banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 04:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Feb 2004, 10:34 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
pozdrav "damiru"!

naglasavas da je za spoznaju nase licnosti potreban...UM!
i dalje navodis karakteristike koje taj um treba da ima...

da, potreban nam je um, ali nije sav covjek u umu...
covjek je i u srcu i u dusi.

za potpunu spoznaju potrebno je jedinstveno djelovanje svih dijelova covjeka.znaci napor i uma i volje i srca i duse.
um ti pomaze da shvatis logicnosti, ali srce ti pomaze da shvatis stvari koje nemaju veze sa logikom, a cine bitan dio nas i naseg zivota...recimo ljubav!

cija to logika moze spoznati ljubav!?
to moze samo srce.

potrebna ti je i volja.mozda prije svega.
jer ako covjek nema volju da ode u skolu, sta ce nauciti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Feb 2004, 19:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
Damire, de molim te pročitaj još jednom:
AKO JE SAM NE NAPRAVIŠ.
Ne piše napravim već napraviš. Upućeno je prvenstveno onom ko je započeo temu pa onda svima koji pročitaju. OK?

Ja nisam robot da se ponašam programirano u određenim situacijama, u kući nisam uvjek fin, sa prijateljima nisam uvjek govorljiv...
Ako neko sa mnom priča srdačno jedan dan a drugi galami i pjeni ja ga ne gledam kao neku drugu ličnost u odnosu na juče. Hvala Bogu još nisam sreo medicinske slučajeve podjeljenih ličnosti.
Ovi poslednji postovi zadiru malo dublje od zadane teme i malo su komplikovano napisani za moju ličnost.

Mislim da nije baš zdravo izmišljati još ličnosti pored one koju već imaš. Mislim da sve svoje osobine treba prihvatiti kao SVOJE, pa osobine koje ti se ne sviđaju kod tebe oblikovati ili odstraniti kako bi bio jedna ličnost koja je zadovoljna (ako je ikad zadovoljna) svojim osobinama.

Ako već kopaš dublje od ličnosti lakše je kopati kroz jednu nego više njih. :wink:

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Feb 2004, 15:18 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
slipy ti samo mislis da znas
nesto o licnosti,
ali tvoje znanje je u stvari
nemogucnost davanja
konkretnog tj. tacnog odgovora
vec samo osjecaja
koji ne da nije tacan vec
je iluzoran.

probaj da kontas da neko nesto
zna a ne samo da je paravan
nekakvim mogucnostima tj
intelektualnim zavrzlamama.

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Feb 2004, 10:40 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
prihvatiti svako svoje ponasanje za SVOJU SOPSTVENU LICNOST znaci predati se!

predaja donosi mir i to je varljiva nagrada.ali predaja donosi PROPAST.

u covjeku zajedno egizistiraju dobro i zlo.svijetlo i tama.
i kao sto svijetlo ima ima tendenciju sirenja tako ga ima i dobro u nama.

ako mi u sebi pomirimo dobro i zlo, to bi znacilo odreci svjetlu da se siri, a ono tada pocinje da se gasi.tamo gde se svijetlo gasi, siri se tama.
tama je mracna i hladna...bas kao i smrt.

znaci, borba izmedju nasih "licnosti" je borba izmedju zivota i smrti.

varaju se oni koji misle da ce mirenjem dobra i zla u sebi prosiriti svijetlo u sebi.ne...ugasice ga.postace hladni i bezosjecajni.
zato ja vjerujem, da je borba covjeka sa zlom i mrakom u sebi (sa svojim podlicnostima), osnovni razlog njegovog zivota na zemlji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2004, 01:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2003, 09:14
Postovi: 2011
Lokacija: underground & under
rio
ti si covjek koji bogom
dani dar traci za nista

ali nisi ni prvi ni posljednji

_________________
life style, stile without life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2004, 10:01 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Sleepy je napisao:
Damire,...


Ok, skontao sam sad. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Feb 2004, 10:05 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
Rio, pozdrav i tebi, i da ti kazem da sam procitao tvoje postove. Sve je to OK, nemam ja nekih dubokih komentara, ... a ni zivaca.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2004, 00:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
ajsmen je napisao:
slipy ti samo mislis da znas
nesto o licnosti,
ali tvoje znanje je u stvari
nemogucnost davanja
konkretnog tj. tacnog odgovora
vec samo osjecaja
koji ne da nije tacan vec
je iluzoran.

probaj da kontas da neko nesto
zna a ne samo da je paravan
nekakvim mogucnostima tj
intelektualnim zavrzlamama.

Nisam slipy već Sleepy.
Ne smatram da je moje znanje bolje ili gore od tuđeg. Ako mi daš objašnjenje (uslovno rečeno lekciju) koje ja mogu da shvatim -odlično, ako mi daš objašnjenje koje mogu da prihvatim -još bolje. Možda si u pravu ali za sada mi ni jedan post na ovu temu nije dao ništa prihvatljivije od ovog što imam.

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2004, 00:19 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Poslano: 05.02.2004 11:40 Naslov poruke:

--------------------------------------------------------------------------------

prihvatiti svako svoje ponasanje za SVOJU SOPSTVENU LICNOST znaci predati se!

:o Po čemu je to predaja molim te? To je priznavanje svojih slabosti. Ako želiš da se protiv nečega boriš moraš prihvatiti da to postoji i da je tu i ne bježati od toga, ne prebacivati to nigdje drugdje (ni na kakvu "drugu ličnost").

Veeeliki pozdrav daMIR-u!

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Feb 2004, 10:20 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
kad sam napisao.."prihvatiti", mislio sam na pomirenje sa svojim slabostima.
mnoge filozofije bas to zagovaraju...pomirenje sa slabostima, da bi covjek bi u miru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Feb 2004, 01:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Nov 2003, 02:19
Postovi: 142
Lokacija: Banja Luka
De ti rio pusti "mnoge filozofije" i piši svoje.

_________________
Ako vjerujete u Boga grijeąite.
Ako ne vjerujete u Boga grijeąite.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 16 Feb 2004, 22:42 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Dec 2003, 23:03
Postovi: 68
Jeste li se ikada zapitali - Ako ja mozda imam poremecaj licnosti, da li uopste to mogu primjetiti?

Ja smatram da je jednu licnost nemoguce okarakterizirati, jer se licnost shvata iz raznih aspekta, nppr ja smatram sebe na jedan nacin a okolina me smatra na drugi, u svemu tome je nemoguce znati koje tumacenje je korektno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Feb 2004, 12:09 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
"cold"...moguce je znati!
veoma je moguce znati TACNO ko si i sta si.

istina, savremena psihologija nije slozna po pitanju definisanja neceg tako krupnog kao sto je...licnost.

jer, gle, licnost...to je covjek!
i kao sto covjeka nemozemo staviti u definiciju, nemozemo ni pojam licnosti.

no, to opet neznaci da covjek nemoze ZNATI sta je.moze i te kako.
covjek moze znati, a nemoci definisati.jer spoznaja nije samo umom, vec je i srcem.
postoji citav jedan svijet koji se dozivljava, a dakle i spoznaje, iskljucivo srcem.citav jedan emotivni svijet.

eto, recimo, ljubav.sva istorija knjizevnosti, i sva istorija slikarstva i kiparstva, itd...ispunjena je pokusajima da se definise ili bar umom sagleda ljubav.naravno bezuspjesno.nikad niciji um nije, niti ce, shvatiti i razumjeti sta je ljubav.

dakle, za potpuniju spoznaju samog covjeka (licnosti) potrebno je ucesce svih spoznajnih dijelova ljudskog bica.tek kad covjek sve svoje snage usmjeri na trazenje odgovora na pitanje "Ko sam?", moze zaista i saznati ko je.

a tad moze saznati, da nije ni ono sto je on mislio da jeste, a ni ono sto je njegova okolina mislila da jeste.vec nesto sasvim drugo.
tad moze otkriti da u njemu zivi laz i istina i da se bore oko njega.i tek tad, moze odluciti gde svoj put i svoju borbu da usmjeri...protiv lazi a za istinu.

nazalost, to se rijetko desava, jer izuzetno su jake sile u covjeku koje ga sprecavaju da spozna skrivene dijelove sebe.
cesto je potreban izniman dogadjaj u zivotu pa da se te sile slome, cesto trauma i dusevna bol.

precesto se u covjeku otpor javlja u obliku...samoopravdavanja.
covjek pocne graditi citave ideologije i filozofije oko sebe, nastojeci njima pokriti ili opravdati sve ono sto postoji u njemu i dati svemu tome zajednicki nazivnik...licnost.
kad covjek to ucini, on nalazi pomirenje, ali samo prividno...jer zlo u covjeku je takvo, takva mu je priroda, da je progresivno i da trazi vise.
trazi cijelog covjeka.tad covjek moze potpuno propasti a da toga uopste nije svjestan.

da bi se to izbjeglo...potrebno je, ne graditi ideologije i filozofije oko sebe, vec obrnuto...graditi SEBE!
graditi sebe, oko pojma koji smo prihvatili kao nas IDEAL.

a da bi vidjeli nekakv ideal, moramo shvatiti da smo nesavrseni i manjkavi, jer inace sta ce nam ideal!?

a da bi smo otkrili da smo manjakvi i nesavresni...moramo priznati podjeljenost spostvene licnosti, dakle sebe samog, na niz podlicnosti.

a kad i to ucinimo...tad cemo otkriti najvece otkrice do kojeg covjek moze doci.da je njegov ideal...u njemu!
taj ideal tada mozemo nazvati...Licnost! nazvati ga Licnost sa velikim "L".
to je ono sto mi ZAISTA JESMO.
i sve sto dalje cinimo, jeste borba da taj dio nas osnazimo i da bude jedino u nama.

mir i blagoslov svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2004, 20:10 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Dec 2003, 23:03
Postovi: 68
rio donekle si u pravu..

nego sta sam ja mislio reci je to da ja sebe i svoju licnost shvatam na jedan nacin dok me okolina shvata na drugi, znaci pitanje je - Ko je u pravu.. i da li iko moze biti u pravu..

Citam o jednom slucaju gdje se pedofil zaposlen u vrticu izivljavao na djeci, i svi za njega su rekli - Kako on, pa on je tako fin covjek... A on sam je rekao - Ja sam samo neshvacen.. Tipican i ruzan primjer nesporazuma u pitanju ko je licnost i kakva je...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2004, 17:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Kada se sudare 2 vidjenja spoznaje vidjenja o vidjenju spoznaja,to daje sudar neizbjeznog haosa.
Posmatram ti ja sebe na jedan nacin,a drugi me vidjese na sasvim drugi..a ja mislio(la)kako me drugi gledaju tako iz neznanja,A shvatm da ja ni sam(a)sebe ne znam dovoljno il' nimalo.
Onda,shatim i ovo:Moj najbolji prijatelj,za kojeg sam mislio(la)da je najbolji,on me iznevjeri na najgori moguci nacin.Ustvari,tek onda ja skontam da JA nism bio(la)u pravu,sljepilo neko,pa ne vidjeh sumu od drveta zvani taj prijetelj.I od tad ne znam ni ko sam ,ni sta sam,jer ne vjerujem u ono sto misim ,sto znam,i najmanje ,u ono sto osjecam.Jer se prevarim,zato sto uopste i razmisljam toliko o nekom i svrstavam ga u neke kategorije,kad ne znam i jelk ta kategorija iskljucivo moj produkt ili svi mislimo tako...
Bojim se da misllim dok intenzivno osjecam,bojim se da osjecam dok intenzivno mislim.
Salu(haos)na stranu>mislim(i znam,i vjerujem)da putem saznanja nas samih putujemo jedino CISTIM SRCEM.U protivnom,samo nam se cini da putujemo.Kao i mnoge druge stvari,"ucini" nam se da je to TO,ali vrag ne spava...

_________________
Sam delfin=mrtav delfin.
Ljepota i samoca su prolazne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2004, 11:08 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
vidim nastavlja se stara praksa...brisu se moji postovi jer u njima spominjem rijec Bog.
kako zalosno i nezrelo :(

zelja mi je bila posavjetovati "colda" i dati mu odgvor na pitanje, pa cu pokusati ponovo...

"cold"...pitas me ko je u pravu?
da li oni sto te vide kako te vide ili ti koji vidis sebe drugacije.

ISTINA je u covjeku.
no, ta istina skrivena je od covjeka.skrivena tako da ju nemoze lako vidjeti.covjekov vid je zamucen i nejasan, kao sto je mutna velika rijeka.

u proslom postu, sam poredio covjeka sa rijekom pa sam rekao...

covjek je kao mutna rijeka, pomucena svojim dugim tokom i mnogim pritokama koje se u njega ulijevaju.no, nije ta rijeka oduvijek mutna i njesana, niti je njena voda uvijek bila sastavljena tako, mjesavinom mnogih voda.

svaka rijeka jednom je bila potok.bistar i cist, jasan i hitar.
no izvor koji je rijeka davno zaboravila.
pogledaj...mnogo je rijeka koje misle da su one oduvjek takve, i valjaju se sporo i tromo prema svom uscu.
i pogledaj...mnoge od tih rijeka i neznaju da imaju usce, jedno veliko mirno more koje ih ceka da ih pita..."kakvu mi vodu donosis rijeko"?

kad takva rijeka dodje na usce, zastidjece se, jer voda ce joj biti mutna i prljava.pomucena dugim i pogresnim tokom.

rijeko!
ako nezelis da se zastidis na svom uscu i more te odbije od sebe,...IZBISTRI SE!
reci svojim pritokama da neteku u tebe i da ti neprljaju vodu, i okreni se polako prema svom izvoru.prema jedinom mjestu ciste i zaista TVOJE vode.taj izvor je u visokom gorju, pa se dakle spremi na penjanje.

U IZVORU SVOM SI TI, RIJEKO.

Mir i blagoslov svakom od onog cije ime nesmijem ovde napisati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Feb 2004, 22:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Dec 2003, 23:03
Postovi: 68
Rio, lijepo si opisao pogled na licnost. Svidja mi se tvoj religiozni pogled na ljudsku licnost jer se on cesto zaboravlja u modernom psiholoskom pogledu, mi koji to gledamo sa vecinski "naucnog" stava cesto zanemarujemo ulogu religije u izgradnji licnosti. Religiozni pogled se uvijek obraca onome sto mi "ne vidimo i ne cujemo", ali ipak prisutnom, dok psihologija vecinom tretira licnost teorijom zasnovanom iz onoga sto cujemo i vidimo.
Nego ako uzmemo tvoju teoriju u obzir da licnost vec postoji u nama, i da je ni mi sami u stvari ne vidimo, kako onda da znamo da je dobra - losa i sta je u stvari dobro - lose.. Mozemo samo da nagadjamo... i opet se sve svede na moju teoriju da covjek ustvari cijeli svoj zivot provede ne znajuci puno toga o svojoj licnosti..

P.S.
Ne ljuti se na Miska.. kad je vec odredio pravila red je da ih i odrzava.. - i to je pitanje licnosti :wink:


Poslednji put menjao cold dana 26 Feb 2004, 18:34, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Feb 2004, 09:55 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
cold, drago mi je da ti se svidja opsi koji sam dao.
no bice mi tesko odgovoriti na tvoje sljedece pitanje...

"Nego ako uzmemo tvoju teoriju u obzir da licnost vec postoji u nama, i da je ni mi sami u stvari ne vidimo, kako onda da znamo da je dobra - losa i sta je u stvari dobro - lose"

ali nece mi biti tesko, zato sto neznam ili neumijem reci, vec zato sto bih morao upotrebiti rijec koju moderator zabranjuje (pogadjas vec koju :wink: ). ali pokusacu...

Licnost "sa izvora", koja je skrivena u nama i zamucena, sigurno je DOBRA! ako je ista apsolutno, onda je apsolutna dobrota u toj nasoj "izvornoj licnosti".kako znam?

znam jer poznajem Izvor :wink:

taj Izvor, je Apsolutno Dobro, a iz dobrog moze nastati samo dobro.
nece "jagnje" ubiti "vuka", niti ce "vuk" mirno spavati kraj "jagnjeta".
dobro i zlo su odjeljeni kao svijetlo i tama i nemoze iz svijetla rasiriti se mrak niti moze iz maraka izaci svijetlosna zraka.Svijetlost od svijetlosti!

isto tako...iz dobra dolazi dobro, a iz zla...zlo.

a otkud znam da je Izvor naseg bica dobar?
to bi bilo sljedece logicno pitanje, no najteze, jer je kao da me pitas..."a otkud znas da te neko...VOLI?"

to je nesto sto se zna, srcem.nepostoji um niti razum koji moze obuhvatiti odgovor na takvo pitanje, jer je BESKRAJAN Izvor naseg bica.
beskrajna je Ljubav i beskrajan je Izvor iz kog poticemo i koji nam daje Vodu Zivota, i cini mene da pisem i tebe da citas.

ovo sto govorim znanje je srca, koje um nemoze da spozna.zato je covjeku dato da ima....i srce i um.

dakle, ZNAM SRCEM SVOJIM DA JE IZVOR MOJ, APSOLUTNO DOBRO.
to, znanje srcem, nazivamo jos i VJERA.

nije ni cudo, mili moj, sto ti nauka nemoze dati sve odgovore potrebne da bi spoznao svijet, jer svoju spoznaju zasniva samo na UMU.
zato nauka nezna sta je LJUBAV i nemoze ju izmjeriti, i zato nauka nezna sta je IZVOR ZIVOTA, jer ga nemoze izmjeriti. nemoze ga obuhvatiti svojim instrumentom...umom.

no srecom, svi imamo jos jedan "instrument"...SRCE kojim gledamo u svijet, istina porijetko, a ja se iskreno nadam da ce SILA IZVORA u nama pomoci nam da izbistrimo svoje najsavrsenije osjetilo, pa da cemo VIDJETI...u punom znacenju te rijeci.

Mir ti zdravlje, sa Izvora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2019, 10:15 
interesantan intervju

https://www.vice.com/rs/article/jpdbmb/ ... -me-odbiju


ovo mi se svidja....direktna analiza problema i pronalazenje rjesenja za isti...
Spoiler:
Citiraj:
Kad je u pitanju odbacivanje, uvek se zapitam: "Zašto se to dogodilo?" Nikad se ne zapitam: "Zašto nisam dostojan tog nečeg ili nekog?" Da li sam se obratio pogrešnoj osobi, pogrešnoj agenciji za dodeljivanje grantova, pogrešnom uredniku? Da li sam odabrao pogrešan pristup? Suština je uvek u usavršavanju pristupa i tehnike ili sticanju svesti o tome da jurim za nekom pogrešnom stvari. Toliko je prosto. Kad sam odbačen, osećam se loše čitave minus dve sekunde. A onda samo pomislim: Kako to da popravim?


Vrh
  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 39 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs