banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 14:13

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 09 Okt 2010, 21:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Tema je zamisljena kao mjesto na kojem bi razmjenjivali informacije i iskustva sa putovanja.

PREVOZ

Prevoz je obicno znacajna finansijska stavka za budzet svakog putnika.Ukoliko putujete u vlastitoj reziji nekoliko podataka bi moglo da bude od koristi

1.Autostop 8)
Definitivno najjeftinija i najzabavnija varijanta,naravno nije bas za svakog,ali je dobar nacin kako se kretati ako ste u stisci s novcem.
Stopati se moze i sam i u drustvu,a najbolja varijanta je po iskustvima,musko-zenski par.Na internetu postoji nekoliko ozbiljnih stoperskih stranica na kojima je bukvalno moguce naci informacije o svemu vezanom za stop.
http://hitchwiki.org/
http://maps.hitchwiki.org/
http://www.digihitch.com/
i jedna odlicna domaca stranica na kojoj je moguce naci niz korisnih informacija vezanih za putovanja
http://www.serbiatravelers.org/forum/

2.Low cost letece kompanije
Kod low cost kompanija je bitno rezervisanje karata unaprijed,recimo mjesec,dva prije planiranog polaska,rezervisu se online i potrebno je imati Visa Electron karticu,recimo Raiffeisen.Karte se mogu kupiti jako povoljno,pa recimo povratna karta Zagreb-Pariz u decembru,ako se rezervise sada iznosi oko 70tak eura,primjera radi povratna karta za autobus BL-BG kosta oko 30 eura.Kompanije koje prevoze sa nama bliskih aerodroma su
EasyJet http://www.easyjet.com/asp/en/book/index.asp?lang=en
WizzAir http://book.wizzair.com/Default.asp?language=SR
Germanwings http://www.germanwings.com/en/
Flyniki kompanija Nikija Laude :D http://www.flyniki.com/start.php?LANG=eng
Ponude za odredista kao i cijene variraju od kompanije do kompanije,kao i od sezone,odnosno godisnjeg doba.

3.Vozovi
Evropski medjunarodni vozovi imaju obicno jeftinih 20 tak karata za svaku voznju,pa je moguce prilicno jeftino kupiti kartu ako je kupite 15 tak dana prije polaska.
Nama je posebno interesantan Balkan Flexipass koji vazi za Srbiju,CG,Rumuniju,Bugarsku,Grcku,Makedoniju i Tursku.Moze se kupiti na Beogradskoj zeljeznickoj stanici http://www.zeleznicesrbije.com/active/s ... /home.html pogledati u rubriku cene prevoza.

4.Automobili
U Njemackoj i Austriji postoji stranica na kojoj ljudi nude da podijelite troskove puta.Nesto kao putnicki servis.Ako neko ide vlastitim autom iz npr.Beca za Berlin oglasi na stranici koliko saputnika prima,kad krece,odakle,koje auto vozi i koliko trazi za voznju.Vrlo zanimljiv i jeftin nacin prevoza i interesantni saputnici
Njemacki http://www.mitfahrgelegenheit.de/
Austrijski http://www.mitfahrgelegenheit.at/

SMJESTAJ

1.Hosteli,hoteli,kampovi
Stranice su Hostelworld,Hostelbookers,Hostelclub itd.Moze se naravno rezervisati online i najjeftinije su dorm varijante gdje spavate u visekrevetnoj sobi,vecina hostela ih nudi.Ponekad cijene na ovim stranicama ne odgovaraju stvarnim cijenama ili su okvirne ali je moguce naci pristojan smjestaj za malo para.Vecina evropskih gradova ima i povoljne kampove u samom gradu.

2.CouchSurfing
Pregledna stranica sa profilima ljudi koji traze i nude besplatan smjestaj na nekoliko dana,obilazak grada itd.Stranica je zamisljena slicno fejsbuku sa profilima ljudi,njihovim aktivnostima,dostupnosti.Dobar nacin za upoznavanje novih ljudi i dozivljavanja grada iz prve ruke.

ISHRANA

Supermarketi tipa Lidl gdje je moguce kupiti hranu za tri obroka u vrijednosti 5 eura,po mom iskustvu kineski restorani su uglavnom najjeftiniji,dalje kebab,kobasice i hrana koju je moguce kupiti na ulici.

Mislim da ce nam ovo biti korisno kada nam od Nove Godine ukinu vize :D Volio bih da ljudi podijele svoja iskustva i saznanja o nacinima jeftinog putovanja kako bi ova tema bila mjesto gdje zainteresovani mogu naci dobre informacije i bolje isplanirati put.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Okt 2010, 00:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Okt 2010, 10:03
Postovi: 141
tema je na mjestu, jos da nam ukinu vize, malo organizacije i luuuuuuudilo

_________________
Karakter čovjeka njegova je sudbina.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Okt 2010, 01:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Feb 2007, 12:36
Postovi: 1708
Lokacija: NBg,Нова Ва`ош,
.CouchSurfing definitivno.

Celo leto sam bila u toj prči,tačnije sa nekolicina drugara-ica...U zavisnosti ko je kad imao na raspolaganju slobodne sobe da prima surfere.

Za sad smo bili samo domaćini...ali čim se izvučemo iz studentskih muka hahah , krećemo u coucsurfing kao turisti.

Mnogo dobar trip,gde imate priliku da upoznate mesto i lokalnu kulturu na najbolji mogući način, . Vidite lokacije kojih nema u turistickim vodičima, obidjete neispromovisane zurke,koncerte,ostala dešavanja i upoznate sa sa domaćim ljudima, a pri tom blejite sa hostovima i njihovim prijateljima ne osećajući se kao "klasični " turista.

_________________
We are the knights who say Ni


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Okt 2010, 01:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Dukke, ovo je bilo vrlo informativno i poučno od tebe, sada mi se u glavi sklapa krupnija slika.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Okt 2010, 10:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Pa da jednostavnije je kad imate vise opcija pa iskombinujete sebi onu koja vam najvise odgovara.Znaci nije samo ono da se ode u turisticku agenciju,uplati aranzman i to je to.Varijante u vlastitoj reziji ukljucuju planiranje, istrazivanje,snalazenje i dozivljavanje puta potpuno drugacije,posebno za nas mladje.Da ne spominjem da upoznas bas interesantnih ljudi.Zao mi je samo sto nemam neki svoj prostor pa da mogu da primam ljude,ali bice i to nadam se.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 01 Feb 2011, 20:54 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Feb 2011, 19:15
Postovi: 13
Dukke, tema je extra.
I ja sam u tom fazonu. Rešavam ispite sada, da na ljeto to malo isprobam. Za početak planiram da odradim rutu preko Jadrana, Slovenije i Austrije. Trenutno tražim backpack, ustvari našao sam čini mi se solidan na pik.ba ali trenutno nemam taj keš.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Jul 2012, 15:54 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 16 Jul 2012, 15:47
Postovi: 1
Hej ja i prijatelj planiramo da idemo atostopom malo po italiji :P ... nismo novi u autostopu ali prvi put idemo u Italiju, krecemo iz Banja Luke pa me interesuje ako je neko vec bio i ako zeli da da par savjeta cijenio bih to :D izmedju ostalog krecemo 21.07.2012. :evil3: i bicemo 20-ak dana na putu :confused4: ... pa cu vjerovatno ostavljati obavjestenja na forumu o nasim iskustvima pa nekome mozda dobro dodje ... :evil:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2012, 11:54 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2010, 09:21
Postovi: 1274
Lokacija: BL
Ja licno nisam stopirao po Italiji,ali mislim da biste mogli naci neke informacije na
www.serbiatravelers.org pa na njihovom forumu,mislim da ima ljudi koji su isli pa su ostavljali informacije

Ili

http://hitchwiki.org/maps/

sa mjestima zgodnim za stop.Pozdrav i dobar provod


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2012, 12:17 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Dec 2010, 19:10
Postovi: 413
Lokacija: Banja Luka
Evo jedan odlican sajt, autor pise iz licnog iskustva, potrazi, u desnom kvadratu imas Savjete. Dosta zanimljive i jako korisne informacije. Izvjestavaj i srecan put. :)

http://www.jeftinaputovanja.net/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2012, 12:25 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 12 Feb 2010, 20:42
Postovi: 8078
Lokacija: Бања Лука
занимљива тема :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2012, 12:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Mar 2012, 16:14
Postovi: 3161
Lokacija: Ratio, Logic
CouchSurfing su oni što ti se uvaljuju u gajbu i nema šta ne pokušaš dok ih izbaciš, a na kraju ih ispraćaš sa osmjehom na licu?

_________________
-A Tpojke su Đuro šta?
-Osnovne jedinice diverzantskih grupa.
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Jul 2012, 12:49 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Maj 2012, 13:20
Postovi: 297
Ko bre da se uvaljuje u stan?! Kao da prođeš jeftinije a na kraju te sve to zajedno skupo košta.... :roll:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 21:21 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Ukupno 463 domaćina u gradu nude krevet u okviru kaučsurfinga, odnosno besplatan smještan za turiste koji putuju svijetom, a nemaju novca za prenoćište.
Kaučsurfing (CouchSurfing) funkcioniše tako što se napravi profil na kaučsurfing internet zajednici i putem nje traži ili nudi besplatan smještaj bilo gdje u svijetu. Ovo funkcioniše po principu "ti si mene ugostio, sad ću ja tebe". Na veb stranicama zainteresovani potraže šta se nudi u mjestu koje žele posjetiti, odaberu jedan od smještaja i kontaktiraju vlasnika. Broj Banjalučana koji imaju profile na ovoj mreži govori da su i naši sugrađani otvoreni za ove opcije putovanja.
Saša Nužda na ovoj mreži registrovana je već tri godine i za to vrijeme imala je dosta upita, ali tek ove godine odlučila je da primi strane goste.
"Nakom malo razmišljanja odlučila sam da na dvije noći kauč prepustim mladom bračnom paru iz Barselone. Oduševili su se kada sam im dala posteljinu, jer inače koriste vreće za spavanje. Kod mene su oprali i ispeglali veš i na tome su bili zahvalni, a ja sam bila zahvalna jer su mi pripremili večeru, oprali suđe i pozvali me da dođem u Barselonu. Bilo je to lijepo iskustvo koje bi opet ponovila", ispričala je ova Banjalučanka.
U Turističkoj organizaciji grada su rekli da ne postoje indikatori praćenja prometa u smještaju ovakvog tipa. Osim kaučsurfinga, povoljan boravak za turiste pružaju i hosteli, u kojima su cijene od sedam do 15 evra.
"S ovom cijenom Banjaluka je konkurentna u odnosu na druge evropske gradove, ali nema hostela sa popratnim sadržajima namijenjenim omladini i drugim hostelskim gostima", rekao je Mladen Šukalo, samostalni stručni saradnik u TOBL.
U Banjaluci je prenoćište u privatnom smještaju od 15 do 20 KM, a kao ponuda registrovano je 67 soba sa 159 kreveta.
Uputstva
1. Registracija na CouchSurfing.com
2. Uređivanje svog profila
3. Potražiti smještaj ili ponuditi svoj


http://www.nezavisne.com/novosti/banjal ... 25899.html

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 21:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Ovo mi se svidja. Putujes kombinacijom najjeftinijeg prevoza i stopa. Nocis kod ljudi sa kojima si se preko mreze unaprijed povezao. Upoznajete se onoliko koliko "sjednete" jedni drugima. U slucaju dobrog feelinga pozivas ih kod sebe i nastavljas dalje, u neki drugi grad sa istim okvirom i sasvim drugim iskustvom. Prakticno, trosis isto kao da sjedis kod kuce za racunarom, ili, jos gore, za TV-eom. Mozda i manje. A pritom si ziv 100%.

Postoje i one male berze usluga po Evropi. Ljudi se umrezili i ekonomisu mimo monetarnog sistema. Ja tebi okrecim kucu, ti meni popravis racunar. Globalna razmjena usluga i roba. Dobra strana globalizacije. Paralelna ekonomija.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 22:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Ajme, od kada nisam svratila na svoj couchsurfing nalog :D. Samo jednom sam bila domacin u smislu vodanja po gradu i ugostiteljskim objektima. Ako je covjek oprezan i realan couchsurfing moze da bude puno uzbudljivija varijanta obilaska grada/zemlje od standardne agencijske price.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 22:34 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Dec 2007, 18:06
Postovi: 2526
Naravno. Tako imas dobre sanse da prodres u intimne sfere grada, da osjetis ambijent u kome stasava graCka raja.

_________________
"Mudar čovjek s podjednakom mirnoćom prima pohvale i podnosi uvrede." - Konfucije

Ovo je POST.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 12 Jan 2014, 23:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Dec 2008, 15:19
Postovi: 396
Lokacija: New York
Jos jedan sajt, vjerovatno najpoznatiji za pronalazak smjestaja: airbnb.com

Odlicna preglednost i snalazljivost. Imaju i hoteli, hosteli, apartmani, stanovi, sobe... Nasao sam sobu u NYu (Brooklyn), 15ak min metroom od Manhattana, 25$ noc. Bolje ne moze :)

_________________
But if you never try, you'll never know - Coldplay


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2014, 00:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
мене занима има ли неко да је путовао возом кроз европу, конкретно ова опција интерраил јуроп или нешто слично?

http://www.interrail.eu/

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2014, 00:09 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Putovo ja, sve preporuke. Ne vazi za francuski TGV, Lamans, ostale brze vozove. Imas vise vrsta karata, tj trajanja, uvijek je bilo 5-6 razlicitih varijanti, 7 dana u komadu, 5 od 10, pun mjesec, i sl.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jan 2014, 00:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 24 Jun 2005, 02:03
Postovi: 7347
Lokacija: Бања Лука
хајде молим те, ако може мало више информација, која је била рута, да ли си се задржавао у неком мјесту више дана, да ли је могуће искомбиновати да путујеш ноћу и слично.
планирам неки "бекпекинг" на прољеће па хоћу да скупим што више детаља.

_________________
И само дотле, до тог камена,
До тог бедема...
Ногом ћеш ступит, можда, поганом?
Дрзнеш ли даље?...

Ал' један израз, једну мисао
Чућеш у борбе страшној ломљави
"Отаџбина је ово Србина!..."


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 32 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs