banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:49

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 11 Jun 2005, 12:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
"Srodna duša", šta je to uopšte? Kao što joj i ime kaže, radi se o osobi koja je idealna - barem za vas. To je osoba sa kojom se super slažete, koja kao da vam je dopuna u svemu i sa kojom činite idealan par. O ovoj - svakako lepoj - ideji puno se priča, a mnogi skeptici pitaju: "Postoji li tako nešto uopšte u stvarnom životu?" U bajkama (holivudskim ili nekim drugim) svakako postoji, ali postoji li neko takav baš za vas? Ima li svako svoju srodnu dušu, pa je samo pitanje vremena i sposobnosti da je nađe, ili srodnu dušu treba stvoriti, ili...

Razmišljanja o srodnoj duši ima zaista mnogo, pa samim tim i različitih mišljenja. Neki smatraju da srodne duše zaista postoje, bilo zato što im se tako čini, bilo zato što su, kako kažu, već našli svoju. Neki su je našli i izgubili jer su bili premladi da bi prepoznali o čemu se radi (ovde se, naravno, može postaviti pitanje da li se u takvim slučajevima zaista radilo o srodnoj duši ili se idealizuje ljubav iz mladosti), a neki su našli srodnu dušu i dan-danas žive s njom.

Ima i onih koji ne veruju da postoji nešto kao što je srodna duša, sa različitim obrazloženjem. Neki od njih smatraju da se srodna duša stvara, da od svog trenutnog partnera (partnerke) možete s vremenom stvoriti idealne time što ćete raditi i na sebi i na vašoj vezi, time što ćete komunicirati i imati sluha za potrebe partnera (partnerke). Drugi opet smatraju da ne postoji jedna osoba koja je baš vaša srodna duša, već da postoji više osoba sa kojima možete imati dugu i srećnu vezu. Neki pak veruju da ništa ni slično pojmu srodne duše ne postoji, da je to sve izmišljotina kako bi se ljudi naterali na monogamiju, da možete uživati sa mnogo osoba, ali da niko neće biti baš savršen, baš "kao pravljen za vas".

Konačan odgovor na to pitanje još niko nije našao. Teško i da hoće, jer se radi o nečemu veoma individualnom - čak i ako neko tvrdi da je osoba sa kojom je u vezi njegova ili njena srodna duša, možete samo da im verujete na reč. To je, na neki način, ohrabrujuće, jer znači da odgovor na pitanje o postojanju srodne duše daje svako za sebe, prema onome na koji način bira da živi i prema onome u šta bira da veruje. Odaberite odgovor koji vam se sviđa!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2005, 13:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
Konačan odgovor na to pitanje još niko nije našao


Otkud to?
Neki imaju odgovore na pitanja za koja su drugi sigurni (iz ko zna kojih razloga) da ti odgovori ne postoje.

Davno sam negdje pročitao (a mislim da neko to ovde na forumu ima u potpisu):

Really important meetings are planed by the souls long before the bodies see each other.

Koliko je meni poznato ovo je tačno. Hvala dragom Bogu na tome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jun 2005, 22:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Hm.

Ne znam da li postoje srodne duse.

Mislim da postoji sudbina.

Citiraj:
Really important meetings are planed by the souls long before the bodies see each other.


Da. Ova izjava je uzvisena.

The Celestine Prophecy ?

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2005, 09:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ne znam odakle je ta divna izjava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2005, 11:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Nisam se dobro izrazila mozda.

Mislila sam : Da li te poruka koju nosi podsjeca na "The Celestine Prophecy" ?

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2005, 16:52 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Nisam čitao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Jul 2005, 21:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
Srodnim dusama se postaje...ne postoje kao 'rodjene' :wink:

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jul 2005, 02:57 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Vjerujem da postoje srodne dushe, chak shtavishe, ubijedjena sam....

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Jul 2005, 03:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Avg 2001, 01:00
Postovi: 1605
Lokacija: Baile Atha Cliath
verujem, ne verujem : bajaga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jul 2005, 00:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2003, 16:07
Postovi: 2030
Lokacija: Banjaluka
profesorica je napisao:
Srodnim dusama se postaje...ne postoje kao 'rodjene' :wink:


Ja vjerujem da postoje tek donekle srodne rodjenjem u smislu da razmisljaju u istom pravcu ali niko od nas ne zivi istim nacinom zivota da bi mogao imati identicne impresije sa nekim drugim koga jos nije ni sreo ali ako se nadjes sa priblizno slicnom osobom .. vremenom se sve vishe srodis sa njom...neki kazu da takvi ljudi pocinju i fizicki liciti jedni na druge :D

Argument za ovo su jednojajcani blizanci(jeste da je krajnost ali prvo mi je palo na pamet u ove sitne sate :wink: )..koji su identicne kopije, ali ako ih razdvoje u ranom djetinjstvu i svako od njih zivi drugacijim uslovima oni odrastaju razliciti...i nisu bas srodni...ali ako se ponovo opet sretnu i zive u istim uslovima ..vremenom se vrlo brzo srode...i postaju "srodne duse" :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Jul 2005, 21:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
Citiraj:
Ja vjerujem da postoje tek donekle srodne rodjenjem u smislu da razmisljaju u istom pravcu


..ne slazem se sa tim. :oops: .jer ti rodjenjem ne 'dobijas' nikakve poglede na zivot, nikakva shvatnja ili vidjenja bilo cega..vec to tokom zivota stices..i spozajes..i samim tim spoznavanjem, prozivljavanjem i upoznavanjem cinjenica, ljudi i situacija ti formiras sebe ..kao sto se formiraju i drugi i tek onda mozes odlucivati i prepoznavati osobe koje ti postaju ili jesu 'srodne' :wink: :D

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jul 2005, 07:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Mislim da ne postoje srodne duse vec kompatibilne.

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Jul 2005, 15:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Apr 2003, 22:23
Postovi: 761
Lokacija: drimofornija
kako ne postoje
srodish dvije dushe i dobijesh dushicu :D

Dijelim misljenje sa profesoricom i Utopijom

_________________
...The Show must go On...
Abra-abra-cadabra
I want to reach out and grab ya
Abra-abra-cadabra
Abracadabra


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2005, 17:04 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Upravo sam pročitao jedinu knjigu koju sam kupio na ovogodišnjem sajmu knjiga. Knjiga se zove "Most preko večnosti", autor je Ričard Bah koji je napisao odličnog "Galeba Džonatana Livingstona".

Knjiga je posvećena srodnim dušama, traganju za srodnom dušom, problemima i zabludama koje se na tom putu mogu susresti, sopstvenim tvrđavama koje se izgrade i koje nas mogu sputavati.


Knjiga je u velikoj mjeri autobiografska, sad sam malo provjerio na internetu biografije Ričarda Baha i ove njegove "srodne duše" Lesli Periš iz knjige sa kojom se oženio (oboje se u knjizi pojavljuju sa stvarnim imenima), dosta toga se poklapa. On je bio pilot a kasnije pisac, ona je bila model a kasnije glumica (između ostalog glumila u "Mandžurijskom kandidatu" iz 60-tih, kao i jednoj "Star Trek" epizodi). Upoznali su se 1973. a oženili 1981.


Prenijeću ovde malo više toga, ova tema ionako samo stoji.




Piščev predgovor u knjizi:


Ponekad nam se čini da više nema zmajeva na svetu; da više nema vitezova, i da više nijedna princeza ne luta tajanstvenim šumama i svojim osmehom očarava jelene i leptire.
Ponekad mislimo da živimo u vremenu bez granica, bez pustolovina; da je sudbina negde daleko, s one strane obzorja i da su sjajne utvare odavno odjahale, da se više nikada ne vrate.
Veoma mi je drago što nismo u pravu. Ne samo da su princeze, vitezovi, čarobnjaci i zmajevi, tajne i pustolovine svuda oko nas, već predstavljaju jedinu istinsku stvarnost ovoga sveta!
Tokom ovog stoleća, naravno, promenio se način odevanja. Zmajevi danas nose uniforme vladinih činovnika, isledničku odeću i opremu za uništavanje. Grozni demoni društva će se, uz jezivi urlik, stuštiti na nas ako samo podignemo pogled ili skrenemo desno na uglu ulice gde su nam rekli da je dozvoljeno isključivo skretanje ulevo. Princeze i vitezovi su se toliko izveštili u prerušavanju da više nisu u stanju da prepoznaju jedni druge, pa čak više ne prepoznaju ni sami sebe.
Ipak, gospodari stvarnosti nas još uvek posećuju u snovima govoreći nam da nismo izgubili štit koji nas brani od zmajeva i da još uvek posedujemo ogromnu snagu munje koja nam omogućava da menjamo svet kad god to poželimo. Intuicija nam šapuće da nismo prah; mi posedujemo magiju!
Ovo je priča o vitezu na samrti i princezi koja mu je spasla život. Ovo je priča o lepotici i zveri, o činima i tvrđavama, o prividnim silama smrti i stvarnim silama života. Ovo je pripovest o najvažnijoj pustolovini na svetu, bez obzira na stoleće u kome se zbiva.
Na stranicama ove knjige gotovo je doslovno opisano ono što se dogodilo u stvarnom životu. Redosled događaja sam ponegde izmenio, pojedini likovi su sastavljeni od dve-tri stvarne osobe, većina imena je izmišljena. Ostatak ne bih bio u stanju da izmislim čak i da sam hteo; istina je u toj meri neverovatna da izmiče svakoj mašti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2005, 17:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Citati iz knjige:



"Modeli! Obožavamo ih! Zar ne?"
"Verovatno si u pravu", reče. "Ali mi se ne dopada reč model."
"Zašto?", upitah, a već sam znao odgovor. "Da li si bila model?"
"U Njujorku", reče, kao da mi otkriva sramotnu tajnu.
"Šta je loše u tome? Model je primer izvanredne lepote!"
"Upravo je to loše! Teško je živeti s tim. Bezbrižna filmska zvezda se toga plaši!"
"Zašto? Čega se plaši?"
"Bezbrižna manekenka je dobila posao glumice zato što su svi mislili da je veoma lepa, a ona se sve vreme plašila da će svet uvideti da nije tako lepa i da nikada nije ni bila. Biti model je već dovoljno loše. A kada kažeš da je primer izvanredne lepote, to samo pogoršava stvar."
"Ali, Lesli, ti jesi lepa!", pocrveneh. "Hoću da kažem, nema sumnje da si... da si... veoma privlačna..."
"Hvala, ali tvoje reči ne prave nikakvu razliku. Šta god ti rekao, bezbrižna filmska zvezda će biti ubeđena da je njena lepota u stvari slika koju je o noj stvorio neko drugi. I da je ona zatočenik te slike. Staviće kompletnu šminku čak i kada ide u bakalnicu. Ako to ne uradi, neko će je prepoznati i ispričati prijateljima, 'trebalo je da je vidite...nije ni upola tako lepa kao što se čini...'. Razočaraće svet."
Ponovo se nasmejala, pomalo tužno. "Svaka holivudska glumica, svaka lepa žena koju poznajem pretvara se da je lepa, užasnuta je pred činjenicom da će svet pre ili kasnije saznati istinu. To se odnosi i na mene."
Odmahnuo sam glavom. "To je suludo. Svi ste potpuno ludi."
"Svet je lud kada se radi o lepoti."



Jedini život vredan življenja je čaroban život.



"Dosada između dvoje ljudi", rekla je jedno veče, "ne dolazi od fizičke bliskosti. Do nje dolazi zbog njihove mentalne i duhovne razdvojenosti."



Mnogi ljudi žive sami. Oženjeni ili ne, oni tragaju za srodnom dušom, i pošto je ne nalaze, konačno zaboravljaju da su je ikada tražili.



Međutim, najčudnije je bilo to što smo prolazeći kroz najstresnije i najteže trenutke u životu...postajali sve srećniji jedno s drugim.



Da se nismo stalno menjali jedno prema drugom, postalo bi nam dosadno!



Pomislio sam kako sam čitav život proveo u potrazi za ovom ženom. Govorio sebi da je moja misija da ponovo budem sa njom. Nisam bio u pravu. Pronaći nju nije bio moj životni cilj, to je bila zapovest. Pronašavši je, ja sam mogao da počnem da živim.




Ovo što slijedi je sa njihovih predavanja koja su držali i na kojima su im ljudi postavljali pitanja:



"Kako znate kada ste sreli svoju srodnu dušu?", ponovila je mirno kao da to stalno radi. "Kada sam srela svoju, nisam znala. To je bilo u liftu. 'Idete gore?', pitala sam. On je rekao: 'Da.' Nijedno od nas dvoje nije znalo šta će te reči značiti nama kakvi smo danas. "Četiri godine kasnije počeli smo da upoznajemo jedno drugo i postali smo najbolji prijatelji. Što sam ga bolje upoznavala, više sam mu se divila, i mislila kako je zaista divna osoba!
"To je ključ. Tražite ljubavnu vezu koja vremenom postaje sve bolja, koju vremenom divljenje sve više obasjava, a poverenje raste kroz oluje.
"Sa ovim čovekom videla sam da su najveća bliskost i radost i za mene mogući. Ranije sam mislila da samo ja imam te potrebe. Sada znam da svi težimo pronalaženju srodne duše, ali da strahujemo od toga, pa se zadovoljavamo i manjim. Kako da se usudimo da tražimo prisnost i radost, kada najčešće srećemo mlake ljubavnike i blagu sreću?
"Duboko u duši znamo da će se mlako ohladiti, da će se blaga sreća pretvoriti u neku neimenovanu tugu i dosadna pitanja: Da li je to ljubav mog života, da li je to sve što postoji, da li sam zbog toga ovde? U svojim srcima znamo da mora da postoji nešto više, i žudimo za onim koga još nismo pronašli.
"Toliko često polovina para pokušava da ide nagore, dok druga polovina vuče nadole. Ako jedan napravi korak napred, drugi se postara da se vrate dva koraka unazad. Mislila sam kako je bolje da spoznam sreću sama, da volim svoje prijatelje i svoju mačku, da je bolje da čekam srodnu dušu koja nikada neće doći nego da pravim dosadne kompromise.
"Srodna duša je neko ko ima brave koje odgovaraju našim ključevima, i ključeve koji odgovaraju našim bravama. Kada se osetimo dovoljno bezbednim da otvorimo te brave, naše najiskrenije ja izlazi i mi možemo da budemo u potpunosti ono što jesmo i da budemo voljeni zbog toga a ne zbog onoga što smo se pretvarali da jesmo. Svako otkriva najbolje strane onog drugog. Bez obzira na sve loše što se događa oko nas, sa tom jednom jedinom osobom mi smo sigurni u svom raju. Naša srodna duša je neko ko deli sa nama naše najdublje čežnje, naš smisao za pravac. Ako smo dva balona, i naš zajednički pravac je naviše, onda postoji verovatnoća da smo pronašli pravu osobu. Naša srodna duša je neko ko život donosi u život."
Na njeno iznenađenje, publika ju je obasula aplauzom. Priznajem da sam skoro poverovao da neće biti savršena na bini. Ali bila je.
"U nekim prilikama nismo mogli biti udaljeniji jedno od drugog... ja sam bila borac protiv rata, on je bio pilot Vazduhoplovne ratne jedinice; ja sam se uvek viđala sa jednini muškarcem, a Ričard uvek sa više žena. Oba puta je pogrešio i zato se naravno promenio.
"Ali na kraju nije ni važno da li se slažemo ili ne i ko je u pravu. Ono što je važno jeste šta se dešava između nas dvoje... da li se menjamo, da li rastemo i volimo jedno drugo sve više? To je ono što je važno."
"Mogu li ja da dodam samo jednu reč?", rekao sam.
"Naravno."
"Stvari oko nas - kuće, poslovi, automobili - to su predmeti, oni su scenografija za našu ljubav. Stvari koje posedujemo, mesta na kojima živimo, događaji u našem životu samo su prazna scena. Kako je lako juriti praznu scenu i zaboraviti na dijamante! Jedina stvar koja se računa na kraju našeg boravka na zemlji, jeste koliko smo umeli da volimo, kakav je bio kvalitet naše ljubavi?"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2005, 17:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
I još neki citati iz iste knjige koji nemaju direktne veze sa srodnom dušom, ali su zanimljivi:



Ako promenimo mišljenje i svet oko nas se menja.



"Ja kažem da smrt nije moguća. 'Ne ubij' nije zapovest, već obećanje: Ti ne možeš da ubiješ čak i ako pokušaš, jer je život neuništiv. Ali ako insistiraš, možeš da veruješ u umiranje!"



Ipak ja sam siguran da nepravda ne postoji; znam da životni vek služi da bismo učili i zabavljali se. Mi sami sebi stvaramo probleme kako bismo na njima testirali svoje moći...da nemamo ove probleme, imali bismo neke druge podjednako izazovne. Niko ne prolazi kroz školu bez ispita. Ali ispiti često pružaju neočekivane odgovore, i s vremena na vreme ekstreman odgovor je jedini pravi izbor koji postoji.



Što više učim, Vuki, sve manje mi se sviđaju države i vlade. Ili je to samo naša vlada?"
"Srećo, pridruži se gomili. Toliko sam volela svoju zemlju da su mi se oči punile suzama pri samom pogledu na zastavu. Mislila sam kako sam srećna što ovde živim, ali da ne smem sve da prihvatam zdravo za gotovo, da moram i sama nešto da doprinesem - da radim na izborima, da učestvujem u procesu demokratizacije!
"Puno sam učila i polako sam počela da shvatam da nije baš sve onako kako nas uče u školi: Amerikanci nisu baš uvek bili dobri likovi; naša zemlja nije baš uvek bila na strani slobode i pravde!
"Rat u Vijetnamu se tek zahuktavao, i što sam više učila, sve sam teže mogla da poverujem u neke stvari... Sjedinjene Države su zabranjivale izbore u tuđoj zemlji samo zato što smo znali da nam se ishod neće dopasti; Amerika je podržavala marionetskog diktatora; zabeleženo je da je američki predsednik rekao da mi nismo bili tamo zato što smo želeli pravdu u Vijetnamu, već zato što smo hteli njihov kalaj i volfram!
"Verovala sam da imam slobodu da protestujem. Tako sam se pridružila maršu za mir, legalnoj, nenasilnoj demonstraciji. Mi nismo bili luđaci, nismo bili badavadžije koje su bacale zapaljive bombe, bili smo intelektualci Los Andelesa: advokati, doktori, roditelji, nastavnici, poslovni ljudi.
"Policija se okomila na nas kao da smo besni psi, krvavo su nas pendrečili. Gledala sam kako tuku majke koje drže bebe, videla sam kako su oborili čoveka iz invalidskih kolica tim palicama, krv je tekla trotoarima! A sve to u Gradu Veka - Los Anđelesu!
"Nisam mogla da verujem da se to događa! Mi smo Amerikanci, i naša sopstvena policija nas napada! Bežala sam kada su me udarili, i ne mogu da se setim svega što se posle događalo. Neki prijatelji su me odveli kući!"
Bilo mi je drago što nisam bio tamo. Nasilni ja, tako pažljivo sakriven unutar mene, oslepeo bi od besa.
"Pre ovog događaja, svaki put kad bih u novinama videla sliku nekoga koga je policija pretukla, pomislila bih da je uradio nešto čime je to zaslužio", rekla je. "Te večeri sam naučila da je čak i u ovoj zemlji jedina strašna stvar neslaganje sa vladom. Oni su želeli taj rat, mi nismo. I zato su nas tukli do iznemoglosti!"
Bio sam napet i podrhtavao sam, osećao sam to u rukama na volanu. "Bila si im ogromna pretnja", rekao sam," hiljade građana koji poštuju zakone rekli su ne ratu."
"Rat. Potrošili smo toliko novca na ubijanje i uništavanje! Opravdavamo ga time što ga nazivamo Odbrana, a u stvari širimo strah i mržnju prema drugim ljudima, prema zemljama koje nam se ne sviđaju. Ako sprovode vlast sa kojom se ne slažemo, i ako su dovoljno slabi, mi ih jednostavno uništavamo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2005, 19:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Apr 2004, 23:41
Postovi: 4402
Lokacija: The Moon
Prelijepi tekstovi Vader. ( osim ovog posljednjeg koji se nikako ne uklapa :-? )

Kako se zove original ? The Bridge Across Eternity ?

_________________
Ja sam lav Istine, a ne lav strasti.
Moje djelovanje je svjedokom mojoj religiji.


Ma liberté


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 25 Sep 2005, 20:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ling je napisao:
Original se zove "The Bridge Across Forever"

BTW, Richard i Leslie nisu vise skupa.

Tačno i jedno i drugo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Sep 2005, 08:07 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Ideja srodne duše ima svoju funkciju, svoje mjesto i vrijeme.

Život je inače protivrječan. Svako društveno pravilo stvara protivrječnost, poslušati ili ne. Svaki izbor ima svoje dobre i loše strane.
Svaka odluka, ukoliko je stvarno odluka, traži jedan skok vjere u sopstvenu ispravnost jer nikada pouzdano ne možete znati šta će da bude. (trenutak odluke je iracionalan trenutak)

Tako, priča o srodnoj duši je nešto što je potrebno nesigurnim ljudima. Da bi napravili odluku oni traže navodno racionalan povod, 'logičnu' posljedicu postojanja srodne duše.
Jer, onda je izbor sigurno ispravan, racionalan, i bez protivrječnosti.

Mislim da je cijela ideja srodne duše samo nešto što pomaže pojedinim ljudima da se odluče pokušati stvoriti vezu s nekim. Bez takvih pomagala nikad ne bi bili u stanju donijeti odluku. Pričam o ljudima koji i inače imaju problema napraviti izbor, o uvijek racionalnim ljudima.

A tu opet dolazimo do (neizbježne) protivrječnosti. Iako potrebna za pravljenje odluke, ideja srodne duše tu odluku potom negira. Srodna duša je ideal, a ljudi nisu idealni.
Ma koliko nas neka osoba privlačila, sigurno nas nečim i odbija. (opet protivrječnost) Ako nismo u stanju živjeti s tom protivrječnošću, zbog vjere u ideal, onda ćemo prosto upropastiti vezu.

_________________
A ja zebem od mnogo mišljenja...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Sep 2005, 09:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
blue je napisao:
Mislim da je cijela ideja srodne duše samo nešto što pomaže pojedinim ljudima da se odluče pokušati stvoriti vezu s nekim. Bez takvih pomagala nikad ne bi bili u stanju donijeti odluku. Pričam o ljudima koji i inače imaju problema napraviti izbor, o uvijek racionalnim ljudima.


Sa nekog ugla ovo ima smisla. Ali ako si ovim želio reći da nešto što se zove "srodna duša" ne postoji već je samo neko "pomagalo", sa tim dijelom se ne slažem.



blue je napisao:
Srodna duša je ideal, a ljudi nisu idealni.
Ma koliko nas neka osoba privlačila, sigurno nas nečim i odbija. (opet protivrječnost) Ako nismo u stanju živjeti s tom protivrječnošću, zbog vjere u ideal, onda ćemo prosto upropastiti vezu.


Od srodne duše se ne može tražiti apsolutni ideal (iako svi polete za tim) iz razloga što idealne osobe ne postoje (zasad), i iz razloga što ni sami nismo idealni pa to nemamo pravo tražiti od "srodne duše". Kao što reče jedan momak u drugoj knjizi: "nemam pravo od svoje srodne duše tražiti da bude bolja od mene". Ali srodna duša ne mora biti idealna, ukoliko to "idealna" stoji u definiciji srodne duše onda se treba paziti te definicije jer bi mogla nekoga uskratiti za srodnu dušu jer je ne bi prepoznao.

Zato sam između ostalih citata iz ove knjige naveo jedan vrlo bitan:

Da se nismo stalno menjali jedno prema drugom, postalo bi nam dosadno!


A to sam ranije čuo i od nekoga za koga smatram da je pronašao srodnu dušu i ko je to rekao iz iskustva: nekad se ti malo saviješ prema njoj, ona se savije prema tebi, i nađete se negdje na sredini. To važi za situacije kad se dvoje ne slažu i kad stvari nisu "idealne".

To mijenjanje sebe prema onom drugom nije samo traženje kompromisa da bi se izbjegle neugodnosti, prepirke, neslaganja, raskidi. To može biti sredstvo učenja, rasta, izgradnje. O tome piše u ovoj knjizi. Stalno se potencira učenje, rast...kroz vezu i sve međusobne odnose u vezi. I ovo dvoje u knjizi su bili na rubu raskida, dovodili se do plača i ostalo što nekome sa strane ne bi djelovalo kao pokazatelj da su možda "srodne duše".

Iz knjige:
Međutim, najčudnije je bilo to što smo prolazeći kroz najstresnije i najteže trenutke u životu...postajali sve srećniji jedno s drugim.


Dakle ne može se tražiti ideal. Ili još bolje rečeno: ideal nije (uvijek) ono što mi mislimo da jeste. Možda su problemi, prepreke, muke koje se susreću na putu upravo onaj pravi ideal, ono što je idealno, jer nam omogućavaju učenje u pravom smjeru, mijenjanje sebe prema onoj drugoj osobi u smislu u kom se trebamo promijeniti ali to sami nismo bili u stanju uraditi iz straha, nekih ličnih blokada, zabluda, kukavičluka. Trebao je neko ko bi bio dovoljno blizak, neko ko bi se dovoljno približio da indukuje te promjene, neko ko bi ti dovoljno značio da se usudiš na sebi mijenjati ono što inače ne bi. Ako bi te promjene bile pozitivne i u pravom smjeru razvoja ličnosti, onda je to (uz ostalo) vjerovatnoća da se pronašla "srodna duša".

Ričard Bah u ovoj knjizi se strašno mnogo plašio gubitka svoje lične slobode u vezi, da radi šta hoće i kad hoće. Ali kada je stavljen na rub, da donese odluku da li će biti sa njom i riještiti se dijela te slobode koja mu je bila toliko bitna, ili će oni raskinuti, on je vagao i izabrao je da ostane u vezi. Onda je to dovelo do neophodnog ličnog mijenjanja. Kasnije kaže da se bojao stupiti u vezu zbog gubitka slobode ali da je u vezi vremenom pronašao slobodu o kakvoj prije nije ni sanjao.

Dakle djevojka koja iz njegove perpektive nije bila baš idealna (jer ga je tjerala na promjene koje on nije bio spreman učiniti, iz straha, kukavičluka ili prosto nesvjesnosti šta je za njega dobro) se vremenom pokazala kao idealna u tom smislu što ga je dovela do unutrašnjih promjena, pa samim tim i spoznaja i ispunjenja koje su njemu bile potrebne, što je on shvatio tek kasnije.
Ne znamo šta je za nas idealno.


Srodna duša je kao ključ koji odgovara nekoj bravi, pa ipak nekad i takav ključ zapinje u bravi (kao na ulaznim vratima moje zgrade), ali ako se potrudiš ipak uspiješ otključati bravu.

Ovo je prelijepo rečeno:

"Srodna duša je neko ko ima brave koje odgovaraju našim ključevima, i ključeve koji odgovaraju našim bravama. Kada se osetimo dovoljno bezbednim da otvorimo te brave, naše najiskrenije ja izlazi i mi možemo da budemo u potpunosti ono što jesmo i da budemo voljeni zbog toga a ne zbog onoga što smo se pretvarali da jesmo. Svako otkriva najbolje strane onog drugog. Bez obzira na sve loše što se događa oko nas, sa tom jednom jedinom osobom mi smo sigurni u svom raju."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 81 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs