banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 23 Apr 2024, 10:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 11:09 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Dec 2009, 14:46
Postovi: 724
Lokacija: Brčko distrikt
Toranj "Dubai"

Slika

Ovaj megasoliter visok je 828 metara i ima više od 160 spratova, što ga čini gotovo dva puta višim od „Empajer stejt bildinga“ u Njujorku. Ujedno je i najviša samostojeća struktura na Zemlji.

Ujedinjeni Arapski Emirati mogu da se pohvale još jednom u nizu atrakcija - najvišom zgradom na svetu, "Tornjem Dubai".

Gradnja "Tornja" trajala je pet godina i koštala oko 1,5 milijardi dolara.

Finansijska kriza nije sprečila prodaju svih stambenih i poslovnih jedinica u megasoliteru. Najskuplji apartmani koštali su 2.700 dolara po kvadratnoj stopi, a sada se mogu kupiti upola cene.

"To je vrlo simbolično, jer najviša zgrada na svetu govori o ekonomskom uspehu koji je godinama pratio Dubai. Međutim, ironija je što je tržište nekretnina u Dubaiju u međuvremenu propalo. 'Toranj Dubai' je simbol nekadašnjeg buma. Mislim da ekonomski pad neće biti prevaziđen još neko vreme", rekao je Saud Masud, istraživač i analitičar u investicionoj banci "UBS" iz Dubaija.

Predeli do kojih seže pogled sa nebodera, mere se kilometrima. Arhitekte tvrde da vlasnici stanova neće morati da se spuste ispod 108-og sprata, jer je "Toranj" grad za sebe.

Ima liftove koji dostižu 40 kilometara na sat.

Spoljašnjost čine staklo i čelik koji bi mogli da prekriju čak 17 fudbalskih polja i zahtevaju šest do osam nedelja čišćenja.

Sistemi za hlađenje proizvode kondenzaciju dovoljnu da napuni 20 olimpijskih bazena godišnje i ta voda biće korišćena za navodnjavanje zemljišta.

Osim luksuznih apartmana i kancelarija, u megasoliteru se nalazi i hotel čiji je enterijer dizajnirao Đorđo Armani.

izvor: RTS

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=kZhFsklGfXY[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZEiK4YExUOw[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 18:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Odvratno.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 19:22 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Šta je ovde odvratno konkretno, ne kontam.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 19:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Mozda to sto se u jednom gradu rasipaju tolike pare a u okolnim zemljama ljudi nemaju sta jesti.
Znam da u onom Burj Al Arab-u imaju zlatne viljuske i nozeve. Kretenizam.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 19:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2009, 21:11
Postovi: 567
Nije to odvratno, ljudi su samo svjesni da ne mogu beskonacno zivjeti od nafte. Tako da kad im se nafta iscrpi zivjece od turizma. A mislim da vec prilicno dobro zaradjuju od turista... Ja bih prije rekao pametni ljudi

_________________
PIVO, PIVO REKREATIVO!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 20:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2008, 19:01
Postovi: 8385
Lokacija: 133
Porist je napisao:
Nije to odvratno, ljudi su samo svjesni da ne mogu beskonacno zivjeti od nafte. Tako da kad im se nafta iscrpi zivjece od turizma. A mislim da vec prilicno dobro zaradjuju od turista... Ja bih prije rekao pametni ljudi

Upravo tako...

_________________
bleek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 21:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Avg 2009, 21:20
Postovi: 1324
tako će republika srpska živjeti od turista koji će dolaziti da gledaju zgradu vlade rs-a :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 21:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
Porist je napisao:
Nije to odvratno, ljudi su samo svjesni da ne mogu beskonacno zivjeti od nafte. Tako da kad im se nafta iscrpi zivjece od turizma. A mislim da vec prilicno dobro zaradjuju od turista... Ja bih prije rekao pametni ljudi

Pametni da, moralni - ne.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 21:46 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Apr 2008, 19:59
Postovi: 370
Lokacija: Pod Jasenom
I onda jednog dana sjedne u avion na*rkani Amer, njiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaaaa, pa to sve posalje u pepeo :lol: :lol:


Inace, extra djelo! Bez komentara!


@ Presley

Kakav moral, covjece? :lol:
Ako ces tako, sasvim dovoljno primjera ima i u ovoj nasoj republici, da, kad bi pricao- ne bi ni dosao na red Dubai :wink:

_________________
...neda mi se objasnjavat´,
al´ ti se s´ time ne bi slago, garant!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 21:59 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
Meni je ovo bas fascinantno!Eh...da mi je otici tamo.... :cry:

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 06 Jan 2010, 23:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Feb 2008, 22:10
Postovi: 4092
Lokacija: http://www.websudoku.com/?level=4
Odvratna je ideja da živ čovjek neće morati izaći iz zgrade, jer mu je tu kao sve što mu treba. :-? Savršen svijet? Malo sutra... Odvratno je i to da se za taj "savršen" život lupa tolika lova. Na stranu umijeće graditelja, njima svaka čast, mada me ništa u vezi ovog tornja ne impresionira.

_________________
Glupa krava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 12:11 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
bitno je da kvadrat tog stana kosta ko kod nas kvadrat na pobrdju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 13:51 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
Nije mi jasno zbog svega svi kritikujete grandioznost gradjevinskog dela, i jos poredite sa opstom sirotinjum u svetu, i tako tim? i tim da je zgrada opremljena svim,kako gradjani ne moraju da izlaze iz nje. Pa, mislim, ako covek nece da izadje napolje, nece. Sta mene ili ikog drugog briga za tim?!

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 15:47 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
veverushka je napisao:
Nije mi jasno zbog svega svi kritikujete grandioznost gradjevinskog dela


to isto ko kad komsho kupi novu bembaru, a lik prokomentarise kako je to karina od auta i sjedne u golfa keca.(kud bas ovo ja obozavam golfa keca)

ne mozemo hvaliti od malodusnosti covjece!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
Elvis Presley je napisao:
Mozda to sto se u jednom gradu rasipaju tolike pare a u okolnim zemljama ljudi nemaju sta jesti.
Znam da u onom Burj Al Arab-u imaju zlatne viljuske i nozeve. Kretenizam.


Svaki put kada ti ostane visak hrane koja se baca, lupi sam sebi samar jer u Africi ljudi gladuju.

Gledala sam reportazu ( dal' prosle god ili one prije) i lik koji je izvodjac radova je Njemac pa je pricao o tom projektu.. Pentagon je prodan u momentu kada je receno da se zgrada pravi i neke basnoslovne cifre su u pitanju. Da mi ga poklone od straha ne bih smjela na tu visinu :oops:

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 18:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20451
Lokacija: SAO Krmine
boa je napisao:
bitno je da kvadrat tog stana kosta ko kod nas kvadrat na pobrdju


I meni se ovo ucinilo na prvu .. pa sam onda procitao da je u pitanju kvadratna stopa stana, a ne kvadratni metar :D (Ako sam dobro proracunao .. oko 15000$ je kvadratni metar stana :D )

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 22:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
Ljudi, potpuno ste promasili temu! Ne mozemo da sudimo ljudima kji bi pre dali pare na ogromnu zgradu, nego gladnoj deci! To je deo njihovog odgoja i snobizma! Ali zasto mesati arhitekturu i gradjevinarstvo sa siromastvom u svetu. Ja, da mogu, sve bih ljude na svetu nahranila, i boli em kad cujem koliko je smao dece umrlo od gladi i bolesti, ali necu zbog toga da pljujem po nekoj zgradi koja je zaista fantasticno sagradjena.

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 22:41 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2008, 19:04
Postovi: 7848
Lokacija: Banja Luka
veverushka je napisao:
Ljudi, potpuno ste promasili temu! Ne mozemo da sudimo ljudima kji bi pre dali pare na ogromnu zgradu, nego gladnoj deci! To je deo njihovog odgoja i snobizma! Ali zasto mesati arhitekturu i gradjevinarstvo sa siromastvom u svetu. Ja, da mogu, sve bih ljude na svetu nahranila, i boli em kad cujem koliko je smao dece umrlo od gladi i bolesti, ali necu zbog toga da pljujem po nekoj zgradi koja je zaista fantasticno sagradjena.

Je li iko ovdje pljuvao po samoj zgradi?? Nije.
Ja pljujem po citavom tom gradu i nihovom "turizmu".
Nije turizam imati zlatne viljuske u hotelu. To je snobizam i kretenizam.
A taj turizam i opstaje zahvaljujuci tim ljudima koji bi prije dali pare na te ogromne zgrade nego gladnoj djeci. Tako da ja ovdje ne vidim nista pozitivno osim arhitektonskih dostignuca.

_________________
A little less conversation, a little more action!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 22:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Feb 2008, 00:01
Postovi: 2274
Lokacija: Banja Luka
Elvis Presley je napisao:
veverushka je napisao:
Ljudi, potpuno ste promasili temu! Ne mozemo da sudimo ljudima kji bi pre dali pare na ogromnu zgradu, nego gladnoj deci! To je deo njihovog odgoja i snobizma! Ali zasto mesati arhitekturu i gradjevinarstvo sa siromastvom u svetu. Ja, da mogu, sve bih ljude na svetu nahranila, i boli em kad cujem koliko je smao dece umrlo od gladi i bolesti, ali necu zbog toga da pljujem po nekoj zgradi koja je zaista fantasticno sagradjena.

Je li iko ovdje pljuvao po samoj zgradi?? Nije.
Ja pljujem po citavom tom gradu i nihovom "turizmu".
Nije turizam imati zlatne viljuske u hotelu. To je snobizam i kretenizam.
A taj turizam i opstaje zahvaljujuci tim ljudima koji bi prije dali pare na te ogromne zgrade nego gladnoj djeci. Tako da ja ovdje ne vidim nista pozitivno osim arhitektonskih dostignuca.




Pa, nije li to i sustina ove teme?! Tj, jedini razlog postavljanja teme?!

_________________
pravila su tu da bi ih krsili, i nadredjeni i podredjeni


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Toranj "Dubai"
PostPoslato: 07 Jan 2010, 23:35 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Apr 2009, 20:47
Postovi: 483
Ljudi nemojte biti smiješni i zabludno moralni, napredak u svijetu se neće ostvariti hranjenjem gladne djece u Africi, nego projektima kao što je ovaj. Ne kažem da ne treba pomoći toj djeci, ali imaju oni mnogo problema, treba njima radije pomoći da organizuju kakav takav red, inače bi ih morali hraniti stalno. To je zakon opstajanja. Niko njima nije uskratio ništa, imaju pirodna bogatstva, imaju dovoljno i obrazovanih ljudi, moraju se sami podići! Mi im samo možemo pomoći utoliko da im ne odmažemo i ne iskorištavamo ih, a to o hranjenju djece je čista zabluda. Zabluda koja me ne čudi, znajući kakva je naša sklonost ka istim.

Ovo je bilo ot, ali morao sam napisati. Ova i ovakve zgrade svjedoče o napretku nauke, tehnike, tehnologije...I dobro je šo ti ljudi ulažu velike pare u ovakve projekte, inače niko drugi ne bi. Vizionari moraju imati podršku. Pogledajte samo ta vještačka ostrva, WTC u Bahreinu, Pistu u Dubaiju...Kad bi to izgradili d aniej bilo njihovih ulaganja?
Naravno i oni pretjeruju, mnogo toga ja ne odobravam (zlatne česme i sl.), ali to je opet stvar prestiža i nekog njihovog (ne)ukusa, ili možda želje da budu prvi makar u nečemu.

_________________
Uneti se kao san u mladu devojku jeste veština, izaći iz nje jeste majstorsko delo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs