banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 23:21

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1837 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 92  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 13:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Drizzt je napisao:
Krenuo sam polako sa pripremama za polumaraton. Pošto nikad prije nisam trčao polumaraton niti nešto pretjerano se bavio trčanjem skinuo sam ovaj trening za početnike: http://www.trcanje.rs/trening/trening-z ... laki-plan/

Sad me interesuje šta znači lagano, šta polako, šta džogiranje...za koliko bih trebao minuta da istčim 1km u zavisnosti od naziva?
Ispod 6 min po km nema šanse da istrčim ni na dionici od 5km...Iz dosad dva treninga vrti mi se oko 6:30..sad ne mogu procjeniti je li to ok za prvu sedmicu, kakva progresija bi mi trebala biti narednih sedmica i u koju kategoriju to vrijeme spada...

to sam i ja trazio neki dan, pa sam nasao da je granica izmedju trcanja i dzoginga 10 km/h, to jest kilometar za 6:00

i ovo sam isto nasao u jednom clanku na trcanje.rs:

Ako možete da trčite jednu milju za 10 minuta (6:25 min/km) evo koji je tempo za druge daljine.

Dužina 5-k / Tempo: 10:33 min/mil, 6:35 min/km
Dužina 10-k / Tempo: 11:30 min/mil, 7:10 min/km
Dužina: 21.1-k, polumaraton /Tempo: 12:00 min/mil, 7:25 min/km
Dužina:42.2-k, maraton / Tempo: 13:00 min/mil, 8:00 min/km


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 13:55 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
Da se nadovežem na temu o tempu...

Važno je ne generalizovati, a sva priča, u principu, zavisi od fizičke pripremljenosti samog trkača. Nekom je 5:00 jako lagano, jer mu je 4:45 zagrijavanje pred (recimo) intervale, dok je nekom 5:50 prebrzo, jer je juče ustao sa kauča.

U principu, koliko sam primjetio, treba osluškivati svoje tijelo, i ne forsirati ga u povredu ili premor, i uživati u trčanju. Rezultati će doći sami, i to ne nakon mjesec-dva-tri, nego u malo dužem vremenskom periodu.

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 16:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Hertzog je napisao:
OKi je to vreme za prvu sedmicu ako nisi nikada ore trcao, e sada za rekreativni 1/2 maraton ti je dobro vreme izmedju 5.45-6.00 po kilometru i mislim da se mozes spremiti za to ako budes redovno trcao. Zavisno od zdravstvenog stanja, kilaze i kondicije uopste sve ispod tog vremena je idealno ali nije strasno ni ako ide preko 6.



To mi je cilj da se spremim za to da odradim rekreativno, znači za nekih 45 sekudni pustiti vrijeme u odnosu na sad i dobiti na kondiciji.
Zadnji put sam trčao ljetos bzvz po 6-7km...ali sad kad vidim vremena to je sve bilo džogiranje. :oops:
Kontao sam u aprilu istrčati kao probni polumaraton u Gradišci da vidim gdje se nalazim, pa bih imao mjesec dana da se korigujem za BL.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 17:35 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Pazi 45sec je bas puno, samo sto se lakse skida tih 45 sa pocetka kada nisi u formi i kasnije. Npr, ja trcim rekreativno 2-3 godine, nekada sa velikim pauzama, ali trcim i npr jako tesko mogu skinutu sa 5.30 na 5.15 na duzu relaciju, a tu ces za mesec dana uz redovno trcanje bez problema skinuti 30sec.

April je mozda i prerano, jer je pitanje kakvo ce vreme biti jer najavljuju sneg, ja bih ti preporucio da se pokusas spremiti za gradisku ali da je ne trcis na silu, tj bolje sacekati jos mesec i trcati banja luku. Zbog zglobova i organizma da se ne forsiras bezze


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 17:38 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
I da, za gradisku sumnjam da mozes istrcati ispod 6min/km, onda se javi drugi problem, duze trcis, vise vremena prodje pa se smoris i izgubis motiv a i telo se raspadne za tih pola sata sto ces duze provesti na stazi.

Takodje ne gledaj da trcis svih 21km u komadu, da ti to ne bude opterecenje u glavi, ako osetis umor uspori pa cak i setaj, ja sam bolestan istrcao na taj nacin i vreme mi je bilo 2.12. Nisam mogao disatinod prehlade inkaslja pa kada vidim da ne mogu prosetam 200-500m, cisto da ne stojim u mestu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 17:39 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
Samo polako, bez ikakvih pretenzija na istrčavanje nekakvog rezultata, prvih par događaja ti služe, jednostavno, da vidiš gdje si u odnosu na čitavu tu priču. :-)

A onda lagano spremiš neki u drugoj polovini godine, kojih u okruženju imaš dosta.

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 17:46 
Citiraj:
April je mozda i prerano, jer je pitanje kakvo ce vreme biti jer najavljuju sneg


ne oslanjaj se na ovo...sve preko 7-10 dana nije ni najmanje sigurno kada je prognoza u pitanju...kada gledas nesto gledaj max do 5 dana i prati i to je to...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 18:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Kada već govorite o skidanju sekundi i minuta, ja sam koristio ovaj metod što je rezultiralo sa vremenom od 1h 44min na polumaratonu (moglo je i bolje da sam se strogo držao plana treninga.

Ako hoćete bilo šta ozbiljnije, nabavite neki osnovni HR monitor (ja sam koristio Polar F1)

1. Izračunate svoj puls u mirovanju (3 dana mjerite puls odmah kada se probudite, bez ustajanja iz kreveta, i izračunate srednju vrijednost)
2. Odredite intezitet kojim želite da trčite koji vam zavisi od vrste treninga za taj dan (odmaranje, aerobni ili anaerobni trening) npr. 70%-80%
3. Uvrstite te podatke u ovu formulu: Željeni puls = ((max puls − puls u mirovanju) × zona inteziteta) + puls u mirovanju
4. Odredite minimalni puls za željenu zonu (70%) i max puls (80%)
5. Trčite i održavate svoj puls u zoni.


Dalje, koristio sam ovaj plan za trčanje koji se pokazao veoma naporan i težak, ali sam ga mogao izdržati (napominjem da sam prije ovoga treninga već bio spreman i svaki dan trčao 10-12km bez problema)
http://www.trcanje.rs/trening/trening-za-polumaraton-srednji-plan/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 18:12 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
Hvala na savjetima Hertzog i vrba. Imaju smisla.
Nisam imao u planu da se preforsiram, pogotovo ne za Gradišku. Definitivno ako osjetim umor usporiću.
Imao sam peh prije 2 godine kad sam u cugu istrčao 10km, i to prvi put da sam trčao te godine, pa sam zeznuo bočni dio stopala što zbog asfalta, što zbog loših patika i tad sam skontao da imam supinaciju.
Sve ću odraditi bez presije..., samo sam čvrsto odlučio da istrčim polumaraton pa koje god vrijeme da postignem. Iduće godine ću se moći zamarati vremenima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 18:16 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
BRAVO... :-)

...i neka je sa srećom !!!

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 18:31 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Aikus je napisao:
Kada već govorite o skidanju sekundi i minuta, ja sam koristio ovaj metod što je rezultiralo sa vremenom od 1h 44min na polumaratonu (moglo je i bolje da sam se strogo držao plana treninga.

Ako hoćete bilo šta ozbiljnije, nabavite neki osnovni HR monitor (ja sam koristio Polar F1)

1. Izračunate svoj puls u mirovanju (3 dana mjerite puls odmah kada se probudite, bez ustajanja iz kreveta, i izračunate srednju vrijednost)
2. Odredite intezitet kojim želite da trčite koji vam zavisi od vrste treninga za taj dan (odmaranje, aerobni ili anaerobni trening) npr. 70%-80%
3. Uvrstite te podatke u ovu formulu: Željeni puls = ((max puls − puls u mirovanju) × zona inteziteta) + puls u mirovanju
4. Odredite minimalni puls za željenu zonu (70%) i max puls (80%)
5. Trčite i održavate svoj puls u zoni.


Dalje, koristio sam ovaj plan za trčanje koji se pokazao veoma naporan i težak, ali sam ga mogao izdržati (napominjem da sam prije ovoga treninga već bio spreman i svaki dan trčao 10-12km bez problema)
http://www.trcanje.rs/trening/trening-za-polumaraton-srednji-plan/

Evo mojih dnevnih oscilacija u pulsu. Ovo je najniza i najvisa vrednost u danu.
Zadnji dan na ovoj slici je kada sam trcao 8km pa je najbisa vrednost 194bpm
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Jan 2017, 23:01 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23477
Šta je ovo 194? Zaboravio ugasiti FB, a žena uzela komp?

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Jan 2017, 00:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Ma nije obrisao history. Nego hertc, nisi mi rekao šta koristiš za praćenje HR?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Jan 2017, 09:22 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Nemam fb, history je u pitanju :lol:

Koristim apple watch


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Jan 2017, 23:51 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
Nekako se nagovorih večeras oko 9:15 izletiti na trening.

Imao sam sreće da su me dvije policijske patrole ispratile pogledima... :-D

Inače, iznenađujuće lijep trening. Sutra dužina. :-D Pokušaću izbjeći policiju.

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Jan 2017, 11:02 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1872
I ja sam u tom periodu izmedju 9 i 10 trčao, samo nigdje žive duše još je poledilo pa je bilo zeznuto.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Jan 2017, 11:41 
evo i ja ove godine odradih prvo trcanje napolju...base layer odlicna stvar, najnormalnije obukao dugi sorc preko i taman mi je bilo, temperatura vani oko 0...performanse necu komentarisati, blagi uzas koliko tezina utice...moram skinuti jedno bar deset kila da bih mogao malo brze trcati...to planiram u naredna dva mjeseca odraditi, mozda malo vise...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Jan 2017, 11:55 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Avg 2007, 14:39
Postovi: 39514
Lokacija: Vostok Station, Antarctica
Milance, koliko rece da si platio te duge gace :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Jan 2017, 12:20 
36 km u juventi na lausu. Zaboravih napomenuti da nema ni trunke znoja na sorcu dok su gore obe majice kr rukava bile skroz mokre...dakle rade perfektno posao, preporuka od mene...

Koji program na telefonu koristite za pracenje trcanja? Ja sam instalisao runtastic, ima li nesto bolje? Znam da je sem njega i endomondo jako dobar.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Jan 2017, 13:56 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Koristim Endomondo i stvarno je dobar. Imam pro verziju koju sam kupio još dok je postojala pro i free. Sada ima samo jedna free, sve ostalo dobiješ sa mjesečnom pretplatom kao i Runtastic.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1837 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36 ... 92  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs