banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 11:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Interesantni tekstovi
PostPoslato: 06 Okt 2014, 21:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nema pojma gdje ovo da metnem, najbolje u novu temu, temu bez posebnog imena gdje bi se mogli i drugi tekstovi zalijepiti.

Citiraj:
Zaljubljenost ili prinudno ponavljanje?

Veliki paradoks u našim najneprilagođenijim shemama jeste njihova moć da nas privuku onim partnerima koji će ih i aktivirati.
Ovo svojstvo naročito je snažno kod obrazaca kao što su uskraćenost, napuštenost, nepoverenje i nevoljenost.
Zaista, ponekad osetimo najintenzivniju romantičnu hemiju sa nekim ko će pritisnuti upravo te emocionalne okidače.
Najzavodljiviji partner često ima emocionalnu strukturu sličnu onom roditelju koji je pravi izvor sheme. Ovakvi obrasci su dobro uočeni.

Ljude sa shemom uskraćenosti mogu privući partneri koji su sebični, narcistični, zatvoreni ili hladni.
Za ljude sa shemom napuštenosti, hemija se često događa sa partnerima koji su nepouzdani ili neodgovorni. Napuštanje kod ovakvog partnera može biti u tome što će on živeti daleko, neprekidno putovati, raditi do kasno u noć ili imati neku drugu vezu.
Oni sa shemom potčinjavanja mogu gravitirati pasivnom odnosu sa partnerima koji nameću svoje potrebe i načine na koje obavljaju stvari.
Kod sheme nepoverenja, ljude suviše često privuče partner koji je nepozdan, koji voli da manipuliše ili da zlostavlja emocionalno, fizički ili seksualno.
A kod onih sa shemom nevoljenosti, veza sa nekim ko je udaljen ili stalno zauzet onemogućava izgrađivanje one vrste intimnosti koja bi dovela do otkrivanja sopstvenih zamišljenih nedostataka.
Veza sa partnerom koji je suviše kritičan i koji odbacuje takođe stvara dobro poznati, skoro olakšavajući osećaj.

Otkuda ovakve čudne hemijske reakcije. Shema podstiče nešto blisko onome što je Frojd nazvao prinudnim ponavljanjem, gde su ljudi navedeni da u svojim odnosima kao odrasli ponovo stvaraju one obrasce iz detinjstva koji su i formirali shemu u njima.

Postoji nekoliko razloga za ovaj paradoks. Po jednima, ovi odnosi se doživljavaju kao bliski, nešto slično domu, uprkos bolu; a sve u nadi da ovoga puta možda izmenimo tok priče. Po drugima, oni ponavljaju situacije na koje je osoba naučila u detinjstvu kako bi ostala u vezi i tako se osećala naizgled sigurnijom.

Iz knjige ''Emocionalna alhemija'' Tare Benet Goleman

Dakle, ništa od magije. Već sam negde čula da, kada bismo postali svesni razloga zbog koga nas neka osoba privlači, ne bi nas više ni privlačila, ali nisam očekivala da je baš ovako jednostavno.

Da li ste izmenili tok priče ili odustali?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 22:17 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13203
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ne kazem da nema nesto od toga..recimo ja volim cackati nos pa me jedino moze aktivirat i privuci zenska osoba koja je flegmatik po pitanju temperamenta..i onda izadjes sa osobom ajd da kazem ono prvi put i kroz glavu ti prolaze tekstovi, pa svaku rijec od te osobe ubacujes u proces analize i filtriras..a da ne pricam o predrasudama..osoba otvori usta i ti se sjetis nekog teksta i kazes "aha, to je to" pa upisujes minus il plus..


recimo sema nepovjerenje ne slazem se il je nisam dobro skontao..zatim veza sa partnerom koji je kritican stvara olaksavajuci osjecaj..opet ne kontam sta je pisac zelio reci, olaksavajuci osjecaj za sto brzi prekid veze il nesto drugo..

obrasce iz djetinjstva nosimo, al prilikom sazrijevanja oni se prosiruju tako da ove rane obrasce mozes potisnuti..dozivljavas nove stvari, pamtis greske koji su ti znakovi prilikom nekog tamo drugog-trecec-cetvrtog zaljubljivanja..

dozvolis upoznati novog partnera bez predrasuda i gledas na osnovu proslog licnog iskustva da se ne nasankas.. :D

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2014, 22:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Kao i kod ostalih šema tako isto šema nepovjerenje podrazumjeva izbor osoba koje potvrđuju to nepovjerenje.
"Olakšavajući osjećaj", pretpostavljam da je riječ o stanju na koje se naviklo od malih noga, šemu, usvojeni obrazac. Odstupanjem od šeme je već nepoznat teren.
Kao i kod prisilne radnje, npr. kucanje u drvo "da zlo ne čuje" :D kad se uradi ta prisilna radnja nastupa svojevrsno olakšanje.
Bar tako sam ja shvatila tekst.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2015, 10:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ja se prepoznah u ovome...

Citiraj:
Zašto ne pamtimo imena ljudi koje smo tek upoznali?

Svako od nas do sada se našao u situaciji da se upozna sa osobom i nakon nekoliko momenata zaboravi njeno ime. Koji je uzrok ove pojave?

U video klipu koji nosi naziv “Why do you forget their name?”, Mičel Mofit i Greg Braun objašnjavaju da je mozak čovjeka ‘dizajniran’ tako da prepoznaje lica, dok ljudska imena ne predstavljaju informaciju od naročitog značaja za nas jer pretpostavljamo da osobu koju smo upoznali nećemo više vidjeti, tako da se mozak i ne trudi da je zadrži u dugoročnoj memoriji.

Prilikom upoznavanja, većina ljudi takođe se koncentriše na ono što treba da kaže, umjesto da sa punom pažnjom sasluša sagovornika.

Ova pojava ukazuje na to da nismo ‘programirani’ da u isto vrijeme pružamo i primamo informaciju.

Prema teoriji psihologa Ričarda Harisa sa Kanzas univerziteta, međutim, nije mozak taj koji ima sposobnost da pamti imena ljudi, već je bitno koliko ste vi motivisani da ih naučite.

„Skoro svi imaju dobru memoriju za nešto što ih interesuje,“ kaže Haris i dodaje: „Ali nisu svi jednako motivisani za učenje istih stvari. Mnogi smatraju da je pamćenje tuđih imena teško i zato se oko toga ni ne trude previše. Lično mislim da to i nije toliko teško ali zahtjeva malo truda.“

Pošto, kao profesor, Haris mora da zapamti imena svojih studenata, on je kao primjer dao svoje iskustvo.

„Tokom prve dvije nedjelje semestra trudio sam se da upamtim 50 imena studenata. Trik je u tome što sam svako ime izgovorio naglas dok sam prozivao studente. Za svako ime koje sam izgovorio trudio sam se da zapamtim nešto u vezi sa njim i ga uporedim sa nečim prepoznatljivim. I svakog časa naučim po nekoliko imena i zaista nije toliko teško“, zaključio je Haris.


Sad mi je lakše. :D

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2015, 10:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Drugim rijecima oni cije ime ne zapamtim - nisu me se dojmili :D.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2015, 10:57 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17093
Lokacija: Q5HW+6W
Kod mene izgleda crkla ova kratkoročna memorija :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 26 Maj 2015, 11:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Mene je nekad blam kad npr. od troje novoupoznatih ljudi se ne mogu sjetiti nijednog imena nakon par minuta. Zato dugo pamtim lica koja makar jednom vidim.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs