banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:35

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Avg 2019, 11:44 
Ako moze bez serendanja i pametovanja na ovakvim temama...ako nemate sta pametno reci...


Vrh
  
 
PostPoslato: 15 Avg 2019, 08:33 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 12 Apr 2010, 10:16
Postovi: 29
Radic95 je napisao:
Da li je sramotno potražiti pomoć psihijatra ako je neko pod stalnim stresom, depresijom, anksioznošću i slično.
Evo meni se dešava da me svaka sitnica iznervira u sekundi, i to traje već duže vrijeme. Trudim se da se maksimalno ne nerviram al džaba.
Da li pomaže korištenje antidepresiva jer ništa od toga nikad nisam probao al baš nikad, ni lexilium, ni bensedin a iskreno i ne usuđujem se jer mrzim svaki oblik farmakoterapije na svoju ruku bez direktnog savjeta ljekara, iako za gore pomenute ne treba recept?

Jel imao iko od vas slične probleme i promjene raspoloženja. Jedan minut mi je sve cool, drugi minut bi ubio nekog. Ne znam kako da to opišem, sramota me ići psihijatru, baš mi je to nekako, kontam svi će me zajebavat, razumijete? A imam problem. Evo situacija na poslu mi dođe šef kojem žena noć prije valjda nije dala sexa, najaši se meni na glavu, ja ćutim i trpim jer mi treba plata, inače bi ga sravnio sa zemnjom. Naiće neki jadnik ni kriv ni dužan izderem se na njega iz čista mira da me prođe huja, kasnije mi naravno bude krivo. Jebeno.




Procedura je da uzmeš uputnicu od porodičnog ljekara za Centar za mentalno zdravlje (iznad Hitne pomoći). Kad se budeš naručivao, možeš objasniti kakva je vrsta problema u pitanju da bi te znali rasporediti, mada je procedura svakako takva da te prvo prima vođa tima, psihijatar. Nakon prvog razgovora kod nje i otvaranja kartona, šalje te psihologu da odradiš testove i onda njih dvoje određuju za kakvu si vrstu terapije, da li samo razgovor, tj. kognitivno-bihevioralna terapija ili je u ozbiljnijem slučaju potrebno uključiti nešto od medikamenata. Ne insitiraju i nije im cilj nekoga staviti na tablete, mnogi ljudi to pogrešno misle.
Pri prvom pregledu se plaća 10 KM participacije, kasnije 4 KM po dolasku.



Ovo je Balkan...bolest se tretira kao sramota, dijagnoze se ne izgovaraju na glas, a pitanje psihe je još uvijek...pretpostavljaš već. Ružni epiteti koji idu uz osobu koja ide na terapiju, a očigledno vodi više računa o svom zdravlju nego pola naroda okolo koji utapaju mozak u alkohol i Lexaurine koje uzimaju na svoju ruku. Centar za mentalno zdravlje ne treba posmatrati ništa drugačije od stomatološke ambulante...kad nešto boli, ide se popravljati.

Razgovori s psihologom jako pomažu. Ako si ti svjestan toga šta ti to konkretno smeta, biće ti lakše da objasniš terapeutu, biće lakše da radite na konkretnim problemima. Zapamti samo da ništa nije strašno i ništa nije kraj svijeta, ponekad treba razgovor s nekim ko je profesionalac da ti malo pomogne složiti stvari u glavi. Sve će to biti dobro, samo polako i strpljivo, dan po dan.

Za početak, dok čekaš termin, pokušaj da se smiješ, smiješiš, slušaš neku pozitivn(ij)u muziku, puno šetaš u prirodi i dišeš duboko (udah na nos, izdah na usta, polako, duboko, stomakom...zažmiri i budi svjestan sebe i disanja par puta dnevno, meni jako pomaže, naročito kad osjetim da stiže situacija ili okolnost koja će me uznemiriti)...reprogramiranje mozga prema pozitivi. Ako piješ kafu, pušiš, koristiš nešto od opijata - prestani ili svedi na minimum.



Sretno!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs