banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 01:00

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 02 Dec 2009, 20:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Opet cu citirati Junga:

Citiraj:
Ova pojava vece svjesnosti uopste nije nesto specificno za analiticki terapijski postupak. Ona se srece svuda tamo gdje covjeka nadvlada neko saznanje ili neka spoznaja. "Znanje cini covjeka nadmenim", pise Sv. Pavle Korincanima, posto je nova spoznaja mnogima zavrtjela mozak, kao sto se obicno desava. Inflacija nema niceg zajednickog sa vrstom spoznaje, vec samo sa cinjenicom da nova spoznaja moze ovladati slabom pamecu u tolikoj mjeri da covjek vise nista drugo ne cuje i ne vidi. On je njom hipnotisan i vjeruje da je upravo otkrio rjesenje zagonetke postojanja. Ovaj proces je tako opsta reakcija, da vec u Postanju (prva knjiga Mojsijeva 2,17) jedenje sa drveta od znanja dobra i zla predstavlja smrtni grijeh. Svakako da covjeku nece biti odmah neposredno jasno zasto nesto vise svjesnosti, praceno samouzdizanjem, treba da predstavlja tako opasnu stvar. Postanje predstavlja privodjenje u svijest kao krsenje tabua, kao kada se kroz spoznaju gresno prekoraci presveta granica. Smatram da Postanje ima prava utoliko sto je svaki korak ka vecoj svjesnosti neka vrsta prometejske krivice - kroz spoznaju da se u neku ruku krade vatra bogovima, to jest nesto sto je bilo sopstvenost nesvjesnih sila biva istrgnuto iz ovog prirodnog spoja i podredjeno samovolji svijesti. Covjek koji je uzurpirao novo saznanje dozivljava promjenu ili prosirenje svijesti, zbog cega ova vise ne lici na svijest njegovih bliznjih. On se, doduse, uzdigao iznad tadasnjeg ljudskog ("bicete kao Bog"), ali se tako i odvojio od ljudi. Patnja zbog ove usamljenosti je osveta bogova - on vise ne moze da se vrati ljudima. On je, kako mit kazuje, prikovan na pustim liticama Kavkaza, napusten od bogova i ljudi.
...........
Naravno da on ovakva saznanja primenjuje i na svoju okolinu i na taj nacin savladava (ili vjeruje da vidi) ponesto sto mu je prethodno bilo nevidljivo. Ukoliko su mu njegova saznanja bila korisna, sada ce smatrati da ce koristiti i drugima. Na taj nacin on ce biti uobrazen, mozda u najboljoj namjeri, ali drugima nepozeljan. On ima osjecanje da posjeduje kljuc koji otvara mnoga, cak mozda i sva vrata. Pa cak i "psihoanaliza" posjeduje tu naivnu nesvjesnost svojih granica, sto se najjasnije vidi po nacinu kako tretira na primjer umjetnicka djela.
.............
Pojam psihicke inflacije mi izgleda pogodan utoliko sto oznacava pretjerano sirenje licnosti koje prevazilazi individualne granice u aktuelnom stanju, jednom rjecju nadmenost. U ovom stanju covjek ispunjava prostor koji normalno ne bi mogao da ispuni. To moze da ucini samo onda kada se saobrazi sadrzajima i svojstvima koji po sebi i za sebe leze izvan nasih granica. Ono sto lezi izvan nas pripada ili nekom drugom, ili svima, ili nikome. Kako psihicka inflacija nije pojava koja se stvara samo analizom, vec se cesto srece i u obicnom zivotu, mozemo je istrazivati i na drugim slucajevima.


Hajde da malo proucimo ovu pojavu na forumu. Evo ja cu poceti s odnosom ove pojave i humora: mislim da je humor jedan prilicno precizan indikator (ali ne sasvim tacan!) da li je neko u inflaciji ili ne.
Inace, vrlo cesta pojava, mislim da se javlja kod svih u vecoj ili manjoj mjeri (pa i kod mene naravno). Kako se nositi s njom? Pa s dosta humora, poniznosti, i razmisljanja o istoj.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 20:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Okt 2008, 14:27
Postovi: 4285
Lokacija: ту поред Ленке
Ако заиста имаш жељу да започнеш полемику, требаш појаснити Јунгове ријечи за људе који немају било менталне кондиције било менталне капацитете да разумију шта си хтјела рећи уводним постом.

Као на Википедији... Имаш неки текст на English, али имаш и опцију Simple English.

_________________
Shoole on tour
Новинар: Шта можете рећи о утакмици? Шеле: Могу да кажем само две речи: Звезда, Звезда и само Звезда!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Dec 2009, 20:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Ok, ako nekom nesto nije jasno, rado cu odgovoriti ako mi postavi pitanje o tome.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2009, 18:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Inflacija ega, to mi zovemo nadimanje ega ili nadmenost (inflacija = inflate = uduvati vazduh), jel'da? Izgubio bi se covjek u tekstu, mozda je za raspravu bitna samo prva recenica, ona koja govori o spoznaji, dobro bi bilo da malo skratis tekst i izbacis neke suvisne recenice.
Na forumu.... Primjetio sam to kod vjerskih novajlija :D Obicno se u religiji ili vezano za duhovnost nalaze takvi primjeri. Iskreno, najumisljenija i najnesnosljivija vrsta ljudi koju sam sreo za svog zivota su upravo takvi tipovi, pogotovo oni koji se bavi istocnom religioznom filozofijom.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2009, 18:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Hristov je napisao:
Inflacija ega, to mi zovemo nadimanje ega ili nadmenost (inflacija = inflate = uduvati vazduh), jel'da? Izgubio bi se covjek u tekstu, mozda je za raspravu bitna samo prva recenica, ona koja govori o spoznaji, dobro bi bilo da malo skratis tekst i izbacis neke suvisne recenice.
Na forumu.... Primjetio sam to kod vjerskih novajlija :D Obicno se u religiji ili vezano za duhovnost nalaze takvi primjeri. Iskreno, najumisljenija i najnesnosljivija vrsta ljudi koju sam sreo za svog zivota su upravo takvi tipovi, pogotovo oni koji se bavi istocnom religioznom filozofijom.


Meni je tekst genijalan i necu nista da mijenjam. Nadmenosti ima na svakom cosku, ne samo u islamu. A kad se vec povela prica o tome, bilo bi dobro da muslimani komentarisu ovaj tekst, jer na prvi pogled se cini da opisuje jednu od sustinskih osobina samog islama. Ili se varam?
Kad okacih tekst uopste mi ova rasprava nije pala na pamet, ali zapravo je jako zanimljivo ptanje, pa navalite :)

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Dec 2009, 19:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mislio sam da promijenis tekst radi onih koji ce imati problema sa razumijevanjem necenzurisane verzije :D Ili jednostavno stavis onaj teze svarljivi dio pod spoiler

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2009, 01:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Hristov je napisao:
Mislio sam da promijenis tekst radi onih koji ce imati problema sa razumijevanjem necenzurisane verzije :D Ili jednostavno stavis onaj teze svarljivi dio pod spoiler


aman, necu :) zanimaju me misljenja onih koji mogu da razumiju sve iz teksta. a ostali naravno mogu da komentarisu i postavljaju pitanja. eto bas me zanima misljenje Mirzarelija a nikako da napise koju :angry3:

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2009, 10:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 01 Jul 2004, 11:47
Postovi: 2597
Mozda tekst u originalu i ima smisla, ali ovaj prevod je katastrofalan...

I meni je za oko zapela rijec "inflacija", koja pak - po meni - u ovom kontekstu nije idealna. Kao sto je Hristov rekao, prikladnija rijec bi bila nadmenost. Pored toga, prvi put u zivotu cujem za rijec "saobrazi" - moze li neko pojasnjenje za mene neukog?

Inace, istina je da ljudi sa sirenjem svog znanja postaju nadmeniji i bahatiji, ali isto tako i sa moci/vlasti. Ovi potonji su jos vise izrazeniji u negativnom eksponisanju svog novostecenog statusa, projektujuci time nadimanje vlastitog ega.

Ono sto je zanimljivo je cinjenica, da takve ljude mozes zadovoljiti iliti "smiriti" malim ljudskim gestama, kojima im se pruza osjecaj bitnosti, voljenosti i potrebnosti, tako da s takvim ljudima najlakse na kraj izlaze poltroni i "hohstapleri", koji takve "geste" naveliko i neprimjetno olako koriste u ophodjenju sa jacima/nadmenijima od sebe...

Na forumu je ova pojava zastupljena u prilicnom obimu - bas sam neki dan napisao, da su mnogi ovdje samo sa ciljem "da jebu nekom kevu", tj. kako bi pokazali i dokazali svoju nadmoc, odnosno nadmenost svog ega. Ja nemam nista protiv pokazivanja neke nadmoci i projektovanja elokventnosti u obliku verbalne igrarije sve dotle dok se koriste valjani argumenti.

Bez argumenata se ta nadmenost pretvara u bahatost i povlaci za sobom destruktivnu diskusiju, u kojoj na vidjelo izlaze mnoge nekontrolisane sujete, a upravo je sujeta najveci unutrasnji neprijatelj nadimanju ega...

_________________
Sve sto sam napisao, slucajno je namjerno ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 04 Dec 2009, 13:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Digresija je napisao:
Mozda tekst u originalu i ima smisla, ali ovaj prevod je katastrofalan...

I meni je za oko zapela rijec "inflacija", koja pak - po meni - u ovom kontekstu nije idealna. Kao sto je Hristov rekao, prikladnija rijec bi bila nadmenost. Pored toga, prvi put u zivotu cujem za rijec "saobrazi" - moze li neko pojasnjenje za mene neukog?

Inace, istina je da ljudi sa sirenjem svog znanja postaju nadmeniji i bahatiji, ali isto tako i sa moci/vlasti. Ovi potonji su jos vise izrazeniji u negativnom eksponisanju svog novostecenog statusa, projektujuci time nadimanje vlastitog ega.

Ono sto je zanimljivo je cinjenica, da takve ljude mozes zadovoljiti iliti "smiriti" malim ljudskim gestama, kojima im se pruza osjecaj bitnosti, voljenosti i potrebnosti, tako da s takvim ljudima najlakse na kraj izlaze poltroni i "hohstapleri", koji takve "geste" naveliko i neprimjetno olako koriste u ophodjenju sa jacima/nadmenijima od sebe...

Na forumu je ova pojava zastupljena u prilicnom obimu - bas sam neki dan napisao, da su mnogi ovdje samo sa ciljem "da jebu nekom kevu", tj. kako bi pokazali i dokazali svoju nadmoc, odnosno nadmenost svog ega. Ja nemam nista protiv pokazivanja neke nadmoci i projektovanja elokventnosti u obliku verbalne igrarije sve dotle dok se koriste valjani argumenti.

Bez argumenata se ta nadmenost pretvara u bahatost i povlaci za sobom destruktivnu diskusiju, u kojoj na vidjelo izlaze mnoge nekontrolisane sujete, a upravo je sujeta najveci unutrasnji neprijatelj nadimanju ega...


saobraziti ovde znaci poistovijetiti..umjesto inflacija mozete slobodno koristiti i pametovanje :lol: o nadmenosti onih na vlasti slijedi novi topic uskoro:)

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Dec 2009, 00:11 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Citiraj:
Nijedna stvar na svijetu nije bolje raspodjeljenja nego zdrav razum, jer svatko smatra da ga ima u tolkoj mjeri te cak i oni koje je najteze zadovoljiti u svemu drugom nemaju obicaj da ga zele vise negoli ga imaju. I u tome se vjerojatno svi ne varaju; stovise, to prije svjedoci da je sposobnost pravlinog sudenja i razlikovanja istine od zablude - a to se zapravo i zove zdrav ljudski razum ili um - od prirode u svih ljudi jednaka i da stoga raznovrstnost nasih svjetonazora ne dolazi od toga sto su jedni pametniji od drugih vec jedino od toga sto mislimo na razlicite nacine i nemamo u vidu iste predmete. Nije naime dosta imati zdrav duh nego je i glavno pravilno ga primjenjivati.


Dekart

i jos nesto: http://www.newsweek.com/id/101079

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Dec 2009, 16:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
evo jos jedna definicija ove vrlo rasirene pojave (po slobodnoj procjeni, svaki treci post na ovom forumu u zadnje vrijeme samo sto ne zavrsi psihozom :D sala)

Citiraj:
Inflacija
Širenje ličnosti preko njoj svojstvenih granica, pri čemu se ona poistovećuje s kompleksom ili arhetipom.Inflacija ukazuje na regresiju svesti na nesvesni nivo i nastaje onda kada Ja u sebe unese previše nesvesnih sadržaja i time izgubi sposobnost diskriminacije. Ukoliko Ja nije kadro da se odbrani od tih pretećih sadržaja, i razluči ono što je u njemu svojstveno od onoga što izvire iz nesvesnog , ishod procesa inflacije je psihoza.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2009, 02:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Mar 2005, 02:21
Postovi: 3752
Lokacija: Inward Path
Ma vidi ti ovo, ima ovdje jako zanimljivih tekstova... nešto mi se noćas ne da spavati, pa sam navalio čitati.
Inače rijetko zalazim na ovaj forum jer o psihologiji nemam pojma :D ali nikad nije kasno da se nešto nauči :D

Inače sam ovu pojavu inflacije primjetio odavno i to na sebi :oops: , prepoznao sam je čim sam čuo za nju. Naravno, daleko od tog da sam se uspio riješiti te pojave, ali ipak je puno mutne vode proteklo od dana kad sam se registrovao na ovaj forum s namjerom da "nekim ljudima objasnim neke stvari"... možda je i nemoguće riješiti se toga, ali je puno bolje kad čovjek zna da to postoji i da se s tim treba nositi.

_________________
conquering the darkest places


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Dec 2009, 21:33 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
Warrior of the Light je napisao:
Ma vidi ti ovo, ima ovdje jako zanimljivih tekstova... nešto mi se noćas ne da spavati, pa sam navalio čitati.
Inače rijetko zalazim na ovaj forum jer o psihologiji nemam pojma :D ali nikad nije kasno da se nešto nauči :D

Inače sam ovu pojavu inflacije primjetio odavno i to na sebi :oops: , prepoznao sam je čim sam čuo za nju. Naravno, daleko od tog da sam se uspio riješiti te pojave, ali ipak je puno mutne vode proteklo od dana kad sam se registrovao na ovaj forum s namjerom da "nekim ljudima objasnim neke stvari"... možda je i nemoguće riješiti se toga, ali je puno bolje kad čovjek zna da to postoji i da se s tim treba nositi.


da, slazem se sasvim..i ja ponekad bas imam ispade :confused1: a opet,pokusavam da se trudim da ih bude sto manje..

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs