banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 15 Jun 2024, 21:19

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Mar 2009, 15:59 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 11:35
Postovi: 173
Lokacija: 3. kamencic od Sunca
Neki ljudi kazu da cim se pocne malo vjezbati u pubertetu,rast se zaustavlja.Gledao sam i po forumima,pa neki kazu da je naucno dokazano da vjezbanje ne utice na rast,a neki kazu da utice.Sta vi mislite?

_________________
Djevojke postaju žene kada duboko u sebi osjete čvrst razlog za to


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 16:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 09 Feb 2008, 17:40
Postovi: 7402
X-MäN je napisao:
Neki ljudi kazu da cim se pocne malo vjezbati u pubertetu,rast se zaustavlja.Gledao sam i po forumima,pa neki kazu da je naucno dokazano da vjezbanje ne utice na rast,a neki kazu da utice.Sta vi mislite?


Što bi rekao moj prijatelj:
Kakve to veze ima sa pošumljavanjam Mjeseca i tanjiranjem Marsa? :confused4:
:lol:

Ne vjerujem, ne vidim tu nikakvu povezanost. Hormoni rasta se sigurno neće manje lučiti ako se vježba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 17:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
hm... vjerovatno je nedoumica vezana samo za DIZANJE TEGOVA. fudbal, kosarka i tako ti sportovi sigurno ne uticu to je jasno kao dan jer se djeca cim prohodaju uhvate lopte..
a to za tegove ne znam tacno.. mislim da neko pretjerivanje ne moze bas pretjerano uticati... al opet sve treba biti PRILAGODJENO uzrastu... a sta je mjera za nekoga u pubertetu to je pitanje.

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 18:05 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Na rast ti utice iskljucivo genetika i podloga - sto se zdravije hranis i sto vise vjezbas svoje tijelo - vece su sanse da ces postici maksimalni genetski potencijal za visinu. S druge strane, ako pusis, neaktivan si i lose se hranis, imas manje sanse da dosegnes maksimalnu genetsku visinu.
Teretana, i bilo koji sport, mogu samo pomoci, jer stimulisu lucenje STH (somatotropni hormon iliti hormon rasta), kao i niz drugih hormona koji pozitivno uticu na razvoj tijela.
Sto se tice mita o "sabijanju" tijela zbog tezine, u tekstu je i to fino objasnjeno - prilikom trcanja (koje se sastoji od malih skokova) i skakanja (odbojka, kosarka...), na tijelo djeluju oko 6x jace sile nego kada miruje, tacnije, sile ga "sabijaju" prema zemlji prilikom svakog doskoka. Jesi li primjetio da su ti sportisti nesto niski? Kada skocis sa svojih 70 kilograma, na doskoku imas barem 2-3 puta vise tezine od stvarne, taj shok i sabijanje su mnogo jaci od onog kada uradis cucanj sa 50-60 kg dodatne tezine (cucanj je jedna od rijetkih vjezbi gdje se tovaris tezinom "odozgo" to jeste, gdje postoji to famozno "sabijanje"), tako da je jasno sta stvara jace sabijanje.


The National Strength and Conditioning Association, one of the world's premiere exercise authorities, has taken the position that properly designed weight training is safe for children and young teenagers. Likewise, Dr. William Kraemer of the University of Connecticut believes the same and has published books about youth weight training. Neither authority believes that weight training affects height growth.

Citiraj:
Does Weight Lifting Stunt Growth in Height?

I get this question all the time: "I'm in my teens and I want to start weight lifting. But someone recently told me that weightlifting can stunt my growth. Is this true?"

It's seems this myth will never die. But I will try again to kill it.

The whole notion of growth being stunted by weight lifting is a myth. It didn't stunt the growth of Shaquille O'Neal, David Robinson, Karl Malone, Michael Vick, etc. They all started
lifting in their early teens, and all have gone on to be well over 6' tall and star in professional sports.

Dave Draper and Arnold Schwarzenegger started lifting very young and both are 6'1" or taller. Lou Ferrigno started working out at 14 years old at the height of 5' 9" and grew to 6' 5" - taller then anyone in his family!

So the answer is no, weightlifting does not stunt height growth, or any other kind of growth, for that matter. There is no scientific evidence to support such ideas and, in fact, books such as the Russian, School of Height, suggest that weight training may stimulate growth. The latest weight training studies done on teens showed only positive effects.

I'd also point out that activities such as running and jumping create forces on the body that are six to eight times one's body weight. The compression forces on his legs and spine are far
greater in running and jumping than they will ever be in squatting or pressing over head.

Not only will proper weight training not stunt growth, it allows teens to grow up with stronger muscles and bones, along with a healthy lifestyle. It certainly benefits any other sport they
engage in.

Even though proper weight training protocols will not inhibit growth, the risk for such occurrences and injuries are just like anything else. If you have proper instruction and a
well-organized program,,your chances are very low.

It is important to learn the basics of weight training and get medical clearance from your doctor before you begin.

Careful attention should be paid to correct weightlifting form, and not using too much weight or too much stress placed on the joints. This is still true, of course for everyone, regardless
of age, and no one should ever try to do more weight than they can reasonably lift, otherwise injury can occur.

Correct technique will reduce any risk of injury and develop your strength more effectively than not training with proper technique. The greatest benefits and smallest risks occur when 8 to 15 repetitions can be performed with a given weight before adding weight in small increments.

Remember if you are going to exercise regularly always do a warm up followed by some stretching. After your workout take 5-10 minutes to cool down and do some more gentle stretching. Studies have shown that people who warm up and cool down adequately have far fewer injuries.

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 18:39 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
X-MäN je napisao:
Neki ljudi kazu da cim se pocne malo vjezbati u pubertetu,rast se zaustavlja.Gledao sam i po forumima,pa neki kazu da je naucno dokazano da vjezbanje ne utice na rast,a neki kazu da utice.Sta vi mislite?

Mislim kad vježbaš košarku da se istežeš a ne da zaustavljaš rast.
Džudo je već druga stvar.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 19:01 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Mozda nema univerzalnog odgovora na to pitanje, mada vise vjerujem da ce doci do nekog deformiteta kicme ili kostiju prije nego sto ce se zaustaviti rast. Zavisi isto i sta se vjezba, mada se ne bih slozio sa ovim sto je Rakun naveo, dok bi se o dizanju tegova dalo razgovarati. Polazim naravno od sebe, ali mozda postoje vise faktora koji uticu na rast.
Korekcija: u stvari slazem se sa Rakunom, tek sam sad procitao njegov post :lol: :D

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 19:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ja bih svim forumasima ispod 10 godina :D savjetovao da pocnu sto ranije da se bave sportom, ako zele da razvijaju misice utezima - sto da ne, mada postoje odlicne alternative za teretanu. Najveca prednost ranog pocinjanja oblikovanja misica je taj sto te misice necete nikada izgubiti, garant! :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 21:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39481
Lokacija: Месечева икра
Utiče dizanje tegova.Ne bildanje ili fitnes nego dizanje tegova.Ono 200kg iznad glave i sl.Ipak ako još rasteš,tj. u pubertetu si izaberi neki sport sa loptom ili plivanje,atletiku.......koristiće ti više od tegova.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 21:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Problem je sto sa tim sportovima ne mozes brzo da razvijes muskulaturu kao sa utezima, a npr. skoro niko ne zeli da se satire sprintevima na 100m da bi razvio bedrene misice i sl. Ima srazmjerno jako malo vjezbi za misice koje direktno opterecuju kicmu na nacin da bi sprijecili njen razvoj, a mnostvo vjezbi kojima se mogu razviti misici bez da se optereti kicma, zato ja licno ne vidim neki veliki problem kod vjezbi sa utezima.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 22:09 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39481
Lokacija: Месечева икра
Ne moraš meni objašnjavati,ja volim tegove........Nema ni u teretani napretka na brzinu,mukotrpno se mora raditi ako želiš neki trajniji rezultat.Ja sam preporučio neki drugi sport zbog koordinacije,osjećaja za prostor,druženja i sportskog duha.Ima vremena da se zatvoriš u teretanu.

Ustvari,preporučujem folklor.Curicu za ruku i ojhaaaaaaa.........

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 22:13 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
_zoka je napisao:
Ne moraš meni objašnjavati,ja volim tegove........


Prodajes povrce na pijaci? :D :)

Za ovo drugo se slazem, samo moze doci glave ako umjesto koordinacije vjezbas nekoordinaciju, kao ja pre neki dan :D :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 22:17 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39481
Lokacija: Месечева икра
Hristov je napisao:
_zoka je napisao:
Ne moraš meni objašnjavati,ja volim tegove........


Prodajes povrce na pijaci? :D :)

Za ovo drugo se slazem, samo moze doci glave ako umjesto koordinacije vjezbas nekoordinaciju, kao ja pre neki dan :D :)



Mog'o bi ti dobiti jednu iza ušiju,znaš? :wink:


Šta je bilo neki dan?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 22:22 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
_zoka je napisao:
Šta je bilo neki dan?

Nedjelja! :D :)

Vjezbao sam u nedjelju koordinaciju i ravnotezu na jednoj trim-stazi, okliznuo se i dospio na kolizioni kurs sa planetom Zemljom :D :) Ostalo je istorija i par istegnutih ligamenata.

PS: nemoj zamjeriti na sali :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 10 Mar 2009, 22:27 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39481
Lokacija: Месечева икра
Ma,šala uvijek može.Nisam ni mislio da je drugačije.
Traka zna biti zaj3bana ako ispadneš iz ritma........Valjda te nije neko vidio? :lol:

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 00:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jun 2002, 19:36
Postovi: 3063
Lokacija: Location: Location: Location: Location: Location:
Ne, cak ni dizanje tegova ne zaustalja rast, mislis da djeca od 10 godina dizu 200 kg iznad glave? ;) Ponovo, vece sabijanje zglobova i kicme uzrokuju skokovi i trcanje, a to svako dijete moze, pa ih opet ne "smanjuje".

Dizaci tegova, profesionalci, JESU niski, ali ne od dizanja tegova, vec zbog logike.
Kategorije u kojima se muskarci takmice su:
56 kg
62 kg
77 kg
85 kg
94 kg
105 kg
105+ kg

Nije li logicno da ce osoba od metar i sezdeset, tezinske kategorije 77 kg rasturiti nekog ko na istu tezinu ima 180+?

S druge strane, kategorija do 105 kg, opet, neko od metar i 70 ubija puru u nekom od 190, jednostavno, ista masa na manjoj "povrsini", ne moze da omane.
Naravno, kada je rijec o 105+ kategoriji, tu nije lose imati jedno 150 kila, pa na koju god visinu :lol: :lol: :lol:

_________________
The wounds of war run deep, cutting across generations. But there is always the hope of healing, so long as there are souls among us whose hearts are more full of love than hate.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 09:37 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Mar 2008, 20:03
Postovi: 3753
_zoka je napisao:
Utiče dizanje tegova.Ono 200kg iznad glave i sl.

Baš pa će klinjo od 12-16 god. dizati 200 kg :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 13:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 11:35
Postovi: 173
Lokacija: 3. kamencic od Sunca
Talija je napisao:
X-MäN je napisao:
Neki ljudi kazu da cim se pocne malo vjezbati u pubertetu,rast se zaustavlja.Gledao sam i po forumima,pa neki kazu da je naucno dokazano da vjezbanje ne utice na rast,a neki kazu da utice.Sta vi mislite?

Mislim kad vježbaš košarku da se istežeš a ne da zaustavljaš rast.
Džudo je već druga stvar.



Logicno da se istezes,svaki kosarkas je visok.gledas NBA,svi su visi od 2m,pa i plejmejkeri.Po meni su kosarka i plivanje najzdraviji sportovi,s tim sto plivanjem imas tijelo kao isklesano.phelps pojede 15 jaja,3 hljeba i 8 sarmi za dorucak,a ima misice kao od kamena :)

_________________
Djevojke postaju žene kada duboko u sebi osjete čvrst razlog za to


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 19:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Sep 2006, 23:41
Postovi: 1597
Lokacija: banja luka
X-MäN je napisao:
.phelps pojede 15 jaja,3 hljeba i 8 sarmi za dorucak,a ima misice kao od kamena :)

otkud mu SARMA??? :lol:

_________________
Truth indeed rather alleviates than hurts, and will always bear up against falsehood, as oil does above water.
-Miguel de Cervantes


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 21:36 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Avg 2008, 11:35
Postovi: 173
Lokacija: 3. kamencic od Sunca
SARMA je americko nacionalno jelo!!!SARMA I SLJIVA!!!

_________________
Djevojke postaju žene kada duboko u sebi osjete čvrst razlog za to


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Mar 2009, 21:52 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39481
Lokacija: Месечева икра
Nicole je napisao:
_zoka je napisao:
Utiče dizanje tegova.Ono 200kg iznad glave i sl.

Baš pa će klinjo od 12-16 god. dizati 200 kg :lol: :lol:



E,jeste bukve :roll: .

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs