banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:20

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 08 Avg 2012, 10:26 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2012, 10:13
Postovi: 39
Стереотип се најчешће генерални ставови о некој групи људи заснивани на претпоставци (и минимуму знања) да сви припадници те или неке друге групе имају одређене особине које су само њима својствене и по којима се разликују од других. Приликом стварања стереотипа особе се најчешће групишу према етничкој припадности, религији, сексуалном опредељењу, полу или према некој другој категорији.

Редовна последица овога јавља се погрешна слика која често постоји о одређеној особи или групи, односно дискриминација чији су најчешћи облици сексизам, хомофобија, расизам...

Па тако, ево неколико стереотипа који су присутни у мом окружењу:
Срби су највећи лопови (ово кажу Румуни). Румуни су највећи лопови (ово тврде Срби). Мађари су пијанице. Словаци су највеће пијанице. Роми смрде и краду. Мађарице су добре у кревету. Бошњаци су глупи. Црногорци су лењи....

Међутим, стереотипе и предрасуде често мешају, мада су слични, јер предрасуде могу представљати мишљење само једне индивидуе, дакле појединца, а не целе групе.

Е, сада, како избећи замке које нам постављају стереотипи и предрасуде?

Неко ће рећи толеранцијом.

Знам то, али ни то није лако. Мада вреди радити на себи на повећања прага толеранције, јер имам позитивна искуства у томе.

Рецимо, ја имам (још увек) предрасуде према хомосексуалцима, али и још неким појавама. Не поносим се тиме, али тако је. Тешим се што нисам баш хомофоб.

Како стојите са стереотипима и предрасудама? Шта мислите о овим друштвеним појавама?

_________________
Io non parlo...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 10:50 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Dec 2010, 19:10
Postovi: 413
Lokacija: Banja Luka
Da je lako stresti s ramena taj teret koji samo nama skodi, nije. Uci se.
Najvecu ulogu imaju odgajatelji i sredina, posebno prvi.
Npr, ja nikad nisam imala duboko ukorijenjene predrasude prema ljudima druge vjeroispovjesti, seksualnog opredjeljenja ili bilo koje nametnute kategorizacije.
Najvise su zasluzni roditelji, koji me nikad noisu huskali niti opterecivali tim, vec su i oni sami birali prijatelje po tome koliki su ljudi a ne kakvu etiketu nose na celu.
Edukacija i materijali u skolama mogu da upale, mada realno, vecina osnnovaca i srednjoskolaca lupa glavom o zid i ne zanima ih razbijanje istih ako su duboko zaglavili u to 'carstvo', plus hormoni divljaju.
Koliko ja znam slucajeva, tek poslije 19-20 godine pocnu se pitati, pogotovo ako se odvoje od kuce i odu u neko drugo mjesto. (sto se tice promjene gledista i sazrijevanja)
I opet se vracamo na to da roditelji/odgajatelji imaju ogromnu, da kazem najvecu ulogu u (ne)stvaranju kako stereotipa tako i predrasuda.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 18:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2003, 22:56
Postovi: 8343
Lokacija: BL
Mislim da se iza stereotipa i predrasuda često kriju istine o određenim grupacijama, kako dobre, tako i loše, i u to sam se često i uvjerio. Opet, mislim da svakog pojedinca treba izuzeti od istih i tako se prema njemu ponašati. Možda zvuči malo zbunjujuće, ali je u stvari veoma logično.

_________________
Umro je Džimi Hendriks iz Sijetla,
Klepton i Pejdž su dva matora pijetla,
al' budućnost je ipak svijetla
sve dok nam je Popokatepetla...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 19:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
consigliere je napisao:
Е, сада, како избећи замке које нам постављају предрасуде?


Učenjem.

Predrasude sa kojima najčešće uporedo koračaju kojekakvi strahovi od nepoznatog, najbolje se savladavaju ovladavanjem (uslovno rečeno) tog nepoznatog. A to se postiže sticanjem znanja i adekvatnim razumijevanjem materije.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Poslednji put menjao 800 dana 08 Avg 2012, 19:15, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 19:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Dec 2005, 19:08
Postovi: 1936
Lokacija: ciudad de BL
Citiraj:
Opet, mislim da svakog pojedinca treba izuzeti od istih i tako se prema njemu ponašati. Možda zvuči malo zbunjujuće, ali je u stvari veoma logično.


Gledam po sebi,pokusavam da ne generalisem ljude da se ne vodim predrasudama al tesko nekada , opet i kad upoznam pojedinca koji iskace iz te grupe obicno na kraju kazem 90% su takvi kakvi jesu,a ostalih 10% svaka cast.

_________________
-Liam, someone on the phone for you... -Oh fucks sake... Tryin to write this fucking tune, man.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Avg 2012, 19:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Vidim da ste se bazirali na predrasude u odnosu na ljude, ali predrasude nisu vezane samo za ljude, možda se za ljude (naročito određene grupe ljudi) više vežu stereotipi, što je autor teme jasno i razložio.

Predrasude se stiču socijalnim učenjem, najčešće putem učenja po modelu...
Evo nešto više o svemu -------------> ovdje

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs