banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 21:05

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Avg 2010, 10:08 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Forumašice, ako nađete malo vremena, pročitajte tekst. Izuzetno je zanimljiv i poučan.

http://www.scribd.com/doc/12537591/Kako ... Joe-Carver

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 01:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 08 Jan 2010, 18:56
Postovi: 103
Mogu li i forumaši koji su upoznali svoju žensku stranu pročitati

_________________
¥Psiholog¥
Poslednja epizoda
*Psiholog online*
8-)Pismeni sastav8-)
Lecenje upale vena


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 01:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
кад сам дао линк другарици она је рекла:
мени треба пацијент :)

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 06:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Vjeruj mi da joj ne treba.

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Feb 2011, 10:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Ala Ognjen vaznese moje teme :lol:

A drago mi je da je neko pročitao tekst :) Kopirajte link svim svojim drugaricama :D

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 09 Feb 2011, 08:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Bože kako li sam mudra :lol:, tačno imam urođeni feeling kad je pacijent u pitanju. :)
Dešavalo mi se ovo i isto sam pomišljala
Citiraj:
"Ako je nešto predobro da bi bilo istinito onda najvjerojatnije i je (predobro da bi bilo istinito)!"

da bi se zaista ispostavilo da je tako.

A za ovaj ostatak teksta, vau! Srećom nikad nisam srela nijednog ovakvog "pravog" pacijenta. :?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 22:37 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Okt 2010, 02:33
Postovi: 52
moze li se u vezi toga nesto poduzeti?

inace kakve su te osobe po osobnosti?
jesu to mozda tipovi koji su šarmantni, pričljivi i
lako privlace osobe suprotnog spola ili tu mogu spadat i oni povuceni
koji se u nikoga ne diraju?

zanimljiva tema..

ali nema puno diskusije..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 22:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Pa nema puno diskusije, da, neshvaćna sam :)

Pročitaj tekst ako nekad stigneš. Ja sam sa jednim takvim bila u vezi. :(

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Apr 2011, 22:50 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Okt 2010, 02:33
Postovi: 52
sve su tvoje teme jako zanimljive. :)

text sam procitala. ima dosta poućnih stvari.

jesu pacijenti cešće pricljivi i društveni ili mozda onako povuceni?
sta ti ovako misliš?


P.S:
jesi ti psihologinja ili?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Nov 2011, 13:21 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Nov 2011, 14:29
Postovi: 26
osamstotinazena je napisao:
Forumašice, ako nađete malo vremena, pročitajte tekst. Izuzetno je zanimljiv i poučan.

http://www.scribd.com/doc/12537591/Kako ... Joe-Carver



Odlicno stivo. Steta sto ga ranije nisam imala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Nov 2011, 19:12 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
osamstotinazena je napisao:
Forumašice, ako nađete malo vremena, pročitajte tekst. Izuzetno je zanimljiv i poučan.

http://www.scribd.com/doc/12537591/Kako ... Joe-Carver

Slažem se, tekst je dosta dobar. Ali nije samo za forumašice, podjednako je pisan i za forumaše, i sam autor je tekst pisao sa te strane da i žene i muškarci mogu biti ti pacijenti.


Inače tekst me podsjetio na nešto sam sam pročitao nekidan a ima dosta veze sa gornjim tesktom, zapravo najsmješniji mi je bio jedan komentar koji je neko stavio za tekst. Ali evo prvo sam tekst


"TV voditeljka Ljubinka Buba Dobrosavljev, koja tvrdi da je nedavno bila žrtva nasilnog ponašanja svog dečka Nebojše, zbog čega je izgubila bebu, sinoć je na TV Pink izjavila da je pod psihoterapijom, kao i da će, čim se psihički i fizički oporavi, otići u sudnicu i staviti tačku na Nebojšinu slobodu.
Na pitanje da li je Nebojšu provocirala nečim da bi je fizički napao, Buba je odgovorila da joj se on "jako dopao".
- Bio je šarmantan. Došlo je do trudnoće. Htela sam da verujem da će sve biti u redu, iako smo se malo poznavali. Ali sam još na moru shvatila da je nervozna i labilna osoba. Nesigurna. Ništa u životu nije uspeo da dovrši do kraja. A stalno je ponavljao da je savršeno psihički zdrav. U sedmoj nedelji trudnoće postao je agresivniji. Nije bio sposoban da se nosi sa činjenicom da će postati otac. Odlučila sam da odem sa mora, jer je, na primer, insistirao da se vozim motorom, što mi je bilo zabranjeno zbog trudnoće. Htela sam kući, ali se on nije složio. Moja majka se umešala i uspela je da ga nagovori da me pusti. Došla sam da razmislim šta ću dalje - objasnila je Buba.
TV voditeljka je izjavila da je, nakon što se i Nebojša vratio sa letovanja, ipak pristala da živi sa njim.
- Počinjemo da živimo zajedno i tu nastaju problemi. Saopštila sam mu da ne mogu da živim u prostoru gde smo živeli, jer tu nije bilo ni bele tehnike, niti mogućnosti da se hranim kao trudnica. Njegovo stanje se pogoršavalo, a ja sam bila izolovana, bez interneta i telefona. Osećala sam se loše i rešila sam da ga ostavim, rekavši da idem kod majke dok ne nađemo rešenje. Tada me je napao. Gurnuo me je, pala sam na stomak, imala podlive. Udarao me je po glavi. Okrenuo me je. Strašno mi je da pričam o tome... Počeo je da me davi. Ostajala sam bez vazduha. Poslednje čega se sećam su reči: „Ubiću te, odrobijaću te u CZ-u!“ On se osvestio u jednom trenutku i pobegao iz stana. Bila sam užasno uplašena za sopstveni život, zvala sam sestru da dođe po mene. I sada sam uplašena, ali više ne želim da ćutim - uz suze je rekla Ljubinka Dobrosavljev."



A nečiji komentar koji mi je bio simpatičan je:

Nebojša, čova buraz, BIO si šarmantan, SADA VIŠE NISI. :lol: :lol: :lol:

Ista osoba je dodala: Šta mislite, koliko je "nebojši i ljubinki" koji imaju upravo ovakvu priču? Mnogo.


Problem je u zaletanju, u brzanju, u onome: danas te upoznam, sviđaš mi se, želim da smo od sutra u vezi.

U tekstu koji je 800 postavila je to navedeno pod tačkom 2:

"Pacijent" imaju jako plitke emocije i veze s drugima. Jedna od stvari koja
bi vas mogla vezati za "Pacijenta" je kako brzo kaže "Volim te" ili kako se želi vjenčati ili vezati za
vas. Tipično, u manje od nekoliko tjedana veze čut ćete da ste vi ljubav njegovog života, da želi s
vama biti zauvijek, i da se želi vjenčati s vama. Primat ćete poklone, razna obećanja, i biti ćete
okupani s njihovom pažnjom i lijepim gestama. To je "faza medenog mjeseca" – gdje vas love i
uvjeravaju da su oni nešto najbolje što vam se moglo dogoditi. Sjetite se izreke "Ako je nešto
predobro da bi bilo istinito onda najvjerojatnije i je (predobro da bi bilo istinito)!". Ako ste bili
oduševljeni ovim prikazom privlačnosti, trenutne povezanosti i trenutačnog planiranja budućnosti
onda se promašili bit – to nema smisla!! Normalno, zdravim pojedincima treba dugo vremena da bi
razvili vezu
jednostavno jer je toliko puno uloga u igri. Zdravi pojedinci će čekati puno informacija
prije nego ponude vezu
– ne tri tjedna. Istina je da se lako možemo zaluditi drugima – ali ne
davati tako nerealna obećanja i buduća planiranja nakon tri spoja. Brzo zagrijavanje je uvijek znak
plitkih emocija koje kasnije uzrokuju "Pacijenta" koji će vas kasnije odbacti kao što se vežu.
"Pacijenti" se obično žele useliti ili se vjenčati s vama za manje od četri tjedna ili u ranoj fazi veze.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Nov 2011, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jun 2010, 23:18
Postovi: 4738
Jeste Vader, podjednako mogu oba pola pokazivati kancerogene obrasce ponašanja, ali za muški pol je karakteristično da su skloniji fizičkim oblicima nasilja, dok su žene sklonije verbalizovanijim metodama mučenja (pa i u ovom tekstu koji si dao, pominje se prijetnja smrću od strane muškarca).
Fora je u tome što kraj može biti koban, za jedno ili oboje (evo najsvježiji mi je iz medija ostao primjer Ksenije Pajčin i Kapisode).
Kako me ova tema veoma lično dotiče, nešto što mi se iskustveno dogodilo (i dan danas vučem neke konce straha od tog momka), tako u ovim upadicama ne mogu da pronađem baš ništa smiješno ili simpatično.
Jedno duže vrijeme sam se vodila frazom "pas koji laje ne ujeda", pa su me i drugi tješili, a i sama sebe da momak koji mi je prijetio jednostavno nikad neće upotrijebiti silu i materijalizovati prijetnje u praksi. Međutim, strah kod žrtvi može biti toliko jak da je potrebna zaista dobro organizovana pomoć koja uključuje mnogo grupa i pojedinaca koji znaju šta rade, znaju kako pomoći i kako dati podršku.
Za početak je najbolje maknuti se, i sa sigurnog mjesta potražiti pomoć.

_________________
Najbolje se slaže s lososom i leptirom.
Klik


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Nov 2011, 23:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
osamstotinazena je napisao:
Kako me ova tema veoma lično dotiče, nešto što mi se iskustveno dogodilo (i dan danas vučem neke konce straha od tog momka), tako u ovim upadicama ne mogu da pronađem baš ništa smiješno ili simpatično.

Da, pošto je tako onda sigurno ne možeš. Meni je bilo simpatično jer se taj komentar zapravo nadovezuje na neke druge stvari koje je ta osoba ranije pisala u vezi nekih sličnih stvari pa kad se pogleda kroz to onda jeste malo simpatično, dok ovako izvađeno iz konteksta može zaista da ne djeluje tako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 07:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
A ja sam jednom pročitala i zapamtila rečenicu jednog psihologa povodom priče o mentalnim bolestima i raznim devijantnim ponašanjima "A postoji li uopšte mentalno potpuno zdrava osoba?"

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 08:01 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
osamstotinazena je napisao:
Kako me ova tema veoma lično dotiče, nešto što mi se iskustveno dogodilo (i dan danas vučem neke konce straha od tog momka), tako u ovim upadicama ne mogu da pronađem baš ništa smiješno ili simpatično.
Jedno duže vrijeme sam se vodila frazom "pas koji laje ne ujeda", pa su me i drugi tješili, a i sama sebe da momak koji mi je prijetio jednostavno nikad neće upotrijebiti silu i materijalizovati prijetnje u praksi. Međutim, strah kod žrtvi može biti toliko jak da je potrebna zaista dobro organizovana pomoć koja uključuje mnogo grupa i pojedinaca koji znaju šta rade, znaju kako pomoći i kako dati podršku.
Za početak je najbolje maknuti se, i sa sigurnog mjesta potražiti pomoć.

Za početak ja njemu pokažem da nisam žrtva niti ću da je glumim. Nisam ja bolesnik pa da tražim pomoć. Uostalom, ne razumijem žene koje ostaju sa takvim likovima uprkos prijetnjama i agresiji :-?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 10:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Talija je napisao:
A ja sam jednom pročitala i zapamtila rečenicu jednog psihologa povodom priče o mentalnim bolestima i raznim devijantnim ponašanjima "A postoji li uopšte mentalno potpuno zdrava osoba?"

Upravo tako. Čuo sam da je jedan psihijatar odavde rekao "svi smo mi psihički bolesni samo što neki to mogu kontrolisati pa se smatraju zdravima a neki ne mogu pa se smatraju bolesnima". Slažem se sa tim. I ono što ljudi zovu zdrav razum pa svi za sebe misle da ga imaju, zapravo samo izuzetno rijetki pojedinci imaju zdrav razum. Daj Bože da ga ima 1 od 1000 osoba. Ali nema.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 10:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Čak i mentalno "najzdravija" osoba ima neka potisnuta negativna iskustva, traume, blaže fobije, predubjeđenja, sa kojima se bori manje - više uspješno.
Postavlja se pitanje koliko je kompetentan i objektivan psihoanalitičar koji pokušava da pomogne drugoj osobi koja ima problem. Poznato je da se između pacijenta i ljekara mora uspostaviti veza da bi uopšte došlo do ikakve komunikacije i otvaranja a ta veza cirkuliše u oba pravca (koliko ljekar ima upliv na pacijenta tako isto i pacijent stvara upliv na ljekara).

Što se tiče same teme, po mom mišljenju je manje opasan kontakt sa "pacijentom" (ne računam na siledžije i nasilnike) jer odmah razumijemo da se susrećemo sa ponašanjem koje nam ne odgovara.
Daleko opasnije je susresti se i imati ikakva posla sa manipulatorom, koji to na lijep način zna da prikrije i koji manipuliše na podsvjesnom nivou tako da su potrebne i godine dok se žrtva ne osvijesti i uvidi situaciju i posljedice.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 10:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Slažem se. Samo što se "pacijetni" odnose i na manipulatore, ne samo na one koji su skloni fizičkom nasilju.

Primjetno je da se u društvu dosta priča o fizičkom nasilju kao najgoroj pojavi, i ona jeste grozna, ali ne bih rekao da je fizičko nasilje gore od psihičkog, a ovo potonje je i mnogo češće izraženo. Osoba koja dobije batina može odlučiti da joj to ne treba pa da napusti siledžiju dok je psihičko nasilje suptilno i osoba može da ga trpi godinama, ili ostatak života, a da je stalno izmučena, sa ubijenim samopoštovanjem i samopouzdanjem, u stalnom strahu od reakcija druge osobe, ne može da se opusti, živi svoj život i uživa u njemu. Piše o tome dosta i u tekstu sa početka teme, ali to je inače opširna tema. Zbog ovih stvari ja i smatram da je puno bolje biti sam nego u lošoj vezi/braku. Stavovi "veza/brak će me nesumnjivo učniti sretnom osobom" nemaju utemeljenja u svakodnevnoj realnosti. Došlo je do toga da je veza/brak koji obe osobe čini istinski i trajno sretnima postao izuzetak a ne pravilo. Iako bi trebalo biti obrnuto. Ali da bi bilo obrnuto morali bismo imati dve osobe sa koliko-toliko zdravom psihom i razumom koje se pri tome poklapaju po karakterima, duhu, sklonostima. Ne uparuju se često ovakve osobe.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 10:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Okt 2010, 20:23
Postovi: 895
Vader je napisao:
I ono što ljudi zovu zdrav razum pa svi za sebe misle da ga imaju, zapravo samo izuzetno rijetki pojedinci imaju zdrav razum. Daj Bože da ga ima 1 od 1000 osoba. Ali nema.

Ne mogu ovo prihvatiti nikako. Ne poznajem 1000 ljudi, a to malo što ih znam (neke dobro neke površno) su većim dijelom osobe zdravog razuma (po meni) u normalnim vezama, brakovima, porodicama... Pa nismo baš svi pukli!
Vader je napisao:
Došlo je do toga da je veza/brak koji obe osobe čini istinski i trajno sretnima postao izuzetak a ne pravilo. Iako bi trebalo biti obrnuto. Ali da bi bilo obrnuto morali bismo imati dve osobe sa koliko-toliko zdravom psihom i razumom koje se pri tome poklapaju po karakterima, duhu, sklonostima. Ne uparuju se često ovakve osobe.

Bolje reći nikako.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Nov 2011, 14:34 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
BMary je napisao:
Bolje reći nikako.

Pa nije baš tako. Ima takvih parova, ali su rijetkost.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 58 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs