banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 14:03

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 29 Avg 2018, 08:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
Imam 29 godina i prije mjesec dana mi je pregledom kod reumatologa otkriven reumatski artritis med. naziv "Oligoarthritis reactiva". Tad se javljaju i prvi problemi, bol se javila na početku u gležnjevima, kasnije je zahvatila i koljena pa nedugo zatim i laktove. Tupa bol koja zna trajati po nekoliko dana i zbog koje u nekoliko navrata bez pomoći porodice nisam mogao otici do WC-a mi je totalno poremetila kvalitet života i pokušavam na razne načine da se vratim na staro stanje dok nisam imao nikakvih znakova bolesti. Bol je takođe jaka ujutro pri samom ustajanju iz kreveta i povremeno jenjava tokom dana, ali pri naglom zahlađenju se vraća 10x jak bol koji ne mogu ni ignorisati. Bol je uvijek prisutna, s tim da je nekad manje a nekad više intenzivna, ne mogu normalno da hodam, na trčanje mogu zaboraviti skroz, čučanje i vježbanje koje su svima vama normalna rutina meni predstavljaju veliki izazov. Što se tiče lijekova doktor mi je prepisao agresivnu terapiju, pijem kortikosteroide "Pronison i Sulfasazin", protiv bolova Rapted Duo i za zaštitu želuca Acipan. Javio sam se doktoru na vrijeme ali mi terapija koju mi je on propisao nije dala baš neke dobre rezultate, prvi kontrolni pregled imam 17.tog oktobra. Da li iko od Vas zna nekoga ko je imao slične probleme i kako se ovo stanje adekvatno liječi, da li postoje neki prirodni lijekovi i da li postoji uopšte nada da ću nekad imati normalan život. Jer pored fizičke boli ovo stanje me dovodi u depresiju i jednostavno želim da živim normalno. Molim za pomoć i savjete.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:07 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Žao mi je ali bar po mom iskustvu slabo da šta može pomoći.Jednostavno godinama dižem prag tolerancije na bol.Nekad pomogne malo fizioterapija ali što kažeš uhvati te depresija od konstantnih bolova.Međutim ne daj se ,pokušavaj sve što ti pametno predlože da barem malo podigneš kvalitet življenja budući da ovi problemi sputavaju čovjeka u redovnim životnim aktivnostima.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:18 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
mimikrija je napisao:
Žao mi je ali bar po mom iskustvu slabo da šta može pomoći.Jednostavno godinama dižem prag tolerancije na bol.Nekad pomogne malo fizioterapija ali što kažeš uhvati te depresija od konstantnih bolova.Međutim ne daj se ,pokušavaj sve što ti pametno predlože da barem malo podigneš kvalitet življenja budući da ovi problemi sputavaju čovjeka u redovnim životnim aktivnostima.


To kad kažete "Iz ličnog iskustva" to znači da imate RA? Koliko to dugo kod Vas traje i kako ste smogli snage da prebrodite to sve? Kod koga ste išli na fizioterapiju? Da li su meni u ovom stadijumu zglobovi trajno oštećeni? Da li ova bolest može dovesti do nedaj Bože trajne invalidnosti? Da li postoji bilo koja klinika na svijetu koja bi mogla uraditi nešto po tom pitanju. Ja, moja porodica i prijatelji smo spremni izdvojiti novac ako će liječenje uroditi plodom. Ne, nisam bogat, ali imam nešto imovine koji bi prodao zarad normalnog života. Imam milion pitanja, jer nmg vjerovati da u 21.prvom vijeku ne postoji rješenje za ovaj problem. Da li RA smanjuje životni vijek?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Baš mi je žao što prolaziš kroz sve to. Apsolutno razumijem da bolest ostavlja i psihičke posljedice.
Ja sam imala 16 godina kad mi je dijagnostifikovan nodozni eritem, koji takođe napada zglobove, najviše skočne.
Bila sam klinka, ali sam potonula.

Kod nas su dobri reumatolozi, ali ti opet možeš otići na svoju ruku u BG, na kliniku za reumatologiju. To su moji uradili za mene.
Nemam ti više šta reći, osim da ti želim brz oporavak i da čuvaš želudac, ovi lijekovi ga bukvalno uništavaju.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 09:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
Hvala svima za korisne savjete, svakako ću otići u BG da vidim šta će mi oni reći. Podrška porodice, ali i Vaši savjeti svakako mnogo znače.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 11:00 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2010, 16:58
Postovi: 1103
Сестра ми болује од артритиса, па да ти препоручим доктора који је један од водећих стручњака код нас на том пољу.
http://www.prof-stefanovic.rs/team/prof ... tefanovic/
Био је начелник клинике за реуматологију на ВМА дуго година, а сад ради приватно. Изузетан љекар и човјек.
Често долази у Градишку код др Божидара Гајића, тако да можеш ту заказати преглед код њега прије него што одеш у Београд.
Ево ти подаци доктора из Градишке:
Гама реумал, пут Деспота Стефана, Градишка, 051/815-835.

Људи и са артритисом воде нормалне животе, буде тешких периода, али немој се предавати.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 11:03 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Je li uopšte bila neka druga terapija prije kortikosteroida?
Ja se sa njima ne bih igrala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 11:50 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
bob_rock je napisao:
Сестра ми болује од артритиса, па да ти препоручим доктора који је један од водећих стручњака код нас на том пољу.
http://www.prof-stefanovic.rs/team/prof ... tefanovic/
Био је начелник клинике за реуматологију на ВМА дуго година, а сад ради приватно. Изузетан љекар и човјек.
Често долази у Градишку код др Божидара Гајића, тако да можеш ту заказати преглед код њега прије него што одеш у Београд.
Ево ти подаци доктора из Градишке:
Гама реумал, пут Деспота Стефана, Градишка, 051/815-835.

Људи и са артритисом воде нормалне животе, буде тешких периода, али немој се предавати.



Svaka čast, nazvaću da se raspitam. :wink:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 11:57 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 10 Maj 2017, 08:17
Postovi: 124
unauna je napisao:
Je li uopšte bila neka druga terapija prije kortikosteroida?
Ja se sa njima ne bih igrala.


Ne, Dr. Jović, spec. reumatolog mi vodi terapiju, bio sam kod njega privatno na Mejdanu, zab. ime klinike, uglavnom preko puta Mog Marketa, mislim da je EuroMedic. Takođe sam kod njega bio na UKC, i nakon što mi je prepisao terapiju gore navedenim lijekovima, rekao mi je da 17.tog oktobra dolazim na kontrolu sa komplet krvnom slikom, CRP, EKG nalazom da vidi da li je terapija dala rezultate. U svakom slučaju će dobro doći mišljenje i drugih stručnjaka zato sam odlučio da odem u BG.
Kod mene je specifičar slučaj RA, jer su mi laboratorijsi nalazi urina i krvi bili u granicama normalnih vrijednosti, EKG holter više nego odličan, a reuma faktori negativni.
Jedino je Dr. Jović ultrazvučnim pregledom zglobova otrkio znakove artritisa u oba skočna zgloba i oba koljena. E sad bilo je perioda kad je bol bio nepodnošljiv, sada je pod kontrolom. Uglavnom ni meni se ne sviđa to što moram da se trujem kortikosteroidima al šta je tu je.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 12:06 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Zato te i pitam. Kortikosteroidi su uvijek zadnja opcija, jer prave više štete nego koristi.
Zato ti je bolje da čim prije odeš i po druga mišljenja i iskažu negativan stav po pitanju kortikosteroida. Nmg da vjerujem da su ti odmah dali to.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 12:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Feb 2011, 19:13
Postovi: 3118
Bolest sa kojom se zivi,a ne umire :),invalidnost je vrlo mala mogucnost.Borim se sa tom bolescu dugo u hladnim krajevima,svaku promjenu vremena osjetim,sto prije to prihvatis kao sastavni dio tvoga zivota,bice ti lakse.Sto vise mora,banja pogotovo preko zime.Malo je problem sto vjertovatno kod nas ne penzionisu ljude koji imaju tu bolest i sto si jos mlad.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 12:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Feb 2017, 23:20
Postovi: 2660
Taj reuma test maltene svima izađe negativan, zato otiđi u BG na njihovu kliniku. Imaju bruku testova, imali su ih bar tad kad sam ja bila, a sad tek skontam da od toga ima 17 godina. :)
Elem, i psiholog može pomoći, jer pretpostavljam da se osjećaš kao deda, itd... Sve je to normalno, potraži pomoć, nemoj da te je sramota.

_________________
vrag ti babu osedl'o


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:21 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Bruku testova? Kako da te iko shvati ozbiljno :D
Na stranu što si banalizovala problem depresije, u pravu si za odlazak kod stručnjaka-to nije sramota.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
unauna je napisao:
Je li uopšte bila neka druga terapija prije kortikosteroida?
Ja se sa njima ne bih igrala.

To pitaš i tvrdiš iz svog sopstvenog dugogodišnjeg liječničkog iskustva?
@Radic95
Moj kum je prošle godine bio skoro godinu dana na bolovanju zbog reumatske upale zglobova koja je mogla da prijeđe lako u RA. Terapija kortikosteroidima ga je izvukla. Neka dr na Paprikovcu mu je vodila liječenje. Na početku je jedna hodao, danas diže 200 iz čučnja.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:56 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Da.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:57 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Na polju reumatologije? Pa de preporuči čovjeku lijek, banju ili nešto....

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Na svim poljima. Ne morate spamovati svaku temu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 13:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
:lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 14:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
_зока je napisao:
Na polju reumatologije? Pa de preporuči čovjeku lijek, banju ili nešto....

Teško će ona šta preporučiti vidiš da samo postavlja upite imali neki drugi lijek osim kortikosteroida...i sl..


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 29 Avg 2018, 14:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Maj 2018, 16:27
Postovi: 393
Ko ne zna- pročita. Postoje terapije koje idu prije kortikosteroida, sa razlogom. Kad bih bila u autorovoj situaciji sigurno bih se konsultovala sa još stručnjaka prije početka takve terapije. I dobrano iščitala nus pojave tog lijeka. Ali to sam ja, i to nikako ne znači da sam apsolutno ispravna.
A vidim vi ste eksperti u svim poljima, za svaku pohvalu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs