banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 04:50

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 18 Okt 2015, 13:22 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Dec 2014, 22:37
Postovi: 26
blaf77 je napisao:
Ma kakav Sasa Arnaut, samo te pusti 2 minute i lupi sta da pijes i dovidenja. Od mene antipreporuka za njega, mozda ti imas bolje iskustvo.

Psihijatri su inace takvi..ne znam kako je kod psihologa.
Ja sam se narucio kod psihologice Maje u Centru za mentalno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 18 Okt 2015, 13:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9272
Dobro, ovo je jedno iskustvo, a isto se islo po preporuci drugih kod njega. Ne mora znaciti da je sa svima takav. Svi su oni drugaciji kad im odes privatno, mozda je 800 cula iskustva od ljudi koji su mu isli privatno, ali ja sam ovo cuo iz prve ruke kad mu se ide u Dolac, besplatno. Vjerovatno je u tome razlika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Mar 2016, 22:09 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Mar 2016, 19:51
Postovi: 2
docc je napisao:
Samo par riječi vezano za psihologe, a i za psihijatre. Za sve koji ne znaju da bi osoba postala psihijatar treba da završi ukupno 22 godine škole i ispred svog imena kao i svi drugi doktori ima dr. Psiholozi sa druge strane imaju 16 godina škole i oni nisu doktori jer nisu završili medicinski fakultet već filozofski (koji je neuporedivo lakši). Psihijatri mogu prepisati terapiju, a psiholozi ne ( razumljivo). I zadnje, ali jako bitno, psihijatar u timu, recimo u CMZ u je uvijek šef psihologu. Daljnja edukacija, mislim iz psihoterapije, je ista za sve iako postoje neke vrste psihoterapije na koju mogu ići samo psihijatri.
Toliko o osnovama.



Vidim da se ovdje pričaju gluposti o psiholozima i psihijatrima i koja je razlika između njih. Pa čisto da unesem činjenično stanje i red u ove gluposti:
1. Dužina obrazovanja dvije različite struke nema smisla da se uspoređuje, a kamoli da uzimaš i srednju i osnovnu školu u obzir kada se računaju godine studiranja tj obrazovanja u cijelosti. Što ako su i psiholog i psihijatar išli u istu osnovnu, istu gimnaziju i imali iste ocjene? Ne mješaj kvantitvet i kvalitet dvije različite struke. Također, "neuporedivo lakši" fakultet psihologije, uči sve što uče i psihijatri, pa i puno više jer psihologa nije bazirana samo na abnormalnosti, da ne govorim da u psihologiji ima puno matematike, statistike i psihometrije, pored anatomije, tako da ovisi koji ti je kriterijum "laganog". Nekome će biti lako da nauči anatomiju, ali ne i statistiku, a nekome pak neće ni jedno ni drugo.
2. Postoji nešto što se zove doktor psihologije, oni se obrazuju 9 godina, 3 godine preddiplomskog, 2 godine mastera i 4 godine doktora iz psihologije, te postoje također sepcijalistički studiji koji traju 2 godine. Dakle od 9-11 ako bi neko postao dr. sci. psiholog, spec klin psy. Medicina traje 6 godina, specijalizacija iz psihijatrije 4 godine, a subspecijalizacija jednu godinu, dakle također 11 godina i dobiva se titula dr. med., spec psihijatrije.
3. Psihijatar jest šef tima, ali ne zato što je on "bolji" od psihologa, već zato što je psihijatar doktor medicine, a CMZ je medicinska ustanova, ne psihološka. Npr u Americi, UK i sličnim državama, klinička psihologija (i neuropsihologija) regulirana je kao posebna zdravstvena djelatnost i oni imaju svoje odjele u bolnicama, te na tim odjelima naravno da su psiholozi šefovi, a ne psihijatri. Na prostorima bivše SFRJ to nije slučaj, pa stoga klinički psiholoz rade na psihijatriji, ginekologiji, neurologiji, pedijatriji itd, odnosno u okviru drugih bolničkih odjeljenja. Također, razlikuj termin psiholog koji je ravan terminu doktor opće medicine, odnosno psiholog kojemu idete u bolnicu ima svoju titulu (klinički psiholoh) i on nema isto obrazovanje kao npr školski psiholog, forenzički psiholog itd. Tako da termin psiholog suviše je širok, naročito kada ga se uspoređuje sa psihijatrijom. JEdina grana psihologije koja se bavi psihičkim bolestima je upravo klinička psihologija, dok je psihijatrija u cijelosti bazirana na poremećajima.
4. Posao psihologa i psihijatra je dosta sličan. I klin psiholog i psihijatar mogu da postave dijagnozu i provode psihoterapiju i savjetovanje. Ono gdje se razlikuju je to što psihijatar može prepisivati lijekove, a klinički psiholozi ne (npr. u SAD-u klinički psiholozi mogu prepisivati lijekove jer je Ustavni sud zaključio da se radi o minimalnoj količni znanja potrebnoj da se usvoji za preskriptivnu privllegiju). Ono što psihijatar ne može raditi je provoditi tzv psihodijagnostiku, odnosno psihijatar ne može "objektivno" i uz pomoć različitih psiholoških testova, metoda i instrumenata da vrši dijagnostiku i procjenjuje ličnost ispitanika, njegovu podobnost za suđenje, intelektualne sposobnosti, buduće ponašanje, opasnost za okoloni, sklnost ka bolestima ovisnosti, opasnost od suicida itd. Dakle, iako može da prepisuje lijekove, on ne može da procjeni velik dio ljudskog ponašanja koji je od velike važnosti. Zato vas psihijatar šalje nakon što vam da dijagnozu, na razgovor kod klin psih koji procjeni koliko ste vi zapravo "opasni" ili pripadate nekim rizičnim grupama.
5. Psihoterapija odnosno obrazovanje u nekoj psihoterapeutskoj školi je omogućena svim strukama, dakle SVIM strukama (pedagozi, socijalni radnici, nastavnici, neurolozi, logopedi, filozofi itd.). Notorna laž je da psiholozima nije dozovljeno neki oblik psihoterapije upisati. Psiholozi i psihijatri su jedine struke koje mogu upisati sve psihoterapeutske škole (što je logično, pogotovo za psihologe koji više posmatraju ličnost nego psihijatri). Postoje neke rasprave da bi npr kognitivno-bihevioralnu terapiju trebalo ukinuti za psihijatre, pošto su se pokazali "malo manje" učinkoviti tu i KBT i psihoanaliza su jedine dvije psihoterapeutske škole koje dozovljavaju SAMO psiholozima i psihijatrima da ih upisuju. No sve u svemu, tvrditi da psiholog ne može upisati bilo koju psihoteraputsku školu je laž.
6. Prije nego počneš pisati gluposti, bolje se raspitaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Mar 2016, 22:15 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Mar 2016, 19:51
Postovi: 2
I kada se tiče preporuka za psihologa imam nekoliko savjeta i preporuka. Imajte na umu da je uvijek bolje da odete psihologu, jer psihijatri su patocentrični, pa se može dogoditi da imate izražene npr anksiozne crte ličnosti i onda vam psihijatar da dijagnozu npr generaliziranog anksioznog poremećaja. Psiholog takvu pogrešku neće uraditi, a ako uvidi da vam trebaju tablete, preporučiti će vam pregled psihijatra.

Moje preporuke:
1. Dr. Igor Krnetić, psihoterapeut: je da je skup, izuzetno, no za razliku od ostalih kolega kod njega već nakon 4-5 puta je sve gotovo. Moglo bi se reći da te brzo rastavi i sastavi. Neki idu na psihoterapiju od 70km po satu, po 6 mjeseci, jednom tjedno. To ih izađe više od 1350 km, a npr kod Igora bi vas za tih par puta izašlo 500-700 km i bilo bi vam brže bolje.
2. Mg. Tatjana Marković - Basara- radi na psihijatriji kod Vrbasa, odličan dječji klinički psiholog
3. Studenti se uvijek mogu javiti studentskom savjetovalištu i ondje dobiti besplatnu psihološku pomoć


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 16 Nov 2016, 09:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Jul 2004, 09:44
Postovi: 1330
Ima li neko broj telefona od Nadezde Savjak? Da li ona i dalje radi privatno i gdje?
Broj koji je ranije neko postavio na temi nije aktivan, a takođe ni mobitel koji smo imali.
Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 14:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Psiholozi ne znaju "ništa".Diplomirani "filozofi""još manje.Ono što znaju-ja nazivam ""statističko znanjemJa sam se čudio.sa kavim neznanjem"oni završavaju te svoje studije-koji nisu ni na nivou srednje škole.Ovo ne pišem napamet-pričao sam sa njima-u ordinaciji-i bili su posramljeni-ajde ostalo im je bar morala.Ali sa kavim neznanjem ljudi završavaju "studije"-i kavim se ljudima povjeravaju drugi ljudi da ih "liječe"-čudo-Pa njih bi trebalo liječiti od toga "znanja".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 14:53 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
airfantom je napisao:
kod nas psiholozi ne zele da lijece samo te kljukaju lijekovima i rade neke psiho testove. ja sam isao na lijecenje depresije, i post o nisam mogao ici iz sela par godina a usput sam upisao fakultet i radio sezonske poslove, malo se druzio kazu da sam bolji nego ranije i nevjeruju da nisam isao nigdje na lijecenj a sada su me nasli kao da sam neurotican to je ono kada imate fobije i neke navike da izbjegnete stres i sada se trebam od toga lijeciti naravno lijecenju nema kraja i samo pijem lijekove,.... kontam opet neki faks i posao, pa da vidim kako ide... :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 16:58 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
psiholog_bg je napisao:
Zaista nisam sklona tome da neke stvari obelezavam kao nebulozne ali - "sto vise znas, krace zivis" ?!!! Pogledaj samo svoj zivot do sada - da li si pijan po mraku pretrcavao autoput, da li si pokusavao da prestanes da pusis (ako pusis), da li si bar u nekom kratkom periodu pokusao da smanjis slatkise, nocne obroke, masnu hranu... da li si ikada otisao kod lekara kad ti je bilo lose? Za pocetak nisi umro od komplikacija ili infekcije jos kao beba. E to su ti - samo povrsno - ilustracije kako nam sve znanje omogucava da zivimo duze, a ne krace. Taj citat bi mogao da bude primenjiv na neki jeftini spijunski film u kome je akter bio u pogresno vreme na pogresnom mestu, znao je previse, pa su ga smakli.
Elem, psiholozi ne lece (to je odgovor onom drugom ucesniku diskusije), ne daju lekove, vec - slusaju. Psihoterapija je pre svega razgovor. Razgovor sa nekim ko te tvoj problem i tvoju muku video vec stotinu puta kroz oci drugih koji su dosli sa istim ili slicnim problemom, cesto i svojim ocima (jer psiholozi nisu neki savrseni ljudi bez problema, vec su samo nasli dobre nacine da ih rese). Mi nase muke nosimo u sebi, ponekad ih podelimo sa jednom ili dve bliske osobe ali cesce ne... zato idemo sa tim teretom na dusi misleci da smo usamljeni u tome, sto celoj prici daje jednu tuznu i mracnu notu... Zato je prvi odah kada izneses svoju pricu - da su hiljade i verovatno stotine hiljada ljudi u ovom trenutku sa istom pricom i da ima nacina da se nosis sa tim. Ali to nije sve, jer se probblemi ne resavaju samo sto ti neko kaze da i druge muci ista muka. Psiholog ce ti pomoci da stvari sagledas iz razlicitih perspektiva, moze te navesti da sam uvidis gde je "izlaz", a moze ti pruziti i konkretan savet ili pomoc ako ti je to potrebno. Znaci, nema onog "ceprkanja po glavi", "manipulacija", "hipnoza", "pricajte mi malo o vasem detinjstvu" i slicno :) Sto se lekova tice, ukoliko su ti potrebni (a to zavisi od vrste tegoba kkoje imas), sto verujem da kod tebe nije slucaj, psiholog moze da ti predlozi da uzmes taj i taj leka, ali uz napomenu da konzumiranje medikamenata terba da odobri tvoj lekar!
Jos samo ovo ukratko - psiholozi se razlikuju po tzv. orijentaciji, odnosno stilu rada. Dakle, ako si ti vise introspektivni tip, znaci volis i umes da razmisljas o sebi, svom zivotu, da kazem - sam sebe analiziras, onda je za tebe terapeut analiticke orijentacije, znaci psihoanaliza, jungijanska analiza, klijentom usmerena terapija, gestalat, integrativna terapija i sl. Ukoliko si vise praktican, zelis brze efekte (sto bi znacilo da je tvoj problem jasno formulisan, izolovan - npr. imas neku fobijicu, ili si zaglavio sa ucenjem, problem sa partnerom ili nemanjem partnera, sukob sa roditeljima, depresija i sl) onda potrazi psihologa bihejvioralne orijentacije, znaci - REBT (racionalno-emocionalno-bihejvioralna terapija), KBT (kognitivno-bihejvioralna terapija) ili neki drugi pravac bihejvioralne terapije.
Sustinski, i jedni i drugi ti mogu pomoci oko svakog problema samo je pitanje sta tebi vise lezi. Moj predlog kako da nadjes terapeuta je da na vasem filozofskom fakultetu, na psihologiji, potrazis profesora iz bilokog klinickog predmeta (mislim da imaju bas Klinicku psihologiju) i da ga zamolis da te uputi kog nekog proverenog. Sve ostalo je pipanje u magli.
Toliko od mene, pozdrav i sa srecom :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 17:04 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
airfantom je napisao:
Ja nisam htio nikog obeshrabriti. Realno Psiholozi kao i svi doktori bi trebalo da lijece i izlijece pacijenta ili bar da ga zalijece. Nasa realnost da nasi doktori samo saniraju posledice ili samo ti drmnu lijek i sutnu te kuci. A psiholozi kao Nada su casan izuzetak. Ja inace zavrsavam socijalni rad i u toj oblasti je slicna situacija, umjesto da ljude izvlace iz siromastva i ostalih socijalnih problema, socijalni radnici im daju jednokratnu pomoc i sutnu nazad dok im se opet ne smrkne pa se vrat po jos jednu jednokratnu pomoc... :evil3: :x :mad:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 17:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Maeerys je napisao:
docc je napisao:
Samo par riječi vezano za psihologe, a i za psihijatre. Za sve koji ne znaju da bi osoba postala psihijatar treba da završi ukupno 22 godine škole i ispred svog imena kao i svi drugi doktori ima dr. Psiholozi sa druge strane imaju 16 godina škole i oni nisu doktori jer nisu završili medicinski fakultet već filozofski (koji je neuporedivo lakši). Psihijatri mogu prepisati terapiju, a psiholozi ne ( razumljivo). I zadnje, ali jako bitno, psihijatar u timu, recimo u CMZ u je uvijek šef psihologu. Daljnja edukacija, mislim iz psihoterapije, je ista za sve iako postoje neke vrste psihoterapije na koju mogu ići samo psihijatri.
Toliko o osnovama.



Vidim da se ovdje pričaju gluposti o psiholozima i psihijatrima i koja je razlika između njih. Pa čisto da unesem činjenično stanje i red u ove gluposti:
1. Dužina obrazovanja dvije različite struke nema smisla da se uspoređuje, a kamoli da uzimaš i srednju i osnovnu školu u obzir kada se računaju godine studiranja tj obrazovanja u cijelosti. Što ako su i psiholog i psihijatar išli u istu osnovnu, istu gimnaziju i imali iste ocjene? Ne mješaj kvantitvet i kvalitet dvije različite struke. Također, "neuporedivo lakši" fakultet psihologije, uči sve što uče i psihijatri, pa i puno više jer psihologa nije bazirana samo na abnormalnosti, da ne govorim da u psihologiji ima puno matematike, statistike i psihometrije, pored anatomije, tako da ovisi koji ti je kriterijum "laganog". Nekome će biti lako da nauči anatomiju, ali ne i statistiku, a nekome pak neće ni jedno ni drugo.
2. Postoji nešto što se zove doktor psihologije, oni se obrazuju 9 godina, 3 godine preddiplomskog, 2 godine mastera i 4 godine doktora iz psihologije, te postoje također sepcijalistički studiji koji traju 2 godine. Dakle od 9-11 ako bi neko postao dr. sci. psiholog, spec klin psy. Medicina traje 6 godina, specijalizacija iz psihijatrije 4 godine, a subspecijalizacija jednu godinu, dakle također 11 godina i dobiva se titula dr. med., spec psihijatrije.
3. Psihijatar jest šef tima, ali ne zato što je on "bolji" od psihologa, već zato što je psihijatar doktor medicine, a CMZ je medicinska ustanova, ne psihološka. Npr u Americi, UK i sličnim državama, klinička psihologija (i neuropsihologija) regulirana je kao posebna zdravstvena djelatnost i oni imaju svoje odjele u bolnicama, te na tim odjelima naravno da su psiholozi šefovi, a ne psihijatri. Na prostorima bivše SFRJ to nije slučaj, pa stoga klinički psiholoz rade na psihijatriji, ginekologiji, neurologiji, pedijatriji itd, odnosno u okviru drugih bolničkih odjeljenja. Također, razlikuj termin psiholog koji je ravan terminu doktor opće medicine, odnosno psiholog kojemu idete u bolnicu ima svoju titulu (klinički psiholoh) i on nema isto obrazovanje kao npr školski psiholog, forenzički psiholog itd. Tako da termin psiholog suviše je širok, naročito kada ga se uspoređuje sa psihijatrijom. JEdina grana psihologije koja se bavi psihičkim bolestima je upravo klinička psihologija, dok je psihijatrija u cijelosti bazirana na poremećajima.
4. Posao psihologa i psihijatra je dosta sličan. I klin psiholog i psihijatar mogu da postave dijagnozu i provode psihoterapiju i savjetovanje. Ono gdje se razlikuju je to što psihijatar može prepisivati lijekove, a klinički psiholozi ne (npr. u SAD-u klinički psiholozi mogu prepisivati lijekove jer je Ustavni sud zaključio da se radi o minimalnoj količni znanja potrebnoj da se usvoji za preskriptivnu privllegiju). Ono što psihijatar ne može raditi je provoditi tzv psihodijagnostiku, odnosno psihijatar ne može "objektivno" i uz pomoć različitih psiholoških testova, metoda i instrumenata da vrši dijagnostiku i procjenjuje ličnost ispitanika, njegovu podobnost za suđenje, intelektualne sposobnosti, buduće ponašanje, opasnost za okoloni, sklnost ka bolestima ovisnosti, opasnost od suicida itd. Dakle, iako može da prepisuje lijekove, on ne može da procjeni velik dio ljudskog ponašanja koji je od velike važnosti. Zato vas psihijatar šalje nakon što vam da dijagnozu, na razgovor kod klin psih koji procjeni koliko ste vi zapravo "opasni" ili pripadate nekim rizičnim grupama.
5. Psihoterapija odnosno obrazovanje u nekoj psihoterapeutskoj školi je omogućena svim strukama, dakle SVIM strukama (pedagozi, socijalni radnici, nastavnici, neurolozi, logopedi, filozofi itd.). Notorna laž je da psiholozima nije dozovljeno neki oblik psihoterapije upisati. Psiholozi i psihijatri su jedine struke koje mogu upisati sve psihoterapeutske škole (što je logično, pogotovo za psihologe koji više posmatraju ličnost nego psihijatri). Postoje neke rasprave da bi npr kognitivno-bihevioralnu terapiju trebalo ukinuti za psihijatre, pošto su se pokazali "malo manje" učinkoviti tu i KBT i psihoanaliza su jedine dvije psihoterapeutske škole koje dozovljavaju SAMO psiholozima i psihijatrima da ih upisuju. No sve u svemu, tvrditi da psiholog ne može upisati bilo koju psihoteraputsku školu je laž.
6. Prije nego počneš pisati gluposti, bolje se raspitaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 17:25 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
taraG je napisao:
Nema to veze! Ja sam inace uvijek bila psihicki stabilna, i inace kazu da sam bezosjecajna koliko mogu da se kontrolisem! Ali dzaba, anksiozna sam i sta ces, ko ce znati zbog cega! I ne mozes to sam prevazici odmah! Ako nista treba ti dijagnoza i objasnjenje od psihologa, da bi mogao da shvatis da je to sve samo u glavi!
Ja znam Nadezdu Savjak imam broj samo, pa trazi adresu 051/303-422 Kod nje ti je 70km sat! Ima jos Krnetic kod njega je 100-150km!
Ako bi mogao neko nekog psihijatra da stavi??

Pa kako si Ti to stabilna"-a kažeš da si anksiozna?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 17:34 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
Anaamely je napisao:
Kao prvo složila bih se sa Foucault, čemu toliko pljuvanje po psiholozima? Zbog čega su oni nekom žrtveno jagnje? Nije niti jedan psiholog kriv za nečije stanje, ali je zato izgleda dobra podloga da se iskaljuju vlastite frustracije i konflikti! Nažalost! :roll: To je osoba koja je godine svog života posvetila kako da pomaže ljudima ojima je pomoć potrebna. Svi mi imamo svoje probleme, neko veće neko manje, ali oni koji jednostavno, iz nekog razloga, ne mogu sami, tu je uvek stručno lice koje će dati sve od sebe da drugoj osobi bude bolje. Moje mišljenje je, da što se tiče psihologa u Bl, tu je Nada Letić, jedna divna osoba, koja zna kako da se ophodi sa ljudima i kako da im pomogne.
Naravno, da se ne govori o Dr Mariji Burgić, koja je jedan veliki profesionalac i osoba koja je pružila pomoć mnogim ljudima koje poznajem. Ako nekog zanima još neko od Bl psihologa neka pita, dobro sam upućena. :) Pozdrav svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 22 Nov 2016, 17:39 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 06 Sep 2010, 17:27
Postovi: 258
PONIZNI je napisao:
Maeerys je napisao:
docc je napisao:
Samo par riječi vezano za psihologe, a i za psihijatre. Za sve koji ne znaju da bi osoba postala psihijatar treba da završi ukupno 22 godine škole i ispred svog imena kao i svi drugi doktori ima dr. Psiholozi sa druge strane imaju 16 godina škole i oni nisu doktori jer nisu završili medicinski fakultet već filozofski (koji je neuporedivo lakši). Psihijatri mogu prepisati terapiju, a psiholozi ne ( razumljivo). I zadnje, ali jako bitno, psihijatar u timu, recimo u CMZ u je uvijek šef psihologu. Daljnja edukacija, mislim iz psihoterapije, je ista za sve iako postoje neke vrste psihoterapije na koju mogu ići samo psihijatri.
Toliko o osnovama.



Vidim da se ovdje pričaju gluposti o psiholozima i psihijatrima i koja je razlika između njih. Pa čisto da unesem činjenično stanje i red u ove gluposti:
1. Dužina obrazovanja dvije različite struke nema smisla da se uspoređuje, a kamoli da uzimaš i srednju i osnovnu školu u obzir kada se računaju godine studiranja tj obrazovanja u cijelosti. Što ako su i psiholog i psihijatar išli u istu osnovnu, istu gimnaziju i imali iste ocjene? Ne mješaj kvantitvet i kvalitet dvije različite struke. Također, "neuporedivo lakši" fakultet psihologije, uči sve što uče i psihijatri, pa i puno više jer psihologa nije bazirana samo na abnormalnosti, da ne govorim da u psihologiji ima puno matematike, statistike i psihometrije, pored anatomije, tako da ovisi koji ti je kriterijum "laganog". Nekome će biti lako da nauči anatomiju, ali ne i statistiku, a nekome pak neće ni jedno ni drugo.
2. Postoji nešto što se zove doktor psihologije, oni se obrazuju 9 godina, 3 godine preddiplomskog, 2 godine mastera i 4 godine doktora iz psihologije, te postoje također sepcijalistički studiji koji traju 2 godine. Dakle od 9-11 ako bi neko postao dr. sci. psiholog, spec klin psy. Medicina traje 6 godina, specijalizacija iz psihijatrije 4 godine, a subspecijalizacija jednu godinu, dakle također 11 godina i dobiva se titula dr. med., spec psihijatrije.
3. Psihijatar jest šef tima, ali ne zato što je on "bolji" od psihologa, već zato što je psihijatar doktor medicine, a CMZ je medicinska ustanova, ne psihološka. Npr u Americi, UK i sličnim državama, klinička psihologija (i neuropsihologija) regulirana je kao posebna zdravstvena djelatnost i oni imaju svoje odjele u bolnicama, te na tim odjelima naravno da su psiholozi šefovi, a ne psihijatri. Na prostorima bivše SFRJ to nije slučaj, pa stoga klinički psiholoz rade na psihijatriji, ginekologiji, neurologiji, pedijatriji itd, odnosno u okviru drugih bolničkih odjeljenja. Također, razlikuj termin psiholog koji je ravan terminu doktor opće medicine, odnosno psiholog kojemu idete u bolnicu ima svoju titulu (klinički psiholoh) i on nema isto obrazovanje kao npr školski psiholog, forenzički psiholog itd. Tako da termin psiholog suviše je širok, naročito kada ga se uspoređuje sa psihijatrijom. JEdina grana psihologije koja se bavi psihičkim bolestima je upravo klinička psihologija, dok je psihijatrija u cijelosti bazirana na poremećajima.
4. Posao psihologa i psihijatra je dosta sličan. I klin psiholog i psihijatar mogu da postave dijagnozu i provode psihoterapiju i savjetovanje. Ono gdje se razlikuju je to što psihijatar može prepisivati lijekove, a klinički psiholozi ne (npr. u SAD-u klinički psiholozi mogu prepisivati lijekove jer je Ustavni sud zaključio da se radi o minimalnoj količni znanja potrebnoj da se usvoji za preskriptivnu privllegiju). Ono što psihijatar ne može raditi je provoditi tzv psihodijagnostiku, odnosno psihijatar ne može "objektivno" i uz pomoć različitih psiholoških testova, metoda i instrumenata da vrši dijagnostiku i procjenjuje ličnost ispitanika, njegovu podobnost za suđenje, intelektualne sposobnosti, buduće ponašanje, opasnost za okoloni, sklnost ka bolestima ovisnosti, opasnost od suicida itd. Dakle, iako može da prepisuje lijekove, on ne može da procjeni velik dio ljudskog ponašanja koji je od velike važnosti. Zato vas psihijatar šalje nakon što vam da dijagnozu, na razgovor kod klin psih koji procjeni koliko ste vi zapravo "opasni" ili pripadate nekim rizičnim grupama.
5. Psihoterapija odnosno obrazovanje u nekoj psihoterapeutskoj školi je omogućena svim strukama, dakle SVIM strukama (pedagozi, socijalni radnici, nastavnici, neurolozi, logopedi, filozofi itd.). Notorna laž je da psiholozima nije dozovljeno neki oblik psihoterapije upisati. Psiholozi i psihijatri su jedine struke koje mogu upisati sve psihoterapeutske škole (što je logično, pogotovo za psihologe koji više posmatraju ličnost nego psihijatri). Postoje neke rasprave da bi npr kognitivno-bihevioralnu terapiju trebalo ukinuti za psihijatre, pošto su se pokazali "malo manje" učinkoviti tu i KBT i psihoanaliza su jedine dvije psihoterapeutske škole koje dozovljavaju SAMO psiholozima i psihijatrima da ih upisuju. No sve u svemu, tvrditi da psiholog ne može upisati bilo koju psihoteraputsku školu je laž.
6. Prije nego počneš pisati gluposti, bolje se raspitaj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 28 Jan 2017, 22:04 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 28 Jan 2017, 21:50
Postovi: 2
airfantom je napisao:
kod nas psiholozi ne zele da lijece samo te kljukaju lijekovima i rade neke psiho testove. ja sam isao na lijecenje depresije, i post o nisam mogao ici iz sela par godina a usput sam upisao fakultet i radio sezonske poslove, malo se druzio kazu da sam bolji nego ranije i nevjeruju da nisam isao nigdje na lijecenj a sada su me nasli kao da sam neurotican to je ono kada imate fobije i neke navike da izbjegnete stres i sada se trebam od toga lijeciti naravno lijecenju nema kraja i samo pijem lijekove,.... kontam opet neki faks i posao, pa da vidim kako ide... :lol: :lol: :lol: :lol:


Pod broj 1, ti nisi išao psihologu, nego psihijatru, jer ti isti psiholozi ne mogu da propisuju apsolutno nikakve lijekove jer nisu doktori medicine. Što se tiče psihijatara, tu si upravu. Nažalost ne vode brigu o pacijentima, i samo im uvaljuju lijekove bez ikakve psihoterapije, što nije baš po pravilniku jer se pacijenti ne mogu magično izliječiti isključivo lijekovima. Pod broj 2, već sam rekla da psiholozi ne propisuju lijekove, i koliko sam upoznata, a jesam, oni i psihijatri se razlikuju po načinu razmišljanja, gdje psiholozi izbjegavaju lijekove i smatraju da u većini (ne svim) slučajeva čovjek može da prebrodi problem bez tableta i da je najbitnija psihoterapija. Nije lijepo pričati protiv svih njih, kada ih stvarno ima dobrih. A tebi srećno, i nadam se da ćeš uskoro opet upisati faks i polako ali sigurno napustiti lijekove, ukoliko stvarno nisu potrebni. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 31 Jan 2017, 20:54 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Dec 2016, 15:17
Postovi: 5
Pozdrav, da li je neko imao licno iskustvo kod Igora Krnetica da je voljan da mi potanko objasni proceduru, pocev od zakazivanja termina (da li se razgovara o problemu, moze li se uzivo zakazivati i da li je taj razgovor besplatan...) i naravno koliko se placa, koliko se cesto ide na seanse... Imam potrebu da pricam o nekim situacijama iz djetinjstva, pa ne znam kolika je razlika izmedju psihoanalize i onoga sto on radi. Hvala unaprijed


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 31 Jan 2017, 21:25 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Uzmi malo droge bit ce ti bolje :)
Ma sta ti on moze pomoci,i oni isto propisuju droge tzv muscle relaxant to je ono da nemas tesku ruku,u principu ne mogu te izleciti,hemikalije samo uvedu te u stanje da ne pocinis neki nasilan zlocin
btw mdma (ectasy) se isto koristi za lecenje ptsp

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Feb 2017, 09:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Dec 2016, 15:17
Postovi: 5
To za lijekove si u pravu, inace vidim da imamo suprotstavljene stavove pa ne bih da ulazim u diskusiju ... Moze neko sa iskustvom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Feb 2017, 10:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Ne znam nista o spomenutom doktoru, ali znam da ako imas potrebu da razgovaras sa nekim strucnim, nazovi kontakt telefon, i pitaj te osnovne stvari koje te zanimaju, dogovori jedan termin i iskreno razgovaraj sa doktorom o tim dilemama. Nista ti nece biti od tog jednog razgovora, a uvijek mozes otici ako ti se ne svidi i traziti nekog mozda boljeg, ili jeftinijeg ili sta god vec trazis...
Ovdje na forumu ces uglavnom cuti svakakve gluposti od ljudi koji niti te razumiju niti se mogu uzivjeti u tvoje probleme.
Sretno.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Feb 2017, 10:45 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Dec 2016, 15:17
Postovi: 5
Hvala puno ma savjetu. Stvar i jeste u tim kocnicama u kontaktu s ljudima, i jos stosta. U svakom slucaju ti hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Feb 2017, 11:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2006, 15:01
Postovi: 3306
Lokacija: Banja Luka
Sve se to rijesi polako i strpljivo, kad nadjes strucnjaka koji ti odgovara. To je isto kao i sa svim ostalim doktorima, neki su divni i maximalno se uzive u svoj posao i pomoc pacijentu a neki otaljaju da sto prije rijese. Samo strpljivo dok ne nadjes pravog, probaj otici na par razgovora pa vidi gdje ti je najugodnije. I taj prvi odlazak doktoru je i najvazniji korak, samim odlaskom ces skinuti jedno veliko breme. Najgore je cekati i razmisljati sta ce biti i unaprijed praviti u svojoj glavi scenario.
Samo stpljivo i bez nervoze. ;-)

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs