banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 10:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: amniocenteza
PostPoslato: 24 Nov 2010, 11:43 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
poz svima,
zanima me da li je neka od vas isla na amnio tj. kontrolu plodne vode , gdje, kada i zasto? Cula sam da se radi i u BL na Paprikovcu? Zaboravila sam ime dr..navodno je 550 KM vraca se ako je zena preko 35 godina ili ako ima razlog za amnio..
Postoji odredjen riziko ali ako radi specijalista, ne bi trebalo nista da bude tako barem kazu..sve vise zena ide na tu kontrolu iako ne postoje neke indikacije.

sta mislite o tome?

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 24 Nov 2010, 12:04 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ja poznajem zenu koja je to radila prije nekih 2-3 godine. Morala je raditi jer je imala preko 35 godina kad je zatrudnila. Od nje sam cula da se taj uzorak salje u Sloveniju negdje u laboratoriju na ispitivanje, posto kod nas nemaju sredstava odnosno laboratoriju za ispitivanje (ako se u medjuvremenu nije sta promijenilo).
Rizicno jeste, ali obicno se to radi kod zena koje imaju preko 35 godina ili kod rizicnih trudnoca. Preko plodne vode se moze saznati i pol djeteta. A ne vjerujem da bi neko samo radi toga radio takvo nesto.

Citiraj:
Amniocenteza je postupak kojime se uzima uzorak plodne vode za analizu. Poremećaji količine pojedinih tvari u plodnoj vodi ukazuju na pojedine bolesti ili poremećaji (npr. povišenje razine alfa-fetoproteina upozorava na mogućnost defekta neuralne cijevi).

Poremećaji volumena plodne vode, hidramnion tj. polihidramnion (povećanje volumena plodne vode) i oligohidramnion (smanjenje volumena plodne vode), mogu biti posljedica bolesti majke ili fetusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 24 Nov 2010, 13:41 
radila mi kolegica koja je dobila rezultate nakon par mj., tacnije u 7.mjesecu trudnoce.. ima 38 godina i da ne povjerujes kakvi debili, sad i da nesto ne valja bilo bi kasno... sva sreca pa je beba ok..


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 24 Nov 2010, 14:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
http://www.medicina.hr/clanci/amniocenteza.htm

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 24 Nov 2010, 21:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9281
Radila je i moja snaha na Paprikovcu, ali nije tako dugo cekala rezultate. Da, u Sloveniji se radi analiza, ne kod nas. Nije nista platila jer je 35+


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 10:28 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
hvala svima na odgovorima

zenske koje od vas je isla na mjerenje vratnog nabora izmedju 12 i 14 nedelje, koji je bio rezultat i sta je reko dr?
izgleda da ova amnio otpada, rizik mi je prevelik pa cak i da obavlja najveci strucnjak..najgori je ishod zdrav plod tj. beba a da dodje do pobacaja i slicno :(

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 10:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
breskvica je napisao:
hvala svima na odgovorima

zenske koje od vas je isla na mjerenje vratnog nabora izmedju 12 i 14 nedelje, koji je bio rezultat i sta je reko dr?

Mislis na ovo? http://www.br-online.de/ratgeber/gesund ... 741767.xml Pränataldiagnostik?
Ja sam isla jer me je doktorica poslala . Sasvim rutinska kontrola sa ultrazvukom. Par minuta ultrazvuka i gotovo.
Sad se nesto ne sjecam da li je pregled bio slobodan izbor ili je spadao pod trudnicku kontrolu, i da li je ista kostao... sve sam zaboravila. :scratch:

breskvice, a sto si ti htjela raditi amniocentezu? Jesi li sama dosla na to ili ti je doktor rekao da bi morala uraditi neku vecu kontrolu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 10:49 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
pa jedino je amnio pouzdana tj. moze dati tacne rezultate ali je i dosta rizicna, tj veci je rizik od pobacaja i komplikacija nego da sa bebom nesto nije u redu..kod zena preko 35 godina je automatski dosta povecan rizik i zato se preporucuje taj amnio
s obzirom da imam 28 godina i da je rezultat vratnog nabora 1,2 mm (do 2,5 mm je ok) ne vjerujem da bi riskirala

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 10:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
breskvica je napisao:
pa jedino je amnio pouzdana tj. moze dati tacne rezultate ali je i dosta rizicna, tj veci je rizik od pobacaja i komplikacija nego da sa bebom nesto nije u redu..kod zena preko 35 godina je automatski dosta povecan rizik i zato se preporucuje taj amnio
s obzirom da imam 28 godina i da je rezultat vratnog nabora 1,2 mm (do 2,5 mm je ok) ne vjerujem da bi riskirala
u porodici imamo nazalost slucaj down sindroma tezi oblik, ali kako su dr. rekli u 98% slucajeva se radi o "slobodnoj trizomiji" a ne genetskoj
necu vise ni razmisljati o tome, muzu ne smijem ni da spomenem odmah popiz.i

aha, znaci mjeren je vratni nabor. Pa eto ako je rezultat u redu i ako je dr. rekao da ne moras da brines, onda se opusti. Svaka se majka brine za dijete i to je normalno, ali ne zaboravi i da uzivas u trudnoci, jer kad se bebce rodi , nedostajace ti trba i udarci iznutra. :D I bice neobicno prvih par dana bez 'kugle'. :)
Sve najbolje tebi i bebici. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 11:07 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jan 2006, 11:47
Postovi: 1094
Lokacija: tamo daleko
leona hvala, sada sam 13+2 dana :)) a vec izgledam ko 20+ nedelja :oops: :D

_________________
Majka je ono što si, Majka je ono ko si, Majka je ona dubina u nama
Majka je ona suština sama, Majka je životu mati, Majka je da nas zauvijek prati
Majka je naša ljubav i raj
Majka je naš početak i kraj


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 28 Nov 2010, 11:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
breskvica je napisao:
leona hvala, sada sam 13+2 dana :)) a vec izgledam ko 20+ nedelja :oops: :D

Masala. :D Ja sam u devetom mjesecu izgedala kao u sestom. Imala sam dosta pomanji stomak. Ovaj sicusak nikad nije htjela da jede kako treba, cak ni u stomaku kad nije trebala ni sama da zvace.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 01 Avg 2012, 17:54 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Avg 2012, 17:34
Postovi: 3
nadam se da ce mi ovde neko dati odgovor .......radila sam ac za dva dana mi je trebao biti gotov nalaz i danas me zovu da muz i ja dodjemo u bolnicu da nam vade krv da porede nesto.nisam razumela doktoricu sta,spominjala je kariotip.poludecu do petka.iskreno se nadam da ce mi neko pojasniti sta je to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 02 Avg 2012, 09:47 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
@seka84 - uobicajeno je da zene poslije 35. idu na amniocentezu - makar u BiH je uobicajeno, ne i u ostalim zemljama. Ukoliko je ovo tvoje godiste - '84 (??) sigurno su imali razlog za amniocentezu - porodicni, genetski, rizicna trudnoca itd, pa vjerovatno vrse jos jednu kontrolu. Sve kontrole koje se rade iz krvi su statisticke i ne daju realan rezultat - tu mislim na dabl/tripl itd....Kariotipizacija je kromosomska analiza embrija odnosno fetusa - tj. jedna od nacina je amniocenteza. Poenta svega - cekaj rezultate amnio i do tada ne razmisljaj sta i kako. Ja sam u prvoj trudnoci radil i dabl i tripl i nervirala se, u drugoj sam uradila samo amnio, sacekala rezultat i nisam pristala na nikakve dodatne analize do rezultata amnio - kad sam dobila rezultate bilo je "eto kao sve u redu, nije ni potrebna dodatna analiza". Ne brini :))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 02 Avg 2012, 19:35 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Avg 2012, 17:34
Postovi: 3
elektra777,pre svega hvala ti.jesam 84 god.radila sam ja dabl test jedna stavka na nalazu mi je bila malo snizena i na meni je bilo da odlucim posto mi nije bilo obavezna ac,doktor mi je rekao da je nalaz uredan.mene je malo strah jer sutra trebam po nalaze od ac a vec su me zvali da sutra dodjem raditi taj kariotip.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 02 Avg 2012, 21:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jun 2006, 17:02
Postovi: 124
Lokacija: RS
seka84 je napisao:
elektra777,pre svega hvala ti.jesam 84 god.radila sam ja dabl test jedna stavka na nalazu mi je bila malo snizena i na meni je bilo da odlucim posto mi nije bilo obavezna ac,doktor mi je rekao da je nalaz uredan.mene je malo strah jer sutra trebam po nalaze od ac a vec su me zvali da sutra dodjem raditi taj kariotip.

Da ti kažem ono tipično: Nemoj da brineš! - djelovaće glupo i isprazno......ali to stvarno mislim. Svaka tvoja nervoza ostavlja traga na malom stvorenju u tvom trbuščiću i zato smiruj samo sebe zbog njega .... a analize tipa dabl i tripl su, čini mi se, kod nas uvedene samo radi uzimanja para i prikrivanja neznanja ginekologa, tako da dok ne vidiš rezultate ac batali nervozu ....
Radila sam amnio pa znam kroz šta prolaziš, ali ako tvoj doktor nije imao drugog razloga da te pošalje na amnio sem rezultata dabl testa, mirno spavaj.

_________________
All i ever wanted ..... all i ever needed .... is here in my arms .....words are very unnecessary .............


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 03 Avg 2012, 02:29 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Nish ne brini, kad dobijes rezultate amnio, sve ce biti drugacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 17 Avg 2012, 12:43 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 01 Avg 2012, 17:34
Postovi: 3
cure nije me bilo dugo cekala sam druge nalaze.nalaz ac je bio uredan zenski kariotip,ali nije bilo nesto kako treba na 9-om hromozomu pa su ispitivali je li cura to nasledila od roditelja ili ne.ispostavilo se da je nasledila od sbog tate i da je sve ok.toliko nerviranja i cekanja na nalaze...napokon mogu da uzivam u trudnoci bez razmisljanja da li je nesto kako treba ili ne......elektra777 hvala jos jednom...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 17 Avg 2012, 13:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Ih plinceza mala :queen: !!! Cestitam!! Uzivaj u trudnoci!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 03 Dec 2014, 18:01 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 14 Feb 2011, 14:42
Postovi: 11
Radila sam amniocentezu prije dva dana. Rekli su mi da nalaz bude za tri-cetiri nedjelje. Molim one koje su radile amnio da mi kazu za koliko im je stigao nalaz? I sta u slucaju da nije dobar, za koliko vremena to jave?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: amniocenteza
PostPoslato: 03 Dec 2014, 22:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Maj 2012, 11:24
Postovi: 207
Sve zavisi gdje si radila - pretpostavljam u drzavnoj bolnici cim rezultati tako kasno stizu. Ako radis kod privatnika - mnogo su brzi- meni su stigli za mozda 10 dana. Tad ces i saznati da li je rezultat dobar ili ne...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 36 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs