banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 15:04

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: KOLIKO ZNATE?
PostPoslato: 05 Jan 2003, 21:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
Dakle, sta znate o psiholozima, psihijatrima, psihoteraputima (uopste o tome sta oni rade) i o udruzenjima (psiholoskim i psihoterapijskim) u nasoj drzavi ili nasem gradu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jan 2003, 23:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Pa o tome se zna jako malo... to je bar moje misljenje... mi zivimo u takvoj sredini gdje te smatraju ludim ako imas psihijatra. Znam samo da sam bio na nasoj psihijatriji ovdje u BL u posjeti jednoj meni bliskoj osobi i uzasnuo sam se kada sam vidio oronuli objekat sobe bez grijanja (istina, imaju neke sa grijanjem). Ne znam kakvi se rezultati mogu postici u takvim uslovima... eh, ja sam malo skrenuo sa temme.. Nemam iskustava sa psihijatrima stoga ne mogu reci nista o tome... za sada ne osjecam neku potrebu da mi neko kopa po glavi i po onim 'uskladistenim' stvarima..
Pozdrav svima i nadam se da ce ovaj podforum zazivjeti ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 03:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Ne znam da u BL postoji psiholozi koji rade privatno. Odnosno ja bar
nisam cuo za tako nesto. Ovde se smatra da ako ides kod psihologa
da nisi normalan i da imas velikih problema.
Psiholog je po meni objektivan prijatelj. Svi mi svako toliko
u zivotu osjetimo potrebu za "ispovijedanjem" odnosno zatrazimo
savjet, misljenje, ideju. Obicno to trazimo od prijatelja ili bliznjih
u porodici. Mnogi ljudi nemaju oko sebe dovoljno povjerljive, objektivne
prijatelje kojima bi se mogli na taj nacin ispovjediti. Nemaju
osobe od kojih bi mogli dobiti odgovor na neke svoje dileme. Nemaju
osobe za koje smatraju da mogu da razumiju njihov problem.
E onda fino te osobe odu kod psihologa, ispricaju im problem i tamo
dobiju odgovor na neke svoje dileme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 10:42 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Slozicu se sa prethodnim postovima u potpunosti. :wink:

Znam licno jako dobro par psihijatara ovde u BL. Razgovarala sam sa njima par puta, i ne znam da su ikad pomenuli , da im je neko dosao na razgovor, savjet, a da ne posjeduje psih. dijagnozu i sl.
U normalnim drustvima, bez predrasuda, svaki covjek poslije razvoda braka, porodicne traume, licne nesrece i slicnih iskustava ima svog psihijatra koji mu pomaze da prevazidje krize to je i normalno.
Kod nas ovde, kada bi se to proculo, komsije, prijatelji momentalno bi te smjestili u ludacku kosulju..... :o :o :o

Jedne prilike sam bila na jednom skupu, zavrsna ceremonija tj. zatvaranje jednog seminara vezanog za psihijatrijske institucije . Na veceru je bilo oko 50-tak gostiju(psihijatara, psihologa i medicinskog osoblja) koji su svi zaposleni u psihijatrijskim klinikama sirom RS.
Boze, imala sam sta da vidim :)))) Bilo je vrlo sa moje strane neuctivo da se smijem, ali tesko je bilo izdrzati. 8) 8)
U jednom trenutku su uzeli narandzu i poceli da je dobacuju izmedju sebe(nisam imala predstave sta izvode za stolom,samo sam kontala sam u sebi..mopram pazljivo da je uhvatim, ako mi ispadne osramoticu se:))) ). Kasnije sam skontala, da ustvari pokazuju jednu igricu, koju praktikuju u svojim centrima, dobacis narandzu i kazes nesto sto najvise zelis, pred svima. Vid grupne terapije. Samo meni je to bilo vrlo smijesno, jer se desilo usred vecere,za s tolom, bez najaveda ce se to desavati a osim toga svi oni su imitirali svoje pacijete, pa je zvucalo npr: " Zelim da dobijem najnoviju sminku, da se nasminkam svaki put kad idem u crkvu, zelim najljepski prsluk, da budem ljepsa od nje" itd....
Ta vecera je bilo jedno zaista otkaceno iskustvo :lol: :lol: :lol:

Generalno mislim da ljudi jako malo znaju o ovim temama, nazalost. Nekako nemamo jos razvijenu samosvijest da je "otici psihijatru ili psihologu na savjet" normalno!

Moram reci i to da su psihijatrijske ustanove kod nas u dosta losem stanju. Klinika ovde u BL je trosna, stare barake...
Dragocaj je bolje stanje, nesumnjiov je da ne dostaju sredstva.
A psihijatrijska bolnica Jakes u selu Garevac , cini mi se, kod Modrice je institucija sa najtezim psihijatrijskim slucajevima. Nesto je i renovirana zahvaljujuci stranim donacijama.

Mislim da veliku paznju na ovim prostorima zavredjuju i brojne nevladine organizacije, koje se bave psiholosim radionicma sa djecom skolskog doba, vode se razgovori na sve teme,sve sto ih muci i sto ih dovovdi u nedoumicu imaju priliku da prodiskutuju sa licima koja su edukovana iskljucivo tim povodim.
Licno znam osobu koja se time bavi, i od strane djece postoji interesovanje, jer je to jedan moderniji i savremeni pristup nekom vidu obrazovanja i vaspitanja. Te radionice se odvijaju u sklopu skola, nastave.
Osim toga, mnoge radionice egzistiraju u sklopu samih organizacija ovde u BL: OKC-omladinski komunikativni centar, Omladinska organizacija Kastel , Nansen dijalog centar, itd...
Cujem da dosta uspjesno rade, i da imaju stalne grupe djece tj. omladine koja se bavi raznim sekcijama bas u sklopu tih psiholoskih radionica.

Upsrkos svemu tome, mislim da i to nije dovoljno, jos nemamo samosvijest, a kako je promijeniti?? Mislim pojedinacnim primjerima. Ne treba imati predrasude i libiti se razgovora sa psihologom ili psihijatrom.
Mozda su dosta krive i pogresne slike nasih ljudi koji kazu da svi psihijatri izgledaju fizicki na prvi pogled kao svoji pacijenti:)) ima malo i toga, ali nije ni to razlog da se stvaraju predrasude!!!

Toliko za sada

pozdraf :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 20:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Apr 2002, 01:00
Postovi: 109
Nazalost, imala sam i previse iskustva sa psiholozima i psihijatrima u svom gradu, bez ikakvih pozitivnih rezultata, ali to nije nimalo zacudjujuce, jer moja prijateljica studira psihologiju i kaze da rade vecinom po Adleru, pa ljudi moji, taj tip nije znao ni p od psihologije, kada sam citala njegove knjige, tresla bih se od muke. Od toliko novih znacajnih psihologa koji su doprinijeli razvoju ove nauke, sef odsjeka insistira da se drze necega sto je bilo akrualno pocetkom proslog stoljeca! Pa to samo ovdje ima. Uglavnom, psiholozi kod kojih sam bila su bili biser do bisera, mozes otici zdrav kod njih, sizofrenicar kada izadjes iz ordinacije. Samo par primjera: jedna ugledna psihologinja se posteno izderala na mene kada sam joj otisla na seansu jer “ne bi bila bolesna da ne razmisljas o budalastinjama (ona smatra budalastinje recimo filozofiju, umjetnost itd.), bolje da si uzela krpu, uradila sta po kuci, pa sta ti mislis kada se udas, a tako si nesposobna za zivot”: Izasla sam iz ordinacije pred nervnim slomom i ozbiljno razmisljajuci o suicidu. Drgi biser je bila jedna psihijatrica koja me samo pitala kakve smetnje imam (a imala sam konstantno nesvjesticu, gusenje, nervozu u zelducu, pritisak u glavi, glavobolje, stalnu tjeskobu…), i bez ikakvog daljnjeg razgovora (zurila je negdje) rekla mi da se moram udebljati i propisala neke lijekove. Pocela sam ih piti i toliko su mi snizili razinu secera u krvi da sam na kraju morala u hitnu gdje su mi dali infuziju. Treci biser je bio psihijatar koji me lijepo saslusao, naskrabao na nalaz sasvim iskarikarizirane stvari i samo mi na kraju pruzio ruku i rekao:” Tesko je odrasti, zar ne?” Sto je najgore na mnoga moja pitanja ostao je zbunjen i nije znao sta da mi kaze. Vecina psihologa i psihijatara ima vrlo pogresan pristup, oni sve znaju, prekidaju te u sred recenice i kazu “Ma znam ja sve…”, a ustvari ne znaju sta se dogadja ni sa njihovom psihom, a kamoli sa mojom. I keti, nije uopce istina da psiholozi ne propisuju tablete, jedna psihologinja je meni propisala jedan lijek i ja sam ga dugo pila, nije mi uopce pomagao, stalno sma govorila joj da mi ne pomaze, a ona je stalno govorila: pomaze, pomaze…
Ma jedno opce ludilo, kazem vam. Bila sam bolje tek kada sam se prestala oslanjati na bilo koga, prekinula odlaske psiholozima, dosegla tacku koja mi je dala jasan izbor: samoubojstvo ili ozdravljenje. Stvari su krenule na bolje, promijenila sam okolinu, u obitelji sam dobila vise sigurnosti i pronasla sam nacin kako da se integriram u drustvo. Sama! Dakle, ma koliko zeljela biti optimisticna, stanje sa tom vrstom specijalista u BiH je tako lose da je korisnije otici nekoj mahalusi i ispricati joj svoje probleme, ona ce dati bolje savjete nego nas psiholog. Voljela bih da mogu reci da dolaze bolja vremena, ali kada vidim nove studente koje su takodjer tako obucili...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 22:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Hvala Lithium što si iznijela ova svoja loša iskustva. O ovome što si napisala se dosta može diskutovati. Slažem se sa zaključcima koje si izvukla i žao mi je što je stanje takvo kako si ga opisala. Da li me čudi što stvari stoje tako? Ne, ne čudi me.

Imao bih ja ovde svašta reći ali bojim se da bi to malo ko mogao uzeti za ozbiljno i prihvatiti.

Citiraj:
Vecina psihologa i psihijatara ima vrlo pogresan pristup...a ustvari ne znaju sta se dogadja ni sa njihovom psihom


Tačno. Da nije žalosno bilo bi smiješno.

Psihologija je mlada nauka, samim tim malo istražena, uz to izuzetno kompleksna jer ništa nije kompleksnije od ljudske duše a još kad se uz sve to uzme da današnja psihologija ima totalno pogrešan pristup onda ne čude ova iskustva koja si imala.
Ima pojedinaca psihologa koji odudaraju od primjerka prosječnog psihologa ali kao što sam na drugoj temi rekao to su osobe koje su takve ne zato što su tako učeni na studiju psihologije već zato što im je lična priroda takva, otvorenija, fleksibilnija, nepodložna mnogim predrasudama i sa vjerovatno velikim duhovnim zaleđem od ranije. Takvi onda mogu o psihologiji znati više, dakle samo mogu jer onda tek slijedi pravo učenje. Oni koji su strogo by the book, koji samo nauče u kojoj situcaiji koji "lijek" dati, šta reći, šta savjetovati i onda to mehanički rade ne uzevši u obzir milijarde faktora koji mogu uticati na psihološko stanje pacijenta...e takvi onda mogu proizvesti da pacijent tek nakon što izađe iz njihove ordinacije pred nervnim slomom počne misliti o suicidu ili jednostavno izađe u gorem stanju nego što je ušao.

Matematičar može naučiti matematiku i onda se ponašati by the book ali to psiholog ne može i ne smije. Psiha je najmanje kruta tj. najviše plastelinska stvar koja postoji. Zato i psihologija treba biti takva. Zato se i psiholozi trebaju tome prilagoditi. A kako da se prilagode kad ni nemaju svijest o tome?!

To da je duša plastelinska, stalno promjenljiva i neuhvatljiva u neke krute okvire potvrđuju i sveti spisi kad dušu porede sa vjetrom čiji glas čuješ ali ne znaš odakle dolazi ni kuda ide. Dakle mi vidimo samo neka ispoljavanja vjetra (duše) ali u suštini o njima malo znamo o čemu upravo govori drevni indijski sveti spis Bhagavad-Gita kad u poglavlju o duši kaže: "rijetkom srećom nju ko vidje, srećom kogod o njoj reče, il' ču o njoj srećom neko: ču, al' znanje o njoj nema.


Za psihologiju kao za sport treba talenat, ne može to svako. Tj. može ali ne može svako biti dobar psiholog.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jan 2003, 22:07 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nedavno sam čuo za jednog psihologa ili psihijatra sa Banjalučkog područja koji je valjda zaista važio za najboljeg ili jednog od boljih.
Dve stvari koje sam čuo za njega su mi bile interesantne.
Prva je da se interesovao za okultno, Magiju, i da je kupovao knjige Alistera Kroulija i slične. Poznavanje Magije (koja je daleko od onoga što se za nju inače misli) je jedan od neophodnih uslova za dobrog psihologa. Magija i psihologija su neodvojive. Ovo je Jung jako dobro znao. O tome ću kasnije možda još pisati.
Druga interesantna stvar vezana za tog psihologa ili psihijatra je da je na nekom skupu, valjda tamo na psihijatriji, gdje je bilo i kolega iz struke i pacijenata rekao:
"svi smo mi psihički bolesni, samo što neki mogu da kontrolišu tu svoju bolest a neki ne mogu"(!)
Ovako nešto može reći samo osoba koja ima dublje znaje i spoznaje o psihi i psihologiji. Kolege iz struke su se naljutile, proradio ego :), "čuj on meni da kaže da sam psihički bolestan...a ja druge liječim od psihičkih bolesti...". Svi oni koji su to pomislili i svi koji bi tako nešto pomislili time pokazuju da vrlo malo znaju o psihologiji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 02:03 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
LITHIUM-
1. Na podrucju bivse Jugoslavije psiholozi nemaju ovlastenje prepisivati, niti davati ljekove, kategoricno tvrdim!
2. Za 4 god. studija od Adlera je bila obavezna samo 1 knjiga i to kao dodatna literatura na drugoj godini studija.
3. To sto ti opisujes lici mi na to da te je pokusao vaditi iz depresije bijesom, ali se tad terapija ne smije napustati jer se poslije radi na bijesu, pa na vracanju u "normalu". Ocito je da tebi taj psihoterapijski pravac ne odgovara, ali tvoje je pravo bilo da sebi nadjes psihoterapeuta druge terapijske orjentacije, a tu se vracamo na pocetak, a to je da se kod nas o malo zna sta i kako radi koji pravac i gdje takve ljude naci!
Moja terapijska orjentacija zagovara sasvim drugaciji pristup, ali svi smo razliciti i nekome odgovara to sto tebi ne!
4. Pohvale na tome sto si sama dosla do UVIDA (samoubistvo ili ozdravljenje), ali neka se drugi ne zavaravaju, kod depresije je ljudski zivot u pitanju, a meni je to prije svega kao covjeku, a onda kao psihologu, jako dragocjeno.
Jos mi je nesto zapelo za oko, a to je da si ti promijenila sredinu! To se zove elegantni nacin rjesavanja problema, a neelegantni je tezi i iziskuje puno rada na sebi, ali je efikasniji (sta da recimo ne mozes promijeniti radnu sredinu, treba ti posao jer hranis 2-3 djece, a na poslu radna kolegica koja te nervira iz dana u dan sve vise?!) DA, PSIHOLOZI RJESAVAJU I TAKVE PROBLEME!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 02:13 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
VADER-
1. Nesto sto ti opazas kao pozitivno, neko drugi moze sebi interpretirati kao negativno, znaci nije problem u nekoj stvari kao takvoj ili dogadjaju, nego u tome kako ih mi interpretiramo!
2. Fleksibilnost psihologije kao nauke se ogleda u tome sto postoje razne grane psihologije, kao sto i postoje razni pravci psihoterapije, sa razlicitim pristupima, naslo bi se nesto i po tvojoj zelji sigurno. Jako je vazno da se ti zapitas jesi li ti fleksibilan ako od nebrojeno psihologa izdvajas samo 1 i velicas ga i ako mislis rigidno i iskljucivo da psiholog mora ako je dobar poznavati.....)
3. To sto je on rekao da smo svi mi psihicki bolesni je jos uvijek filozofska tema i ekvivalent je pitanju sta je to psihicki zdravo. Djelic odgovora mozes naci u knjizi "klinicka psihologija", autora Berger, Biro i Hrnjica, koliko se sjecam negdje na pocetku tj. medju prvih 100 strana.
4. Citala sam i Bhagavad-gitu i Mahabharatu i mnoge druge za koje licno mislim da su vrijedne citanja, ali samo zbog samoaktualizacije (procitaj Maslova ima i on dobrih stvari).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 02:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
MISKO-
Optimistican nacin razmisljanja, svaka cast.
Da, ima kod nas psihologa koji rade privatno, ali o tome nekom drugom prilikom.

SVI-
Psihoterapeut moze biti psiholog ili psihijatar ali SAMO AKO ZAVRSI EDUKACIJU KOJA TRAJE NEKOLIKO GODINA NAKON FAKULTETA!
Ukoliko se nadjete kod jednog takvog ili mislite da je on taj, trazite papir da vam pokaze da se uvjerite, jer to je vase pravo!
Sad cu samo kratko da razbijem neke tabue, govoriti o nekim osnovama koje se ticu mog terapijskog pravca:
Kad neko dodje kod psihologa, on nije pacijent, nego KLIJENT ili korisnik usluga, kako zelite, bitno je to da nema etiketiranja ni u startu, a ni poslije, znaci niko nije pacijent, nego klijent!
Bole me ruke, ne mogu vise kucati, samo zelim reci da mi je jako drago da diskutujete samnom o ovoj temi! POZDRAV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Jan 2003, 10:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
kati je napisao:
VADER-
Fleksibilnost psihologije kao nauke se ogleda u tome sto postoje razne grane psihologije

Slažem se da se fleksibilnost ogleda u tome ali samo djelomično, možemo imati milion grana psihologije a da opet promašimo suštinu. Ne kažem da je sva psihologija promašila suštinu, ima i dobrih psihologa ali se bojim da nisu u većini.

Citiraj:
Jako je vazno da se ti zapitas jesi li ti fleksibilan ako od nebrojeno psihologa izdvajas samo 1


Ne izdvajam ja jednoga. Od ono malo psihologa što sam vidio svidjelo mi ih se nekoliko :)

Kao što bismo imali opravdanja iskritikovati elektroinžinjera što ne zna neke osnovne stvari npr. Omov zakon. Mora se znati šta se mora znati.

Ali nikad nije problem i nakon studija nešto ponoviti ili nešto novo naučiti ali je problem što mnogi kad završe fakultet i možda još nešto dodatne obuke misle da znaju sve ili bar dovoljno koliko im je potrebo da dobro obavljaju posao. Nekad jeste dovoljno ali nekad nije. To važi za sve fakultete ali posebno za psihologiju i medicinu.

Citiraj:
To sto je on rekao da smo svi mi psihicki bolesni je jos uvijek filozofska tema


Možda tebi, meni nije. To je ono što si ti rekla "nije problem u nekoj stvari kao takvoj ili dogadjaju, nego u tome kako ih mi interpretiramo".
Slažem se da to zavisi od toga šta podrazumijevamo pod psihičko zdravlje a kako to zapravo znači duševno zdravlje i kako imamo hrpu literature koja daje definicije duševnog zdravlja onda izjava tog psihologa nije samo filozofska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 12:02 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Evo, ja sama ne znam odakle da krenem.Ali krenucu od izreke>"Covjek se uci dok je ziv"!
Mislim da je tu sasvim jasno kud me vodi moja misao, ka cemu ,kako i zasto...
Covjek se uci dok je ziv. Psiholog se uci dok je ziv.Ovdje cu se,dakle,osvrnuti na svoju struku.
Slazem se s Vaderom oko jedne stvari, a ta je da i u okviru same psihologije ,kao naucne DICSIPLINE,mnogo zavisi od toga kakav je ko, od njegovih stavova, predrasuda i ostalo.
Zato su reci da je neophodan uslov poznavanje SEBE,a ne MAGIJE(ne poznajem ni magiju, ni Alistera K.,ali smatram da i bez toga sadasnji student sutra moze biti dobar,ili bolje receno snalazljiv psiholog).
Poznavanje sebe je sustinska stvar.Da bi covjek dosao do"izljecenja' dusevnih problema, nedoumica ,zivotnih kriza,onda mora,a najcesce to ide uz pomoc psihologa, no nije nuzno)da spozna sebe!
S druge strane, ako psiholog nije "upoznat" sa sobom, ako nije svjestan sebe i svoji predrasuda, ubjedjenja, krutih stavova i sl. onda nema pomoci drugom.Medjutim ,cak i tu postoje dobri prakticari ,koji su vjesti.Znaju da koriste ono sto su naucili...i znaju da pomognu...Problem u terapiji jeste da covjeku pomognes, bilo da ga edukujes, da mu osvjestis neke segmente zivota za koje nije bio svjestan i koje ga koce na svjesnom planu..a to se sve cini tehnikama u pojedinim psiholoskim pravcima.Problem je sad u tome>>>da li je bolje biti psiholog-neko ko je sazaljiv i "meke" duse,pa zamislite da radite s nekim ko je dozivio teske traume, a i sami ste emocionalni,a stalno se susrecete s tim covjekom i postajete DA PATITE s njim.Tu dolazi do "kontra-transfera",kad terapeut moze da i odustane od dalje terapije ,jer nije vise u stanju da pomogne jer se "sazivio" s problemom i pacijentom.
S druge strane,kako ja volim da kazem>naucni tipovi, ljudi koji su u stanju da drze svoje emocije pod kljucem u takvim situacijama, se 'ladno drze svog pravca i prilicno se distanciraju od klijenta,jer su u stanju da to urade , takve su osobe.Ali tu vec imamo manje cuvena FLEKSIBILNOSTI.
Ono sto hocu da kazem , svaka strana je mac sa dvije ostrice.Naravno, osnom psihologije kao nauke treba da bude humanost.A neki ce vise, a neki manje biti sazaljivi u odnosu na pacijente.Potsvlja se pitanje ,jesu li oni manje sazaljivi ,veci profesionalci?
Zamislite situaciju psiho terapeuta koji je i sam u djetinjstvu imao gubitak voljene osobe i koji je u svom radu naisao na klijenta koji mu sad prica ,malte ne istu zivotnu pricu...ako psho-terapeut ne radi na prevazilazenju tog svog problema,a to je nekad zaista nimalo lak posao(cak na Zapadu postoje udruzenja psihologa i terapeuta koji imaju svoje sopstvena seanse, medjusobno iznose svoje probleme, jer,zaboga ,svi mi imamo svoje problemei patologiju,pa cak i psiholozi koji pruzaju pomoc emocionalno ugrozenima i osobama u krizama),znaci ako ne radi na svom "osvjescivanju" doci ce i sam u probleme...
Ovo je jedan vrlo tezak posao...posao koji iziskuje mnogo emocija koje treba nekako distancirati od tudjih problema.Za to naravno treba prakse.Ali tezak je posao..Ali treba rusiti mit o doktorima...psihijatrima, psiholozima koji su kao Bogovi, koji sve znaju i koji su jedina pomoc!
Ja na psiholosku struku gledam kao pomoc.Pomoc covjeku koji je u krizi.Covjek, klijent koji dodje kod terapeuta je i sam ima ulogu "samospasitejla."Klijent i psiholog treba da budu partneri i to ravnopravni.Ne smije to biti odnos kao "sahovska tabla".Moze biti u toku same igre ,gdje ce svako povlaciti svoje poteze, ali ne smije biti pobjednika.I to ubjedljivog.Niko ne smije nikog da pojede.Finis treba da pripadne i klijentu i terapeutu.Naravno, u korist klijenta ,jer on je taj koji trazi pomoc.A vjerovali ili ne ,i terapeutima je potrebno to isto.I psiholozi su od krvi i mesa.I sa DJETINJSTVOM iza sebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 12:12 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Lithium>pa nije tacno da se akcenat stavlja na Adlera.Postoji samo jedna knjiga(ili bolje receno knjizica)koja se radi na 2goj. godini studija Psihologije).I ta knjiga uopste ne spada u obaveznu literaturu.
A on je cak i mnogo zanimljiviji i korisniji autor od recimo nekih kao sto je Katel i koji spada u obaveznu literaturu.
I opet ,imamo Junga koji se na zalost, vrlo malo obradjuje na studijima psihologije.Bolje receno, on se samo spominje onako,cisto upoznavanja radi.Ali i na to gledam donekle normalno, jer je Jung dosta komlikovan, tj.njegova teorija,i sam on bi se morao izucavati godinama.Jung nije za jedno citanje i pamcenje.A bas u tome i lezi car Junga, koji se nije drzao striktno "slova i brojeva."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 14:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Moram da pohvalim ovako kvalitetnu raspravu, koja je prava rijetkost za sresti u zadnje vrijeme na forumu. :-)

Slazem se sa delfinkom i kati i mislim da ljekar u ovom slucaju psihijatar, kao i psiholog moraju nadasve jako dobro poznavati sebe, razumjeti svijet i imati vrlo jasne poglede i stavove na zivot bez predrasuda, da bi mogli posmatrati drugu osobu i uci u njenu psihu.
Mislim da je to jedan od najtezih, emocionalno i psihicki najtezih grana medicine.
Terapeut mora prije svega da bude cvrst kao stijena i da ne podlegne sopstvenim emocijama i da ne sazaljeva pacijenta, ali mora da razmislja na nacin svog pacijenta, da bi mu mogao prici,razumjeti ga. Ja licno ne bih mogla da se time bavim cijeli zivot, to je zaista human poziv, ali i pun nemira i stresova,pogotovo ako si previse emocionalan.

Vader: Mislim da si opet previse subjektivan. Kazes da je psihologija izuzetno komplexna nauka, koja prozima sve pore, i nije egzaktna poput matematike i fizike sa kojom je poredis.
Psihologija je nauka u kojoj nema puno pravila, jer nemas dvije iste duse,dvije iste psihe, svaki covjek je individua za sebe, tako da ne mozes izdvajati bilo kog psihologa i reci e on je pravi i treba da se radi po njemu.
Psihoterapet mora nadasve da bude nacitan, ali ne da se striktno drzi nekih pravila i klisea.
(evo jednog primjera iz moje struke: imas 5 klasa karijesa,koji imaju svoja pravila, ali nijedan karijes nije isti, u vecini slucajeva trebas improvizovati, na faxu ucis pravila, a radom i iskustvom to potvrdjujes i prosirujes ) slicno je i sa psihom covjeka, glupost je nauciti pravila, ucenja nekih psihologa i slijepo se drzati toga....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 16:40 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 13 Dec 2002, 12:09
Postovi: 61
Taki, ja praktikujem neelegantni nacin rijesavanja problema. ALi moram, moram, moram, da te pitam, da li ti radis na sebi i kako prepoznati psihoterapijski pravacu koji je meni najkorisniji? Oh, ja svoj rad vrtim oko uzroka problema, nikad oko problema. Sto se tice lithiumke i njenih bolnih iskustava: dobro dosla u klub, heh. Oko ove izreke "covjek se uci dok je ziv", ja nisam slatkorijeciv pa sam skoro 100% siguran da ce Taki znati objasniti sljadece: UCENJE NIJE U KNJIGAMA O UCENJU. Pohvale sto ste procitali sve te knjige, ... pomocu njih mozete SAMO kristalizirati pojmove koje imate u svojoj glavi, sto je veliki uspjeh naravno. Primjeri za kristalizovanje: religija i duhovnost, osjecaji i emocije, orgazam i ekstaza, ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 18:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
delfinka je napisao:
Zato su reci da je neophodan uslov poznavanje SEBE,a ne MAGIJE

Magija upravo jeste put upoznavanja sebe, psihe.
Magija nije ćiribu-ćiriba, abrakadabra i slično mada može biti i to ali to je samo sporedna stvar, to nije suština Magije. Ali pošto se ljudi često uhvate nečega nebitnog a zanemare suštinu onda ni ne čudi što je Magija pogrešno shvaćena i ozloglašena. Zato i kažem da treba učiti, učiti više od onoga što se uči na fakultetu, posebno u psihologiji i medicini jer su kompleksne i jer se o njima danas iako se zna dosta ustvari zna izuzetno malo u odnosu na ono koliko se može i treba znati.

U potpunosti se slažem da trebamo upoznati sebe...ali opet zavisi kako to definišemo, po nekima se to može postići za malo vremena a po nekima treba mnogo više.


Rosy,

Citiraj:
Psihologija je nauka u kojoj nema puno pravila, jer nemas dvije iste duse,dvije iste psihe, svaki covjek je individua za sebe...


Slažem se, nisam ni mislio nešto drugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Jan 2003, 22:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 25 Jul 2001, 01:00
Postovi: 276
stavrno sam slaba po pitanju ove teme ali mogu navesti jedan primjer moje drugarice:

Zneksa je lagano upala u postporodjajnu depresiju i posto vise nije znala sta i kako ce otisla je psihologu, koji je nasao uzrok svim njezinim strahovima. Ta moja drugarica je kao mala curica ostala bez oza ( koji je bio mafijas i poginuo od druge mafije ), majka ju je odgajala i ugadjala joj kao da je princeza, i trudila se da joj koliko - toliko nadoknadi oca.
Znaci , ova je to sve ispricala psihologu, koji je onda poceo da joj govori kako ona treba da trazi oca, da ce joj on pomoci da prebrodi strahove, kad joj najteze bude bilo da se ona nasloni na "njegovo rame ". Ima tu jos masa stvari....

Sve u svemu ona je platila za taj jedan termin 80 Eu i izasla olaksane duse

E sad povlaci se pitanje, ko je u svemu ovome lud???

Ta moja frendica koja se uhvatila kao davljenik za slamku u pogledu svih savjeta ili ta zenska koja joj je mogla sve te gluposti napricati i " nasavjetovati"

sta vi mislite ???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2003, 19:17 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13207
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
ma ko ce vjerovati psiholozima.....neko rece da postiji razlika i kod njih...ali problem je sto ne moze sve da se radi po nekom sablonu...sa razlicitim problemima se dolazi, ne ide uvjek isti covjek, mladic, zena.;..

samo smatram da danasnji psiholozi i te kako treba da porade na sebi...po pitanju edukacije....

ih, davno je to bilo....3 razred OS...zenica...i ljekar ti meni kaze da moram kod psihijatra....jak zivac na desnom oku...pa sam cesto zmirkao sa njim....ajd jadna mama vjeruje svakoj budali...i odvede ti ona mene....odem ti ja..neka zena je radila...i da ti ona meni nekoliko crteza...i kaze...de ti djecko malo crtaj. ja idem da popijem kafu..pa me zovni kad zavrsis.....hehehehe..jadnica nije ni uspjela popiti kaficu..a ja do nje....doleti ona..i cudi se..kad prije....da ona opet crteze.....i opet nije uspjela popiti....pita ti ona mene...sta imam iz likovnog...a ja cu ti njoj..da mrzim likovno....pa me pita..sto...pa kakve su mi ocjene...pa sto zmirkam sa desnim okom...glupa pitanja....sto zmirkam...kad bi znao reko bi joj...ali ona nezna sto mora jesti...i na kraju me pita, kako sam uspio da nacrtam tako brzo....i ja njoj kao skolovanoj osobi objasnim....stavis papir preko crteza...sve se vidi...i samo saras....ostala bez teksta....sjetim se jednog vica....naleti pajkan kraj ludnice...i spadne mu tocak, izgubi i sarafe...i pridje mu neki tip...i kaze..ja da sam na vasem mjestu ja bi sa ostalih skinuo po jedan saraf...i tako postavio gumu...pajkan se cudi..i pita ga sta radi...vidi na njemu mantil..i pita, da nisi doktor...ovaj kaze ne...pita pajkan sta si...ovaj mu odgovori da je pacijent..e tek onda pajkan se zacudi i pita pa kako ti to znas...sta je trebalo uraditi kad si u ludnici i lijecis se....odgovor koji je dobio je...cuj, mi jesmo ludi, ali nismo glupi......u tome je razlika..svaki psihic misli da ima pred sobom glupok covjek....mene moj opsti ljekar slao jos dva puta kod psihica...drugi put odem ja....ma ubio sam ih od zeze....zezo sam je da mrzim skolu, ljude....crtanje...tatu, mamu...a kad me pitala sto ne ucim....rekoh joj da je ljepse popeti se na balkon...i to 8 sprat..i gadjati ljude sa paradajizom, jajima..ili kesom napunjenom vode.....morao sam kad je postavljala glupa pitanja.....trecu put sam otisao samo joj predao knjizicu i nisam ni htjeo razgovarati sa njom.....

pitanje...koji je izvor normi u psihologiji...pa da neko moze reci, ovaj je lud..ovo je normalno ovo nije normalno...mislim da ni psihici to ne znaju....knjige su suplje...pricas sa nekom osobom, prijateljo, djevojkom..i u toku price se moze vidjeti i naslutiti kakvo je djetinjstvo imalo/la...koliko ljubavi, paznje su joj pruzili roditelji...i td....

prije bi gledao Dobri Vil Hunting...mislim da se tako zove...ako sam pogrijesio oprostite mi..ali mislim da dobro znate o kojem filmu je rijec...prije bi njega gledao svaki dan...u ucio...jer u svakoj sceni se nesto moze nauciti..nego citao Frojda...i Junga i ostalu kompaniju...

ako sam slucajno povrijedio nekoga ko zeli da se bavi ovom vrstom posla...izvinjavam se...ali gledano sa eticke strane izvor normi u psihologiji nije autoritativan...niti validan.....sahrana, i sad neka smijesna scena..neko se okliznuo..neko u pozadini se nasmije..i on nije normalan...
svadba i neko place...opet se pitaju sta je sa njim..sto place....70-tih god...primjer..psiholozi su rekli da je homoseksulnost bolest...a danas priznaju to kao normalnu stvar...potrebu....ko je lud..i ko treba da ide kod psihijatra..pricati mu o svom zivotu...a u njegovoj kuci...hirosima...mozda vas i ne slusa....stedite pare...i idite na putovanja sa drustvom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jan 2003, 23:44 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 29 Dec 2002, 22:16
Postovi: 39
Lokacija: planeta zemlja
BANJALUCANKA
Koliko vidim tvoja kolegica je isla kod psihoanaliticara i jos joj se i svidjelo (mislim na to kad kazes da se uhvatila kao davljenik za slamku). To je ono sto sam rekla da smo svi razliciti i da nam odgovaraju razlicite stvari.
Isto tako mnogima odgovara ono sto moj pravac radi, a on ne povezuje post partalnu depresiju sa nedostatkom oca, nego se radi na osjecanjima i iracionalnim uvjerenjima koja zena ima, a neka od najcescih su: Ja ne znam kako postupati sa bebom (a ti znas da zene imaju instinkt za to i sve znaju kako) i povrijedicu je sto znaci da nisam dobra majka i tuzna sam zbog toga ili recimo imaju ruzne slike kako povredjuju svoju bebu, pa joj zato ne prilaze, posljedica je ista, ili npr. Moja beba nije vise u mom stomaku, nije 1 samnom, posljedica opet ista........... da ne tusim da;lje ovo su neka od najcescih. Kao sto sam rekla nekom vise odgovara ovaj, a nekom vise onaj pravac.

SPAVAC
Kod psihoterapeuta dolaze ljudi koji zele raditi na sebi i rjesavati probleme, znaci normalni ljudi sa problemima. Ocito je da ti nista od toga jos uvijek ne zelis, ali hvala ti sto si svoje misljenje podijelio sa nama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jan 2003, 12:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
delfinka je napisao:
Zato su reci da je neophodan uslov poznavanje SEBE,a ne MAGIJE

Evo šta sam preksinoć pročitao u knjizi "Srednji Stub" koja je u suštini magijska i koju je napisao jedan obučeni i poznatiji mag (Izrael Regardije) koji je u ovoj knjizi objašnjavao neodvojivost psihologije i Magije. Vidjećeš da se poklapa sa ovim što si ti rekla da trebamo spoznati sebe.

"Shvatiće [učenik Magije] koliko je bitna psihoanaliza kao uvodna vježba u Magiju. Učenik treba da u priličnoj mjeri spozna sebe, pobude i mehanizme svog uma, i da manje-više postigne potpuni integritet ličnosti tako da unutar psihe ne ostane bilo kakva ozbiljna razjedinjenost ili neuroza."

I još dosta toga je rekao o neodvojivosti psihologije i Magije, o tome ću kasnije možda otvoriti temu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 68 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs