banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 09:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Monitor, oci..
PostPoslato: 09 Avg 2002, 19:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Svi mi (koji citaju ovo) provodimo dosta vremena ispred monitora.
Neko manje, neko vishe to je zavisno od potrebe, vremena, zelja..
Da li ste tokom vremena primjetili slabljenje vida?
Ja jesam, ali posto se jako dugo bavim racunarima i mnogo vremena
provodim ispred monitora ..
E sad interesuje me da li postoje nacini na koje to sprijeciti
ili umanjiti u svo vecoj mjeri.
Znaci kako podesiti monitor, koliko vremena provoditi, kakva rezolucija, kakvo osvjetljenje, kako odmarati oci, da li je potrebno korisiti neke specijalizovane naocale (znam da imaju, al ne znam koliki im je uticaj)...

pishite..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Avg 2002, 19:39 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
A ja hoću sutra filter da kupim. :D
20KM u Lanaku, a čujem da ima i jeftinije.
Prvo sam čitao da i nisu čemu. I nisam se nešto sekirao oko toga. Ali sad mislim da definitivno imaju uticaja na vid, možda i na poneku glavobolju. Par kolega već ima filtere, vidio sam ih. Ništa posebno, zatamnjeno staklo, plus neki kabl za uzemljenje. Ali mi svi odreda tvrde da ne mogu bez filtera. Jedan kaže da kad podigne filter počne odmah da škilji jer mu smeta. A to je pričao dok je gledao u moj monitor bez škiljenja. :D Ipak ću da nabavim filter.
Dalje, 15" ne valja za rezolucije preko 800*600, nemojte sebi praviti probleme. Ja sam svoj stavio na maksimalnu frekvenciju koju može da podrži-85Hz. Što viša frekvencija, to bolja slika. Prije je bio na 72, ali je poboljšanje na 85 više nego očigledno. :D
Čitao sam dalje ovako: nemojte staviti monitor naspram nekog izvora svjetla, da vam je prozor iza monitora, ili sijalica. Niti da ja izvor svjetla iza vas. Pa je poželjno ako možete s vremena na vrijeme da gledate u daljinu, ako dugo radite za monitorom. Poželjno je da monitor gledate pod uglom od 90 stepeni, otprilike. A ima nešto interesantno glede štimanja monitora: uzmete malo ogledalce, stavite ga na sredinu monitora, treba da ga naštimate tako da možete vidjeti svoje oči u ogledalu, u onom položaju u kom inače sjedite.
Da ne spominjem razne neugodnosti koje nastaju dugim sjedenjem i kucanjem. To nije zanimljivo onima koji sjedu malo kod kuće, ali je vrlo bitno ljudima koji dobar dio dana provedu ispred računara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 09 Avg 2002, 23:29 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Poželjna je što veća frekvencija osvježavanja koja je jedan od pokazivača kvaliteta monitora. Samo treba paziti da se ne podesi veća nego što monitor podržava. Ja svoj 15" držim na 800x600 i na maskimalnih (ali ipak malih jer monitor nije nešto) 85 Hz. Na 1024x768 maksimum je blesavih 60 Hz. Filtre baš i nisam viđao na kolor monitorima, znam da je prije prijatelj imao na crno-bijelom.
Meni oči zadnjih pola godina znaju djelovati dosta umorno a i ja na njih čudno gledam ali to se uglavnom ispoljava poslije čitanja a ne poslije rada na računaru ali toga prije nije bilo, možda i računar utiče na to. Ili čitam, ili sam na računaru ili učim - to su sve aktivnosti koje umaraju oči, nezgodno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Avg 2002, 10:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
Pozeljna je sto veca frekvencija i to se naravno osjeti odnosno primjeti razlika izmedju 60 i 85 Hz.
Medjutim desavalo mi se da kad se trudim da izvucem maximum iz monitora, recimo dignem na 85 Hz pri max rezoluciji da se slika zamuti odnosno da bude ostrija pri frekvenciji od 75Hz ..
Opet je bolje imati ostriju sliku, jer se i tad manje naprezu oci .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Avg 2002, 11:15 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1036
Lokacija: Banjaluka
Upravo ...
Sve zavisi od monitora ..
Ako je slabiji (gdje ubrajam svoj, i 90% monitora u gradu) onda se osjeti pad kvaliteta slike prilikom rasta vertikalne frekvencije osvjezavanja ..
Tako recimo u 800X600 pri 75 Hz slika bude dobra ali i pri 85 bude takodje ostra i ne gubi fokus .. Ali pri vecim rezolucijama (odmah je vece i naprezanje elektronike monitora) npr. 1280X1024 (kao kod mene) osjeti se vec razlika izmedju 75 i 85 Hz ... Ja sam ipak pristao na kombinaciju 85Hz i malo slabija slika od 75hz, ali to se da ispeglati, malo rucno podesis fokus, zasicenje boja itd, pa se ne moze skontati (a ni razlika, inace, nije ogromna ali se moze skontati dok se ne izvrsi "peglanje" :))

Ja ne znam, posto se takodje dugo bavim racunarima i sjedim pred monitorom skoro cijeli dan, da li mi je vid oslabio .. mozda i jeste .. za sad nemam nekih problema, nema glavobolja, gubljenja fokusa itd ..

Monitor zivot znaci :)))) hihi

Toliko od mene ... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 07 Mar 2009, 10:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Ja nemam dioptriju ali koristim specijalne naocare kad sjedim za monitorom, prije su mi se oci brzo susile i pekle, par puta mi se desilo da mi se ocni misici krenu nekontrolisano skupljati pa sam instinktivno sklanjao pogleda sa monitora, sacekam par sekundi dok pritisak popusti, vratim pogled i onda se opet krenu skupljati. To mi je bio signal da sam previse sjedio za kompjuterom. Tada sam kupio te spec. naocare i nemam vise problema.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 07 Mar 2009, 12:56 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Sep 2007, 19:36
Postovi: 293
Sto veca frekvencija RR to bolje.
Ima na nekim monitorima opcija "Video Signal" standardno je 0.7V moze se prebaciti na 1.0v, kod mene je 1.0V , i tako je malo tamnija slika.
Sada posle dugog vremen kada prebacim na 0.7V pocnem da skiljim posto je prebljestavo.
Ovako mi odgovara na 1.0v i mislim da i to uticne na vid, koristim ga vec par godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 08 Mar 2009, 10:08 
100 Hz, 17 ''.
Ne peckaju oci, vid ko kod curice.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 09 Mar 2009, 23:58 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Mar 2007, 18:54
Postovi: 484
Lokacija: Xizang
Sa ili bez filtera isto vam dodje.
Za pocetnike bih mozda preporucila taj filter jer po obicaju njima prvo vid i strada sobzirom na "pocetnicke dane",a kad sve to isfuraju mogu ga komotno skinuti jer pred kompom ce provoditi max. 15 minuta,a ovi ne pocetnici kojima posao zavisi od kompa preporucujem samo pravilno sjedenje i udaljenost od monitora (a ako se bas ne moze - filter)...

_________________
"Daj više odmora jeziku nego rukama"
"Najbolja upotreba reči je ćutanje"
"Ako ste ućutkali nekoga niste ga i preobratili"
"Oni koji umeju da govore, govore kratko"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 00:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
misk0 je napisao:
Svi mi (koji citaju ovo) provodimo dosta vremena ispred monitora.
Neko manje, neko vishe to je zavisno od potrebe, vremena, zelja..
Da li ste tokom vremena primjetili slabljenje vida?
Ja jesam, ali posto se jako dugo bavim racunarima i mnogo vremena
provodim ispred monitora ..

E sad interesuje me da li postoje nacini na koje to sprijeciti
ili umanjiti u svo vecoj mjeri.
Znaci kako podesiti monitor, koliko vremena provoditi, kakva rezolucija, kakvo osvjetljenje, kako odmarati oci, da li je potrebno korisiti neke specijalizovane naocale (znam da imaju, al ne znam koliki im je uticaj)...

pishite..


Ti meni reci, jer se ja ne bavim računarima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 02:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Uzeo si antirefleksivna stakla, Hristov?

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 09:52 
Koliko sam ja shvatio to sto zatamni nishta ne pomaze, bar mi tako prijatelj reche.


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 11:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
EiLeen je napisao:
Uzeo si antirefleksivna stakla, Hristov?


Ne bih ti znao reci kakva su stakla, kad sam trazio naocare samo sam opisao da mi se oci suse i umaraju pa peckaju itd.. i djevojka mi je odmah ponudila te naocare. Da li je spomenula rijec "antirefleksivna" ne sjecam se. Te probleme sam imao dok sam radio sa katodnim monitorom, ali vjerovatno posluze i kod LCD monitora.
Savjetujem svima koji mnogo vremena provode za monitorom da predju na LCD monitore ako jos nisu.

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 13:35 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Beljim u monitor skoro 10 godina,što na poslu,a još više kod kuće.Nisam primjetio neko pogoršanje vida,jedino što noću ne gasim svjetlo u sobi ako sam za računarom.Inače bi me pekle oči.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 18:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
tensSa je napisao:
Koliko sam ja shvatio to sto zatamni nishta ne pomaze, bar mi tako prijatelj reche.

Nisu to ona što potamne, samo ti štite oči od sunca ako ti suze i od gledanja u monitor...
Ja sam prije dok sam nosila cvike imala ta stakla.
Hristov je napisao:
Ne bih ti znao reci kakva su stakla, kad sam trazio naocare samo sam opisao da mi se oci suse i umaraju pa peckaju itd.. i djevojka mi je odmah ponudila te naocare. Da li je spomenula rijec "antirefleksivna" ne sjecam se. Te probleme sam imao dok sam radio sa katodnim monitorom, ali vjerovatno posluze i kod LCD monitora.
Savjetujem svima koji mnogo vremena provode za monitorom da predju na LCD monitore ako jos nisu.

Koliko si platio te cvike? Ta stakla su bila 50km komad, sad su možda jeftinija. Al vrijede svaku paru. Ja baš imam osjetljive oči i to mi je stvarno trebalo.
Kod lcd-a nisam imala problema...

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 18:44 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Maj 2008, 10:50
Postovi: 6643
Platio sam ih prije 7 godina oko 150 KM (kupio ih tamo na cosku kod Trga Krajine, ne znam kako se zove đozlaonica, prodaju se naocare i teleskopi, mikroskopi, itd..). Ako ne osjecas ama bas nikakve tegobe nemoj ih kupovati, ali ako osjecas minimalne tegobe kupi ih, jer na duzi rok se isplati. Prije kupovine se posavjetuj, nije malo 150KM.
EDIT: pade mi odlican primjer na um, recimo kad gledam na laptop u lezecem polozaju bez tih djozli pocnu oci da mi suze i svrbe, kad stavim djozle nulo problemo :)

_________________
You smug-faced crowds with kindling eye
Who cheer when soldier lads march by,
Sneak home and pray you'll never know
The hell where youth and laughter go.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 18:49 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Antireflex sloj, antireflexna "stakla", tj. plastike. To je "rijec", i to su stakla koja preporucuju opticari svima koji rade za racunarom. Ako potamne na svjetlu onda su i fotoosjetljiva. Postoje fotoosjetljiva stakla (jeftinija) i fotoosjetljiva plasticna "stakla" (skuplja varijanta).
Ja imam obicna plasticna "stakla" sa antireflexom. Skoro neprimjetno su tamnija kad se gleda u nesto svijetlo ili bijelu pozadinu, inace se ne vidi da su tamnija. Na jakom svjetlu i kod rada na racunaru osjeti se razlika kad se skinu, znaci malkice djeluju i kao suncane naocale. Kad se skinu monitor previse bljesti, a na suncu skoro kao da si skinuo suncane.
Poceo sam nositi naocal prije 2 god. Prije toga sam prilicno dobro vidio, samo neznatno slabije na daljinu. Desavalo mi se da mi odjednom pocnu suziti oci pred monitorom (po cijeli dan sam provodio na poslu za kompjuterom). Sad nosim -0.5 sa antireflex slojem. Mnogi trpe do -1.5 dok pocnu nositi naocale, a ja se nisam htio muciti. Sad sam toliko navikao na njih da mi je odvratno bez.

Haha, djozlaonica, super naziv. Ghetaldus. I ja sam tamo kupio, antireflex plasticna "stakla" su kostala 80KM prije dvije godine, sad su cini mi se 66.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 21:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Okt 2004, 19:06
Postovi: 9636
Lokacija: Čbe
Hristov je napisao:
Platio sam ih prije 7 godina oko 150 KM (kupio ih tamo na cosku kod Trga Krajine, ne znam kako se zove đozlaonica, prodaju se naocare i teleskopi, mikroskopi, itd..). Ako ne osjecas ama bas nikakve tegobe nemoj ih kupovati, ali ako osjecas minimalne tegobe kupi ih, jer na duzi rok se isplati. Prije kupovine se posavjetuj, nije malo 150KM.
EDIT: pade mi odlican primjer na um, recimo kad gledam na laptop u lezecem polozaju bez tih djozli pocnu oci da mi suze i svrbe, kad stavim djozle nulo problemo :)

Ja ne osjećam tegobe, ja samo ne vidim :D :iconbiggrin: :laughing5:
Ma na laptopu i lcd-u nemam problema, a već skoro 2 god ne koristim crt. Inače sam sočiva počela nositi prije 2 mjeseca i ne gledam baš puno u komp s njima. Kad naveče sjednem na komp, stavim cvike (sa antirefleksivnim).
Što se tiče tih foto-osjetljivih, meni se ne sviđaju. Ja imam sunčane cvike koje obožavam i ne želim da ih mijenjam ni sa kakvim dioptrijskim :D Btw, baš sam danas dala momku da proba moje cvike i vidio je koja je razlika između "bezveze" cvika (njegovih lol) i mojih. Njegove ga skoro ne štite od sunca.
I onda ljudi kažu da ne valjaju skupe cvike, te kupuju na ulici. Pa te cvike samo kvare vid. Skoro da sam sigurna da mi se diptrija nije promijenila 3 god zato što nosim antirefleksivna i dobre sunčane cvike.
Btw, za Ghetaldus sam čula da imaju dosta visoke cijene.... A kad sam ušla da ih pitam za ove Ray Ban koje ja imam rekli su mi da nemaju taj model, da još nije došao u BiH.... :roll: Kako mogu nabijati cijene na prošlogodišnje modele koji sada koštaju upola cijene?! WTF?!

_________________
:iconbiggrin:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 10 Mar 2009, 23:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Okt 2008, 12:59
Postovi: 9279
Pa naravno, sta si ocekivala, da u Banjaluci nadjes najnoviju kolekciju? Hm.

Jeftine naocale nemaju UV zastitu, a zbog zatamnjenih stakala zjenice se vise prosire nego kad ih ne nosis, pa na oko pada vise UV zraka nego kad ne nosis nikakve naocale. Znaci bolje je ne nositi ih nikako nego nositi jeftine suncane koje nemaju UV zastitu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Monitor, oci..
PostPoslato: 11 Mar 2009, 00:52 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 12 Dec 2008, 16:34
Postovi: 529
Lokacija: Negdje drugdje
filozof sa vrbasa je napisao:
misk0 je napisao:
Svi mi (koji citaju ovo) provodimo dosta vremena ispred monitora.
Neko manje, neko vishe to je zavisno od potrebe, vremena, zelja..
Da li ste tokom vremena primjetili slabljenje vida?
Ja jesam, ali posto se jako dugo bavim racunarima i mnogo vremena
provodim ispred monitora ..

E sad interesuje me da li postoje nacini na koje to sprijeciti
ili umanjiti u svo vecoj mjeri.
Znaci kako podesiti monitor, koliko vremena provoditi, kakva rezolucija, kakvo osvjetljenje, kako odmarati oci, da li je potrebno korisiti neke specijalizovane naocale (znam da imaju, al ne znam koliki im je uticaj)...

pishite..


Ti meni reci, jer se ja ne bavim računarima.

Jesil' vidio kad je taj post napisan :evil3: :
Citiraj:
09 Avg 2002
:wink:

EiLeen je napisao:
A kad sam ušla da ih pitam za ove Ray Ban koje ja imam rekli su mi da nemaju taj model, da još nije došao u BiH.... :roll: Kako mogu nabijati cijene na prošlogodišnje modele koji sada koštaju upola cijene?! WTF?!
Welcome to Banja Luka :wink:
ili da citiram BLAFF-a
BLAF77 je napisao:
sta si ocekivala, da u Banjaluci nadjes najnoviju kolekciju?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs