banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 06 Jun 2024, 23:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2003, 18:14 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
osloboditi se u svojoj glavi, znaci dozvoliti sebi da kreiras svoj zivot...
naravno da nije sloboda proci nag Gospodskom, to cesto moze biti i protest, koji se u svojoj sustini bitno razlikuje od slobode, jer je vodjen i iniciran spoljasnom situacijom(javlja se kao odgovor na istu).
Zamisljati slobodu na takav nacin je ARSIN!
Ako malo pazljivije procitas ,vidjeces da moje poimanje slobode ili preciznije oslobodjenja kakvo srecemo kod umjetnika, koji, uzgred, i jesu tema , podrazumjeva samo jednu stvar- dozvoliti sebi da budes svoj!!!
naravno da ti mozes biti slobodan u svoja cetiri zida, to ti niko ne spori, ali ovdje je rijec o ljudima koji su slobodni i u svoja cetiri zida i van njih...
to je poenta price...
pricom i jesam htjela isprovocirati i pozitivne i negativne komentare, u cijeloj stvari vazno je ne ostati ravnodusan...
upravo takvi koji slobodu dozivljavaju samo unutar cetiri zida i jesu oni zbog kojih se ovakve teme pokrecu, uvijek postoje najmanje dvije strane da pi pocela prica...
a umjetnost kao izraz slobode dozvoljava gledanje iz vise od jednog ugla!!!

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2003, 18:17 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Ili ja ne shvatam sta ti pishes ili se ne slazemo ..

Sloboda jeste u glavi, u tebi, a ne u tome gdje je ispoljavas...
Ko je slobodan u glavi moze biti slobodan gdje hoce. Bar je to moje misljenje.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2003, 18:20 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
... cim pocnes razmisljati o sankcijama i osudama okoline skrenuo si sa puta slobode, zato i ne razumijemo umjetnike!!
pa sta , ako te sankcionisu, sta ako te osude...????
Sude ti oni koji se drze opsteprihvacenih nacela, ali tvoja je dobra volja da li ces ih slusati... ako nisu u tvom filmu onda ih ne slusas
to je ona sloboda kojom se umjetnici odlikuju!!

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Nov 2003, 18:27 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
misk0 je napisao:
Ili ja ne shvatam sta ti pishes ili se ne slazemo ..

Sloboda jeste u glavi, u tebi, a ne u tome gdje je ispoljavas...
Ko je slobodan u glavi moze biti slobodan gdje hoce. Bar je to moje misljenje.


o tom i ja pricam ... cijelo vrijeme...
delfinka je postavila to pitanje slobode, a onda je neko rekao da oni nisu nista slobodniji od nas... samo sam pokusala dati svoje vidjenje njihove slobode i napraviti paralelu sa uvrezenim poimanjem iste

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 10:07 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
Utopija je napisao:
Rio, zar bi umetnost postojala da nema mana??? :-?


odlicno pitanje!
utopija, vraze mali :D zamalo da se zaletim pa da kazem veliko DA.
covjeke je mana...a i ja umalo zapeh za jednu.

samo je JEDAN bez mane...ali mozda se nebi moglo reci da je on umjetnik jer nema umjetnog u njegovom stvaranju!
On je samo...Stvaralac.savrsen

veliki pozdrav mom drugu utopiji! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 12:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Ludacho, prvo da te pitam da li si pomislila da i umetnici mogu biti zarobljeni???
I jos jedno pitanje, da li ti mislis da umetnicima nije stalo sta drugi misle o njihovoj "deci"???


Mislim da umetnici koji nisu spremni prihvatiti predlog su ili inatni ( takvi u vecini slucajeva nisu dobri stvaraoci) ili slepi, da ne bih bio preostar pa rekao glupi.

Misko super si rekao za slobodu.Samo bih jos malo da nadopunim ili razlozim sta si napisao, nadam se da ti ne smeta. Sloboda koja je sastavljene iz dve slobode (ako ne i vise) slobode u razmisljanju i logici, te sloboda sa samim sobom.Koga koci druga sloboda nikad, ali nikad, nece biti iskren.

Delfinka, ako neko napravi apstraktno delo, to je ili potpuno ona/on ili uopste nije.Bar tako mislim?.

Tjus svima, super tema. :wink: :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 19:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Utopijo,pa mislim da apstraktno djelo ima vecu "pripadnost" umjetniku ..nego pejzaz..mrtva priroda.Govorim o slikarima...jer,pa psiholozi isto tako polazu paznju na one tzv. skrabotine,svrljotine..one "slicice" koje crtamo,npr.dok pricamo preko telefona.Sve te "svrljotine" su nas izraz.Mozda nekog trenutnog konflikta,problema...agresije(neko crta krugove...neko strelice,cvjetice).Hocu da kazem da nista to ne dolazi tek onako.A opet "dodje."Kao u snovima,ali sad ,naravno u jednostavnijoj i bezazlenijoj formi.
Tako i umjetnici,apstraktni...neki pocnu samo sa praznim listom, kistom...da bi na kraju zavrsili s necim sto "nije ni od ceg vodjeno." mislim ,na razum...Ima umjetnika koji samo "prskaju"...pa opet dobiju nesto.I to je njohov stil.A ko zna sta se tu krije...
Milsim ,hocu da kazem ,to kao da ima veze kao i sa pojavom "slobodnih asocijacija" u psihonalizi.Kad pocnemo pricati i nabrajati rijeci koje nam padaju na pamet slobodno>to u stvari ima svoju "pozadinu",uporiste...
Mislim na tu razliku izmedju slikara realista,koji crtaju mrtvu prirodu,ili recimo,pejzaz.Tu ne izlazi mnogo iz njih samih.Oni koriste orudje.Spretno,umjetnicki,darovito!Ali kad slikaju nesto sto sami ne razumiju sta bi moglo biti>to ima vise veze s licnoscu.S podsvjesnim.
Naravno,nista ja ne tvrdim,ali imam osjecaj i VJERUJEM da je to tako :lol: A i iskustvo me uci...
A sta je sa nadrealizmom...dadaizmom...simbolizmom u poeziji?napisati pjesmu prepustivsi se sebi...i prvim rijecima koje ti padnu na pamet,pretvoris je u pjesmu.Znaci,nesto sto ne nastaje iz direktnog iskustva,neposredne patnje,dogadjaja...ili to jeste bas to,ali pjesnik toga nije svjestan?Ma...
Pozz!
Joj...ne mogu prestat' mislit na Matrix Revolution... :) bas ga odgledah...

_________________
Sam delfin=mrtav delfin.
Ljepota i samoca su prolazne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Nov 2003, 20:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
[quote="Utopija"]Ludacho, prvo da te pitam da li si pomislila da i umetnici mogu biti zarobljeni???
I jos jedno pitanje, da li ti mislis da umetnicima nije stalo sta drugi misle o njihovoj "deci"???


Mislim da umetnici koji nisu spremni prihvatiti predlog su ili inatni ( takvi u vecini slucajeva nisu dobri stvaraoci) ili slepi, da ne bih bio preostar pa rekao glupi.


....umjetnici i jesu zarobljeni...u svijetu svojih zelja,snova...a nikako realnosti...
...druzeci se s umjetnicima naucih jedno, svako njihovo "dijete" ima dva lica, jedno koje se pokazuje javnosti i o kome drugi mogu donositi sud i drugo, latentno, koje je poznato samo umjetniku, za to drugo svaki komentar , bilo ciji, je suvisan i nepotreban...
...trece, nikako nisam mislila da umjetnici ne trebaju prihvatiti prijedlog, ako se vratis na prethodne redove , vidjeces da je bilo rijeci o sankcijama i slicnom, sto se bitno razlikuje od prijedloga!
Istinska umjetnost se radja iz apstrakcije i samo tamo je izraz licnosti,...

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Nov 2003, 09:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Feb 2002, 01:00
Postovi: 4990
Lokacija: B.Luka
Ludacho, ova druga recenica koju sam napisao o predlogu, nije nikakav komentar na nesto sto si ti napisala.Stoji i to sto si rekla o licima i nalicjima "deteta".Imam osecaj da si ljuta na mene, ne budi plz, ja jednostavno kad pisem ne volim da okolisam, pa mozda to malo ispadne ostro, ali nisam imao nameru da se svadjam.Peace :D

Delfinka, nisi me najbolje shvatila, i ja verujem da apstrakcija ima vecu pripadnost umetniku, ali postoji zackoljica, naime, tesko je kanalisati te delove licnosti, a da si iskren tj. da to sto se stvori ima objasnjenje svom stvaraocu, ili jos bolje receno da stvaralac zna sta to delo predstavlja.

Pozdrav :D

_________________
Nature has fixed no limits on our hopes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Nov 2003, 09:56 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
bilo kakvo umjetnicko djelo da se napravi (apstraktno ili ne) ono u sebi nosi samo dio svoga stvaraoca.mozda bi bolje bil oda kazem da u sebi nosi pecate vise stvaralaca.

kakvo djelo ima vec a kakvo manju "pripadnost" nekom od stvaralaca je drugo pitanje.u to nebih da ulazim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2003, 04:21 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Jul 2001, 01:00
Postovi: 706
Lokacija: Banjaluka
misk0 je napisao:
Sloboda jeste u glavi, u tebi, a ne u tome gdje je ispoljavas...
Ko je slobodan u glavi moze biti slobodan gdje hoce. Bar je to moje misljenje.


Ako si u glavi slobodan, to i ispoljavas, vjeruj mi jedno bez drugog neide.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Nov 2003, 11:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
vuk je napisao:
Ako si u glavi slobodan, to i ispoljavas, vjeruj mi jedno bez drugog neide.


Ja mislim da ide, tj da ti se bi mozes naci mjesto i vrijeme kad ces to ispoljavati s tim da ne provociras okolinu. Non stop ispoljavanje toga mislim da je inat odnosno buntovnistvo kad kazes da te briga za cijelim svijetom.

_________________
Nemoj se svadjati sa budalom, ljudi cesto nece primjetiti razliku.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2003, 14:26 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Okt 2003, 11:43
Postovi: 56
rio je napisao:
samo je JEDAN bez mane...ali mozda se nebi moglo reci da je on umjetnik jer nema umjetnog u njegovom stvaranju!
On je samo...Stvaralac.savrsen


Ne znam da li si u pravu ali po mome svaki stvaralac je u jednu ruku umjetnik, jer kako mozemo nesto da stvorimo ako to isto ne umijemo (mislim da rijec umjetnik dolazi od rijeci umijece :angel: ). Ako si mislio na Boga kao stvaraoca a ne kao umjetnika onda se po mome grdno varas. Ako je istina (po Bibliji jeste), da je bog stvorio svijet, kako onda mozes da kazes da on nije i umjetnik. Ne mislim ovdje na tehnicka dostignuca danasnjice ili proslosti, ovdje mislim na samu prirodu oko covjeka i njeno funkcionisanje. Mislim da se slazemo (bar se nadam) da je ovo veliko umjetnicko dostignuce, koje cemo mi "umjetnici" jednoga dana da unistimo....na zalost :(

Pozdrav
MV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2003, 17:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 07 Jun 2003, 16:30
Postovi: 249
sloboda uma je sloboda od uma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Nov 2003, 18:45 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 05 Okt 2003, 12:34
Postovi: 11
Lokacija: beznadje
:P :D peace utopijo:)
nemas frke, ovo je osjetljiva tema i naravno da diskusija mora ici ostro...
takva osjecanja obicno izaziva prica o umjetnosti i umjetnost :)

_________________
...ovo je sazvezdje za nju provincija...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2003, 10:58 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
ok MV!
ako je umjetnik zato sto "umije da stvara"...onda je Bog najveci umjetnik.
ali, ako je umjetnik jer stvara umjetno, ne prirodno, onda nisam siguran da bih Boga mogao nazvati umjetnikom.
da, i ja mislim da se slazemo oko toga da je bozije djelo u opasnim rukama kad je u ljudskim rukama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Nov 2003, 22:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Okt 2003, 11:43
Postovi: 56
rio je napisao:
ok MV!
ako je umjetnik zato sto "umije da stvara"...onda je Bog najveci umjetnik.
ali, ako je umjetnik jer stvara umjetno, ne prirodno, onda nisam siguran da bih Boga mogao nazvati umjetnikom.
da, i ja mislim da se slazemo oko toga da je bozije djelo u opasnim rukama kad je u ljudskim rukama.


po mome sve je umjetno sto je od covjeka stvoreno, zvalo se to umjetnicko djelo ili nekako drugacije, covjek nista prirodno nije napravio ili uradio, niti ce niti moze. Sad ti reci da mozda nisam u pravu :D

Pozdrav
MV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2003, 13:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2002, 21:17
Postovi: 130
Lokacija: Panonsko more
Samo je priroda prirodna.I savrsena.Sve ostalo,ne mogu reci da je vjestacko...ali,nije "prirodno. :lol: "Priroda je i inspiracija...i izazov.
Bozje i najvece djelo.Ikad napravljeno.Sacinjeno.Postalo.(A hoce li opstati)?
Umjetnost je divna....aaaaa....
Pozz!

_________________
Sam delfin=mrtav delfin.
Ljepota i samoca su prolazne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Nov 2003, 23:36 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 25 Okt 2003, 11:43
Postovi: 56
Hajde da je neko i na mojoj strani... hvala :o :D

MV


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Nov 2003, 10:11 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 30 Jul 2003, 09:40
Postovi: 608
Lokacija: Banjaluka, BiH
MV je napisao:
po mome sve je umjetno sto je od covjeka stvoreno, zvalo se to umjetnicko djelo ili nekako drugacije, covjek nista prirodno nije napravio ili uradio, niti ce niti moze. Sad ti reci da mozda nisam u pravu :D


u pravu si! potpuno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 49 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs