banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 07:31

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta: Bica reakcije
PostPoslato: 18 Mar 2005, 08:58 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Mar 2005, 20:05
Postovi: 37
Lokacija: Sr. Karlovci
Mozda cemo se dotaci ovom temom...
Pre izvesnog vremena me jedan moj divni prijatelj upita:Da li si svesna cinjenice u kolikoj meri smo mi, ljudska bica, zapravo bica reakcije?Vecini stvari koja se desavaju u nama i oko nas prilazimo sa svim predrasudama,uverenjima(koja najcesce i nisu nasa, vec smo ih preuzeli u detinjstvu) i toliko ih se kruto drzimo..koliko samo na taj nacin negiramo jedini fiksni zakon Univerzuma, zakon Promene..
Nakon toga sam pokusala da sagledam svoj zivot i shvatila sam koliko sam cesto etiketirala dogadjaje-etiketirala ih sopstvenim ranama, strahovima-guseci u sebi mogucnost onog novog, neponovljivog...i krenula putem , kojim i sada koracam, putem ljubavi, ziveci ovde i sada... a koliko "uspevam"u tome, pokazuju mi posledice mojih dela..Zelim biti bice Akcije, menjati se i prihvatiti mogucnost promene kod svih..bilo bi mi drago ako bismo popricali o tome :)
"Imenovanje stvari ne znaci poznavati ih.To je prepreka spoznaji"-ne znam da li su ovo reci Osha ili de Mela(tu mi je zapisano na svesci), ali ja verujem da je to bas tako.

_________________
Ljubav nije odnos, ona je stanje bica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2005, 13:10 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
atos je napisao:
"Imenovanje stvari ne znaci poznavati ih.To je prepreka spoznaji"-ne znam da li su ovo reci Osha ili de Mela (tu mi je zapisano na svesci), ali ja verujem da je to bas tako


O tome sam pronašao vrlo lijep tekst u jednoj knjizi koji na jednostavan način to objašnjava i koji sam ovde postavio na temi "Riječi i stvarnost", evo adrese

http://forum.blic.net/viewtopic.php?t=12132

Tu je lijepo objašnjeno kako nas etiketiranje može odbiti od dublje spoznaje o nečemu, kako se možemo uljuljkati u "ime" neke pojave ili pojma i "misliti da ih znamo zato što ih imenujemo". A nekad se iza pojma krije mnogo više od onoga što o njemu znamo iako mislimo da znamo sve.
Recimo dijete kad vidi dugu ono kaže "vidi duga" i fascinira se, a odrasla osoba kad vidi dugu kaže "to je duga" i ostane relativno hladna, kao u principu "ma to je samo duga, spektar boja koje se pojavljuju u određenim okolnostima koje je nauka objasnila". A trebalo bi se uvijek i iznova fascinirati "čudima" koja ne prestaju biti fascinantna i čudnovata onda kad ih nauka objasni. Zato je Isus Hrist rekao da trebamo biti kao djeca.


atos je napisao:
Vecini stvari koja se desavaju u nama i oko nas prilazimo sa svim predrasudama, uverenjima (koja najcesce i nisu nasa, vec smo ih preuzeli u detinjstvu)


Baš nedavno sam čuo za jednu Ajnštajnovu izreku:

Zdrav razum jeste kolekcija predrasuda stečenih do 18. godine


A evo isto to rečeno drugim riječima, vrlo zanimljivo i jednostavno objašnjeno kako je to rekao Don Huan, učitelj Kastanede, o tome da naš razum filtrira saznanja tako da ono što se poklapa sa našim viđenjem stvarnosti (što od ranije mislimo da je tačno) svrstava u "ispravno" a ono što se ne poklapa sa ranije stečenom predstavom razum svrstava u "pogrešno":


"Naša saznanja, prije nego li dođu u područje svjesnog, moraju proći filter razuma. Razum ih dijeli prema jednostavnom kriteriju: "ispravno" ili "pogrešno".
"Ispravne" su spoznaje koje se slažu sa dobivenim opisom svijeta. Ako takvo poklapanje s razumom izostane, svrstavaju se u "pogrešne".
"Pogrešne" spoznaje se izdvajaju, potiskuju, ispravne prolaze filter i dospjevaju u područje svjesnog. Na taj način naš razum postiže suglasnost sa stvarnošću i njenim opisom.
(Don Huan)

Zato oni koji čuju nešto što im se ne poklapa sa onim što do tada znaju i vjeruju kažu "ma to je samo fantazija", jer im je to prošlo kroz razum (skup njihovih ideja, predstava i vjerovanja) i filtriranjem je smješteno u "ono što se odbacuje". A treba biti biće akcije kako ti to kažeš, i kroz lična iskustva se upustiti u otvoreno ispitivanje i istraživanje života, njegovih vidova i pojava, sa što manje etiketiranja (stvaranja iluzija da nešto potpuno znamo).

Da, mislim da je psiholog Antoni de Melo pisao nešto o ovome.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Mar 2005, 17:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Apr 2004, 12:13
Postovi: 332
Lokacija: Lhffazija
Povrsno sagledavanje stvari cesto vodi u pogresnom pravcu.Cesto i osjecaj zna da prevari.Zato je iskustvo nezamjenjivo,valjda zato i prozivljavamo da bi znali.A to oko mjenjanja nemoj da brines iz dana u dan sve se mjenja i svi samo to oko prihvatanja je vec problem.Bitno je drzati dobar pravac promjena,ponekad je prosto nemoguce vratiti se i izabrati drugi :lol:
Kod mnogih razum ne filtrira bas najbolje pa je dosta toga ispravno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Bica reakcije
PostPoslato: 19 Mar 2005, 06:19 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 15 Mar 2005, 20:05
Postovi: 37
Lokacija: Sr. Karlovci
Ja izuzetno volim promene, jer su me bas one i dovele tu gde sam.Ako prihvatimo da je dogadjaj naprosto samo dogadjaj i da je dobro i lose samo polaritet, nacin da MI odredimo sami sebe(po nekoj nasoj semi),tada verujem da je svako iskustvo, svaka situacija veoma dobro dosla, pogotovo ako se upitamo:sta cu ja sada ovde?Sta bih mogla nauciti iz date situacije?Kako mogu "iskoristiti" sve to, da bih se izdigla iznad sebe, da bih prestala zivotariti kao Reakcija?
Prihvatanje..to je jedno od najvecih olaksanja u mom zivotu!Dogadjaj je tu, desio se-nesto hoce da mi kaze, to je posledica nekog mog svesnog ili nesvesnog dela(setva-zetva).Ako bih bila u otporu prema tome(znaci, prema Bogu i sebi)-kao sto sam cinila ranije-tada energiju trosim na borbu, na neprihvatanje a ujedno propustam mogucnost Ucenja...jer kazu mudri ljudi, sve sto nam se desava je dar Boga premiloga..i mi odlucujemo o tome, dali cemo taj dar prigrliti, zahvaliti mu se i iskoristiti ga za povecanje ljubavi u svom zivotu(sto posledicno emitujemo na Planetu).ili cemo besneti zbog njega, potiskivati..i doprineti jos vecem haosu u nama i oko nas.Mi ,kao Bica Akcije, mozemo dozvoliti sebi promenu, dozvoliti sebi hrabrost da izadjemo iz sopstvenih ogranicenja i da pokusamo siriti nase granice, korak po korak, stvarajuci svoj zivot i uzivajuci u tome..Nismo mi ono sto mislimo o sebi, ne!(koliko mi je samo vremena trebalo da ovo shvatim i prihvatim).Mi smo predivna, a obicna, prirodna Bica, tvorevine Tvorca, koja su pala u zaborav, koja su odvojena od sebe i zbog toga bola postajemo agresivni, zavidni,oholi,lenji...mi mozemo "izaci" iz te seme i uzivati u "ovde i sada"-bez predrasuda...Opet je negde pisano:Sta biste uradili ukoliko bi vam preostalo jos 5 minuta od zivota?Verujem da bismo tada svi mi: oprostili sebi i drugima, voleli sebe i druge,to naglas i rekli, jos jednom bismo se stopili sa svetom oko nas-pa zasto da cekamo "tih 5 minuta?"Ucinimo to sada, jer cemo se bas MI osecati veoma dobro. :D

_________________
Ljubav nije odnos, ona je stanje bica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bica reakcije
PostPoslato: 31 Okt 2012, 07:57 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Tražeći pretragom vujaklijine reakcije pronađoh staru temu. :)
Dobri tekstovi.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs