banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 26 Apr 2024, 23:28

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 06 Mar 2002, 19:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
U potpunosti se slazem da treba djecu vaspitatavati i edukaovati i da to treba da krene od roditelja.
To je najbolja preventiva po meni, prvo stice se jedno veliko povjerenje izmedju roditelja i djeteta,a osim toga dijete zna da su mu starci moderni kako to i sami mladi kazu..ako zajednicki diskutuju o tokavim stvarima.
Kad se stvori takva vrsta povjerenja onda ce dijete i vjerovati mnogo vise u rijeci svog roditelja nego tamo nekog psihola ili sl..uz svo duzno postovanje prema njima.
Ali mislim da je osnovna prevencija znaci PORODICA i da su skladni porodicni odnosi ne sumnjivo osnovni preduslovi za zdrav i kvalitetan zivot.
Takodje, smatram da osim prica o drogi, roditelji treba da vode razgovore sa svojom djecom o pusenju, alkoholizmu, sex-u ...nezeljenoj trudnoci..i sl. Jer kao sto rekoh, to je osnov povjerenja i dobrih odnosa.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Mar 2002, 12:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Zalosno je to sto kod nas nerazumjevanje djece i roditelja ide tako daleko da djeca(pojedina) ne smiju svojim roditeljima reci da su dobila 1 u skoli,a kamoli nesto drugo,jer odmah slijede predavanja i kazne.
Djecu treba razumjeti i objasniti im da ce roditelj uvijek biti tu kao podrska,da ce mu skrenuti paznju sta cini lose i ponuditi moguca rjesenja(a da dijete moze da odluci koje rjesenje usvojiti,ili sta dalje),da ce roditelj uvijek biti uz njega .Razgovor (otvoren) sve rjesava ,a ne "predavanja" u obliku monologa gdje djete nema pravo glasa,a o kaznama za svaku sitnicu da i ne govorimo.To samo stvara kontra efekat.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2002, 17:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
U zadnje vrjeme se sve vise prica o depenalizaciji i legalizaciji cannabisa(trave) i njegovih derivata u svijetu. Holandija je to uradila vec davno, Svica o tome razmislja sve vise i vise i cak konzervativna Slovenija radi na tome. Sta vi mislite? Ko je ZA ili PROTIV i zasto.........


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 03 Apr 2002, 18:38 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Meni nije jasan taj rezon. Švercovanje raznih droga uključuje razna protivzakonita djela. Hajde onda da ozakonimo proizvodnju i upotrebu droge da bismo eliminisali kriminal koji iz toga proizilazi. Nije štetna ili nije štetnija od cigara, jest', baš. Negdje sam pročitao da ima i povoljan uticaj na ljudski organizam! Svašta čovjek može danas da vidi. Ostaje neriješen problem konzumenata te droge. Hoće li oni prestati samo zato što je to, eto, legalno? Ne, zašto bi. Imaće razlog više. "Ne bi oni to legalizovali da je to štetno". U čemu je smisao legalizovanja droge? Pa, ljudi, radi se o proizvodu koji izaziva ovisnost. Znači, prodam ti paklicu trave, ti lijepo to popušiš, i za par dana eto tebe opet. Nije li to divno za ljude koji mogu da proizvode travu? Ne mogu da propadnu. Pa onda udruživanje manjih firmi, stvaranje većih. Mogla bi i duvanska industrija da počne da proizvodi "rajske" cigare. Zamislite, sa kapacitetom jedne velike duvanske kompanije, koliko bi moglo da se proizvede. I ako u jednoj zemlji nije dozvoljena upotreba trave, zašto ne dozvoliti da duvanske fabrike to proizvode i onda izvoze. Čista dobit. Sjajna prilika za uvećanje bogatstva bogatih i osiromašenje siromašnih. Nemojte misliti da sam skrenuo sa teme. Ovo je razlog zbog kog se, po meni, legalizuju droge u nekim zemljama. I, upravo je to razlog zbog kog sam protiv legalizacije trave.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 13:20 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
ja ne bih legalizovao marihuanu zato sto recimo mislim da su poslijedice negativne ..
(mudhoney imaju pjesmu Blues for Stoner a blues je tuzna pjesma znaci stoneri su tuzni ljudi a to je negativno biti tuzan ......)


A i da dodam trava marihuana nije droga na koju ljudi mogu da steknu veliku ovisnost , mislim da je to cak puno gore sa cigaretama ili alkoholom...
..lgalizovati ipak je glupo vrlo...
... mozda neko je vec napisao da je zdrava, i jedno pivo je zdravo pa ipak dva mogu da napiju covjeka i ko zna koje poslijedice ostave na organizam , da ne kazem na okolinu....
... cista voda i cist zrak i cist organizam i savjest itd....




<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Ex-Almanah dana 04.04.2002. 15:42 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 16:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
<!-- BBCode Quote Start --><TABLE BORDER=0 ALIGN=CENTER WIDTH=85%><TR><TD><font size=-1>Citat:</font><HR></TD></TR><TR><TD><FONT SIZE=-1><BLOCKQUOTE>
Dana 04.04.2002. 14:20, Ex-Almanah je napisao:
... cista voda i cist zrak i cist organizam i savjest itd....
</BLOCKQUOTE></FONT></TD></TR></TABLE><!-- BBCode Quote End -->

da... cista voda.. cist orgazam itd.... :grin: :grin: :grin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 17:45 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ne vidim zasto je legalizovati.Da bi neki kriminalac(koji je prodaje) mogao napokon da pocne da se bavi "legalnim" poslom,a uz nju da kradom prodaje i teske droge.Tako bi i neupuceni znali kome se obratiti,ako im padne na pamet da probaju i nesto jace.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 20:46 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
nekada glupi politicari zarad love i poreza eto i naprave tu legalnosti trave , prostitucije itd....
..imas pravo to dovodi do opet daljnjeg srozavanja ....

.....................u zdravom telu & zdrav duh............................


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 04 Apr 2002, 21:52 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 08 Feb 2002, 01:00
Postovi: 50
Lokacija: RS
Droga je izmišljena za bogate,samo koliko se sportista,glumaca drogira i nebude ništa ne lječe se po nekim ustanovama zato što se drogiraju kvalitetnom drogom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 05 Apr 2002, 15:37 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Ja licno smatram da marihuanu NE treba legalizovati! O stetnim efektima i posljedicama cu kasnije reci, medjutim problem je po meni taj sto marihuana je jedna od prvih stadijuma ka tezim sredstvima i drogama,prestupnistvu i zavisnosti.

Evo sada jednog odlomka iz moje knjige farmakologije i kratak opis:

Opasnost po zdravlje Canabis sativa-e(indijska konoplja, marihuana):

Medju med. strucnjacima ne postoji opsta saglasnost o "opasnosti" ili "maloj opasnosti" od pusenja marihuane.Za to postoje bar cetiri dobra razloga:nezeljeni i toxicni efekti droge se ne mogu pokazati u experimentalnom modelu,osobe zavisne od marihuane su bar do sada uglavnom mlade osobe sa izvrsnim opstim zdravstvenim stanjem.Marihuana se vrlo cesto koristi zajedno sa alkoholom i duvanom i mnogi istrazivaci pokazuju pristrasnost "za" ili "protiv" marihuane.
Dugogodisnji pusaci marihuane pate od hronicnog bronhitisa,angine pectoris,ortostatske hipertenzije i povecane koncentracije karboksihemoglobina u krvi. Upravljanje motornim vozilom moze da bude otezano.Nije pouzdano utvrdjeno da li su ova oboljenja cesca kod pusaca marihuane nego kod puaca duvana.

--------------
Sto ce reci da...je mozda cak stetnija cigareta od marihuane po pitanju buduceg zdravlja....medjutim nije jos u potpunosti potvrdjeno. Ali uprkos svemu tome odlucno sam protivv svake legalizacije i upotrebe uopste ovakvih vrsta sredstava
zavisnosti koja stvaraju zavisnost!
:smile:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Apr 2002, 19:38 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 17 Apr 2002, 01:00
Postovi: 4
ne slazem se ako pod travom razumijes drogu.ja licno konzumiram marihuanu od tacno 15 godine i nikada mi nije palo na pamet da probam nasto drugo.veliki sam protivnik svih hemijskih sredstava posto sam imao priliku da idem u istu skolu i provodim vrijeme u laboratoriji.mladima bih preporucijo ruke sebi.droga je najvece prokletstvo za samounistenje.imao bih jos dosta toga da kazem na tu temu ali mislim da vecina to sama i zna.
zato Bog vas sve blagoslovio podario vam zdravlja i veselja.cuvajte se!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Apr 2002, 23:41 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Nov 2001, 01:00
Postovi: 470
Lokacija: kanada
Evo da i ja kazem neku o ovoj temi.Sto se tice droge u Banja Luci mislim da je to samo naduvano sto neznaci da nema pojedinaca koi se drogiraju ali kada to usporedite sa nekim gradom na zapadu ili ovde na sjevernoamerickom kontinentu onda je to zapravo smijesno.Moj prvi "problem"kada sam stigao sa svojom familijom ovde u Kanadu je bio upravo taj kako da objasnim svome sinu sta je droga i kako djeluje i sta na kraju bude sa ljudima koji uzivaju drogu.Na moju srecu ovde svako toliko ima na TV-u neka emisija o drogerasima tako da sam mu imao sta i pokazati i mislim da se toliko prepao da mu nece nikada pasti napamet da proba to sranje.Sto se tice tih raznih sredstavakoja se uzimaju,sta da kazem i ljepilo je dovoljno opasno
ali mislim da sami roditelji i sveukupna situacija u drustvu utjecu na to.
Nazalost sto je ekonomska situacija teza "narod"vise poseze za drogom umjesto za borbom za normalnijim zivotom.Znam sada ce neko reci"lako je tebi pricati o normalnom zivotu"samo da takvima kazem da sam i ja bio dole i nisam posezao u teskim trenucima za tim zlom nego sam trazio neki drugi izlaz.Na kraju samo jos da kazem da za mene samo psihickilabilne osobe uzimaju to sranje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2002, 00:17 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 04 Apr 2002, 01:00
Postovi: 43
S obzirom da je ovde dosta pametnijih osoba vec diskutovalo o skoro svim aspektima problema, iznijecu kratko svoja iskustva i misljenje o legalizaciji.

Droga je realan problem koji zatrpava BL, a meni se cini da se stanje sa teskim drogama maximalno pogorsalo otkad su okupatori okupirali Kosovo i stvorili veliku pijacu za sve naastrane i nelegalne stvari koje covjeku mogu pasti na pamet.

Prvi dzoint sam ispusio sa 13 i po godina, nije mi se svidio. Posle toga je bilo raznih perioda, ali uglavnom bez pretjerivanja, medjutim, nisam razvio naviku da potezem za ovim stvarima, bilo iz kog razloga.

Otkad sam izasao iz vojske 1996, za sve te godine sam ispusio petnaestak komada, sto je djecija igra, tj. bezveze. Malo sam analizirao te momente, u pravilu se dogadjalo u vecem drustvu i pod uticajem alkohola.

Tablete nisam nikad koristio, jetra mi je dosta ostecena u mladosti (hepatitis B + losa rakija + nesretna ljubav), a i ove normalne izbjegavam kad god mogu.

Bio sam dva puta u situaciji da probam teske droge, medjutim najvjerovatnije zbog toga sto trava nije ostavila neki poseban utisak na mene, nisam to ozbiljno uzimao u razmatranje. Isto tako, bitno je napomenuti da tad nije bilo nikakve vrste prisile ili drugih potencijalno opasnih uticaja sa strane.

Sto se tice legalizacije marihuane, ja sam za. Medjutim, smatram da bi nadlezne sluzbe to morale da uzmu pod svoje. Osobe starije od 18/21 godinu, registrovani kao ljubitelji trave mogli bi da kupe odredjenu kolicinu u specijalizovanim ustanovama. Cijena bi bila velika zbog ogromnog poreza, pare od toga bi isle na edukaciju, prevenciju i lijecenje tezih oblika zavisnosti. Medjutim, vecina ljudi bi ladno nastavila sa ilegalnim uzgajanjem i dilanjem, sto je sasvim razumljivo, jer sto da skupo placaju nesto od cega su dosada fino zaradjivali. Tu bi trebalo da na scenu stupi, po mom misljenju, najslabija karika u citavoj ovoj iluziji: MUP i sudstvo. Goniti takve i kaznjavati ih novcano velikim iznosima ne bi dalo nikakve opipljive rezultate ako bi u MUP-u bila samo jedna crvljiva jabuka koja bi ili stitila nekoga ili uz pomoc nekog jakog iza ledja preuzela posao i za kratko vreme zaradila ogromnu kolicinu para.

Mislim, jest malo naivno, ali vjerujem u to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2002, 16:42 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 04 Nov 2001, 01:00
Postovi: 190
Lokacija: Danska
Pre neki dan je sa overdoseom nestao pjevac Alice in Chains ponekada sam ih slusao i bili su dobar band i dobar roll.

Neko ce reci Narkoman bas kao i Kurt Cobain i mnogi ali razumjevanje barem kod mene prilazi s neke druge strane na kojoj sam se zatekao par puta u situacijama sa nekim drugim ljudima u nekoj drugoj svakodnevnici koja je bila situacija mnogo dana nekih od prijatelja ...



Slusam unplugged mislim da je unplugged vecine grupa bas nesto njihovo najbolje Perl Jam / Stone Temple Pilots ,Rage Against Machine itd..........


Ponovicu da tesko je shvatiti ljude ako se nisi nasao barem jednom u situaciji i osjetio je ne samo vrhovima prstiju listajuci dnevnu stampu.

Tesko ljudi razumiju opet mada to moze biti i necije zanimanje ...


Rijetko pisem duge postove i na neki nacin cudim se Vaderu ili bio kome ko napise post dugacak , mozda zato sto me kuckanje slabo ide ili vec sam lijen bice slucaj ......

Ponekada sam mislio da napisem nesto od drozi u Bl jer je tema topica ali smatrao sam da mnogi ljudi koji ce procitati post nece shvatiti jer siuacije i iskustva su razlicita pa sam odustao od toga jer po meni nerviralo bi me drukcije ....

Sada momentom bih(bi) napisao par linija o tome cisto sto sam potaknut momentom , muzikom , razmisljanjem u dugi situacija iz proslosti moje generacije ....

Opet misao je ...

Mozda pomalo glupo da pisem, pricam neke stvari , bas kao danas u skoli kada je tema bila tako meni bliska cutao sam citavo vrjeme jer znam da bilo sta da kazem ljudi ce me pogresno shvatiti i imace drugaciju sliku o meni , tema je bila slicna .

Ljudi su cesto ograniceni da shvate neke stvari i imaju predrasude pune okvira po njima normalnog nacina zivota ...

To je u ljudskoj naravi i tesko se mjenja bas kao i slika o ljudima /narkomanima , prositutkama ili kriminalcima, psiho slucajevima, alkoholicarima ..itd /...



Zivio sam jedno vrjeme u u Banjaluci sreo sam dosta mladih ljudi ili starijih koji su imali doticaja s drogom i mogu reci da sam se zacudio kada sam parkic kasnije pogledao na neki nacin prepoznajuci face koje uzimaju bilo sta sto mi prije nije zapadalo u oko prolazom .

U Banjaluci ima dosta i prilicno droge barem je tada bilo prije rata jer je na neki nacin geografski smjestena kao i Jugoslavija na prelazu izmedju istoka na zapad ...
Vjerujem da je to slucaj i sada jer imam par drugova koji opet o tome znaju pa im se nadje u razgovoru i ta cinjenica ..

Bilo kakav vid droge je za mene veoma glup nacin da se unisti prirodan intelekt iz kojeg i sama radoznalost za drogom polazi i koji kasnije se unistava i odnosi sa sobom i svu zivotnu inspiraciju pa nekada ljudi zavrse na OD kao izlazom iz situacije .

Ponekada se zgnusavam manjkom ljudskog razumjevanja za te osobe , ali na neki nacin ih i shvatam u njihovom strahu i nerazumjevanju ...

Sreo sam dosta narkomana i ostalih koji su veoma dobre osobe u veoma losoj poziciji .
Osjecajne osobe , inteligentne , masovite,prijatne i nadasve prijatelje.

Zaista zalosno..............

Dobar roll u notama curi niz zvucnike moram reci .......

Inace bio sam diler sa 16 i probao sam vecinu droga ...

Maloljetnoj prostitutki sam drzao ruku dok su se tresla i bola do outa u wc -u podzemne zeljeznice ,a po plocicama je samo kapala krv i suze kao dio razumjevanja situacije ..
Neke intelignetne osobe nazalost samo u sahu jer ljudsko razumjevanje im je prepisivalo terapije po psihijatriskim odjelima, dosta dobrih ljudi koji nisu danas tu bas kao i pjevac Alice in Chains .

Ja sam cist vec 5 godina i to bas danas rekoh na traceve nekih komsiski bliskih i niskih ljudi.
Prosao sam kroz zatvorske resetke , narkomanska lijecilista , alkoholicarske klubove , psihijatriske odjele i skolske ustanove u kojima sam sam dobio i prilicno dobre ocjene ovih dana ,i ovaj post je samo moj subjektivni odraz na prozivljeno sto za mnoge koji su jos tamo je svakodnevnica ..

Rooster dobra stvar od Alice , imate pozdrav.....








<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Ex-Almanah dana 23.04.2002. 17:47 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 23 Apr 2002, 17:18 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 315
Lokacija: Sarajevo
.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Apr 2002, 23:23 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Mar 2002, 01:00
Postovi: 14
s nekih foruma :



I
"S obzirom da konzumiram "travu" tj. marihuanu svaki dan već protekle 4 g. i da sam bombone prestala "jesti" na pogrebu svog prijatelja nakon što sam ih jela svaki vikend preko godinu dana, smatram da se mogu kvalificirati da govorim iz prve ruke. Droga nije odgovor na pitanje "Kaj ćemo raditi večeras?" ona samo pruža zaborav i jednog dana se nećete više moći sjetiti ni šta ste radili prije pet minuta, ako vas ne ubije prije. Ako mislite da se to ne događa nekom drugom a kamoli vama-okrenite se. Ni ja nisam vidjela sa svojom tek navršenom punoljetnosti a danas kad mi je 20 g. bila sam na već 3 pogreba od ekipe iz kvarta. U najboljem slučaju ako ne krepate od nje postat ćete invalidi-neće vam faliti ruka ni noga već mozak. Zapravo je najžalosnije od svega što će se skoro svaki narkoman složiti sa mnom i najvjerojatnije se neće potruditi jer je lakše pojesti bombon i našutirat se kao svinja nego baciti to smeće. Da i ne spominjem da se danas svi mladi drogiraju (izuzev nekih štrebera koji su ionako neka posebna skupina u koju mi nikada nismo pripadali). Upoznaš bilo koga ispod 25.g. i slobodno ga pozoveš na pljugu,ako ne već će on tebe. Možda je to neka vrsta prirodne selekcije 21.st. Opstanak najjačih dok smo mi ostali biološki otpad. Svaka čast onima koji se "probude" i promijene svoju sudbinu jer je to jako težak put,ali oni su se bar odlučili za svoje sutra dok ostali koji se prepuštaju liniji manjeg otpora su se odlučili zaboravit i jučer i danas i sutra. Čovjek je izmislio kemiju i samo je pravedno da ona bude njegov egzekutor. Moja generacija ima premalo šanse za neki optimističan kraj ali bi bilo lijepo da buduće generacije imaju. Životni vijek narkomana je stvarno dug ako uspije doći do samo polovine životnog vijeka normalnog čovjeka. Na mom zidu piše "Choose life.Choose a job.Choose a career. Choose a family. Choose a fucking big television." i to je moja biblija."



II
"5 godina pusim travu fala kurcu i dan dans jos.Znaci sa 14 prvi joint onda je to bila DROGA danas je to svakodnevnica i niko vise ne prica o tome svi je pusu OK.Negdi sa 16 prvi party to je bila ludnica bomboni bomboni u svim bojama i oblicima ziva ludnica DJi zgruvani ljudi svih pere ljubav.I tako je to islo dvi godine bomboni trava i LSD na party i svi se vole. Jedanput sam cak uspia 10 bombona poisti u jednu noc bio sam tako zgruvan od cure sam mislia da je klingonac pa sam samo trcao po disku i bjezao od nje.Bilo je to jako strasno ali prezivio sam i to.Primosten Aurora vrjeme i datum necu dati sredio sam si bia piz Dopa da se spustim jer ko bi vozia auto u takvom stanju bilo je to nesto nezaboravno.Lipo se smirivas sve ti postaje jasno najpametniji si svi su ruzni ti si najljepsi dobar filing.Danas imam 20 godina i dvi godine se vec bomban dopom puno puta sam se probao ostaviti ali iz ove koze nemore se vise."


III
"neko vrijeme sam se drogirala (na party-ima), bilo je super, ali ne zadugo. Počele su mi se događati čudne stvari; umislila sam da djelujem na radnje drugih ljudi, poginuo je prijatelj(pregazio ga vlak) - sebe sam za to krivila, počele su užasne noćne more. Prekinula sam s drogom, uz priznanje roditeljima i njihovu podršku, ali sam potom čula glasove koje drugi nisu, užasno su me smetali - tjerala sam ih na glas, umišljala sam da mi roditelji žele zlo, osuđivala sam oca da su mu moje frendice djeca, bojala sam se da i mene ne siluje - zaključavala sam se u sobu, povadila sve ključeve u stanu - jer svaki može otključati svaka unutarnja vrata, užasno sam se mučila - odlazila sam u katedralu, s mamom, i satima tamo sjedila, ali su me i tamo počeli napadati neki demoni - užas... Mama je sve pokušala, ali na kraju me je hitna odvela u psihijatrijsku bolnicu. Od tada (već oko godinu dana), pijem tablete - već samo jednu, navečer i već odavno nema tih glasova i svemiraca koji su radili pokuse na meni i trebali me odvesti sa sobom... "


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2002, 09:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
a. - Mislim da je ovo super potez.
Prenijeti dozivljaje ljudi koji su se drogirali i shvatili da im droga svojim djelovanjem krade stvarni zivot,da ih ubija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Apr 2002, 16:55 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 01 Mar 2002, 01:00
Postovi: 14
E ventilator,znas sta bi bilo super- kad bi ovo dotaklo nekoga ko moze nesto da promjeni ovdje.

Cijela ova prica ce se svesti na prelijevanje iz supljeg u prazno.Mozemo mi svi da pricamo kako smo protiv kao i 100000... drugih ljudi, to nista nece promijeniti.

Ne mozete da osudjujete djecu od 15-16 god. i njihovo rasudjivanje.Oni pocnu na zurkama da bi probali nesto novo , da bi osjetili kako je "to".
Kasnije nastavljaju s tim zato sto ne znaju za bolje, zato sto im niko nece izgraditi neki omladinski centar, sportsku halu, roling park, sto im niko nece omoguciti da se ostvaruju u nekim stvarima, sto ih niko nece usmjeriti ka sportu , muzici, ...zato sto NIKOG NIJE BRIGA!
To je izraz njihove zelje da budu drugaciji, njihov bunt protiv odraslih, protiv ostatka svijeta.

Isto tako kad su bili u ratu, u rovovima , niko ih nije pitao, doveli ih iz skolskih klupa u rovove i rekli "Pucaj1:, a oni nemaju pojma ni u koga , ni zasto, gledali ubijanje, krv svaki dan, gdje se tu razumom mozes psihicki izvuci ? Bili su diopingovani, isto kao momci u Vijetnamu.
Njih niko ne moze kriviti.
Neko rece "bogati,sretni...".Ta dva pojma su daleko jedan od drugoga. Najvrijednije stvari se ne mogu kupiti novcem.Fali njima mnogo toga.


Kasnije , kad prestane biti oblik zabave, postaje izlaz da se pregura jos jedan dan, da se pobjegne od problema koji ne mozes rijesiti, da se suocis sa stvarnoscu koju ne prihvatas, za osjetljive i preosjetljive koji reaguju na ono sto se oko njih dogadja (valjda jer su ljudi, za razliku od nekih), za one koji ne mogu da svare mnoge stvari koje nisu redu, postaje bijeg odavde, san, zaborav...



Mislim da Ministarstvo za sport i omladinu nista nikad nije uradilo na tom planu...
OKC radi nesto, to ostaje na povrsini...u skoli profesori mehanicki rade svoj posao, kao u rudniku...
Tek odskora postoji jedan ljekar specijalista za rad sa narkomanima...
Ovi spotovi koji su uradjeni , po meni , nisu nesto jaki...

Neko spomenu nadlezne , u MUP-u ima ljudi koji saradjuju sa dilerima , koji rasturaju, to se vrlo dobro zna.

Ljudi ih odbijaju djelimicno iz straha, a najcesce iz sebicnosti, svako gleda samo sebe, nikom nije dovoljno stalo...



Kao sto ja nemam prava da ih osudjujem, tako ni oni nemaju oprava da kazu da im je gore nego meni.Tesko je kad ne mozes naci nesto dovoljno lijepo da se za to uhvatis, da ne potones...kao sto je uspomena, osjecaj, zelja,...

Hari rece da ne zeli da mu se pomogne.To nije tacno.Svako od njih ceka nekog ili nesto sto ce ga povuci sa tog dna.Problem je sto cekaju a ne traze sami.

Najlakse je biti kukavica i priznati to...To moze i posljednji bjednik...
Treba biti dovoljno jak, suociti se sa samim sobom ...

I po starom prica bla bla bla, sve crno...

evo zato jedna Mikina pjesma...


Nepovratna pesma

Miroslav Antic







Nikad nemoj da se vracas
kad vec jednom u svet krenes
Nemoj da mi nesto petljas
Nemoj da mi hoces-neces.

I ja bezim bez povratka.
Nikad necu unatrag.

Sta ti znaci staro sunce,
stare staze,
stari prag?

Tu je ono za cim moze da se pati
Tu je ono cemu mozes srce dati.
Al' ako se ikad vratis
moras znati
tu ces stati
I ostati.

Ocima se u svet trci
Glavom rije mlako vece
Od reke se dete uci
ka morima da potece.

Od zvezda se dete uci
da zapara nebo sjajem.
I od druma da se muci
i vijuga za beskrajem.

Opasno je kao zmija
opasno je kao metak
da u tebi vecno klija
i carlija tvoj pocetak.

Ti za koren
nisi stvoren
Ceo svet ti je otvoren.

Ako ti se nekud zuri,
stisni srce i zazmuri.
Al' kad podjes - nemoj stati
Mahni rukom.
I odjuri.
Ko zna kud ces.
Ko zna zasto.
Ko zna sta te tamo ceka.
Ove su zelje uvek belje
kad namignu iz daleka.

Opasno je kao munja
opasno je kao metak
da u tebi vecno kunja
i muci se tvoj pocetak.
Ti si uvek krilat bio
samo si zaboravio.

Zato leti.
Sanjaj.
Trci.
Stvaraj zoru kad je vece.
Nek' od tebe zivot uci
da se peni i da tece.
Budi takvo neko cudo
sto ne ume nista malo,
pa kad krenes - kreni ludo,
ustreptalo,
radoznalo.

Ko zna sta te tamo ceka
u maglama iz daleka.

Al' ako se i pozlatis,
il' sve tesko,
gorko platis,
uvek idi samo napred.

Nemoj nikad da se vratis.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 02 Maj 2002, 08:52 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Znam da cu sad ici malo off-topic, ali moram da prokomentarisem kratko na ovu temu...
Nemam licnog iskustva sa konzumiranjem bilo kakvog oblika droge, ali sudeci po ovom izvjestaju i po nekim harijevim pricama o halucinacijama, to mene mnogo podsjeca na moje snove. Mozda sam izuzetak, a mozda je to normalno, ali ja sanjam svaku noc tj. svako jutro se sjecam sna iz prethodne noci, tako da cesto dozivljavam nekakvo stanje izmedju sna i jave. Dakle, moglo bi se reci da i bez konzumiranja narkotika svake noci dozivljavam trip, sanjam da letim (to je predivan osjecaj) ili me nesto/neko proganja. Vanzemaljci me jos nisu kidnapovali... :wink:
Sudeci po nekim iskustvima konzumenata droge, djeluje mi da ljudi zele da pobjegnu od realnog zivota, a ja tvrdim da 80% mozemo sami da uticemo na kvalitet i sadrzaj naseg zivota...

Dugorocno gledajuci, narkotici ne donose rjesenje problema, ali mislim da smo svi toga svjesni.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 22 Maj 2002, 17:45 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Dodje da urlam: PROKLETA DROGA. Ostavio nas je Jacky. Sahranili smo ga danas poslijepodne. Bilo nas je previse da bi mogli svi uci u crkvu, roditelji, djevojka, prijatelji i mi-njegova porodica iz Lugana. Ne mogu opisati bijes i nemoc koju osjecam u tim trenucima. Nema profesijonalnosti koja moze sprijeciti suze i zalost. Jacky je imao samo 28 godina, visok, plav.... Zvali smo ga "medo" zbog njegove visine tamo blizu dva metara, broj cipela 47, umjesto ruka lopate. Ali sve je to bio samo izgled, u dusi je Jacky bio dijete, nedoraslo dijete koje je majku izgubilo davno, davno zbog alkohola i tableta. Jacky je odrasao sa tatom, on i dva brata. Nije znao da se svadja, kazu da je bio "dobar narkic". Svi smo ga zavoljeli kad je prije dve godine dobrovoljno usao u terapiju, ja pogotovo. Znao je da pece najbolje kolace u Luganu, cak nas je nekad nedeljom znao obradovati sa toplim, svijezim kiflama.( Jacku bi bilo drago da zna kako ga javno hvalim i to cak na netu:))) Dok je danas Bocelli pjevao "Con te torner&ograve;" (Vratit cu se s tobom), ja sam tiho plakala i sjecala se prosle godine kad smo zajedno organizovali piknik za 100 osoba. Bio je mjesec maj, otisli smo na Br&egrave; (brdo) i tek kad su se svi najeli i napili, tek je onda Jacky sjeo i bio srecan. Svi su mu bili vazniji, na sebe je uvjek zaboravljao. Presijedili smo noci uz vocni caj pricajuci, a diskusije su uvjek imale jednu bazu: misliti vise na sebe, zavoljeti se, suociti se napokon sa vlastitim mazohizmom, dozvoliti samom sebi ponovo OSJECATI, reci NE i reci DA sa vise pouzdanja u samog sebe i u svoje potrebe, traziti i postaviti cilje u zivotu, ispoljiti napokon bijes prema vlastitoj majci, koja je rodila troje djece i onda napravila samoubistvo alkoholom i tabletama.........Jacky je bio "napravljen" po savjetu maminog psihijatra, koji se nadao da ce time da izljeci njenu depresiju i to mu je bilo ovako mrtvo hladno servirano u jednoj od maminih alko-turneja. Nije bio djete zapoceto iz ljubavi, nego iz terapeutskih razloga i samim tim je bio i sam osudjen na smrt, kad je mama umrla. Sam mi je to rekao sto, dvesto, tristo puta, osjecajuci se krivim jer je on bio jos ziv a ona mrtva. Mozda na neki nacin pokusavam da opravdam njega i smrt, koju je ipak sam izabrao. Mozda je samim tim prvi put u zivotu odlucio sta hoce(smrt).Zao mi je i jako sam tuzna, trebat ce mi opet vremena da nadjem u povjerenje u moj posao, jer opet je pobjedila droga, opet je bila jaca, opet je uzela jedan mladi zivot......Mada ima u svemu i neceg pozitivnog. Sahrane su trenuci kad se okupi citava "nasa porodica", danas nas je bilo vise od 100. Samo pogled na osobe koje su ciste godinama, koje vode danas jedan sasvim normalan zivot, imaju porodicu......eto pogled na njih mi daje potvrdu da je nas rad ipak kvalitetan. A to je potvrdio i Jackov brat kad je nasao snagu da nas ispred 500 i vise osoba zamoli da nas Jackova smrt ne demotivise, nego nam samo da energiju da nastavimo rad sa voljom i entuzijazmom.
Zasto to pisem? Moram nekome. Nisam imala vremena a ni prilike da se ispricam sa nekim, nego sam citavi dan slusala i asorbirala bijes i tugu nasih deceka, praveci se hrabrom. Zato sada kazem hvala svim vama koji ste saslusali mene i Jackovu tuznu pricu. Meni je sad lakse a i Jacky mislim da je sad napokon srecan......gdje god bio.
P.S.........u nadi da se nece niko zakaciti za moju srpsku gramatiku......


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 127 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs