banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 14:02

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Cognitive Strategies
PostPoslato: 01 Mar 2003, 14:40 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jul 2002, 11:58
Postovi: 64
In the achievement domain Self-concept discrepancy is likely to be associated with painful emotional experiences, particularly when family scrutiny, social comparison, and impersonal evaluation make the discrepancy chronically accessible.

Individe su sposobne konfrontirati svoju zabrinutost/nervozu u situacijama ispunjenim stresom, ali to rade i na razlicite nacine.
Da li ste ikada razmisljali o tome koju vrstu strategije koristite u postizanju svojih ciljeva?

Strategy called DEFENSIVE PESSIMISM is strategy used by anxious people to help them manage their anxiety so they can perform productively. Defensive pessimism involves lowering expectations to help prepare oneself for the worst, and then mentally playing through all the bad things that might happen. Though it sounds as if it might be depressing, defensive pessimism actually helps anxious individuals focus away from their emotions so that they can plan and act effectively.
People who aren’t anxious typically use strategy called STRATEGIC OPTIMISM. Individuals using this strategy set high expectations, and then actively avoid thinking much about what might happen.

Both strategic optimists and defensive pessimists typically do quite well, but both groups are also vulnerable to situations that don’t accommodate their strategies.
Research shows that if defensive pessimists try to raise their expectations, or avoid playing through a worse-case analysis, their anxiety increases and their performance suffers. If strategic optimists set lower expectations or play through possible outcomes, their anxiety increases and their performance decreases (Norem)
Defensive pessimism, how to cope with pressures of modern life by using Defensive Pessimism, a strategy of imaging the worst-case scenario of any situation. What if the train is running late, and you won’t make it to your job interview on time? Dr. Norem shows how indulging in negative thoughts like this actually helps people go on to their best preparing for the worst. In fact, Dr. Norem has found that many people perform more poorly when forced to think positive, since negative thinking is often an effective strategy for managing anxiety. (The Positive Power of Negative Thinking, Norem).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar 2003, 14:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jan 2003, 01:13
Postovi: 12
Da da cuo sam za ovo vec prije..Mislim da je tako jer osobe koje su po prirodi pesimisti zamisljaju najgori moguci scenario jer u tom slucaju nikakav ishod ih ne moze iznenaditi tj. nece u nista biti razocarani.Sto se optimista tice nisam bas siguran jer ne vidim kako im to "nerazmisljanje" o mogucim ishodima moze pomoci..Mozda sam ovo sve krivo shvatio ipak sam pocetnik u psihiolskim vodama ali se trudim.. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar 2003, 11:38 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jul 2002, 11:58
Postovi: 64
Dobro si ti to shvatio....nego jedno nas uce, ali drugo osjecamo....bar ja tako osjecam. Da li je bas toliko pozitivna ta strategija "biti uvijek spreman na najgore"? to dosta zavisi i od toga kakva nam je personality, jer ja sam vise taj tip "pessimista" i neka nervoza je stalno prisutna...uvijek razmisljam o najgorem i borim se da se to ne desi, al koliko to psihicki utice na osobe poput mene je mnogo gore nego biti optimista, pa makar ta strategija i ne bila tako efektivna.
Neki psiholozi pisu o tome kako biti optimista i postavljati sebi visoke ciljeve, odnosno imati savrsenu sliku "idealnog sebe" i vidjeti sebe vec unaprijed na tom cilju vodi prema dobrom rezultatu, razvija motivaciju, ali nema mnogo experimenata koji to dokazuju.
U tom slucaju, ako se desi da ta osoba to ne ostvari i ta zamisljena slika se rasprsne u hiljade komadica, moze pasti u veliku depresiju i naci se u jako losem stanju razmisljajuci o sebi kao gubitniku i gubeci vjeru u sebe i svoje sposobnosti. Takve osobe su zato spremne ne birajuci nacin na koji doci do bilo kakvog cilja povrijediti ljude oko sebe (gaziti preko svega) misleci samo na svoj cilj, uspijeh i na to kako se naci na tom vrhu.
Dakle sve zavisi od toga kakvi smo kao osobe....
Ovdje sam iznjela svoje licno razmisljanje o ovome i voljela bih da znam kako drugi razmisljaju o tome i kakve su njihove "personality" i prema tome dobro dosli u diskusiju na ovu temu...

Pozdrav, S.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar 2003, 19:15 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2001, 01:00
Postovi: 3229
Lokacija: Banja Luka
Zagi je napisao:
Neki psiholozi pisu o tome kako biti optimista i postavljati sebi visoke ciljeve, odnosno imati savrsenu sliku "idealnog sebe" i vidjeti sebe vec unaprijed na tom cilju vodi prema dobrom rezultatu, razvija motivaciju, ali nema mnogo experimenata koji to dokazuju.


Evo, ja sam vam živi dokaz tih experimenata. :)

Citiraj:
U tom slucaju, ako se desi da ta osoba to ne ostvari i ta zamisljena slika se rasprsne u hiljade komadica, moze pasti u veliku depresiju i naci se u jako losem stanju razmisljajuci o sebi kao gubitniku i gubeci vjeru u sebe i svoje sposobnosti.


Potraje nekoliko dana, pa prođe...

Citiraj:
Takve osobe su zato spremne ne birajuci nacin na koji doci do bilo kakvog cilja povrijediti ljude oko sebe (gaziti preko svega) misleci samo na svoj cilj, uspijeh i na to kako se naci na tom vrhu.


Ne baš preko svega, neke granice postoje u glavi...

Eto, ja sam sebe prepoznala ovdje... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Mar 2003, 19:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Jan 2003, 01:13
Postovi: 12
Da sasvim je lepo kada sebe covek prepozna u nekom primeru..Ja bas nikada nisam razmisljao kakvim se metodama sluzim jer sam zadnjih godinu dana izgubio interes za zivotom..Mislim nista me vise ne zanima nista me ne raduje tako da sam malo izgubljen ali vraticu se brzo (bar se nadam).. :wink: Nastavicu da pratim ovaj forum kao sto sam rekao psihologija me zanima naucicu nesto od vas..Samo jos molim da mi neko kaze gde mogu kupiti Frojdove knjige "Tumacenje Snova" i "Osnove psihoanalize".. Hvala..


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs