banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 11:44

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 18 Okt 2012, 21:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav svima!

Dan Ariely je genije koji se bavi istraživanjem ekonomike ponašanja, tj. principi donošenja odluka, tj. čime se vodimo pri donošenju odluka da nešto učinimo, kažemo, itd.. Između ostalog, tražio je odgovor na pitanje zašto najveći prevaranti na svijetu poput Bernarda Madoffa, ili bivši robijaši smatraju da su dobri ljudi, kako Bernard Madoff svoje postupke može da pravda riječima "pa i drugi su pohlepni" i da zaista vjeruje u svoju nedužnost. U tu svrhu sprovodio je genijalne socio-psihološke eksperimente i došao je do zanimljivih zaključaka kojima obara uhodane paradigme u vezi ljudskog ponašanja. Ovo nije apstraktna psihologija, nego nešto što dotiče svakog od nas, baš zato je toliko zanimljivo čitati o tome.

Opisaću ukratko samo jedan test koji je sproveo.

Podijelio je učesnike u dvije grupe koje su riješavale 20 računskih zadataka. Prvoj grupi je rečeno da će za svaki riješeni zadatak dobiti 10$ i da će im zadaci biti korigovani. Drugoj grupi je rečeno to isto, osim da njihovi zadaci neće biti korigovani, te da sami moraju reći za koliko zadataka žele biti plaćeni. Druga grupa je u prosjeku rekla da je riješila 6 zadataka tačno, u prosjeku za 2 zadatka više od prve, kontrolne grupe. Da su bili prevaranti, svi bi rekli da su riješili svih 20 zadataka, u svakom slučaju daleko više od 6. Da li su znači htjeli da lažu ubjedljivo? Teško, jer čak i kada im je prije testa rečeno da su dotadašnji učesnici testa riješili u prosjeku 10 zadataka, NIKO nije lagao.

Dan Ariely kaže: "Mi varamo taman onoliko koliko možemo da dovedemo u sklad sa našom slikom samih sebe kao čestitih ljudi"

U jednom drugom eksperimentu je pokazao da čak i bivši robijaši vjeruju u dobro u sebi, da su u osnovi dobri ljudi.

Onda si je postavio pitanje kako je moguće da ljudi postaju milijarderski prevaranti, i iz inače časnih preduzetnika utajivači poreza, i sl. On to objašnjava poznatim fenomenom "trule jabuke".

Sada dolazi onaj zanimljivi dio.

Uradio je isti eksperiment kao što sam opisao, pri čemu je u drugu grupu ubačen jedan glumac, koji je po završetku testa prvi javno i svečano slagao da je uradio svih 20 zadataka tačno, pokupio plijen od 200$ i izašao iz učionice. Sve i jedan ostali student koji je mogao slagati to je učinio još marljivije od prvog: čak su tvrdili da su riješili duplo više zadataka od ostalih, prema motou: "Zašto bih JA bio jedini ČESTITI glupan?". Upravo na to se pozvao prevarant Madoff kada je pravdao svoje ponašanje riječima: "Svi su bili pohlepni".

Meni pada jedan sličan primjer iz svakodnevnice, npr. kad sam išao na faks koji je bio na zadnjoj stanici, izađu samo studenti i krenu prema semaforu. Ako je crveno, stanu i čekaju zeleno. Međutim, ako jedan student krene kroz crveno, ostali kreću za njim.

Više o ovome:

http://www.spiegel.de/wirtschaft/sozial ... 60787.html

http://web.mit.edu/ariely/www/MIT/Papers/dishonesty.pdf

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2012, 15:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Sidrom stada. Ljudi u masi ili u grupi se ponašaju kao stado ovaca. Poznato je da ovce prelazeći ulicu kad naiđe auto i dalje prelaze bez obzira što srljaju direktno u opasnost, jer one idu jedna za drugom, po automatizmu davajući vođstvo nekoj koja je prva krenula.
Isto tako ljudi se ponašaju u slučaju opasnosti, ne razmišljaju nego srljaju grupno u opasnost.
U narodu ima izreka "kud svi Turci tud' i mali Mujo" jer je odavno poznato to ponašanje pojedinca kad se nađe u grupi ili masi, a takođe i težnja da budu vođeni od strane jednog pojedinca, vođe.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Okt 2012, 20:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
U prvi mah covjek pomisli na zakon stada, ali nije to u pitanju, nema veze sa zakonom stada.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Okt 2013, 15:32 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2012, 09:20
Postovi: 241
Lokacija: Banja Luka
Ja bi prije rekao da je laganje jedan od mehanizama obrane čovjeka od nekog neželjenog iskustva ili neke činjenice sa kojom se ne može pomiriti, to je ono kada se kaže "laže samog sebe", što je i tačno.

_________________
Slika
“Do not compare yourself to others. If you do so, you are insulting yourself.”
“If you want to shine like sun first you have to burn like it.”


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2014, 13:20 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Dec 2012, 14:32
Postovi: 9
Sve cini prilika, i nacin tvoje reakcije na istu, samo ne treba zaboraviti da svaka akcija ima svoju reakciju. Ako imas karakter vodje, pa prvi gurnes ruku u vatru mozes se i opeci ali i ogrijati. Takodje ima i istine u vezi sa sindromom stada, uvjek je lakse utabanim putem ici. A onaj sto je digao kes, pa se na njih poslje pravdao, ne bi ih izradio da nisu posli njegovim primjerom. Vazda su djavolje drazi sladje od onih drugih bile, a kad rata dodje krivi i boga i drzavu dzabe ti je. :evil3: Zato ja kazem bolje biti i konj i budala i prevarant al na svoju ruku, bar neces imati koga drugog kriviti. :lol:

_________________
one is all and all is one


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2014, 11:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Feb 2013, 10:49
Postovi: 27
Okolnosti su presudne u kojima je osoba slabog mentalnog sklopa,za prevaru.


Poslednji put menjao Netko Drugi dana 06 Jun 2014, 11:49, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2014, 11:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Jun 2009, 18:40
Postovi: 5942
Lokacija: 23.10-28.11-27.04-18.08-19.08
a?

_________________
"Ko promaši ljubav, promašio je život"


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Jun 2014, 09:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Strah i stid jer smo takvi kakvi jesmo i to svjesno ili nesvjesno znamo.Sebe ne možemo prevariti jer dobro znamo kakvi smo,pa sa manje ili više uspjeha pokušavamo prevariti druge.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Jul 2014, 18:03 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Feb 2013, 16:31
Postovi: 1172
Lokacija: Banja Luka
Zar na prvom mjestu (kao potencijalni odgovor na naziv teme) ne bi trebala biti materijalna korist? Mada ima i onih pohlepnih koji imaju dovoljno ali zele jos.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 12:16 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Sep 2010, 10:50
Postovi: 1101
Ево имам једно питање а везано је за ову тему па ето да питам. :)

Да ли помисао на неку превару,зајеб или рецимо крађу нас чини преварантима ?

Рецимо ситуација када се нађеш у неком маркету и немаш пара за неку чоколадицу и помислиш да је украдеш али не урадиш то,да ли нас и сама помисао на то чини преварантима или је то уопштена појава ? :)

И да ли рецимо везано за овај горе тест,да рецимо оно није био глумац и да је то неко урадио самоиницијативно да ли је он онда "више" преварант од ових што су њега послушали и кренули његовим стопама ?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 12:25 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Nije isto pomisliti i uraditi. Moralni kodeks ti kaze da to ne uradis.
Djelu prethodi misao, ali... neko to uradi, a neko nikad.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
I dobar i los dodju u iskusenje,ali samo los prelazi granicu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 15:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Dec 2012, 01:06
Postovi: 4027
Caplar je napisao:
Ево имам једно питање а везано је за ову тему па ето да питам. :)

Да ли помисао на неку превару,зајеб или рецимо крађу нас чини преварантима ?

Рецимо ситуација када се нађеш у неком маркету и немаш пара за неку чоколадицу и помислиш да је украдеш али не урадиш то,да ли нас и сама помисао на то чини преварантима или је то уопштена појава ? :)

И да ли рецимо везано за овај горе тест,да рецимо оно није био глумац и да је то неко урадио самоиницијативно да ли је он онда "више" преварант од ових што су њега послушали и кренули његовим стопама ?

:D
Caplar.
Konkretno o ovoj tvojoj cokoladici... e jes naso krast... cokoladicu.
Brale kradi posteno na veliko i bez srama ko svi, da te ne skuze. A ti Cokoladicu, odmah ce te uhvati.Ne se ljutit vidi se odmah nemas ni bejsik predispozicija za lopova, ni u mislima.
Al ne gubi nadu... :)

I to sto pitas.
Naravno da misao nije djelo niko se ne sudi po njegovim mislima vec po djelu.
Ako si zamislio da ides na veceru sa Angelinom Dz. ne cini te to Brad Pitom.


Sta je moralni kodeks?
Tvoj i moj "moralni kodeks" nisu isti, razlikuju se, nekad su cak i suprotni. Sto je tebi moralno meni nije.

I kradja.
Ako ukrades pa te uhvate bit ces kaznjen!!!
Jel to moralni kodeks sto te sprecava da ne krades ili strah od kazne(ucis se na toplo i hladno)!
Znaci ti si dobar jel se plasis od kazne.Strah!!!
Brale, ispade da zivis cjeli zivot u strahu...covjece budi malo hrabar!!! :D


Salu na stranu.
Da li je kradja, laz, obmana uvijek losa? Zavisi sta kako i koji su motivi,okolnosti i posledice.
Da li is cuo ikad da za jedno isto djelo (kradju) neko biva osudjen a nekome bude oprosteno?

I nemoj tu cokoladicu smotat...jbg. ukradi neko srce. :D

_________________
Jer prijatelje stječemo
ne dobro od njih primajući,
nego dobro im čineći.
Iz govora Perikla poginulim vojnicima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 18:42 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Apr 2011, 21:17
Postovi: 15257
Lokacija: Bakinci...Đurin grob
Nirvana je napisao:
I dobar i los dodju u iskusenje,ali samo los prelazi granicu.

Ako je neko loš onda to za njega i nije iskušenje

_________________
"Možete biti najbolji forumaš i stručnjak, ali ako niste u sistemu forumske vlasti, sve je to zabluda."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Sep 2014, 22:35 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 28 Maj 2013, 20:35
Postovi: 2088
Hm ima logike...
samo los dodje u iskusenje i iskusi a dobar dodje u iskusenje i pati :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Sep 2014, 14:17 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Sep 2010, 10:50
Postovi: 1101
Ма јебо чоколадицу,кад крадем онда је пива на првом мјесту. :) 8) Чоколадица ми је дошла као нешто што би могао поистовјетити са свима,а није нека превелика крађа,чисто неки универзалан примјер.

Нисте ме баш најбоље разумјели.
Моје лично мишљење је (бубам сад) да рецимо мој стари или неки мој старији рођак што су живјели у тим прошлим временима да они кад дођу у продавницу и узимају пиво,да им је слободно да могу да украду и 10000 литара пива да их нико не оптужи и ништа им не уради не би то урадили,чак ни помислили на то из простог разлога - јер су часни људи и имају "образ".

Ето ја рецимо ко клинац сам знао некад,али ријетко,да нешто "заврнем". :) И дан данас зна ми се десити да помислим а види нико ме не гледа могао бих себи одрадит пиву више..И онда схватим да сам то на неки начин прерастао и сметнем ту мисао,али касније мало сагледам ствари и контам...Ако нисам преварант зашто би ми та мисао уопште долазила у главу ? :) Зашто би уопште у том датом тренутку размишљао о крађи ? :D
По мени је то преварантски.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Sep 2014, 14:23 
A znas kako, isto ti je i meni kad vidim neku mladu damu sa jako privlacnim i bludnim tijelom... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 05 Sep 2014, 14:44 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Sep 2010, 10:50
Postovi: 1101
А не не,то смо МИ,свиње мушке. 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 05 Sep 2014, 14:52 
Moze i tako... :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 05 Sep 2014, 15:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jun 2013, 19:03
Postovi: 475
Pročitao sam prva dva posta, valjda nitko nije navodio sljedeće.

Zanimljivo je da se ljudi ponašaju po nekom obrascu koji se možda i može dovesti u svezu sa ovim primjerima, kada je riječ o pomaganju unesrećenom u masi. Čitao sam jednom o tome. Ljudi se često povode primjerom drugih. Tako se može dogoditi da čovjek umire na prometnom trotoaru i zanimljivo da će mu malo tko pomoći. Mnogi će samo proći i pomisliti kako će mu netko drugi pomoći. A kada se jedan sukne i poćne mu pomagati odmah će ih se stvoriti masa koji će također pomoći.
A što je još zanimljivo, ti koji su prošli pored njega i nisu mu pomogli, da su bili sami na ulici vrlo vjerojatno bi mu pomogli.

_________________
Potpis


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 26 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs