banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Maj 2024, 09:22

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Mar 2007, 13:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Nisam primjetio da je zadnji vijek pokazao povratak mnogobostva u evropu. u stvari prvi put cujem za nesto takvo. OK, ako i ima ljudi u evropi koji vjeruju u to, meni ne smeta.. Ali izgleda da su vizantijci dobro odradili posao kod nas Srba, jer ja ne poznajem nikoga ko vjeruje iskljucivo u to. Ovim ne negiram postojanje paganskih obicaja koji su se sazivili i stopili sa hriscanstvom (npr. slave; paralela izmedju ilije gromovnika i peruna i sl.)

Nije mi jasno to da je mnogobostvo priznato kao DRZAVNA religija. Sta tacno to znaci? Grcka je koliko znam sekularna drzava, gdje su crkva i drzava potpuno razdvojene, a u ovom obliku evropske demokratije koja se granici sa kontrolisanim anarhizmom (primjer: presuda njemackog suda da je muslimanu dozvoljeno zlostavljati zenu jer je to propisano kuranom) ja sad mogu osnovati crkvu u nekoj evropskoj zemlji koja ce biti drzavno priznata. to je skoro postalo kao registracija DOO-a (firme).

Da li tvoja religijska ubjedjenja znace da se ti zalazes na panslavenizam?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2007, 14:59 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Не само Византијци код вас, него такоћер Свето римско царство код нас, су "добро" одрадили посао. Притом је занимљиво што ви сте сачували више паганских обичаја, а ипак БиХ заједно с Црном Гором, Македонијом, Хрватском и Словеначком спада међу последње словенске државе без родновјерских организација. Главни разлог задње чињенице видим, као што сам већ писао у новембарској поруци, у грађанском рату прве половине деведесетих година. Немој моје ријечи лоше схватити, јер слично духовно закашњење (уосталом треба стално имати у виду да говоримо о друштвено маргиналној појави) су други Словени доживјели у поредби са Западном Европом (келти, германи) због комунистичког тоталитаризма.
Нисам писао о религии државној, него државно признатој. У Чешкој републици има државну регистрацију много црква и вјерских друштава. Нижа регистрација пружа неке погодности, попут склапања брака и редовног приступа ученицима те затвореницима. Виша осигурава плате свештеницима из државног буџета.
Ја се залажем за културне везе Чеха с другим словенским народима, али то чиних веђ као атеист.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Mar 2007, 22:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Dec 2006, 23:11
Postovi: 478
Lokacija: Zapadna granica Romeje, Banja Luka
Прво каже се Ромејци
А друго Срби као први Словенски народ који је дошао вамо пре ХРИСТА БОГА НАШЕГА, је ПОКРШТЕН ОД АПОСТОЛА. Тако да смо са поганизмом завршили даааааааааааааавно.

_________________
ΘΕΟΔΟΥΛΕΙΑ

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ ИЗ МЕРТВИХ СМЕРТИЈУ СМЕРТ ПОПРАВ И СУШЧИМ ВО ГРОБЈЕХ ЖИВОТ ДАРОВАВ.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2007, 01:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jun 2005, 02:05
Postovi: 1303
Car Dusan je napisao:
Прво каже се Ромејци
А друго Срби као први Словенски народ који је дошао вамо пре ХРИСТА БОГА НАШЕГА, је ПОКРШТЕН ОД АПОСТОЛА. Тако да смо са поганизмом завршили даааааааааааааавно.


Kud ces veci poganizam od ekumenizma? To je najvece bezboznistvo i najvece zlo na svijetu koje ce ustoliciti Antihrista!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 31 Mar 2007, 15:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Чланак на српском језику о препороду хеленског многобоштва:
http://www.treceoko.novosti.co.yu/code/ ... .php?Id=67


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Apr 2007, 13:48 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 558
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
духовно закашњење


Ne vidim ja to kao duhovno zakasnjenje.. Hriscanstvo je ipak dublja i sofisticiranija, sveobuhvatnija i sta-sve-ne religija od slovenskog paganizma. To kako su ga neki upraznjavali i koristili za svoje ciljeve ne umanjuje njegovu velicinu..

Ovim ne zelim ni da omalovazim slovenski neopaganizam, ali meni licno hriscanstvo nudi mnogo vise odgovora.

Sto mi nametnu pitanje.. Zasto neko vjeruje danas u staroslovenske bogove? Ne vjerujem da je tome ucen u porodici.. Da li hotjek mozes reci tacno zasto si odlucio vjerovati u to? "odlucio" je mozda malo grub izraz ali iz nasih razgovora sam zakljucio da si bio ateist pa tek onda postao pobornik staroslovenskih bogova. da li mozes izdvojiti dogadjaj zbog kojeg se to desilo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2007, 01:35 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 15 Dec 2006, 14:40
Postovi: 258
Е јесте ........, не да ми се да обајшњавам али те ставњно ...

Ово више нема стварно смилсла (ако нисам опбркао слова) :) :D

_________________
Удри врага, не остав` му трага!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2007, 10:57 
OffLine
Urednik
Urednik

Pridružio se: 26 Jun 2003, 21:50
Postovi: 2669
Car Dusan je napisao:
Прво каже се Ромејци
А друго Срби као први Словенски народ који је дошао вамо пре ХРИСТА БОГА НАШЕГА, је ПОКРШТЕН ОД АПОСТОЛА. Тако да смо са поганизмом завршили даааааааааааааавно.


A to pokrštavanje je sve išlo milom jel'? Šta je paganizam? Sve što nije u "top5"? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 14 Apr 2007, 16:50 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Nov 2006, 12:18
Postovi: 22
Lokacija: Banja Luka, Prag
Schwabo je napisao:
Ne vidim ja to kao duhovno zakasnjenje.

Дакле, нећу више да пишем духовно закасњење, већ изузетност (потврдна са твоје тачке гледишта, па одречна с моје) простора бивше СФРЈ поводом неопаганизма.
Schwabo je napisao:
Ovim ne zelim ni da omalovazim slovenski neopaganizam, ali meni licno hriscanstvo nudi mnogo vise odgovora.

То је у реду. Само те молим да наведеш нека питања на које паганизам нуди мање одговора. :wink:
Schwabo je napisao:
Zasto neko vjeruje danas u staroslovenske bogove? Ne vjerujem da je tome ucen u porodici. Da li hotjek mozes reci tacno zasto si odlucio vjerovati u to? "odlucio" je mozda malo grub izraz ali iz nasih razgovora sam zakljucio da si bio ateist pa tek onda postao pobornik staroslovenskih bogova. da li mozes izdvojiti dogadjaj zbog kojeg se to desilo?

О својем првом учешћу у родновјерској свечаности сам на форуму већ расправио. Онда сам богове престао посматрати као славистички куриозитет. Они су са страница научних радова прешли у мој живот. Сам не знам зашто. Они су одлучили, не ја.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2010, 13:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 27 Jan 2005, 21:23
Postovi: 36
Hotjek je napisao:
Прије четири недеља сам из бивше Чехословачке дошао у Бања Луку. Будучи да се већ дуго занимам религијом старицх Словена, био сам радознао, да ли у Републици Српској има људи сличних интереса. У Србији постоји бар
http://www.slovenskikrug.org/
Овдје на жалост ништа. Между западним и нарочито источним Словенима обнова родне вјере напредује брже. Чини ми се да разлог ове разнице је мржња из времена домовинског рата.


Slovenski krug, koliko znam, odavno ne deluje niti se okuplja niti mislim da više postoje. U Ćeškoj si bio? Da li je tamo medju vodećima još uvek onaj moj gari Italijan što je oženio Crnogorku i prešao u srlovensku pagansku veru? Ja ga znbam još dok je sviraou Negazione, mnogo dobar lik.
Bili su neki rodnoverci iz Rusije nedavno u Srbiji, radilo se po Avali i Kosmaju, nisam baš u toku ali izgleda da baš dobro saradjuju sa ovdašnjim paganima. I da se razumemo, ne neopaganizam već paganizam. Nigde u Istočnoj Evropi istinski nacionalizm nije vezan za hrišćabnstvo. Biti hrišćnin znači izdati svoju naciju i prihvatiti tudju istoriju i tudjeg Boga. Srbi imaju svoje Bogove i svoju veru, sve ostalo je strano. Zato jesvaki pravi srpski nacionalista paganin. Hrišćanin jednostavno ne može biti nacionalista.

_________________
http://www.prosvetljenje.net


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Apr 2010, 21:07 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Apr 2010, 20:50
Postovi: 1
svi sloveni su mi braca i svi su mi blizi nego oni koji su drugih nacija.hriscanstvo je tudjinska,juznjacka religija nastala kao mega plagijat starijih religija.slovenska religija se ne moze komentarisati na nacin kojim su je hriscanski popovi blatili.kao kada bi od gebelsa ucili o tome kakvi su narodi sloveni ili jevreji.naravno da su hriscanski sirioci vere unistili sve pozitivno sto se o nasoj staroj veri moglo znati.nasa stara religija ne zastupa zrtvovanje ljudi,to je hriscanska propaganda.sa druge strane,ukoliko ste ikada citali bibliju tamo imate navedene pozive njihovog boga jevrejima da unistavaju narode na koje nailaze na svom putu iz egipta.hrist,ako je ikada postojao,jer ga ne navodi ni jedan istorijski izvor najvise se brinuo o gresnicima a ne o pravednima.kao srbin,kao pacifista i humanista,kao postovalac tudjeg ja ostajem privrzen nasoj slovenskoj veri.pozdrav svoj slovenskoj braci!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Apr 2010, 20:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Maj 2008, 19:37
Postovi: 477
Lokacija: Република Српскa
Djurica je napisao:
svi sloveni su mi braca i svi su mi blizi nego oni koji su drugih nacija.hriscanstvo je tudjinska,juznjacka religija nastala kao mega plagijat starijih religija.slovenska religija se ne moze komentarisati na nacin kojim su je hriscanski popovi blatili.kao kada bi od gebelsa ucili o tome kakvi su narodi sloveni ili jevreji.naravno da su hriscanski sirioci vere unistili sve pozitivno sto se o nasoj staroj veri moglo znati.nasa stara religija ne zastupa zrtvovanje ljudi,to je hriscanska propaganda.sa druge strane,ukoliko ste ikada citali bibliju tamo imate navedene pozive njihovog boga jevrejima da unistavaju narode na koje nailaze na svom putu iz egipta.hrist,ako je ikada postojao,jer ga ne navodi ni jedan istorijski izvor najvise se brinuo o gresnicima a ne o pravednima.kao srbin,kao pacifista i humanista,kao postovalac tudjeg ja ostajem privrzen nasoj slovenskoj veri.pozdrav svoj slovenskoj braci!


:lol:

Toliko toga bih mogao i zelio reci ali, iskreno receno, jednostavno ne znam gdje bih poceo.

_________________
"Anybody of average intelligence can think up a propaganda line to suit a particular situation. But the line will be of no value unless there exist the men and machinery to put it across." R. Marett, Through the Back Door (1968).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2010, 05:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2010, 10:39
Postovi: 396
Lokacija: Београд
Jamesdin Kurtovic je napisao:
Citiraj:
Pozdrav Hotjek.
Super ti je fazon..


Драги Шива овим сте сами несвјесно све рекли шта мислите о Хотјековом духоном тражењу.

Данас изгледа да све евлоуира осим религијске свијести човјечанства која се све више деградира и враћа се ка паганштини и идолопоклонству.

Најбоље би било да се вратимо онда у камено доба и клањамо се грому, ватри или киши и приносимо им људске жртве...
Катастрофа... :(


Slazem se ,danasnji covek sve vise luta u duhovnim lavirintima trazeci Boga u raznim ucenjima i filozofijama, samo se bojim da ga tamo nece naci, prvo neka zaviri u svoju dusu, mozda ce naci neki prolaz :evil3:

_________________
"I finally realized, that idiots rule the world". Leo Tolstoi.



Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2010, 13:42 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Djurici

Care zašto nervoza i srdnja?
Zainteesovao si me za slovensku veru pa bih rado čuo nešto o Bogu i spasenju u vašoj veri.
Slušam.


Viduši

Veliki pozdrav i pitanje nastavljamo li sa piramidama?
Pa gde si čoveče tri godine te nema???

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Maj 2010, 13:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
I mene interesuju osnove te slavenske vjere, taj slovenski krug.
Koliko bogova, šta, kako?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2010, 12:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Avg 2007, 21:47
Postovi: 3218
Mene to podsjeća na Gospodara prstenova, a to mi je baš cool.
:D

_________________
meet me on the other side
where as a rose I will wake
though blind I'll follow every step you take...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Maj 2010, 20:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 25 Jun 2007, 12:00
Postovi: 2333
Đuro brate skromno od tebe samo prstenova.
Ne priznajem ništa manje od prstenova,burmi.narukvica,lančića,minđuša,alki.podvezica,nadvezica,ukosnica,perli i naravno čipova.
Čak ni u mitologiji nema tog slovenskog boga još da virnem da li ima bar Makedonskog ili Crnogorskog....šta li je bogova ostade li ko gore?

_________________
,,Joj dobro je, znaci i vi ste u stvari ljudi ko i mi svi ostali.
Uh, covjece eto ja cijelo vrijeme isto to mislim ma ovo su ljudi, ma jesu ljudi, sigurno su ljudi isti ko i mi.,, Brale.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: 17 Avg 2010, 20:02 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Avg 2010, 19:14
Postovi: 578
Warrior of the Light je napisao:
norveški "Crni Krug" koji se svojevremeno proslavio paljenjem crkava, a u kojem su postojale dve struje: satanisti i pagani

Crni Krug je bio samo satanisticki, pagani nisu bili ukljuceni u to, i ako su bili, brzo su bili iskljucivani. Crni Krug je ima komunisticku podlogu.

_________________
In the shape of a black goat - The dark lord himself!!!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Avg 2010, 15:11 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2010, 14:03
Postovi: 119
pa nije mi dzaba slava sv. Djordje ... ako shvatate sta zelim da kazem ...

_________________
Burn the heretic! Kill the mutant! Purge the unclean!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Sep 2012, 15:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 12 Sep 2012, 15:40
Postovi: 1
Pozdrav svima,

Kako vidim da je ovo jedina ovakva tema na forumu - da je obnovim nakon dugog stajanja u prašini.

Zanima me da li u Republici Srpskoj (ili BiH općenito) postoji rodnovjernika? Ili, da li ima osoba koje zanima stara slavenska vjera i mitologija i davno zaboravljeni običaji, te bi željeli, kao kolege u Srbiji i Hrvatskoj raditi na njenoj afirmaciji?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 120 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs