banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 20:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 30 Jun 2010, 07:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ovo je zaista dobra ideja.
Naime, citala sam da nisu bas velike sanse da se izlijeci pomocu maticnih celija, jer recimo ako neko ima leukemiju, taj gen koji je to prouzrokovao je u tom covjeku u startu od samog rodjenja. I kad bi sad pokusao da se neko izlijeci pomocu tih celija, onda dobija opet isti gen koji je vec defektan, sto onda i nije od neke koristi, moze samo pogorsati stanje. Zna li neko nesto vise o tome?
Ima li koji dokazani slucaj da je ova metoda lijecenja uspjela kod nekog?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2010, 08:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Japanci razvili efikasniju produkciju matičnih ćelija

Tim japanskih istraživača sa Univerziteta Kjoto, predvodjen Šinja Jamanakom, uspeo je da proizvodnju matičnih ćelija učini 20 puta efikasnijom.

Zahvaljujući novoj japanskoj tehnologiji, matične ćelije (iz kojih se može razviti tkivo različitih organa) se po prvi put mogu proizvesti i iz krvi, preneo je Rojters.

U eksperimentima sa tkivom kože miševa, Japanci su uspeli da suzbiju gen koji ometa razvoj matičnih ćelija i time postignu efikasnost od 20 odsto, dok je ranije efikasnost proizvodnje matičnih ćelija od ovog tkiva iznosila 1 do 2 odsto.

Stručnjaci iz Kjota veruju da bi ova tehnologija mogla da se primeni i u proizvodnji ljudskih matičnih ćelija. Ovom tehnologijom omogućio bi se masovan i bezbolan rast ljudskih matičnih ćelija koje bi mogle da se koriste za regeneraciju raznovrsnih organa i tkiva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2010, 08:07 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Ovo sam nasla na jednom forumu, jedna ucesnica je napisala:

Citiraj:
Ovde postoji mogucnost i da vam besplatno cuvaju maticne celije (preko neke drzavne institucije) ali ih onda moze iskoristiti bilo ko u bilo kom momentu, ako zatrebaju i pokazu se kompatibilne. Sto naravno znaci da i ukoliko vama zatrebaju jednog dana, oni precesljavaju bazu i traze kompatibilne celije. I to mi je sasvim ok varijanta za ljude koji nemaju finansijskih mogucnosti, jer ipak ostavljas neku sansu da sutra (mozda) mozes pomoci svom detetu.


Jedna druga je napisala
Citiraj:
Mi smo odustali.Moja sestra se raspitala kod dr. na VMA koja radi transplataciju maticnih celija i puno toga nije onako kao sto se prica po tv-u.Te izvadjene maticne celije najvise mogu da pomognu toj istoj bebi i to dok je mlada - cim udje u pubertet sve su manje iskoristljive(ala se izrazih).Za drugo dete je kompatibilnost izmedju 25 i 50% i to je uglavnom to.Meni ne bi koristile,a ni clanovima moje porodice.Mojoj sestri su konkretno rekli da ona ne bi mogla mnogo da iskoristi ni od svog deteta,a kamoli od mog.
Ako je u pitanju neka teza bolest(a za to se uglavnom i cuvaju) rizik transplatacije je veliki i moze dosta da pogorsa odredjenu bolest,pa ti onda maticne celije samo pomognu da se vratis na staro.Cime se prakticno nista ne dobija.


Poslednji put menjao Leona dana 30 Jun 2010, 08:13, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2010, 08:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/ ... ja.sr.html


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 30 Jun 2010, 15:18 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
to su neke "zaklade" leona, udruzenja.
gdje se placas godisnju rentu za cuvanje 100e caa.
i to je dostupno svima koji koriste tu zakladu.
sustina je da recimo tvom djetetu zatreba,ali vec ju je neko iskoristio.
sanse za kompatibilnost dnk su ,da se ne sicamo sad nekim ciframa, ali rijec je o stotinama hiljada.
dakle jako ,jako mala.
ja bih to odmah uradila,fino je ako nekome drugom pomognes,ali to kod nas nije moguce.
postoji samo jedna firma koja ima monopol a od osnivanja udruzanje smo hiljadama svjetlosnih godina daleko.
gledala sam na hrt kako je curici oboljeloj od leukemije sestra dala dnk i uspjesno je ozdravila.

cijena...hm...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jun 2011, 10:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 21 Dec 2004, 20:02
Postovi: 5501
Matične ćelije iz mlečnih zuba


BEOGRAD - Matične ćelije iz zuba najpristupačniji su izvor odraslih matičnih ćelija, pokazuju najnovija istraživanja. Mlečni zubi su posebno interesantni jer se ćelije mogu prikupiti i obraditi do 12. godine deteta, tačnije do smene sa trajnim zubima, pri čemu je postupak dobijanja jednostavan, bezbolan i neinvanzivan, saznaje „Blic“.


Do ovog saznanja došli su stručnjaci iz Srbije u okviru projekta „Regenerativni i modulatorni potencijal adultnih matičnih ćelija“ koji se obavlja u laboratoriji za eksperimentalnu hematologiju i matične ćelije Instituta za medicinska istraživanja.



Dr Nebojša Nikolić je u okviru svog doktorskog rada usvojio protokol za izolaciju i ekspenziju matičnih ćelija iz pulpe mlečnih zuba i uspešno iz njih dobio koštano, hrskavičavo, masno i mišićno tkivo. Dr Nikolić kaže da bi se lako moglo dogoditi da se stomatologija nađe u epicentru zbivanja vezanih za matične ćelije.


http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/258240 ... ecnih-zuba


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 19:45 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Ej ljudi ovo je jako intersantno, vidim njihove reklame na TV i veliki spisak opasnih bolesti koji se liječi, a važi za čitavu porodicu. Bolesti za koje se skupljaju velike pare pojedincima danas da bi ozdravili.

Ali kopka me još nešto, EU je nedavno zabranila istraživanja nad embrionima i pošto ja nemam pojma šta je to zanima me koliko je povezano sa ovim?

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Okt 2011, 22:24 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
po reklami ne zvuci ni lose ni skupo, ali su zaboravili napomenuti da je ljecenje maticnim celijama jos uvjek u experimentalnoj fazi i ako se na to i odlucite opet ce vam trebat skupljat i one silne hiljade E,
dakle ovo se prvenstveno cuva za naucno istrazivacke svrhe,,,, :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 09:15 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Nov 2004, 19:50
Postovi: 905
filozof sa vrbasa je napisao:
Ali kopka me još nešto, EU je nedavno zabranila istraživanja nad embrionima i pošto ja nemam pojma šta je to zanima me koliko je povezano sa ovim?


maticne celije se vade iz pupcane vrpce novorodjenceta i nema nikakve veze sa embrionom
avatarx je napisao:
po reklami ne zvuci ni lose ni skupo, ali su zaboravili napomenuti da je ljecenje maticnim celijama jos uvjek u experimentalnoj fazi i ako se na to i odlucite opet ce vam trebat skupljat i one silne hiljade E


da. maticne celije u banjaluci ce vam pomci koliko i bure za kupus.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 14:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Mar 2007, 02:35
Postovi: 1462
I ne mogu pomoci svakom clanu porodice.

Ali, i pored toga, ja bih za sljedece dijete probala ustedjeti i sacuvala maticne celije.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 21:06 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Nov 2008, 17:47
Postovi: 653
Lokacija: Banja Luka
Kad dođe to toga ja bih se definitivno odlučila za to čuvanje.
Zlu ne trebalo - kaže se kod nas, pa...

_________________
Maybe I just wanna touch U feel your warm inside again.
Maybe I just wanna hurt U the sweetest pleasure is me
I don't know why but I love to see U cry
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 25 Okt 2011, 22:32 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 04 Feb 2008, 11:28
Postovi: 1234
boa je napisao:
da. maticne celije u banjaluci ce vam pomci koliko i bure za kupus.

izvin al bure za kupus je dokazano i provjereno! :lol: :lol: :lol: :lol:
a ovo s celijama je tek na pocetku,,, :fadein: :fadein: :fadein:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Dec 2011, 02:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
http://www.rtrs.tv/av/player.php?id=16064&x=1

15 minuta reportaža možete čuti i vidjeti dosta toga.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2012, 11:58 
OffLine
Voajer
Voajer

Pridružio se: 23 Jan 2012, 13:15
Postovi: 3
Zdravo svima. Trudnica sam u 6. mjesecu i interesuje me sve o matičnim ćelijama. Muž i ja razmišljamo o tome i interesuju nas preporuke od ljudi koji su to već prošli ili od roditelja koji su u istoj dilemi kao i mi? Prikupila sam sve informacije sa Interneta i samo pohranjivanje je fantastična stvar. Znam da u Banjoj Luci to sigurno radi Cryo-Save, koji je već duže vrijeme prisutan u BL. Nešto sam načula da su se pojavile još neke kompanije, ali nisam imala previše vremena da sve istržim, pa me interesuje ima li neko informacije o razlikama i prednostima.
Molim sve koji imaju neke dodatne informacije da se uključe u diskusiju i pomognu mi da donesem ispravnu odluku.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Feb 2012, 12:03 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2011, 23:38
Postovi: 4364
Ako imaš para za to, najmanji je problem.

_________________
"Tamo gdje se vlada, tu postoje mase; a gdje su mase, tu postoji potreba za robovanjem. Gdje ima robovanja, individue su malobrojne, i one imaju protiv sebe instinkte i savjest stada."
Friedrich Nietzsche


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Feb 2012, 13:26 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Nov 2008, 12:56
Postovi: 402
Ако рекламе могу изманипулисати људе тако да добровољно трују сами себе и своје ближње (кока кола, мек доналдс, ГМО, цигарете...) зашто неби прошилире свој дјелокруг и на прибављање "сировина" за разне експерименте, култне, ритуалне обреде...

Ово пишем због оних који још увијек имају снаге да се владају по свом осјећају, по разуму и природи, а не по реклами.

Размислите, за колико сте случајева чули којима је овакав вид чувања матичних ћелија уистину помогао? У ери комуникација, да ли сте ступили у контакт с тим особама?
Зашто баш матичне ћелије? (размислити о клонирању, генској манипулацији...)
Гдје се чувају матичне ћелије? Зашто баш тамо? Да ли је могуће и како провјерити начин третирања и употребе матичних ћелија?
Колики су стварни трошкови чувања узорка матичних ћелија у строго контролисаним условима? Израчунати, макар орјентационо, само утрошак електричне енергије за период чувања узорка.
Ко уистину има интерес у овоме?

Размислите, или немојте. Покушајте пронаћи одговор на нека или сва горе наведена питања (и још многа која се намећу) или прихватите оно што вам се каже.

Избор је на вама.

_________________
PERMAKULTURA JE REVOLUCIJA POD MASKOM BAŠTOVANSTVA!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 13:54 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
http://www.atvbl.com/afera-cryo-save-je ... ne-celije/



Citiraj:
Naši klijenti nemaju razloga za brigu, njihove matične ćelije su sigurne, poručuje direktor Cryio Save-a u Srbiji Zoran Purković. Kaže da korisnici širom BiH mogu da se obrate u Cryo Save-u Srbiji, a pogrešnu adresu i kontakt telefon za Republiku Srpsku na njihovom sajtu pravda propustom radnika.

Dok njihov bivši partner, vlasnik firme Family plus Dejan Todorović uvjerava da se iza svega kriju ozbiljne neregularnosti, Purković obećava novo predstavništvo Cryo Save-a u BiH.

“Klijenti nemaju apsolutno nikakvog razloga za brigu pošto su sve matične ćelije iz BiH u proteklim godinama a sve preko lokalne bosanske firme isporučene u naše laboratorije u Belgiji i Švajcarskoj. Mi ćemo vas uskoro obavijestiti o eventualnom otvaranju firme, a do tada i koliko je u našoj moći mi iz Beograda možemo da pomognemo u podršci postojećih klijentima i tu smo da odgovorimo na sva njihova pitanja”, napisao je direktor Crio Save-a Srbija Zoran Purković.

Todorović je ipak ogorčen što na sajtu Crio Save-a još stoji adresa i telefon Family Plusa. Ubeđen je da to nije nenamjeran propust i da ta firma polako propada.

“Njihovi partneri kao što je bila i firma Family Plus i druge firme u drugim državama već su ispaštale i većina ih je u sudskom sporu protiv njih jer oni taj novac zadržavaju za sebe, ne plaćaju. Svakom klijentu kažemo da dobro razmisle da li će sačuvati matične ćelije u Crio Save-u ili će izabrati neku drugu banku”, rekao je vlasnik FAMILY PLUS-a Dejan Todorović.


“Za prvo dete smo hteli da sačuvamo u CryoSave-u, ali sada sam čula da se ta banka gasi”.

“Mi smo zvali u Cryo Save početkom Maja da bi potpisali ugovor sa njima i oni su nam rekli da firma više ne postoji i da odaberemo drugu kompaniju. I odjednom poslije toga opet rade. Pitala sam ginekologa, on mi je rekao da su ugašeni i da budemo obazrivi”.


U Ministarstvu zdravlja kažu da to nije u njihovoj nadležnosti, a iz banjalučkog kliničkog centra da su ove godine četiri žene koristile usluge CrioSejva i da nemaju informaciju da se iko žalio.

Na Fejsbuk stranici CrioSejva nude popust na usluge ovog mjeseca, a klijentima potom kažu da malo sačekaju dok se firma u BiH ne otvori. Direktor Family Plus-a vjeruje da klijenti koji su svoje ćelije pohranili do dvije hiljade 16 ne treba da brinu, za ovu godinu ne može da garantuje.

Cryo Save u Srbiji to negira i greške sa kontaktima i posrednicima pravda tranzicijom.



Slušao sam u emisiji jednog domaćeg specijalistu medicine, genetičara, koji objašnjava uzaludnost ovog postupka.

Prvi je problem što je količina upotrijevljivog materijala iz pupčanika apsolutno nedovoljna da bi se mogao dobiti neki značajan efekat osim ukoliko dijete nije baš maleno, a kada dijete predje 50 kg tjelesne mase, onda tek ne mogu služiti ničemu.

Drugi problem je kvalitet čuvanja i pouzdanost samih kompanija kod nas (prije da si ćelije sahranio nego pohranio).

Iako kompanije obmanjuju prestrašene roditelje i obećavaju kule i gradove - do dan danas se ćelije ne mogu koristiti nizašta ozbiljnije osim ispomoći kod tretmana leukemije - a danas se to radi bez problema umnožavanjem ćelija iz kičmene moždine ili krvnih elemenata, čime se dobija dovoljan broj svježih ćelija stvorenih u strogo kontrolisanim uslovima, dovoljan za efikasan tretman.


Jedan odličan članak sa daljim medicinskim referencama

Čak postoje dokumentovani slučajevi sa smrtnim ishodom ili trajnom teškom invalidnošću (kvadriplegija), direktno uzrokovanim neadekvatnom upotrebom matičnih ćelija za druge tretmane

http://theconversation.com/private-clin ... ical-80608


What’s approved?
At present, the only recognised stem cell treatments are those utilising blood stem cells isolated from bone marrow, peripheral blood (the cellular components of blood such as red and white blood cells and platelets) or umbilical cord blood.
Hundreds of thousand of lives have been saved over the last half-century in patients with cancers such as leukaemia, lymphoma and multiple myeloma, as well as rare inherited immune and metabolic disorders.

A few types of cancer and autoimmune diseases may also benefit from blood stem cells in the context of chemotherapy. Different stem cells are also successfully used for corneal and skin grafting.

All other applications remain in the preclinical research phase or are just starting to be evaluated in clinical trials.


Dakle nešto ja izuzetno dugom i do skoro pa imaginarnom štapu.

Kao da kažem - dajte meni tih 4000, pa ja ako postanem milijarder vratiću vam višestruko.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 16:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Boa, citam u zadnje vrijeme naucnici idu vise ka tome da pretvore normalne celije nekog tkiva u maticne celije i da od njih rade dalje, po nekim pretpostavkama u blizoj buducnosti nece ni trebati ove zaledjene maticne celije, gdje je onda tu isplativost, obzirom da ni danas nema tehnologije da se nesto konkretno uradi odledjavanjem tih celija?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 14 Mar 2018, 17:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Iz moje familije nece cak ni da sumnjaju, strah ih je da neotkriju da su mozda bacili 4000 maraka.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Sep 2019, 16:16 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 17 Okt 2006, 17:20
Postovi: 5201
Lokacija: u senci svog omiljenog drveta
I tako...na zalost.

http://www.b92.net/zdravlje/prevencija.php?yyyy=2019&mm=09&dd=18&nav_id=1592785


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 76 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs