banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 15:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Dec 2009, 19:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
budjav_lebac je napisao:
duso moja to je psihoanaliza-terapija... dug i neefektivan proces, koji je odbacen...



jos jedan "doktor psiholoskih nauka" :confused3:

da, postoje terapije koje daju rezultate brze nego klasicna psihoanaliza. medjutim, zaboravljas da su one samo "upgrade" same psihoanalize, i da se bez njenih saznanja moderna terapija ne moze ni zamisliti, da ne govorim o teoriji umjetnosti i dr. sto se tice same psihoanalize ona je u nekim slucajevima i dalje neprikosnovena, i najbolji je izbor u lijecenju.

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 19:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
zlato moje, sve je to ona dobra narodna jebe lud zbunjenog... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 19:43 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
budjav_lebac je napisao:
zlato moje... dušo moja...

Kako si ti neki... duševan čo'ek. :)

Kako misliš da se liječe prikriveni strahovi, anksioznosti i ostali poremećaji? Lijekovima?

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 19:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
to cu ti otkriti u 4 oka :P

sat vremena kod psihoanaliticara je 50e, pa sad sracunaj koliko je to novca, ako radi sa cvjekom 8 godina, kontrolise njegove odluke, zivot... to je cist gubitak vremena i novca.... svako normalan ce se smijati psihoanalizi, em je pregazena vremenom, em je neefikasna...

strasno je to to da se ljudi furaju na razne teorije, prihvatajuci ih zdravo za gotovo, bez truna kritickog misljenja...


Poslednji put menjao budjav_lebac dana 10 Dec 2009, 20:08, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 20:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
budjav_lebac je napisao:
to cu ti otkriti u 4 oka :P

Mda, pretpostavila sam.

Velike frojdovske hipoteze

Psihoanaliza polazi od postulata po kojem sve što se odvija u snovima, nosi u sebi dimenziju koja ne izbija na površinu. To je podsvijest, rezultat niza događaja koji su se desili u ranom djetinjstvu, a možda čak i ranije, u neposrednoj sprezi sa razvojem seksualnosti u širokom smislu, prvo kroz oralnu i analnu fazu razvoja. Ti slučajevi su cenzurisani. Oko treće godine dijete otkriva razliku među polovima. Ono, dakle, proživljava u tim prvim godinama ključne događaje, koji se možda nikad nisu realno desili, ali koji dotiču njegovu svijest: predstava koitusa (lat.coire, ići zajedno;sparivanje mužijaka i ženke, kod životinjskih vrsta i kod čovjeka) i kastracija (odstranjenje ili uništenje reproduktivnog organa, kod bilo kog pola). Za malog dječka, u pitanju je pretnja odsjecanjem polnog organa kao kaznom za njegovu masturbaciju, koja je za njega normalno pražnjenje edipovske požude. Za malu djevojčicu, saznanje o "onome što joj nedostaje" vodi je ka želji za penisom, odnosno od seksualnosti ka želji da ima dijete od svog oca, što je zapravo uvod u normalan razvoj heteroseksualnosti. Po Žaku Lakanu, kastracija je zamišljeni događaj koji povlači za sobom potčinjavanje subjekta simbolu, odnosno govoru. Putem govora prepliću se denominacije srodstva i zabrana. Za malog dječaka, društvene zabrane, čak i neformulisane, su u korjrnu potiskivanja predstava vezanih za seksualnost u podsvijesti, koja će biti ispunjena značajnim energetskim nabojem. Ono što je bilo potisnuto teži uvijek da se vrati u obliku simptoma (grč. sumptoma, koincidencija; subjektivni fenomen koji otkriva funkcionalni poremećaj ili povredu), lapsusa (lat. lapsus, klizanje; omaške učinjene pri govoru ili pri pisanju, koje podrazumjevaju brzu ispravku: Frojd smatra da lapsusi nastaju usled javljanja nesvjesnih želja), snova, itd. To je skup sukoba koje čine ljudsku ličnost. Frojd je osmislio dva opisa psihičkog aparata ("topika"): prvi, dijeli "ja" na podsvijest, predsvijest i svijest; drugi na Id, Ego i Superego. Edipov kompleks predstavlja fundamentalno otkriće, ljubomora koju dijete osjeća prema roditelju istog pola i nepriznata želja da ga eliminiše, a zatim zauzme njegovo mjesto.Taj sukob je u osnovi neuroza kada Edip ne pronalazi povoljan ishod, a nastaje kada se subjekt okreće ka drugim objektima.

Analitička seansa i osnovna pravila analize

Neuroze, ali takođe i neke druge psihičke napetosti koje su u osnovi lošeg zdravstvenog stanja odraslog subjekta, mogu da ga navedu da konsultuje stručnjaka za psihoanalizu i osobu koja je i sama bila podvrgnuta psihoanalizi i koja je samim tim u principu sposobna da sluša pacijenta sa psihičkim problemima. Tokom analitičke seanse, asocijacije pacijenta između iskazanih i proživljenih, a zaboravljenih elemenata, omogućavaju mu da vrati unazad tok procesa potiskivanja i da se izvuku na svjetlost dana nesvjesni događaji. Prvo i osnovno pravilo psihoanalize je slobodna asocijacija: pacijent je zamoljen da se opusti i da kaže sve što mu prolazi kroz glavu, čak i ono što bude smatrao nepotrebnim, nepodesnim ili čak glupim. Od njega se samo zahtjeva da ne zamaruje ili sputava nijednu misao, bila ona sramna ili mučna. Rekonstrukcija priče pacijenta, pomoću potisnutog sjećanja stvara uslove za nestanak simptoma.

Ovakvi tekstovi imaju dosta materijala za razmišljanje.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 20:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
a ti duso onda 100000e spremi psihoanaliticaru u dzep, i imas terapiju narednih 10godina... :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 20:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2009, 13:37
Postovi: 1342
Lokacija: u ambisu suštine
budjav_lebac je napisao:
to cu ti otkriti u 4 oka :P

sat vremena kod psihoanaliticara je 50e, pa sad sracunaj koliko je to novca, ako radi sa cvjekom 8 godina, kontrolise njegove odluke, zivot... to je cist gubitak vremena i novca.... svako normalan ce se smijati psihoanalizi, em je pregazena vremenom, em je neefikasna...

strasno je to to da se ljudi furaju na razne teorije, prihvatajuci ih zdravo za gotovo, bez truna kritickog misljenja...


ako decenije proucavanja svega sto ima veze s psihoanalizom, psihologijom i ljudskom dusom od strane strucnjaka u toj oblasti zoves " bez truna kritickog misljenja" kakvo je onda tvoje misljenje?
ko ti je rekao da psihoterapeut kontrolise zivot pacijenta? to je veoma paranoidan stav. na osnovu cega tvrdis da je neefikasna? jesi li ikad nekog lijecio?

_________________
i teletabisi su ljudi :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Dec 2009, 21:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Nov 2009, 17:16
Postovi: 462
necu da ti odgovorim, prvo ovo nije ni mjesto za takva pitanja, odgovori su kompleksni... ne svidja mi se tvoj pristup da ljude tretiras kao bolesne, ja ih nikada ali nikada ne mogu tako posmatrati jer problemi nisu bolest, a covjek ima milijardu problema koje psihoanaliza nece rijesiti... ali zasto da ti objasnjavam... globalna metafora apsolutno primjenjiva na sve situacije u zivotu, je kako rece sveti nikolaj velimirovic: "ko ima usi cuce, ko ima oci vidjece"...a ja dodajem ko to nema, nazalost, tome ni sam bog pomoci ne moze, nema mu spasa... 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2009, 09:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
budjav_lebac je napisao:
a ti duso onda 100000e spremi psihoanaliticaru u dzep, i imas terapiju narednih 10godina... :D

Po tvom mišljenju sam spremna za psihoanalizu?
Ne kažem da ne bi pronašao i kod mene neke podsvjesne uzroke za neke moje reakcije, kao i kod ostataka čovječanstva, ali sam definitivno ubjeđenja da tamo gdje ne postoji organsko oboljenje da psihoanaliza i stručan razgovor i te kako pomažu u odnosu na medikamente.

Ispada da je za bilo kakav problem najbolje nekome propisati tablete za smirenje, neuroleptike i Bog te veselio?

Psihički probem je kočnica koja koči normalno funkcionisanje a cilj psihoanalize je otkriti uzrok, spoznati ga i prihvatiti čime se otklanja kočnica.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Dec 2009, 15:33 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Nov 2009, 16:30
Postovi: 33
Lokacija: Banjaluka
google lazarević je napisao:

da li se plasite, i cega?


Uzasno se plasim svih vrsta buba :shock:

_________________
Don't mess with a princess :angel5: :angel5: :angel5:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs