banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 16:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Feb 2002, 20:40 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Odgovor Ventilatoru:
Vrlo je jednostavno nabiti narkomanima pecat "posebnih". Opet mozemo svi mi biti pametni jer pricamo o drugima. A sta bi rekao kad bi se tvoje djete drogiralo? Onda bi sigurno nasao bilo koji razlog da ga opravdas zar ne? Zato........molim te nemoj osudjivati, moze to svima nama jos da se desi. Radim sa narkomanima vec duze vrjeme i uopste jih ne sazaljevam. Znas koja je razlika izmedju mene i njih? Da su oni probali drogu a ja "jos" ne(i nadam se da nikada necu).Jednostavno pokusam zajedno sa njima da skontam sta je to njih odvelo u drogu i vjeruj mi da mi se nekad koza najezi kad cujem odredjene price. To sto su neki imali sve sa strane roditelja ne znaci nista. Bas je u tome problem. Cesto roditelji misle da je dovoljno djetetu obezbjediti SVE, bukvalno SVE i da je s tim problem rjesen. A ljubav? Koliko njih putem narkomanije salje "poruke" da jim nedostaje otac, koji je uvjek na sluzbenom putu ili mama, koja se razvela od oca. Koliko njih salje na taj nacin "poruke" da su ocekivanja roditelja prema njima previsoka i da oni mozda nisu u stanju biti to sto bi roditelji htjeli. Nisu svi u stanju da to kazu, veci dio ljudi, pogotovo mladji, to manifestiraju putem "actinga".
Ponavljam, ne sazaljevam ja njih, sazaljevam osobe koje se usudjivaju suditi nesto sto ne znaju a samim tim ne mislim samo na narkomaniju. Sudi sebe, nemoj druge......nemas pravo.
Izvini za malo ostriji ton posta ali godinama se borim sa "drustvom" koje samo zna da osudjuje i pametuje, a sebe nece, mozda bolje nije u stanju, niti da pogleda.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2002, 00:07 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Slazem se u potpunosti...narkomane niposto ne treba osudjivati...treba ih prihvatiti kao osobe koje imaju problem i treba im pomoci da taj problem rijese i da ozdrave..
U poslednje vrijeme sam imala priliku da se sretnem sa nekim licima narkomana, zaista su prepoznatljivi.Zaista izgleda zalosno, no mislim da je njih na takvu odluku da uzmu drogu natjeralo mnogo stvari. No najbitnije je pomoci im da ozdrave jer samo tako ce i oni biti zadovoljniji i srecniji a drusrvo ce imati vise koristi. No ponavljam ..na zalost kod nas tj. na podrucju Rep. Srpske ne postoji zvanicna institucija koja lijeci narkomane.
Zalosno je to ako se recimo neki narkoman predozira..salju ga prvo na hirurgiju pa onda na psihijatrijsku kliniku...no njima svakako nije tamo mjesto.
Argentima najbolje zna, sve ove detalje.:smile:jer u rehabilitaciji narkomana treba da sudjeluje naravno i psihijatar,psiholog...ali oni se nikako ne smiju tretirati kao psihijatrijski pacijenti. Tako ja bar smatram.
Mislim daje jedino rjesenje upravo , veca aktivnost drustva i konacno suocavanje sa ovim problemom.Postoje mnogobrojne aktivnosti mladih..razne sekcije i dr. udruzenje koja drze predavanja na temu narkomanije..kako se izboriti, i pobijediti narkomaniju. No potrebna je i podrska od institucija , svakako. A ne odijanje, osuda i sl...
Toliko za sada :smile:
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2002, 13:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Koliko njih uopste zeli da se lijeci ili izlijeci?Ja jesam za to da idu na
odredjene terapije,jer samo se tako mogu vratiti u normalan zivot i postati korisni clanovi drustva.Ali da li oni to zele?
Mnogi im previse gledaju kroz prste.Narkoman,u svom naletu, momka pretuce,potres mozga,fraktura,krv na sve strane,ali to je u redu jer on je "jadan,nevoljen,tesko mu,mama mu fali" pa to tako pokazuje.Ja sam gledajuci tu scenu mislila na roditelje napadnutog momka i na njega samog.Cime je on to zasluzio,za sta je on kriv,ko ce njega da zastiti,gdje su njegova prava?Znam par narkomana koji su OK,nisu nikad nekog napali,ne maltretiraju komsiluk,ne ugrozavaju druge.Oni uglavnom i imaju neku zelju da prestanu,ali ja sam svjesna da je to jako tesko.Slazem se da tim ljudima treba dati strucne ljude koji im mogu pomoci,jer svaki ljudski zivot je vrijedan.Ali u nekim slucajevima treba razmisliti i zapitati se zasto zaliti napadaca,a ne zrtvu.[Jer pojedinci(oni losi) o kojima pricam tacno znaju(tako da im narkomanija nije opravdanje,kao nemaju oni pojma sta rade i to)koga mogu maltretirati,od koga otimati,a pred kim cutati i biti dobar.U svakom slucaju to sto imas problema nije razlog ni opravdanje(ili mi se samo cini?)da ugrozavas druge.Vjerovatno ni mnoge ubice(narocito serijske)nisu imale lijepo djetinjstvo i njima je nesto falilo,ali njih niko ne sazaljeva!?]
Mislim da narkomani zasluzuju lijecenje,kako zbog sebe tako i zbog okoline.Ali opravdavati ih i previse im popustati je isto sto i slagati se sa njihovim ponasanjem,a eto ja se s tim ne slazem.
Znaci trebali bi imati pravo na odgovarajuci medicinski tretman,treba im pruziti podrsku,razumjevanje,ali ako oni to ne zele(lijecenje),odbijaju,onda ih treba tretirati kao i sve druge i trebaju odgovarati za svoje postupke.Jer ima jos zivih ljudi osim njih koji imaju pravo na svoj komad neba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2002, 17:36 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Slažem se u potpunosti sa ovim što je ventilator rekla.
Ja sam isto mislio da pitam koliko zapravo narkomana želi da se izliječi ali mi se nije dalo da se konektujem. Ovo je jako dobro pitanje. Sigurno da određen broj njih želi ali velik broj ne želi. Nekakva želja za normalnim životom sigurno postoji duboko u njima ali pitanje je koliko su oni toga svjesni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Feb 2002, 22:49 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 19 Feb 2002, 01:00
Postovi: 3
Slazem se u potpunosti sa prethodne dve poruke ali ja sam malo i gori od njih.Da se mene pita ja bih sve narkomane po kratkom postupku.Zasto?Upravo zbog toga sto su oni spremni uciniti sve da bi dosli do jednog fiksa.Zato pobiti g.... i gotova stvar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Feb 2002, 21:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Uhm .. pogresno vidjenje i odatle osuda

Ventilator ti pricas o siledzijama i "facama", ali oni ne moraju da se
drogiraju da budu takvi. Pa mnogo vise ih ima koji nisu narkomani i koji
znaju sta rade. Znaci, pogresno svrstavas ljude.
Treba malo razumjeti filozofiju narkomana ... ljudi koji su sve svoje
zivotne probleme poceli da "rijesavaju" tako sto se fixaju vide to
kao jedini izlaz i naravno da ne razmisljaju o pomoci.
Mislim da bi Argentina to najbolje objasnila zato cekajte njen post.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2002, 17:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ne mrzim ih.Trudim se da ih razumijem,ali se vise trudim da razumijem zrtve njihovih potrba,jer su u stanju da sve urade za fiks.
Da ti neko od njih pretuce majku da bi je odzepario bi li joj rekao u bolnici:ma nije to nista mama,jadan covjek,on je narkoman,bas mi ga je zao,kako samo mozes da se ljutis na njega,on ima problema.
Jedna prica:"Tipovi su (narkomani) na zurci pijanu klinku(16g.) nagovorili da proba (ranije je u istom drustvu na zurkama pusila travu),poslije su je snabdjevali nekoliko puta za dzabaka,a onda kad je bila bas donja, morala je da placa,ali posto nije imala love oni su joj ucinili "uslugu".Nalaze joj starkelje,oni uzmu lovu,daju joj dozu,ona odradi posao sa cicama,a oni od tih para finansiraju i dio svojih potreba.Naravno da imaju vise zrtvi od te jedne cure,koje spavaju sa par "klijenata" za jedan dop,a i narkomani "makroi" prave redaljku na njima tako drogiranim."
A sad pitanje:Sta da se radi o tvojoj sestri?
Rekao bi da je to u redu,moraju ljudi da se snadju,skup je to hobi?
Treba prvo misliti na zrtve!
I ponovo kazem i za serijske ubice se moze reci da su imale tesko djetinjstvo,manjak ljubavi i problema koje nisu znale da rijese pa su pocele da ubijaju-njih niko ne zali i ne razumije.Znam da to nije isto sto i narkomanija,ali hocu reci da ipak treba prvo misliti o zrtvama,a tek onda misliti na narkomane i razumjevanje koje ne smije biti bezgranicno,jer braniti ih je isto sto i opravdavati njihove postupke.
Dakle treba im dati mogucnost da se adekvatno lijece,ali ako ne zele da se lijece treba ih najostrije sankcionisati,jer jedna trula jabuka u korpi unistice i one zdrave.
Razmisli malo o tome.
:sad:

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: ventilator dana 22.02.2002. 17:08 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2002, 20:13 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Dakle treba im dati mogucnost da se adekvatno lijece,ali ako ne zele da se lijece treba ih najostrije sankcionisati,jer jedna trula jabuka u korpi unistice i one zdrave.

A koja je to zdrava jabuka?

Ja mislim, da ne postoji:)))))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Feb 2002, 23:25 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dana 22.02.2002. 17:04, ventilator je napisao:
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

Uhm ..a ja ti opet ponavljam da ljudi te stvari rade i BEZ DROGE
Znaci da nije DROGA uzrok tome, vec propratna pojava. Vecina takvih
osoba je i prije nego je probala drogu imala problema sa zakonom
i drustvom. Njemu droga samo dodje kao dodatni stimulans.
A ima takodje ljudi koji se drogiraju i nisu agresivni na takav
nacin.
A sta bi ti uradila kad bi saznala da se neko u tvojoj porodici
drogira ?? Odrekla ga se preko oglasa ?? Pokusala da ga natjeras
da prestane ?? .. Hm, ako on ne bi htio tvoju pomoc.. sta onda ??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 00:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Uhm ..a ja ti opet ponavljam da ljudi te stvari rade i BEZ DROGE
Znaci da nije DROGA uzrok tome, vec propratna pojava. Vecina takvih
osoba je i prije nego je probala drogu imala problema sa zakonom
i drustvom. Njemu droga samo dodje kao dodatni stimulans.
A ima takodje ljudi koji se drogiraju i nisu agresivni na takav
nacin.
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->
A sta rade da bi dosli do droge? Po nekakvom nepisanom pravilu narkomanima uvijek treba lova za drogu, a ne mogu je uvijek legalno nabaviti. Kako nisu agresivni? Kada zapadnu u krizu oni stvari ne rade svjesno tj., posveceni su samo jednom cilju: nabaviti drogu!
(Naravno sve gore navedeno se odnosi na slucajeve teske narkomanije i ovisnosti)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 12:21 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
OK, pa da jos malo pricamo na tu temu. Sto se tice teorije mozete procitati sve, ma bas sve na sledecem sajtu(i tamo postoji forum) a ja mogu samo da ispricam moje licno iskustvo.

http://www.narkomanija.com/

Eto godinama radim sa "deckima"(mrzi me da jih zovem narkomani). Ne znam vise koliko jih je proslo kroz nas Centar(imamo 40 mjesta). Samo mi se jednom desilo da me napadne jedan od njih ali to nije bilo vezano za drogu nego za njegovu psihjatrijsku diagnozu. Cesto sjednemo navece svi skupa, pijemo caj i pricamo.....ja SLUSAM. Oni su mi najbolji ucitelji. Nekad bi mogla rukama da dodirnem njihovu bol i patnju i tek sam tada svjesna kako sam sretna, kako meni bas nista ne nedostaje i kako moji mali problemcici nisu nista....Svi oni meni kazu, da uopste nije problem prestati sa drogom, problem je ne osjetiti vise potrebu da se ponovo vratis drogi. Neki cak mrze drogu, nekad placu od bjesa jer su psihicki jos uvjek zavisni od nje. Nije niko od njih ni u snu pomislio, da ce da postane ovisnik od droge. Svi su vise ili manje poceli sa travom, da bih kasnije presli na jace droge. Ali niko od njih nije nikad napao drugu osobu da bi dosao do droge. Pljackali su, krali, preprodavali sta god se moglo ali nisu bili agresivni. Mislite da bi ja mogla da spavam u istoj zgradi sama sa njih 20 ako bi imala osjecaj da je samo jedan od njih sklon agresivnosti? Nema tih para, cak i ne zakljucavam vrata od moje sobe. To ne znaci da su mirni i tihi u toku dana, ima svadje svaki dan, medjutim ima izmedju mene i njih jedno veliko postovanje, a to je baza za terapeutsku relaciju.
Nesto sto primjecujem kod svih deceka je jedan veliki STRAH kojeg nekad sakrivaju sa agresivnoscu (verbalnom naravno). Strah od promjene, strah od emocija, strah od straha......I to jako uspjesno uspiju projecirati-prebaciti na okolinu koja jih okruzava. Koliko vas nastoji da izbjegne susret sa narkomanom? Zasto? Jer vam se gade ili jer vas je strah.....
Je vec godinama idem na "narko-pijacu", sjednem sa njima, ponesem kekse i cigarete i pricam sa njima. I NIKAD ME NIKO OD NJIH NIJE NAPAO. Desi se nekad da nema dilera ili da oni nemaju para, pa su svi znojni, tresu se, vidis da su na ivici.....a ja tamo sa punim novcanikom. Cak su jednom donjeli slupan mali radio na baterije, da slusamo malo muzike. Na meni je da jim se priblizim, da uspostavim sa njima kontakt....to mi je posao. Dugo mi je trebalo da dobijem njihovo povjerenje, ali sad sam njihova, oni su mi dozvolili da udjem u njihov svjet.
Imam jednu djevojcicu, zvati cu je M., 22 godine.....na drogi deset godina. 1997 bila reanimirana vise on 50-60 puta od overdoza, jer joj je te godine umro od overdoza i brat. Nju je dovela policija u Centar u totalnoj apstinenci-krizi. To je bilo tacno prije dve godine. Nocima sam sjedila sa njom, masirala, pila cajeve, pravila joj relax-kupke, slusala dok je urlala od bolova.......Nema sta nisam prosla sa tom djevojcicom, mada je prognoza bila uzasna. Nije bila uopste motivirana da zivi, nije nikako mogla da pronadje smisao zasto da dise, zasto da jede.......Ja sam na kraju svakog dana bila zadovoljna sama sa sobom jer sam joj zivot produzila za 24 sati. Moj cilj je tada bio probati sest mjeseci, pa ako se nista ne promjeni onda je otpratiti u smrt. M. je odreagovala na terapiju vec nakon dva-tri mjeseca. Danas moja mala M. zavrsava ekonomsku skolu uz posao, ima prosjek ocjena oko 4, nekad zna da se fino napije, da bi mogla onda da je izgrdim:)))))(kao sto rade mame), radi u jednoj kancelariji, jako su zadovoljni sa njom.......U martu bi trebala izaci iz Centra, medjutim sama je zamolila za produzetak od sest mjeseci. Svjesna je da ce biti tesko kad izadje, licno mislim, da nece da izdrzi, ali ja sam ipak zadovoljna. Za M. so tu prve dve godine zivota u normalnom svjetu.
Prema tome........ne slazem se sa Ventilatorom. To o cemu ti pricas je opsti fenomen sadasnjeg drustva(primjer: zar svi mozevi koji redovno MLATE svoje zene rade to zbog droge?). Mislim samo da je jednostavno naci dezurnog krivca za sve, neka to bude narkoman, da bi svi mi onda mirnije spavali u nadi da zivimo u sredini "zdravih jabuka". Zar nije jednostavnije reci da smo svi mi malo truli, jedni malo vise, jedni malo manje.......Izvinjavam se za apsolutno predug post, medjutim ne znam ja na kratko...........kad su u pitanju "decki".
Pozdrav svima koji su bar malo truli kao i ja:)))))))))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 13:22 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Odgovor Ventilatoru:
Jedna prica:"Tipovi su (narkomani) na zurci pijanu klinku(16g.) nagovorili da proba (ranije je u istom drustvu na zurkama pusila......

Izvini, klinka od 16 godina nije djete pa da ne zna sta radi, prema tome:
1. Zasto je klinka prihvatila poziv na zurku sa drogerasima?
2. Zasto se je napila, kad je skontala u kom se drustvu nalazi?
3. Zasto nije ova mala klinka otisla kuci kad je situacija degradirala?
4. Zasto nije rekla NE kad su je nagovarali, a to ne znaci da su silom trpali drogu u nju
5. Zasto klinka trazi drustvo u kojem se pusi i samim tim sebe u svojim mladim godinama uvlaci u rizicnu situacije?
6. Gdje su klinkini roditelji, da ne primjete da jim djete sa 16 godina pusi marihuanu?
7. Zasto klinka pusi marihuanu?
.
.
.
.99.
Uffff, mogla bi jos sto pitanja da postavim, samo jedna dobra analiza a uz to ide i djevojkina istorija, mladost....., moze te dovesti do objektivnog gledanja situacije.
Nemoj se kaciti samo na rezultat.....
Ipak zanimljivi su tvoji odgovori, postujem jih i nadam se nastavku.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 14:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
Argentina, moram priznati da nemam visoko misljenje o psiholozima. Upoznao sam ih mnogo. Natjerala si me da preispitam misljenje.

Ne vjerujem da bi meni mogao iko da "pomogne". Samo sam sebi mogu pomoci. Ako zelim. Ne zelim. Ono sto Vi nazivate normalnim svijetom za mene nije. Nisam ga ja stvorio. Ne mogu da ga mijenjam. Jedino mogu da izgradim sopstveni, u snovima. Nekad mi je za to potrebna hemija. Nekad nije.

Ventilator, ne cini droga covjeka agresivnim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 15:30 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Moj stav je rezultat okoline koja me okruzuje.
Ja sam promijenila posao zbog narkomana(zasto ne reci narkoman kad oni to i jesu,zasto ne reci bijelom bijelo,vodi voda,a ne da se stalno pravimo ludi...).Znas li kako je kad ti neko prijeti i otima od tebe novac koji si posteno zaradio da bi se uzdrzavao,da bi on kupio drogu?
Znas li kako je kad svako vece molis nekoga(adekvatnog :smile: )da ide sa tobom kuci jer nosis tudji pazar?
A sto se tice te djevojcice(16g.)ko u tim godinama zrelo razmislja(eto ti sigurno imas vise pa im vjerujes,dobrice su,ma ne bi oni to meni,e pa tako je mislila i ona,nazalost! :roll: )?
Roditelji naravno snose dio krivice,dio krivice je i na drustvu,ali to ne skida krivicu sa njih(ipak oni su imali dovoljno godina da znaju sta rade)!Da su oni toliko ludi zasto nisu onda svoje sestre "zaposlili"?
Zelim jos reci da niko nije bezgresan,ali ne mozes izjednecavati covjeka koji se npr. sporjeckao sa komsijom pa ce se sutra pomiriti i piti kafu i covjeka koji je ubio nekoga.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 15:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Argentina razumijem te, ti izgleda dobro razumiješ narkomane i to je dobro jer im se samo uz dobro razumijevanje može pomoći. Ali mislim da tvoj post i ono što je pisala ventilator nisu u dijametralnoj suprotnosti. Ono što ti kažeš je tačno ali ima istine i u onome što je ventilator pisala.

Hari

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> Argentina, moram priznati da nemam visoko misljenje o psiholozima</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

I ja isto samo...ja volim psihologiju, ja je proučavam svakodnevno posmatrajući na prvom mjestu samog sebe a onda i druge ljude. Ne učim je iz knjiga mada i u tim knjigama ima dobrih stvari. Ali ono što se danas naziva psihologija je daleko od onoga šta bi psihologija trebala da bude. Današnji psiholozi ili ne znaju ili ne razumiju ni samu definiciju riječi "psihologija", šta dalje reći.

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> Ne vjerujem da bi meni mogao iko da "pomogne". Samo sam sebi mogu pomoci. Ako zelim. Ne zelim.</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

To je bukvalno kao ovo

No one but me can save myself, but it to late
Now I can't think, think why I should even try
(Metallica, Fade To Black)

Mislim da bi svako trebao samom sebi da bude psiholog.

<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE> Ono sto Vi nazivate normalnim svijetom za mene nije. Nisam ga ja stvorio. Ne mogu da ga mijenjam. Jedino mogu da izgradim sopstveni</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

Slažem se. Ja radim upravo isto to, gradim svoj svijet. U sebi. A ne u snovima. I za to (mi) ne treba hemija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 16:30 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Mislim da smo off-topic.
Ako moderator otvori novu temu "Sta je psihologija", e onda cu napisati i ja moje misljenje........a temu "Droga" bi bilo bolje ostaviti svima koji hoce pricati o drogi i mozda o svojim licnim iskustvima sa njom.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Feb 2002, 16:50 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Argentina: otvori sama temu .. to moze bilo koji user a ne samo moderator .. (gore desno, iznad [Registruj se] [Promijeni profil] itd.. imas link "Nova tema" (pod uslovom da si u podforumu ljepota i zdravlje (ili bolo kojem, a ne u nekoj od tema u doticnom podforumu) i to je to ..

Sto se narkomana tice ........ ne znam ... sta vise da mislim :)))
Tesko je to .. no ako zele mogu se oporaviti i brze nego sto danasnja nauka zna ....... samo je bitno da li to zele .. i koliko su svjesni .. a cim su kontinuirano aplicirali hemiju na sebi vjerovatno od te svijesti i nema nekog nivoa .. Sta sve pojedinac moze uraditi ........ mnogo, mnogo vise nego sto znamo i mislimo .....

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2002, 15:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Mene samo zanima..koji postotak se upije izlijeciti od narkomanije??
Koliko su cesti slucajevi izlijecenja potpunog ili djelimicnog?
Koliko u prosjeku traje jedno izlijecenje, znaci sve faze ukljucujuci i oni rehabilitaciju u drustvu ?
Da li, i kako, porodice prihvate izlijecenog narkomana?
:smile:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2002, 17:13 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Vjerujem da je veoma mali broj narkomana koji se skinu i ostanu cisti,veci je broj onih koji se vrate igli vrlo brzo.A koliko kome treba za skidanje zavisi od vise faktora:koliko dugo uzima,koliko je snazna licnost da se moze boriti sa tim,tj. protiv toga,od pojedinca.A kasnije i od sredine koja ga okruzuje,od podrske bliznjih da ostane cist i njihove vjere u izlijecenog,da li ce se vratiti starom drustvu ili pronaci novo...
Roditelji uvjek prihvataju svoje dijete ma kakvo da je(sem ekstremnih slucajeva) i uvjek ce naci opravdanje za dijete narkomana.
Isto tako,jos lakse ce prihvatiti svoje dijete koje se skinulo sa igle,ali ce u njima vjecno ostati strah da ce poceti ponovo.Strepnja ako vide svoje dijete sa nekim "sumnjivim" drustvom...Jednom izgubljeno povjerenje se tesko povrati!
Cula sam da opatice vode neki dobar program,negdje u okolini Banjaluke ako sam dobro razumjela(momak iz Srbije je dosao ,nakon sto mu se drug tu skinuo,zelim mu puno srece).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 24 Feb 2002, 17:40 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 16 Feb 2002, 01:00
Postovi: 20
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dana 24.02.2002. 17:13, ventilator je napisao:

Cula sam da opatice vode neki dobar program,negdje u okolini Banjaluke ako sam dobro razumjela(momak iz Srbije je dosao ,nakon sto mu se drug tu skinuo,zelim mu puno srece).
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

Za to sam i ja cula tj. citala sam o tome. Zelim im i ja sve najbolje.
Sto se narkomanije tice hm...
slazem se djelimicno sa Argentinom, da je to ponekad skrivena "poruka",da su zeljni ljubavi i paznje itd. Postoji ipak ono tipicno ALI...danas je to "in" tako da mnogi upadnu u taj krug samo da budu neko i nesto u drustvo. Kasno shvate u sta su upali i da je tesko,strasno tesko, izaci iz tog kruga

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Stern dana 24.02.2002. 17:47 ]</font>

<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Stern dana 24.02.2002. 17:48 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs