banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 05 Jun 2024, 11:45

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Sep 2003, 21:00 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Jul 2003, 12:35
Postovi: 27
u jeee covjece, daj opusti se malo :-? ...znam ja da je ovo malcice ozbiljnija tema i da ne pricam sa neuroznim klincima koji nemaju sta pametnije da rade nego da klikcu na smajlije, ali mogu primjetiti da si poprilicno neprijatan...

post sam editovao da se ne bi pojavljivalo jos postova sa pogresnim interpretacijama moje ne-bas-pretjerano-uspjele sale koje bi upropastile topic...da sam ja mod bio bih zahvalan

Citiraj:
A što se tiče toga što sam rekao odmah da ti kažem da me nije samo tvoj zadnji post na to ponukao, takav osjećaj sam imao od početka ove teme.


zaista ne znam na sta mislis, nisam nikoga vrijedjao ni provocirao(u suprotnom se izvinjavam), svi(skoro :D ) smo razgovarali ozbiljno, civilizovano i prijatno, a ako ti se zaista ne svidja tema ti je obrisi, imas puno pravo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Sep 2003, 22:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
scythe je napisao:
nisam nikoga vrijedjao ni provocirao(u suprotnom se izvinjavam), svi(skoro ) smo razgovarali ozbiljno, civilizovano i prijatno, a ako ti se zaista ne svidja tema ti je obrisi, imas puno pravo


Znam da nisi vrijeđao ni provocirao, znam da se razgovaralo civilizovano, nema razloga da mi se tema ne sviđa i ne pada mi na pamet da je brišem.

A kad smo kod editovanja ne bi bilo loše da edituješ prvi post kojim si otvorio temu i popraviš naslov u "zašto je bog dobar" tj. da dodaš slovo š jer mislim da je naslov trebao tako da glasi

_________________
Blagosloven neka je onaj koji nema šta reći, a ipak ćuti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Sep 2003, 11:10 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
ma samo blagi nesporazum...nista neobicno.

ko se boji trnja jos!?
istina je da neki namjerno idu kroz trnje ali ne zato sto im je neko rekao da ce tako postati bolji (mada ima i tih), vec zato sto osjecaju da im je to potrebno.
to se zove zrtva.
milioni ljudi podnose ogromne zrtve jer vjeruju. recimo, monah ce otici u manastir i zrtvovati svoj ovozemaljski svetvni zivot zbog neceg u sto vjeruje da mu donosi vise. odreci ce se zene, porodice, drugih ljudi, samo zato da bi bio u u drustvu nekog...viseg.

pa cak i ljudi koji sebe nazivaju nevjernicima (ili ih drugi tako nazivaju), podnijece neku zrtvu za nesto drugo u sto vjeruju. recimo, ustace ujutro iako mu se spava samo zato da bi docekao nekog prijatelja (ili prijateljicu) s puta...banalan primjer.

dakle, svi neprestano prinosimo sebe kao zrtvu za nesto u sto vjerujemo.

da, vjera nam je urodjena. doskora je nauka bila jednoglasna u tumacenju religioznosti kao primitivnog pogleda na svjet i prirodu, a danas se sve vise moze cuti opis covjeka kao...homo religiozus.
vjera nam je prirodna i urodjena.

ja je ovako tumacim...

covjek cesto, nesvjesno, trazi svoje porijeklo i svoj izvor jer osjeca da je povezan sa njim, vezom koju neumije objasniti a nekad ju strasno zeli dohvatiti, shvatiti i stopiti se snjom. a taj izvor nije nista drugo do izvor zivota.
bez obzira dokle covjek u toj potrazi dosao on ce imati vjeru u nesto.
"utopija" kaze, recimo da vjeruje u energiju ali i napominje da to nije njegova verzija boga.
drago mi je sto vjeruje u energiju...jer Bog je energija. mozda "utopija" nije svjestan ali vjeruje u jedan oblik bozijeg djelovanja iako se nastoji ograditi od toga da to ima ikakve veze sa Bogom.
eto, na svom putu trazenja izvora dosao si do tog...samo naprijed, to nije zadnja stanica.
i ja imam svoju "verziju Boga" i svi drugi ljudi je imaju. zalosno je to sto se ljudi prepiru oko toga cija je verzija bliza originalu a cija dalje.
to bi bilo kao kad bi se dva kamencica na obali karipskog mora prepirala oko toga koji je blize Suncu.
istina je da PUT postoji ali on je dug i vrlo uzak.treba dugo i mnogo hodati a lako je skrenuti snjega, no samo naprijed...

jedna izreka kaze...kad covjek ide prema suncu njegova sjena se vuce za njim a kad suncu okrene ledja onda njegova sjena ide ispred njega.
zabacimo sjene za ledja i na put!

mnogo srece


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 13 Sep 2003, 13:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Rio, hvala na zeljama, samo da jedno razjasnimo.Nije vera i uverenje isto.Inace nisam pobornik da se treba etiketirati, ako ja verujem, mada postajem polako i uveren u energiju, zasto da je imenujem nekim imenom pa i samom imenicom, zasto davati svemu licnost, zasto sve ne bi ostalo bezoblicno, naravno zato sto je onda tesko verovati, zasto sve ne bi imalo naziv ...................., da ga nema, to je vec iskreno i fer.
A ko je u pravu, sta je to sve, tja nije niko. Jer sve je sve tj. nista, a ne nesto. :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 15 Sep 2003, 07:41 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 11 Mar 2002, 01:00
Postovi: 652
Lokacija: Banja Luka
Rio lijepo pišeš, drago mi je da si tu.
Nadam se da i svojim životom potvrđuješ uvjerenja koja iznosiš jer ako je tako to je mnogo dobro i za tebe i za sve one u čijoj sredini živiš.
:D

_________________
UIOSDSAHA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Sep 2003, 19:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
"Da li bogovi i demoni zaista postoje ili ne, nema nikakvog značaja; ono što je važno je da se vasiona ponaša na takav način kao da oni stvarno postoje."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 46 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs