banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Mar 2024, 10:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Psiholog u BL
PostPoslato: 07 Avg 2008, 10:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2007, 23:37
Postovi: 226
kakva su vam iskustva sa psiholozima?
kome se obratiti i ostale stvari....

_________________
kazu da sto vise znas krace zivis...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 07 Avg 2008, 13:10 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Maj 2005, 21:02
Postovi: 1572
Citiraj:
kazu da sto vise znas krace zivis...
mozda bolje da ne dobijes odgovor na ovo pitanje.. :D


sretno sa psihologom.. jer najbolji si sam sebi.. [;


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 09 Avg 2008, 20:28 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 03 Avg 2008, 00:43
Postovi: 6
Silhouette je napisao:


sretno sa psihologom.. jer najbolji si sam sebi.. [;




ovo je tacno ali do toga treba doci :D

reci sta te muci 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 15 Avg 2008, 10:06 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
kod nas psiholozi ne zele da lijece samo te kljukaju lijekovima i rade neke psiho testove. ja sam isao na lijecenje depresije, i post o nisam mogao ici iz sela par godina a usput sam upisao fakultet i radio sezonske poslove, malo se druzio kazu da sam bolji nego ranije i nevjeruju da nisam isao nigdje na lijecenj a sada su me nasli kao da sam neurotican to je ono kada imate fobije i neke navike da izbjegnete stres i sada se trebam od toga lijeciti naravno lijecenju nema kraja i samo pijem lijekove,.... kontam opet neki faks i posao, pa da vidim kako ide... :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 29 Avg 2008, 11:08 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 03 Okt 2005, 10:37
Postovi: 44
Nadezda Savjak, bez konkurencije u BL, a sigurno i dalje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 08 Sep 2008, 09:26 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 08 Sep 2008, 08:53
Postovi: 3
Zaista nisam sklona tome da neke stvari obelezavam kao nebulozne ali - "sto vise znas, krace zivis" ?!!! Pogledaj samo svoj zivot do sada - da li si pijan po mraku pretrcavao autoput, da li si pokusavao da prestanes da pusis (ako pusis), da li si bar u nekom kratkom periodu pokusao da smanjis slatkise, nocne obroke, masnu hranu... da li si ikada otisao kod lekara kad ti je bilo lose? Za pocetak nisi umro od komplikacija ili infekcije jos kao beba. E to su ti - samo povrsno - ilustracije kako nam sve znanje omogucava da zivimo duze, a ne krace. Taj citat bi mogao da bude primenjiv na neki jeftini spijunski film u kome je akter bio u pogresno vreme na pogresnom mestu, znao je previse, pa su ga smakli.
Elem, psiholozi ne lece (to je odgovor onom drugom ucesniku diskusije), ne daju lekove, vec - slusaju. Psihoterapija je pre svega razgovor. Razgovor sa nekim ko te tvoj problem i tvoju muku video vec stotinu puta kroz oci drugih koji su dosli sa istim ili slicnim problemom, cesto i svojim ocima (jer psiholozi nisu neki savrseni ljudi bez problema, vec su samo nasli dobre nacine da ih rese). Mi nase muke nosimo u sebi, ponekad ih podelimo sa jednom ili dve bliske osobe ali cesce ne... zato idemo sa tim teretom na dusi misleci da smo usamljeni u tome, sto celoj prici daje jednu tuznu i mracnu notu... Zato je prvi odah kada izneses svoju pricu - da su hiljade i verovatno stotine hiljada ljudi u ovom trenutku sa istom pricom i da ima nacina da se nosis sa tim. Ali to nije sve, jer se probblemi ne resavaju samo sto ti neko kaze da i druge muci ista muka. Psiholog ce ti pomoci da stvari sagledas iz razlicitih perspektiva, moze te navesti da sam uvidis gde je "izlaz", a moze ti pruziti i konkretan savet ili pomoc ako ti je to potrebno. Znaci, nema onog "ceprkanja po glavi", "manipulacija", "hipnoza", "pricajte mi malo o vasem detinjstvu" i slicno :) Sto se lekova tice, ukoliko su ti potrebni (a to zavisi od vrste tegoba kkoje imas), sto verujem da kod tebe nije slucaj, psiholog moze da ti predlozi da uzmes taj i taj leka, ali uz napomenu da konzumiranje medikamenata terba da odobri tvoj lekar!
Jos samo ovo ukratko - psiholozi se razlikuju po tzv. orijentaciji, odnosno stilu rada. Dakle, ako si ti vise introspektivni tip, znaci volis i umes da razmisljas o sebi, svom zivotu, da kazem - sam sebe analiziras, onda je za tebe terapeut analiticke orijentacije, znaci psihoanaliza, jungijanska analiza, klijentom usmerena terapija, gestalat, integrativna terapija i sl. Ukoliko si vise praktican, zelis brze efekte (sto bi znacilo da je tvoj problem jasno formulisan, izolovan - npr. imas neku fobijicu, ili si zaglavio sa ucenjem, problem sa partnerom ili nemanjem partnera, sukob sa roditeljima, depresija i sl) onda potrazi psihologa bihejvioralne orijentacije, znaci - REBT (racionalno-emocionalno-bihejvioralna terapija), KBT (kognitivno-bihejvioralna terapija) ili neki drugi pravac bihejvioralne terapije.
Sustinski, i jedni i drugi ti mogu pomoci oko svakog problema samo je pitanje sta tebi vise lezi. Moj predlog kako da nadjes terapeuta je da na vasem filozofskom fakultetu, na psihologiji, potrazis profesora iz bilokog klinickog predmeta (mislim da imaju bas Klinicku psihologiju) i da ga zamolis da te uputi kog nekog proverenog. Sve ostalo je pipanje u magli.
Toliko od mene, pozdrav i sa srecom :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 08 Sep 2008, 13:02 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 20 Okt 2006, 09:00
Postovi: 94
Ne razumijem ove seljacke postove, neko zeli pomoc, a vi ga obeshrabrujete govoreci gluposti.
Sa klinickog stajalista, kretenima koji imaju potrebu da pisu "upadne" postove ove vrste po forumu,
vise treba pomoc, nego onima koji je traze.

I zasto bi bilo bolje da pierredevil ne dobije odgovor na svoje pitanje, da ne bi NEDAJBOZE pocela
prica po carsiji da je POLUDLA, MALA! Seoska zadrtost i preveliko gledanje Opre napravilo je od
primitivaca kretene. Samo zato sto carsija smatra da je preventivni posjet doktoru sramota, i
samo zato sto vecina Amerikanaca baca pare na psihijatre, psihoanaliticare, itd. umjesto da nadju
prijatelje, ne daje onima koji zive u stalnom strahu od stvarnosti, i prave se hrabri po internetu da
svoje pateticne izjave pisu tamo gdje im nije mjesto, jer dragi moji, vi ostajete NEVIDLJIVI, neovisno
o tome kakve primitivne gluposti napisete.

Za pierredevil> ne znam koji problem smatras da imas, ali ja se zalazem prvenstveno za samoinformisanje,
pa tek onda za trazenje profesionalca. Iz vise razloga, kao prvo covijek uvijek sam sebe najbolje poznaje
i necije znanje i zelja da Vam pomognu, uvijek su upitni u poslu ovog tipa.
Zamislite da se nalazite u nepoznatoj zemlji i da stupate u prvi kontakt sa predstavnicima te zemlje i da sav
buduci kontakt izmedju Vase i njihove zemlje zavisi od Vas i VASEG PREVODIOCA, tj. zavisi od dobre volje
vaseg prevodioca. Ja licno vise volim da znam barem barem osnovu onoga o cemu se prica, nego da hodam sa
povezom preko ociju, i da se nadam srecnom ishodu.

Zbog toga ti predlazem da prvo procitas neke knjige, npr. 2. dio knjige Irvinga Stona o Frojdu,
knjiga je jako dobra zato sto na super nacin pruza mnogo informacija o stavovima i Frojda i Junga,
i njihovih ucenika, za i protiv. Smatram da je to jako dobra knjiga za pocetak, za upoznavanje sa opstim informacijama.
Iako nije profesionalna, meni je mnogo pomogla u vezi nekih stvari, ima i mnogo primjera, pa kao sto je rekla i
psiholog_bl shvatis da nisi sam, i da su ljudi i prije 100 godina imali slicne probleme.

I nemoj da te obeshrabri to sto je knjiga povelika, izuzetno je zanimljiva.

A ako te interesuje cisto da nadjes nekoga ko te moze razumjeti, uradi ono sto ti je psiholog_bl predlozila
otidji na odsjek Psihologije na Filozofskom, ili otidji po uputnicu kod ljecnika opste prakse, pa sama nadji ko
ti odgovara.


ovisi o vama i

_________________
Bene legere saecla vincere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 26 Sep 2008, 22:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Nov 2007, 23:37
Postovi: 226
psiholog_bg je napisao:
Zaista nisam sklona tome da neke stvari obelezavam kao nebulozne ali - "sto vise znas, krace zivis" ?!!!


hvala na odgovoru psiholog_bg!

ovo je citat(u shali) jednog mog profesora kojeg sam jako postovao a vise nije medju zivima tako da ovo nema veze ni sa cim!

svako se ponekad nadje u nekim problemima koje ne moze sam da prevazidje i trazi neku pomoc!
ne vidim sta je u tome strasno...

sto se ostalog tice uopste me ne interesuju tudje frustracije!

_________________
kazu da sto vise znas krace zivis...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 30 Sep 2008, 15:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
Ja nisam htio nikog obeshrabriti. Realno Psiholozi kao i svi doktori bi trebalo da lijece i izlijece pacijenta ili bar da ga zalijece. Nasa realnost da nasi doktori samo saniraju posledice ili samo ti drmnu lijek i sutnu te kuci. A psiholozi kao Nada su casan izuzetak. Ja inace zavrsavam socijalni rad i u toj oblasti je slicna situacija, umjesto da ljude izvlace iz siromastva i ostalih socijalnih problema, socijalni radnici im daju jednokratnu pomoc i sutnu nazad dok im se opet ne smrkne pa se vrat po jos jednu jednokratnu pomoc... :evil3: :x :mad:

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Okt 2008, 10:00 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
Ma tipicni pasivizam i izbjegavanje incijative i odgovornosti, svi cekaju da im neko drugi nesto da... a usput za sve lose im je neko drugi kriv.. Moramo malo da pokrenemo stvari na bolje i mjenjamo nas depresivni i pasivni mentalitet na bolje... :wink:

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Okt 2008, 14:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 14:20
Postovi: 185
Lokacija: Banja Luka
Pa prvo se snalazim za sebe, bio sam pre faksa na lijecenju od depresije i socijalnih fobija. Sada zavrsavam faks, kontorlisem svoje fobije, trazim posao i pokusavam pomoci mladima koje znam i koji su u slicnoj situaciji kao ja. Pa zasad mi ide nekako, mada nema posla i novca pa ne izlazim mnogo i nemam drustva i djevojku. i sada mi je to prioritet broj jedan, da se zaposlim i malo drustveno angazujem. Mada mi je to malao problem jer nemam poznanika preko kojih mogu doci do posla ali se snalazim nekako. Dok mi je socijalizacija usko grlo jer trebam se uklopiti a nemam mnogo opcija na raspolaganju. Jebiga kada kasnis sve te usporava... :wink: Plan mi je da sto pre diplomiram, nadjem posao i da pokrenem sto vise ljudi da se aktiviraju a da ne sjede samo po kafanama :)

_________________
Zaintresovan za sve, samo me pitajte


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 02 Okt 2008, 08:23 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Okt 2004, 11:08
Postovi: 164
Lokacija: selo moje ljepse od pariza
da li postoje psiholozi koji se bave iskljucivo djecom predskolskog uzrasta i njihovim "problemima"? ako ima, kako doci do njih u bl? ja sam roditelj jednog djeteta koji bi zelio cuti kako rjesavati i prevazici prepreke koje nailaze u odgoju djece. molim odgovor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 27 Okt 2008, 11:43 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 27 Okt 2008, 11:11
Postovi: 1
Pozdrav! Iskreno, malo sam začuđena vašim poimanjem psihologije i djelatnosti psihologa.S pravom informacijom ogorčenosti nema mjesta, naročito u tolikoj mjeri. Psiholozi nisu tu da vam život učine nepodnošljivim, naprotiv, svaki dobar psiholog i sam se osjeća bolje videći ljude kojima je na bilo koji način pomogao. Da ne gnjavim sad,psiholog_bl vec vam je opisala različite modalitete psiholoških intervencija i načine da dođete do edukovanih stručnjaka koji mogu pomoći.Ono što svakako mogu JOŠ JEDNOM ponoviti, je da su se ti ljudi školovali da pomažu(ne liječe, nego pomažu) i da je zaista tužno tako grubo odbijanje neprovjerenog.Kao što u svakom pozivu postoje aljkavosti, tako ih vjerovatno ima i u psihologiji, ali su, iz ličnog iskustva mi je poznato, zanemarljive u odnosu na broj ljudi kojima je psiholog ili psihoterapeut pomogao, stoga nema mjesta strahu od nepoznatog i(ili) sebe koji vas i navodi da pljujete i bijesnite po neprovjerenim aspektima života.
Samoedukacija (čitanjem ili sticanjem informacija na bilo koji drugi način)više je nego korisna, jer će vam proširiti vidike i pomoći da izbjegnete dogmatizam, a logičan nastavak je manje straha od ljudi koji su tu da vam pomognu. :thumbright:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 01 Nov 2008, 18:05 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 30 Okt 2008, 23:14
Postovi: 7
:oops: :oops: :oops: trebao sam ga posjetiti ali sada cisto sumljam da cu :oops: :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 20 Nov 2008, 17:15 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Nov 2008, 19:20
Postovi: 148
mala beba je napisao:
da li postoje psiholozi koji se bave iskljucivo djecom predskolskog uzrasta i njihovim "problemima"? ako ima, kako doci do njih u bl? ja sam roditelj jednog djeteta koji bi zelio cuti kako rjesavati i prevazici prepreke koje nailaze u odgoju djece. molim odgovor!


Trebate pedagoškog psihologa, tj. psiholga za decu, potražite ga u školama.
Po pravilu, svaka srednja i osnovna škola bi trebala da ima psihologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 20 Nov 2008, 17:17 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 30 Okt 2004, 11:08
Postovi: 164
Lokacija: selo moje ljepse od pariza
Succuba je napisao:
mala beba je napisao:
da li postoje psiholozi koji se bave iskljucivo djecom predskolskog uzrasta i njihovim "problemima"? ako ima, kako doci do njih u bl? ja sam roditelj jednog djeteta koji bi zelio cuti kako rjesavati i prevazici prepreke koje nailaze u odgoju djece. molim odgovor!


Trebate pedagoškog psihologa, tj. psiholga za decu, potražite ga u školama.
Po pravilu, svaka srednja i osnovna škola bi trebala da ima psihologa.


dijete je predskolskog uzrasta, obratila sam se centru za mentalno zdravlje i dobila sta sam trazila:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 25 Apr 2009, 11:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 22 Feb 2007, 18:06
Postovi: 70
Eh, samoinformisanje o uslovno rečeno dijagnozi koju postavljamo sami je u najmanju ruku štetna.

Evo primjera, radi se npr. o anksioznoj osobi, osobi smanjenog samopouzdanja, balžoj neurozi nekog specifičnog tipa... Takva osoba sigurno nije bolesna, nego ima probleme koje bi da riješi... i nabasa na knjigu koja kazuje o datim temama na ili stručan način (namjenjena stručnjacima) ili na popularan način (namjenjena čitaocima pop. časopisa). U prvom slučaju može doći do kontraefekta, do tzv. psihologiziranja, gdje se gomila životnih činjenica smatraju patološkim, ili uzrokom patološkog, a to nikako ne mora da bude tako u specifičnom slučaju svakog od nas. U drugom može doći do lažnog efekta koji najčešće traje prekratko da bi se osjećali dobro, jer rješavanjem nekog pop. upitnika i čitanjem jednog od tri objašnjenja na kraju istog sigurno neće pomoći u rješavanju našeg problema. Zato, ako osjećaš da ti treba pomoć, pomoć i potraži od stručnog lica.

E sad što se tiče cijena privatnih psihologa svakom na volju (nekom je skupo, nekome ne), a uvijek imamo priliku da odemo u CMZ (Centar za mentalno zdravlje) ili u neku od NVO koje daju besplatnu psihološku pomoć. Dalje, psiholozi nisu ljekari, tako da ni u jednom slučaju neće, jer ne mogu propisati bilo kakav lijek (jer je to posao ljekara, psihijatra).

Na odsjeku za psihologiju na FF Banja Luka mogu vas uputiti jedino na REBT kod mr. I. Krnetića, koji radi privatno. (www.krnetic.com ), a o njegovom radu ja ne bih. A btw u Banja Luci ima dobrih psihologa, pogotovu dječijih na dječijoj klinici na Paprikovcu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 12 Maj 2009, 00:14 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 12 Maj 2009, 00:11
Postovi: 3
Mene zanima ako ko zna ko je sad trenutno bolji od ovdje pomenutih doktora dr. Krnetić ili dr. Savijak ???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 12 Maj 2009, 09:05 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 28 Jan 2009, 00:24
Postovi: 65
Mene zanima jos nesto, ja bih trebala psihologu, ali kako nisam iz BL, ovdje studiram, ovjerila sam
si i knjizicu, ali ne mogu se samo pojaviti u centru za mentalno zdravlje, gdje trebam otici po uputnicu?

Mogu traziti i iz svog grada uputnicu, ali doktorka ne zna kome da me uputi.

Posto ostajem zivjeti u BL, ja bih prebacila i svoj karton ovdje, ali ne znam proceduru. Gdje se uopste u BL
nalaze doktori opste prakse i kako su rasporedjeni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Psiholog u BL
PostPoslato: 13 Maj 2009, 00:46 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 12 Maj 2009, 00:11
Postovi: 3
Koliko se ja razumijem u to svaka mjesna zajednica ima svoju ambulantu tako da se vjerovatno trebaš prijaviti u ambulantu u naselju gdje živiš i da ti tamo ili otvore novi ili prebace tvoj karton. Onda dobijaš uputnicu od doktora, a oni već znaju koji psiholozi rade pa će te uputiti nekom od njih. A kojem psihologu da odeš to ti ni ja ne znam reci i sama sam tražila ovdje savijet.
Nadam se da sam bar malio pomogla.

Poz. !


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 192 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs