banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 15:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 01 Sep 2015, 09:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
Trazio sam ali nisam nasao slicnu temu...

Trebao bih u Njemačku. Trebao bih ostati tamo što je duže moguće, turistički naravno...

Po svima poznatim informacijama u Šengen zoni se može boraviti 90 dana u 6 mjeseci.
Ako sam dobro shvatio, prvi ciklus od 6 mjeseci počinje prvim ulaskom u Šengen zonu i od tad se sve računa.
To znači npr ako sam prvi put ušao u Šengenski prostor recimo u februaru, moj "ciklus" počinje od februara i traje do kraja jula, potom počinje novi ciklus od 6 mjeseci u kom mogu boraviti novih 90 dana. Tako da, teoretski moguce je boraviti i 4-5 pa skoro i 6 mjeseci u Šengen zoni, ali da se prije kraja jednog ciklusa napusti granica Šengena na par dana i opet uđe pocetkom novog ciklusa, dakle ne u komadu ali sa jednim izlaskom-ulaskom...

Juce sam na Hr granici u pokusavao da dobijem tačne informacije, međutim dobio sam odgovor da pogledam svoj pasoš i izračunam koliko dana sam boravio u proslih 6mj u Šengen zoni te da to oduzmem od 90. Ostatak koji dobijem su dani koje mogu provesti u Šengen zoni....i onda 6mj ne mogu nigdje....

Da li neko ima iskustva sa ovim? Da ne fasujem još zabranu ulaska....

Citiraj:
ŠTA ZNAČI DA BEZVIZNI REŽIM VAŽI SAMO ZA KRATKOROČNA PUTOVANJA?
Bezvizni režim omogućava vam da u zemljama Šengena provedete najviše 90 dana tokom 6
mjeseci. Šestomjesečni periodi računaju se od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Naprimjer, ukoliko
je vaš prvi ulazak bio 1. februara, onda možete, tokom narednih 6 mjeseci, sve do 31. jula, provesti
ukupno 90 dana u zemljama Šengena. Bezvizni režim isključivo važi za kratkoročna putovanja i stoga
vam ne omogućava trajni boravak ili zaposlenje u bilo kojoj od zemalja Šengena. Ovih 90 dana možete
iskoristiti tokom jedne posjete ili u sklopu više putovanja, ali je bitno da vodite računa o broju dana koje
ste proveli u zemljama Šengena. Važno je da nakon 90 dana boravka obavezno napustite zonu Šengena
sve dok ne prođe period od 6 mjeseci od vašeg prvog ulaska. Kada tih 6 mjeseci prođe, tada za vas
počinje naredni šestomjesečni ciklus u kojem ponovo možete provesti 90 dana u zemljama Šengena.
http://www.bihambasada.se/bezvizni_rezim.pdf


Evo i jedan citat sa DW:
Citiraj:
Koliko dugo putnik može ostati u Šengen zoni? Osobe sa biometrijskim pasošima mogu ostati u zemljama šengenskog prostora najviše 90 dana, u periodu od 6 meseci. Taj boravak se može iskoristiti u celini ili za nekoliko kraćih putovanja. Po isteku 6 meseci od dana prvog ulaska u Šengen zonu, počinje da se računa sledeći period od 180 dana u kome ponovo možete koristiti pravo na posetu do 90 dana.
http://www.dw.com/sr/10-pravila-za-upot ... /a-6227954


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 09:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9839
Lokacija: Далеко од раја
Nedavno je neko pominjao da je moguć boravak duži od tri mjeseca ako imaš dvojno državljanstvo i dva pasoša.

Poslije tri mjeseca se vratiš, uđeš sa drugim pasošom i opet nakon tri mjeseca možeš sa onim prvim.

Teoretski nema razloga da sistem ne radi, ali nisam siguran da li to uspijeva u praksi (lično ne poznajem momka za kojeg su prijatelji pričali da tako radi).

Ne košta ništa da se provjeri. :)

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 09:51 
Pa ok, ako ti je ovaj to rekao, a i pise na ova dva linka da je tako onda je vjerovatno tako...


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 12:46 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
siki2086 je napisao:
Juce sam na Hr granici u pokusavao da dobijem tačne informacije, međutim dobio sam odgovor da pogledam svoj pasoš i izračunam koliko dana sam boravio u proslih 6mj u Šengen zoni te da to oduzmem od 90. Ostatak koji dobijem su dani koje mogu provesti u Šengen zoni....i onda 6mj ne mogu nigdje....

Nije ti dobro objasnio, jer po njegovom (odnosno, tvom kako si napisao) imaš pravo na 90 dana u 12 mjeseci.

Uzmi pasoš i pogledaj prvi datum ulaska u Šengen, nakon 15.12.2010. Onda od tog prvog datuma računaj šestomjesečne periode dok ne dođeš do šestomjesečnog perioda u kojem si danas. Onda u tom sadašnjem šestomjesečnom periodu izbroji dane koje si već "potrošio".

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 12:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
Philby je napisao:
Nedavno je neko pominjao da je moguć boravak duži od tri mjeseca ako imaš dvojno državljanstvo i dva pasoša.

Poslije tri mjeseca se vratiš, uđeš sa drugim pasošom i opet nakon tri mjeseca možeš sa onim prvim.

Teoretski nema razloga da sistem ne radi, ali nisam siguran da li to uspijeva u praksi (lično ne poznajem momka za kojeg su prijatelji pričali da tako radi).

Ne košta ništa da se provjeri. :)


To sto imas dva pasosa ne daje ti za pravo da boravis duze od 90 dana u odredjenoj drzavi Sengen zone, ili vise njih, u 6 mjeseci.
Pasos kao pasos se izdaje za odredjeno lice, a ogranicenje duzine boravka na 3 mjeseca se odnosi na lice, ne na pasos.

I uvijek ce se naci neko ko kaze da moze drugacije, da je on isao ili cuo nekoga da ide, da mu nisu na granici udarili pecat... Sve do udaranja "zabrane" u pasos na 3 ili 5 godina..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 13:17 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ova kombinacija sa dva npr. srbijanski i bosnaski je zabranjena po pravilima sengena, ali ono mozda na blef moze proci.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 16:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Nov 2010, 15:27
Postovi: 1377
Lokacija: Banjaluka
guess who je napisao:
siki2086 je napisao:
Juce sam na Hr granici u pokusavao da dobijem tačne informacije, međutim dobio sam odgovor da pogledam svoj pasoš i izračunam koliko dana sam boravio u proslih 6mj u Šengen zoni te da to oduzmem od 90. Ostatak koji dobijem su dani koje mogu provesti u Šengen zoni....i onda 6mj ne mogu nigdje....

Nije ti dobro objasnio, jer po njegovom (odnosno, tvom kako si napisao) imaš pravo na 90 dana u 12 mjeseci.

Uzmi pasoš i pogledaj prvi datum ulaska u Šengen, nakon 15.12.2010. Onda od tog prvog datuma računaj šestomjesečne periode dok ne dođeš do šestomjesečnog perioda u kojem si danas. Onda u tom sadašnjem šestomjesečnom periodu izbroji dane koje si već "potrošio".


Moj prvi ulazak u prostor Šengena bio je 08.01.2012 godine. I računanje ciklusa od tog dana mi odgovara 100%.
Samo se nadam da je to to, malo me ovaj graničar zbunio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 16:54 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
ma ti mozes zapoceti 6mjesecni ciklus kad god tebi odgovara, nije bitno kad si usao prvi put u sopstvenom zivotu u sengen, mozda neko putuje svake dvije godine u sengen i bas ce se sjecati datuma prvog ulaska

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 16:58 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17116
Lokacija: Q5HW+6W
Nisam baš siguran da je taj prozor od 6 mjeseci fiksan... ispade da bi mogao ostati tamo 6 mjeseci (što i jeste želja autora), ali mislim da to nije izvodivo (to se hoće spriječiti). Meni bi bilo najlogičnije da je to period zadnjih 6 mjeseci od datog momenta (dolaska na granicu).

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 17:28 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
Jebiga, piše da se 6 mjeseci kreće računati od prvog ulaska, a nakon isteka tih 6 mjeseci, kreće se računati novih 6 mjeseci. Dakle ne nakon nekog ponovnog ulaska nakon godinu ili dvije.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 17:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
da je taj datum sveto pismo na granici bi nam izdavali potvrdu, a putovanje bi izgubilo smisao, zamisli nekog senilnog djeda od 90 godina koji je usao prvi put u sengen 1.1.2011. i ponovo putuje krajem juna 2015 i ostaje do sredine jula 2015 tim postupkom on spaja dane iz jedne i druge serije, sto automatski znaci ban na ulazak u sengen

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 17:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Nov 2003, 13:28
Postovi: 5168
I meni je najlogičnije da se gleda zadnjih 6 mjeseci, ali ovo nije stvar logike već zvaničnog objašnjenja. A ja ne znam kako se drugačije može tumačiti.
Koliko sam ja shvatio nije zabranjeno spojiti dane iz jedne i druge serije, tako da senilni djed ipak neće dobiti ban, pošto nije potrošio svih 90 dana iz prve serije, nije morao izaći iz Šengena prije početka druge.

_________________
www.madeinbunker.com


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 18:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
guess who je napisao:
Jebiga, piše da se 6 mjeseci kreće računati od prvog ulaska, a nakon isteka tih 6 mjeseci, kreće se računati novih 6 mjeseci. Dakle ne nakon nekog ponovnog ulaska nakon godinu ili dvije.

Isao si u 2013. nekoliko sedmica ili mjeseci, u 2014. nise prelazio granicu. Danas ides za Berlin i od danas ti se racuna prvih 6 mjeseci. Ili ako je lakse, posljednjih povezanih 12 mjeseci se gleda. Ti mozes ici sada na 4 dana i za 6 godina opet negdje. Opet taj ulaz na granici ce biti prvi kod racunanja za 6 mjeseci.
A oni sami na onoj provjeri 7 kategorija na granici vide ako nesto nije u redu kada dolazis na ulaz.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 18:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Računanje perioda boravka u zemljama Šengena za srpske državljane
+ larger fontnormal font- Smaller font

Dozvoljeni period baravka bez vize za srpske državljane u zemljama Šengena je najviše 90 dana u periodu od 6 meseci. Šestomesečni period se računa od datuma prvog ulaska u neku od zemalja Šengena i prestaje na dan poslednjeg izlaska, odnosno protoka vremenskog perioda od šest meseci.

Posle novog ulaska, nakon isteklog predhodnog šestomesečnog perioda (računajući na način opisan u gornjem paragrafu), počinje teći novi šestomesečni period u kojem je dozvoljeno boraviti 90 dana u nekoj od zemalja Šengena.


http://www.mfa.gov.rs/sr/index.php/konz ... 3?lang=lat

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 19:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 14 Maj 2007, 17:57
Postovi: 2325
Citiraj:
Bezvizni režim omogućava vam da u zemljama Šengena provedete najviše 90 dana tokom 6 mjeseci.

Šestomjesečni periodi računaju se od dana prvog ulaska u zemlje Šengena. Naprimjer, ukoliko je vaš prvi ulazak bio 1. februara, onda možete, tokom narednih 6 mjeseci, sve do 31. jula, provesti ukupno 90 dana u zemljama Šengena.

Ovih 90 dana možete iskoristiti tokom jedne posjete ili u sklopu više putovanja, ali je bitno da vodite računa o broju dana koje ste proveli u zemljama Šengena. Važno je da nakon 90 dana boravka obavezno napustite zonu Šengena sve dok ne prođe period od 6 mjeseci od vašeg prvog ulaska. Kada tih 6 mjeseci prođe, tada za vas počinje naredni šestomjesečni ciklus u kojem ponovo možete provesti 90 dana u zemljama Šengena

http://www.msb.gov.ba/vijesti/saopstenja/default.aspx?id=5571&langTag=bs-BA


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 19:25 
Citiraj:
Isao si u 2013. nekoliko sedmica ili mjeseci, u 2014. nise prelazio granicu. Danas ides za Berlin i od danas ti se racuna prvih 6 mjeseci. Ili ako je lakse, posljednjih povezanih 12 mjeseci se gleda.

Link neki, negdje gdje se moze ovo potvrditi?

Ovo sto je Guess Who rekao pise na gornjim linkovima, ali ovo sto ti pricas nema nigdje niti se spominje ista slicno.


Vrh
  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 20:24 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2011, 19:22
Postovi: 7114
Granicna policija i postavis pitanja koja te interesuju. Ne citas/slusas za ovakve stvari nikoga drugoga. Znam kako sam ja prelazio 79 puta granice u posljednje dvije godine, pa uvijek neko nesto na svoj nacin tumaci. Najbolje da cuvam pasose od 2012. i brojim sate, dane, mjesece kada sam i gdje bio. Ako na ovaj nacin budemo ulazili u EU i za 10 godina, treba osnovati agencije za brojanje dana u pasosu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Sep 2015, 22:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Iz originalnog sporazuma, član koji odnosi na osmog putnika, a vjerovatno i na nas.
Citiraj:
Article 20

1. Aliens not subject to a visa requirement may move freely within the territories of the Contracting Parties for a maximum period of three months during the six months following the date of first entry, provided that they fulfil the entry conditions referred to in Article 5(1)(a), (c), (d) and (e).

2. Paragraph 1 shall not affect each Contracting Party's right to extend beyond three months an alien's stay in its territory in exceptional circumstances or in accordance with a bilateral agreement concluded before the entry into force of this Convention.

3. This Article shall apply without prejudice to Article 22.


http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 29:EN:HTML

Kratko i jasno, ali pošto nas drže za maloumnike, moraju to malo bolje pojasniti.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2015, 03:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
<Enter_name> je napisao:
Nisam baš siguran da je taj prozor od 6 mjeseci fiksan... ispade da bi mogao ostati tamo 6 mjeseci (što i jeste želja autora), ali mislim da to nije izvodivo (to se hoće spriječiti). Meni bi bilo najlogičnije da je to period zadnjih 6 mjeseci od datog momenta (dolaska na granicu).


Bome uvidom u njihove regalije, ovako je kako si napisao.
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/wh ... dex_en.htm

I tako su napravili ovaj kalkulator koji funkcionise u dva moda, planiranje i kontrola.
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/wh ... or_en.html

A uputstvo kaze da se sada gleda zadnjih 180 dana, sto znaci da ovi ciklusi od 6 mjeseci za njih nista ne znace.
http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/wh ... ual_en.pdf

Bezveze.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 02 Sep 2015, 08:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Najbolje da nam dozvole da od godinu dana pola provedemo kod njih i tako u nedogled :). Ovako ispada racunica da svake trece godine mozes provesti 180 dana vani, a godine izmedju po 90.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 3 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs