banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Apr 2024, 00:14

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: eBrain
PostPoslato: 29 Avg 2009, 22:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Pozdrav!

Cuo sam jucer za rezultate studije koju je sproveo neki americki naucnik, radi se o uticaju interneta i tzv. second life na karakter covjeka, studija se posebno osvrce na gubitak saosjecanja kod ljudi koji provode puno vremena na netu. U vezi toga bilo bi interesantno da napisete svoje misljenje o tome i mozda neko svoje licno iskustvo, da li mislite da je net uticao na vas u pozitivnom ili negativnom smislu, tj. da li je doveo do bilo kakvih promjena kod vas a kojih ste svjesni? Pri tome mislim na vase bavljenje netom u slobodno vrijeme a ne kao posao (ako vam je IT profesija)
Reci cu za sebe, nisam razmisljao o tome puno, vjerovatno zato sto tih promjena i nisam svjestan ako ih je uopste bilo, ne razvijam socijalni zivot preko interneta (ne chatam maltene nikako, ne idem skoro nikako na FB, itd..), posjecujem redovno max. 7-10 sajtova, itd.. Time ne kazem da je chatanje i FB itd.. lose nego da je barem u mom slucaju iskljucena mogucnost uticaja neta i tzv. second life na moj karakter. Ali vjerujem da postoji teoretska mogucnost da se desava odredjena vrsta uticaja na ljude koji npr. provode nekoliko sati na FB ili chatu itd... Kao sto se npr. u stvarnom zivotu pridrzavamo nekih normi i manira, tako u tzv. second life vise dolazi do izrazaja taj nas alter ego koji u vecini slucajeva ne poznaje norme niti manire. Mozda taj negativan uticaj neta ima veze upravo sa prirodom naseg alter ega i mehanizmima koji upravljaju nama kad alter ego preuzima kormilo.

PS: ako moze bez dosjetki, spama, chata itd...

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 29 Avg 2009, 22:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Nov 2008, 18:35
Postovi: 2895
Lokacija: još mAlo i tU smo
To da ce uticati na mene po pitanju socijalnog zivota, ne!Ali klinci koji jos nemaju isti, da i to veoma ozbiljno moze da utice na njih u sticanju soc zivota!

_________________
koga to još ZANIMA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 30 Avg 2009, 10:44 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Jul 2009, 15:28
Postovi: 298
Lokacija: došla biciklom
U svemu u životu treba imati samokontrolu, pa tako i sa ovim. Može se puno toga pročitati, dobra je razmjena mišljenja sa drugima , mada ponekad možda i besmislena. Super mi je facebook povezao me sa mojom rodbinom rasutom po svijetu, a za malu djecu ne znam. Mislim da se time ozbiljno moraju pozabaviti njihovi roditelji... Sve u svemu POZITIVNO


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 02 Sep 2009, 10:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Avg 2009, 17:44
Postovi: 493
Lokacija: Banja Luka - Jerusalem - pa opet Banja Luka i tako u krug...
Ma ta istraživanja su glupost. Nedavno sam negdje čitao rezultate neke američke studije koja kaže da su "gejmeri" psihički labilne ličnosti, socijalno neprilagodljive, introvertne... Autori studije su ih maksimalno ocrnili, maltene proglasili ih psihopatama.

A opet, prije možda godinu i po došao sam opet do neke studije koja je tvrdila da je igranje PC igara korisno za: učenje jezika, razvoj motoričkih sposobnosti, usavršavanje sposobnosti snalaženja u raznim situacijama, jačanje pozitivnih karakternih osobina... Gotovo da su predlagali da PC igre zamijene obrazovni sistem.

I sad - kome vjerovati?

U svemu treba imati mjeru, pa i u provođenju vremena pred ovim računarskim čudesima.

_________________
Са твоје стране, Зока, постоjи стална дискриминација на националној основи према мене.
(Rujka iz daleke Moskve)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 03 Sep 2009, 08:26 
OffLine
Voajer
Voajer
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Avg 2009, 21:51
Postovi: 6
Istina je da npr. na forumima slobodnije mogu neke stvari reći nego uživo. Ali to nije moj alter ego, već ja samo slobodnija :D

Što se tiče tih silnih istraživanja, složiću se s Aaronom. Za svaku tu studiju možeš naći neku koja tvrdi suprotno.

Inače mislim da FB ne možeš poistvjetiti sa chatom. Na chatu si anoniman, možeš slobodno da pričaš o svemu, bez stida i srama, a na FB sam što i adresa ne piše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 03 Sep 2009, 08:41 
Labilan sam ko puska. :)


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: eBrain
PostPoslato: 16 Okt 2009, 14:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 11 Okt 2009, 18:54
Postovi: 36
Lokacija: Dalaran
Koristim i chat, FB igram online igrice kao shto je World of Warcraft dje mosh biti 10 sati zakucan za fotelju a da ne primjetish uopshte kako vrijeme brzo prodje.
Posao mi je vezan za IT tako da posjecujem mnogo foruma i ponekad ostanem po nekoliko sati samo odgovarajuci na postove.
Ali stignem i gledati TV, biti na poslu, uchiti, napiti se, biti sa curom...
Na mene ne utiche Internet neshto pretjerano loshe, shta vishe mnogo mi je pomogao :)
Za druge ne znam... Ima nas svakakvih...

Vladimir


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs