognjem i sumporom. Ono predstavlja drugu smrt.”
Znači ovako, druga smrt predstavlja smrt bez mogućnosti vaskrsenja, to su oni koji će biti uništani u harmagedonu, za njih nema vaskrsenja, u prošlosti su to oni koji su uništeni direktno od Boga kao u potopu ili oni iz Sodome i Gomore i slični događaju, dakle za takve nema vaskrsenja i oni su doživjeli drugu smrt.

Što se tiče Jezera koje gori ognjem i sumporom treba znati slijedeće, dakle riječ je o pjmu, da ne bih ja puno pametovao evo jedan post velikog marya pa vidi kako se pristupa Biblij i kako se sa razumjevanjem istražuje i čita :wink:
Citiraj:
ako biblija govori o nečem vječnom to je isključivo o vječnom životu i vječnoj smrti nigdje se ne pominje nikakvo vječno mučenje.
pakao (had, šeol, gehena)

"had" što otprilike znači "nevidljivo mjesto" javlja se 10 puta u hrišćanskim grčkim pismima(novi zavjet) i to u matej 11:23; 16:18; luka 10:15; 16:23; dj. ap. 2:27, 31; otkrovenje 1:18; 6:8; 20:13, 14.
u djelima apostolskim 2:27 petrovo citiranje psalma 16:10 pokazuje da je had ekvivalentan šeolu i da se odnosi na opšti grob čovječanstva (za razliku od grčke riječi taphos, pojedinačni grob). latinska riječ koja odgovara hadu jeste infernus (ponekad inferus) ona znači "ono što leži ispod; donje područje" i dobro pokriva smisao o opštem grobu. stoga je to odgovarajući prijevod blizak grčkom i hebrejskom izrazu.
u nadahnutim pismima riječi "had" i "šeol" povezane su sa smrću i mrtvima, a ne sa životom i živima (otkrovenje 20:13). te riječi same po sebi ne nose misao ili naznaku o užitku ili boli.

šeol se javlja na 66 mjesta u biblij i da skratim da ne navodim tih 66mjesta. iako je ponuđeno nekoliko mogućih derivacija hebrejske riječi she'ohl, ona je očigledno izvedena iz hebrejskog glagola sha'al koji znači "pitati" ili "tražiti". to bi ukazivalo na to da je šeol mjesto (ne stanje) koje traži ili zahtjeva sve bez razlike, jer u sebe prima mrtve iz ljudskog roda (1. mojs. 37:35; isajia 7:11). ono je u zemlji i uvjek se povezuje s mrtvima te, jednostavno rečeno, označava opšti grob čovječanstva, odnosno zemaljsko (ne morsko) područje mrtvih.za razliku od toga hebrejska riječ gaver označava pojedinačni grob ili ukopno mjesto (1. mojs.23:4, 6, 9, 20).

pojam gehena ili dolina hinom koristi se simbolički, gehena je u to vrijeme bila mjesto slično nekoj današnjoj deponij smeće i sve što je bilo trulo nepotrebno i zarazno poput trupla uginulih životinja uništavalo se spaljivanjem na mjestu koje se zvalo gehena i tu je uvjek tinjala vatra i vidio se dim uostalom kao i u današnjim deponijama, nešto kao jerusalemska deponija. stoga se osuda zlih metaforički naziva gehinnom, evo biblijski redci koji se vezuju uz tu riječ:matej10:28; 23:15; 23:33; 5:22, 29, 30; marko9:43, 45, 47; luka12:5; jakov3:6
bitno je naglasiti da ni životinje ni ljude nije se žive bacalo u gehinnom da bi bili živi spaljeni odnosno da bi ih se mučilo. dakle, to mjesto nikako ne može predstavljati nevidljivo područje u kojem se ljudske duše vječno muče u doslovnoj vatri ili ih vječno napadaju crvi koji ne mogu uginuti. budući da je mrtvim zločincima koje se također tamo bacalo bio uskraćen doličan pokop u spomen-grob, simbol nade u uskrsnuće, isus i njegovi učenici koristili su izraz gehena u značenju vječno uništenje, brisanje iz postojanja u božijem univerzumu, odnosno "druga smrt", vječna kazna što otprilike znači nema mogućnosti za uskrsenje.

evo i neki redci koji se vezuju uz tu famoznu riječ pakao koja i ne postoji u biblij a dokazuju slijedeće da pakao (had, šeol):
A. nije doslovno mjesto vatrenih muka
dok je patio job je molio da ode tamo (job 14:12)
mjesto neaktivnosti (psalm6:5; prop. 9:10; isaia 38:18,19)
isus je uskrsnuo iz groba, pakla (dj. 2:27, 31, 32; psalm 16:10)
pakao će predati ostale mrtve, bit će uništen (otkrovenje 20:13, 14)
B. vatra je simbol uništenja
odrezanje u smrt predočeno vatrom (matej 25:41, 46; 13:30)
nepokajničke zle osobe zauvjek uništene, kao vatrom (hebrejima 10:26, 27)
vatreno "mučenje" sotone zapravo je vječna smrt (otkrovenje 20:10, 14, 15)
C. priča o bogatašu i lazaru nije dokaz za vječne muke
vatra doslovna koliko i abrahamova prsa (luka 16:22-24)
tama je suprotnost za abrahamovu naklonost (matej 8:11, 12)
uništenje babilona nazvano vatrenim mučenjem (otkrovenje 18:8-10, 21)

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Poslednji put menjao old fashion men dana 02 Jan 2012, 17:30, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 17:29 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Covjece, ti si psiholoski slucaj, ovdje svi znaju da je mary juana bio tvoj nalog, taj kao i mnogi drugi. Cuj veliki mary juana, ti nisi dobar nikako.

Inace, ovdje sam prestao citati :lol:
old fashion men je napisao:
pojam gehena ili dolina hinom koristi se simbolički

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
Tvoj problem i jeste što misliš da si najpametnij i nemaš volje bilo što naučiti i pročitati, inače to je osnovna odlika glupih ljudi.
Dakle Biblija je pisana na određenom jeziku i određenim riječima u svakom jeziku riječi imaju određeno značenje i korijen nastanka, Biblija je izvorno pisana na dva jezika hebrejskom i starogrčkom sve ostalo su prevodi, međutim u orginalnim jezicima riječi imaju i originalno značenje i simboliku, u ovom slučaju riječ koja je prevedena sa jezero koje gori ognjem i sumporom je u originalu gehinnom, a njeno značenje je već objašnjeno, e sada što ti ne želiš ništa da naučiš i saznaš već se vodiš svojim predubjeđenjima je tvoj problem, evo ti još jednom o toj riječi:
Citiraj:
pojam gehena ili dolina hinom koristi se simbolički, gehena je u to vrijeme bila mjesto slično nekoj današnjoj deponij smeće i sve što je bilo trulo nepotrebno i zarazno poput trupla uginulih životinja uništavalo se spaljivanjem na mjestu koje se zvalo gehena i tu je uvjek tinjala vatra i vidio se dim uostalom kao i u današnjim deponijama, nešto kao jerusalemska deponija. stoga se osuda zlih metaforički naziva gehinnom

A evo ti još malo o "ognju gehene pa se obrazuj malo i nauči nešto prije nego se počneš praviti pametan :wink:

U grčkom dijelu Biblije gehena se spominje 12 puta. Pet puta izravno se povezuje s vatrom. U hrvatskim i srpskim prijevodima Biblije prevoditelji su grčki izraz géennan tou pyrós uglavnom prevodili izrazom: “pakao ognjeni” ili vrlo sličnim izrazima.
Povijesna pozadina: Dolina Hinom (Gehena) nalazila se izvan jeruzalemskih zidina. Jedno su se vrijeme u njoj vršili idolopoklonički obredi, a sastavni dio tih obreda bilo je i žrtvovanje djece. U prvom stoljeću u Geheni se spaljivao jeruzalemski otpad. Životinjske lešine bacale su se u tu dolinu da bi ondje izgorjele, a u vatru se bacao i sumpor da bi pospješivao gorenje. U Gehenu su se bacala i tijela pogubljenih zločinaca koje se smatralo nedostojnima da ih se pokopa u grobu. Zato je u Mateju 5:29, 30 Isus spomenuo “bacanje cijelog tijela u gehenu”. Ako bi leševi pali u vatru, bili bi spaljeni, ali ako bi pali na koju od litica tog dubokog klanca, počeli bi se raspadati i na njima bi se namnožili crvi, kojih je ondje uvijek bilo (Mar. 9:47, 48). Žive se ljude nije bacalo u Gehenu. Prema tome, Gehena nije bila mjesto gdje su se mučili živi ljudi.
U Mateju 10:28 Isus je svoje slušatelje upozorio: “Bojte se radije onoga koji može pogubiti i dušu i tijelo u geheni.” Što je to značilo? Vrijedi zapaziti da se ovdje ne spominje mučenje u ognju gehene. Ne, Isus je spomenuo da se treba “bojati onoga koji dušu i tijelo može pogubiti u geheni”. Time što je “dušu” naveo izdvojeno, Isus je istaknuo da Bog može uništiti sve čovjekove izglede za budući život. Za takvoga više nema nade da će uskrsnuti. Dakle, izjave o “ognju gehene” imaju isti smisao kao i ono što u Otkrivenju 21:8 piše o ‘jezeru ognjenom’. U oba se slučaja radi o simbolu uništenja, “druge smrti”.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 18:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Elvis Presley je napisao:
"But the cowardly, the unbelieving, the vile, the murderers, the sexually immoral, those who practice magic arts, the idolaters and all liars--their place will be in the fiery lake of burning sulfur. This is the second death."
Knjiga Otkrovenja 21:8.


Nezavisno od toga šta je kazna za ovo gore, priznajem da se ovo, uslovno rečeno, može protumačiti kao izjednačavanje ne-vjerovanja i ostalih grijehova. S druge strane, ti si iz izraza "the second death" izvukao zaključak da se misli na vječno gorenje u paklu? Mrtav si, ali u stvari živ i goriš? Može komentar? Zar se ovo ne bi trebalo protumačiti kao smrt duše? (pogledaj šta je old fashion man napisao)

http://wwwyu.com/izrada/40mat007.htm#19

To je dobra metafora za ono šta se dešava na kraju, ovdje se oganj koristi kao sila koja briše tragove postojanja, Pismo kaže i da se ne treba bojati onoga ko ubija tijelo već onoga ko ubija dušu, a to može samo Bog, znači govori se o ubijanju duše (druga smrt) a ne o vječnoj patnji.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Poslednji put menjao Hristov dana 02 Jan 2012, 18:47, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 18:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Ok, vjecni boravak u vatri nije dovoljno hard kor za vas. Idemo dalje:

"Then the king told the attendants, 'Tie him hand and foot, and throw him outside, into the darkness, where there will be weeping and gnashing of teeth."
Matej 22:13

Vjerovatno je jaukanje i skrgutanje zubima jos jedna silmbolika. Simbolika...da...

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Jan 2012, 19:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Dobro je Ahmede, otvori posebnu temu i postiraj sve dijelove iz Pisma koji spominju tamu, jauk i skrgutanje zubima, uzimaj iz konteksta, bez objašnjenja i pucaj.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 11:40 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Hristove polazna tacka tvog vidjenja probelam jest da se Objava zavrsila s Isusom...medjutim kad pokusas se postaviti iz sljedece tacke da je poslan jos jedan Poslanik...onda su stvari jasnije...medjutim i s samim Isusom dolazi se bez problema do zakljucka upravo ovog kakav je i Elvis spomenuo...a to je je manje vise sljedece...-Bog moze oprostiti sve grijehe osim nevjerovanje u Njega-

Nalgasavam da moze oprostit ako On to hoce, ali i ne mora....s druge strane Bog se obavezao da nece oprostiti grijeh poricanja Njega...-medutim koliko sam vidio iz tvoj postova ti nikako to da nadjes u Bibliji...

Kod svih Poslanika pocev od Adema a.s. pa sve do Muhammeda s.a.w.s. ( ili cak ako uzmemo tvoj slucaj - znaci sce do Isa a.s. ) nije bilo razilazenja u dogmi poslanika...razumijes...bilo je razilazenja u zakonu, u pravu i pravima jer se mjenjalo s vremenom i generacijama...ali dogma je uvjek ista i morala je ostati ista ona se nikad nije mjenjala od prvog covjeka pa se nece mjenjati zo zadnjeg covjeka bio on Poslanik ili ne.

Kod svih poslanika pitanje nevjerovanja u Boga (ateizam) je pitanje dogme...a po tome oni su jasni u svim objavama i kroz sva predavanje....a to je da "Nevjerovanje u Boga podrazumjeva vjeciti pakao."

Tebe buni sto se Isus nikad nije sastao s nekim ateistom...ali treba procesljati njegov govor i vidjeti sta on kaze o "bezboznicima" bilo koje vrste ukljucujuci i ateiste...
Ponekad nije moguce naci direktan Biblijski tekst, ali kontekst same Isusove objave govori dovoljno i objave svih Poslanika (neka je na njih vjecni Bozji mir )

Jos jednu stvar da istaknem jako bitnu...

Ajmo malo ne mutiti sliku s "grjesnim vjernikom" i "bezgrjesnim ateistom"....jer vidim da i ti i jelly to radite...
Grjesni vjernik nije test vozac auta koji se zove religija isto tako niti to auto ne moze da vozi bezgrjesni ateista (iako niti on ne postoji uidelanom smislu kao ni grjesni vjernik)....
Grjesni vjernik nastoji da trazi oprosta pa makar pred smrt...ali o njegovim grjesima Bog ce se ocitovati na Sudnejm danu...jer postoji mogucnost da sva njegova dobra djela i molitve upravo "prebaci" njegovim zrtvama i da ih na taj nacin Bog "nagradi" ili im kompenzira nastalu stetu na ovom zivotu...takav "grjesni vjernik" ce ostati bez dobrih djela ali i bez losih jel tako ?? Dakle ostace mu samo ona cista dogma koju je imao u momentima kajanja -Bog postoji i On je Svemocan.-

Kod "bezgrjesnog ateiste" nema prebacivanja jer on navodno ne cini nikom stetu, ali nema ni raja. Zasto ??? Pa zbog opomene kroz Knjige, jer je vec na ovom svijetu Bog poslao opmenu kroz dogmu svih poslanika a to je da nema raja za one koji ne priznaju Boga ma koliko navnodnog dobra cinili, a znamo da idealni bezgrjesni ateist ne postoji.

Nekako mi se cini da mutite sliku religije historijskim desavanjima, velikim greskama pojedinaca vjernika pa cak i grupa ili naroda, nakon toga njih stavljate da voze auto ( religiju ) kao testne vozace i nakon udesa krivite auto (religiju) a nikako vozaca.

Auto je perfektno ...soferi su problem.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 12:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ja sam tvoj stav shvatio kroz tvoje pisanje, ali i dalje se ne mogu se sloziti, i u prethodnim postovima sam naveo razloge za neslaganje. Rezimiracu jos jednom: moj stav koji se bazira na Pismu i citatima koje sam naveo u svojim postovima, je da vjera bez dobrih djela (bolje receno: vjera sa losim djelima) ne vodi raju (jedan primjer je onaj citat o vjernicima koji su u Isusovo ime cinili cuda), a nevjera sa dobrim djelima - ne znam, ali vjerujem da Bog ima pravedno rijesenje za tu nama tako komplikovanu teolosku dilemu. Znaci ja sam pokusao opovrgnuti stav da je nevjerovanje u Boga kardinalan grijeh. Elvis je rekao da je nevjerovanje najveci grijeh i onda mi od citavog Pisma nasao samo jednu jedinu rijec iz Otkrovenja i to mi naveo kao ultimativni dokaz za svoju tako smjelu tvrdnju, sto mi vise lici na ocajno guglanje po netu ne bi li nasao barem jedan citat gdje se spominje rijeci "nevjernik". Ali da se razumijemo, ako prihvatimo da bez vjere u Boga ne mozemo ciniti dobra djela, onda nevjerovanje u Boga znaci ne biti u stanju ciniti dobra djela, samim tim nevjerovanje u Boga povlaci sa sobom gresnost. Ovo je samo moja licna spekulacija bez pozivanja na neki citat ili spis, ali time hocu da kazem da tvrdnju o nevjerovanju kao najvecem grijehu treba, nakon sto smo utvrdili da je zaista tako, i pravilno protumaciti. Moje shvatanje Pisma, pa onda ni moja savjest, mi ne dozvoljava da ja bilo kom covjeku koji deklarativno kaze "Ja ne vjerujem da postoji Bog", kazem da ce zavrsiti u paklu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 19:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Hristov je napisao:
Moje shvatanje Pisma

Nisi ti njega dobro shvatio.
Ili jos bolje, shvatio si onako kako si zelio da shvatis, a ne onako kako jeste.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 20:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislim, šta reći na ovo :lol:

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 21:02 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
Elvise, moze jedno pitanje..kako shvatas Galatima 5:15...

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 21:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Je l' mislis na Knjigu u kojoj Pavle salje pismo Galatima?
I da li mislis na ovo:
"If you keep on biting and devouring each other, watch out or you will be destroyed by each other."

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 21:35 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
samo na taj 15 stih, " Ali ako se među sobom koljete i jedete, gledajte da jedan drugog ne istrebite."

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 22:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Da, sad vidim sta pokusavas uraditi.
Taj stih znaci to sto znaci, ali ti vjerovatno to pominjes zbog stiha koji dolazi prije tog a koji glasi: "For the entire law is fulfilled in keeping this one command: “Love your neighbor as yourself.”

Sve je to fino ali samo par stihova unazad imas ovo: "For in Christ Jesus neither circumcision nor uncircumcision has any value. The only thing that counts is faith expressing itself through love."
Znaci dzaba ti love ako nemas faith.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jan 2012, 22:45 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
znaci ti mislis da prvi hriscani nisu bili ljudozderi..

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 00:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Mar 2010, 21:48
Postovi: 5457
spavac je napisao:
znaci ti mislis da prvi hriscani nisu bili ljudozderi..

Moj spavač kome ti pokušavaš objasniti i ja sam isto pokušao ali lik ne bi razumio ni crvenkapicu, a ne Bibliju.

_________________
A MAN'S GOT TO DO WHAT A MAN'S GOT TO DO!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2012, 23:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Feb 2008, 15:42
Postovi: 1169
Hristov je napisao:
moj stav koji se bazira na Pismu i citatima koje sam naveo u svojim postovima, je da vjera bez dobrih djela (bolje receno: vjera sa losim djelima) ne vodi raju (jedan primjer je onaj citat o vjernicima koji su u Isusovo ime cinili cuda), a nevjera sa dobrim djelima - ne znam, ali vjerujem da Bog ima pravedno rijesenje za tu nama tako komplikovanu teolosku dilemu


Ovaj drugio dio i ja shvatam kao i ti...znaci nece biti komplikovano da mi to vec na ovom svijetu ne mozemo razumijeti, i naravno bice pravedno...

Hristov je napisao:
Znaci ja sam pokusao opovrgnuti stav da je nevjerovanje u Boga kardinalan grijeh.


Da Hristove, jest...nevjerovanje u Boga je kardinalni grijeh....grjeh svih grjeha kojeg cak ni Lucifer nije pocinio...ti mozes imati svoje misljenje o tome medjutim misljenje crkve kojoj pripadas govori suprotno tvom misljenju jer i sama crkva kojoj pripadas, a tu ne uzimam samo popove i kler nego ljude filozofe, teologe, ljude koji su studirali dogmu ...pa ih pitaj da li je nevjerovanje u Boga po ucenju Biblije exluzivna karta za pakao express letom ili nije ???
Znaci jedno je ono sto ja i ti zamisljamo da bi nesto trebalo biti, jer su nam misli mozda zamucene s evropskim shvatanjima, historijskim kontekstom, vremenom u kojem zivimo itd.itd...ali za odredjena dogmatksa pitanja tu nema ja mislim ili ja bih zelio..nego je upravo onako kako se dogma tumaci na osnovu svih citata i situacija o odredjenom pitanju.

Mozda ti hoces racionalne dokaze koje ces moci razloziti zadritom ateisti poput Havkinsa i slicnih Havkinsicica na ovom forumu, ali do njih to ne dopire...ko zna hoce li ikad i doprijeti.

Hristov je napisao:
Ali da se razumijemo, ako prihvatimo da bez vjere u Boga ne mozemo ciniti dobra djela, onda nevjerovanje u Boga znaci ne biti u stanju ciniti dobra djela, samim tim nevjerovanje u Boga povlaci sa sobom gresnost.


Ne, bez vjere u Boga se mogu ciniti dobra djela zasto ne bi mogla ???? Ali onaj ko cini dobra djela a nevjeruje u Boga nece imati nikakvih koristi od tih dobri djela na drugom svjetu.
Ne vjerovanje u Boga nije fizicka ili dusevna invalidnosti...nevjernici ili ateisti ite kako mogu cini dobra djela, ali ce za to imati neku korist samo na ovom svijetu, a na onom im nema udjela
Ne znam o kakvoj gresnosti govoris, mozda nekoj koja se drugacije definira s tacke tvoje religije, ali s tacke Islama nevjerovanje u Boga povlaci grjesnost, da.

Hristov je napisao:
Ovo je samo moja licna spekulacija bez pozivanja na neki citat ili spis, ali time hocu da kazem da tvrdnju o nevjerovanju kao najvecem grijehu treba, nakon sto smo utvrdili da je zaista tako, i pravilno protumaciti.


Kako mislis da je treba pravilno protumacitit...volio bih da napises ovdje ako moze...jer nekad gledamo iz razlicitih uglova a nismo ni svjesni da govorimo o istoj stvari...Dakle sta mislis pod tim "pravilno protumaciti"...kako mislis da bi se trebalo protumaciti...treba nam misljenje i stav religije dakle crkve ili Biblije a ne nase licno misljenje razumjes.

Hristov je napisao:
Moje shvatanje Pisma, pa onda ni moja savjest, mi ne dozvoljava da ja bilo kom covjeku koji deklarativno kaze "Ja ne vjerujem da postoji Bog", kazem da ce zavrsiti u paklu.


Izvini sto cu ti reci, mada nije nikakva uvreda ali ako je tvoje ovakvo shvatanje pisma , onda mislim da bi mogao biti jedan od ljudi da osnuje svoju vlastitu crkvu, jer je ovakvo shvatanje pisma i krscanstva strano crkvi i teolozima mada nailazim sve vise i vise krscana koji razmisljaju kao ti...liberalno po svim tackama, nisam siguran da je bas tako liberalan Isus bio niti Bog o kojem je zborio, moraju postojati granice kako u extremu vjerovanja tako i u extremu nevjerovanja.

_________________
-'-Ne idi nikom osim onom cijem dobru se nadas, od cije vlasti ne strahujes, ciji blagoslov ocekujes i cijim znanjem ceš se moci okititi....'.-


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2012, 00:12 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13214
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
Oficir s ruzom je napisao:

1--Da Hristove, jest...nevjerovanje u Boga je kardinalni grijeh....grjeh svih grjeha kojeg cak ni Lucifer nije pocinio...
..pa ih pitaj da li je nevjerovanje u Boga po ucenju Biblije exluzivna karta za pakao express letom ili nije ???

2--Ne, bez vjere u Boga se mogu ciniti dobra djela zasto ne bi mogla ???? Ali onaj ko cini dobra djela a nevjeruje u Boga nece imati nikakvih koristi od tih dobri djela na drugom svjetu.



1--i sad ja treba da kazem da ti ides DHL-om u pakao jer nevjerujes u Boga po ucenju Biblije..eto ne zelim biti liberalan vec ostar prema tebi..

2--jel tako Kuran kaze?

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 111 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs