banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 19:51

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 07 Maj 2002, 18:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Ovo ovde je skroz zamrlo. Gdje nam je Rosy, odavno je nema?

Možda bi ovo mogla biti interesantna tema, pušenje, ovde mislim isključivo na obični duhan a ne na nekakve "trave" pa bih molio da se tako orjentišete.

Dakle da li pušite i koliko? Ako da, da li ste svjesni da vam šteti :smile:
Koliko su ljudi, posebno mladi, svjesni trovanja organizma usljed pušenja?
Šta mislite o pasivnom pušenju tj. kad se nepušači truju jer su u prostorijama sa pušačima?
Šta mislite o glavnim razlozima počinjanja pušenja? Koliko je u pitanju neka stvarna "potreba" a koliko trip "hoću da budem faca"?
A odvikavanje? Da li je neko probao i kako ide?

Gledao sam davno neku emisiju o velikoj i prebogatoj američkoj industriji duhanom, tu se niko i ništa ne štedi u borbi za profitom, velike sudske parnice i veliki sudski procesi su se vodili oko svega toga između pojedinaca i duhanske industrije. Valjda glavna odbrana velikana koji vode duhansku industriju je "mi ljude ne tjeramo da kupuju cigarete, to rade po slobodnoj volji", pitam se onda zašto su teške droge ilegalne kad je kod njih potpuno ista stvar, uzimaju se po slobodnoj volji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 08 Maj 2002, 17:09 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Hajde da i Jack prozbori koju "pametnu", jer mi inace forumasi prigovaraju da mnogo posmatram, a malo komentarisem :wink:
Ja pripadam grupi zakletih nepusaca i vjerujem da nikad necu zapoceti s tim. Moj brat mi inace kaze da imam nenormalno culo mirisa, jer osjetim cigarete na kilometar. Moj otac je 12 godina radio u kancelariji koju je djelio sa drugih 11 osoba i svu su bili pusaci osim njega! Dakle, njegovo pasivno pusenje je bilo zdravstveno gledajuci veca katastrofa, nego da je bio aktivan pusac. Ne mogu da opisem miris njegove odjece i aktovke kad se vracao s posla, grozno!!! To mi je ostalo jedno od najupecatljivijih sjecanja iz mog djetinjstva (nazalost).
U sustini svakom stoji na izbor da li zeli da pusi ili ne, ali ja ne vidim nikakav pozitivan aspekt u pusenju (zdravstven rizik, finansijski faktor, neugodan miris, zagadjeni stanovi, a da ne spominjem malu djecu i bebe, koje zive u istom domacinstvu). Pusaci mi cesto govore da im cigareta "smeka", meni je to nepojmljivo, ali to je generalno odlika nepusaca.
Postoje jos dvije teme, koje zelim da spomenem u ovom kontekstu:
1. Tolerancija
Desavalo se da u posjetu dodju pusaci, koji automatski nakon sjedanja pale cigaretu, a da ne upitaju da li je dozvoljeno/pozeljno pusenje. To se jednostavno podrazumijeva. Iz iskustva znam ako se iz zdravstvenih razloga zamoli da se pusac odrekne tog svog rituala, mnogi se osjecaju uvrijedjenim ili jednostvano vise ne dolaze u posjetu. S druge strane primjecuem u restoranima tu klasifikaciju u pusacke i nepusacke zone, tako da, ako je "mijesano" drustvo u pitanju, uvijek dolazi do diskusija i jedna strana mora da popusti. Sta izvuci iz svega ovog? Pristati na kompromis, kao i uvijek u zivotu; ljeti se moze sjediti na balkonu ili terasi, u dvoristu...

2. Komunikacija
Ovaj aspekt mi je tek postao svjestan nakon visemjesecnog putovanja vozom, naime u kupeu, u kojem je dozvoljeno pusenje, ljudi uvijek razgovaraju, mnogo su glasniji i veseliji, dok je u nepusackim vagonima svako zadubljen u svoje misli citajujci novine, slusajuci muziku ili drijemajuci.

Eto, sve u svemu mozda pusenje sa sobom donosi i poneke pozitivne efekte, ali generalno gledajuci ne podrzavam to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Maj 2002, 16:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 10 Jul 2001, 01:00
Postovi: 1756
Lokacija: .:Njemacka:.
ne pusim, niti sam ikad "duvanio".

Nije me privlacilo.
I, najvise mrzim onaj smrad ustajalog duvana kad pusac prica s tobom :sad:

ps. ako pusite, zvacite zvake barem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 10 Maj 2002, 20:18 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 10 Maj 2002, 01:00
Postovi: 12
Lokacija: Uzice YU
pa mislim ,ljudi samo puse cak neki i popuse kao sto kazegosn.TOMO_SOKOTA,ali da ne budemo tako nekulturni kao pojedinci,mislim da je to pitanje samo licnog interesa,i ne treba savetovati druge niti uzimati savet od drugih.Uzice yu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2002, 03:49 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Nov 2001, 01:00
Postovi: 470
Lokacija: kanada
Pusio sam oko 25 godina,dakle poceo sam se baviti sa tim "sportom"jako mlad.Sta da kazem nikada mi nije to predstavljalo neki problem,barem sto se tice zdravlja.Uzadnjih nekoliko godina pusackog staza pokusavao sam nekoliko puta da se rijesim toga zla i najduze sam izdrzao bez cigare oko 4 mjeseca.Sada znam da je duvan skoro kao droga,kada se jednom naviknes na njega jako tesko mozes prestati pusiti.Moram da kazem da dok sam pusio imao sam pluca br.1 dakle nikakvih smetnji a pusio sam minimum 1 kutiju dnevno.Kada kazem pusio onda mislim na to da sam uvlacio dim u sebe sto se kaze do kraja.
Prije 2 godine,i 1 mjesec tacno danas mislim da sam zapalio svoju zadnju cigaretu a desilo se ovako:Nekoliko dana prije toga osjecao sam da nemogu dovoljno udahnuti vazduha i taj zadnji dan kada sam legao u krevet pokusao sam da udahnem duboko i desilo se nesto sto me prepalo,jednostavno nisam mogao dobiti vazduha i pocelo me gusiti.Nakon prve panicne reakcije normalno sam se smirio i poceo disati ali tako da uzimam sasvim male kolicine vazduha.Tada sam rekao sam sebi da je sa pusenjem zavrseno.Ujutro prvo sto sam napravio je bilo da sam bacio cigarete a svoj upaljac sam spremio zlu netrebalo/zippo/,bilo mi je zao baciti ga a pokloniti ga nisam htio nikome jer mi je draga uspomena.
Mogu reci da sam imao velike krize i to u3,6,9,12 i 15 mjesecu i da sam mislio da cu poludjeti bez cigarete.Sada nakon dvije godine i jedan mjesec krize vise nema i znam da vise necu nikada propusiti.Sve do prije odprilike 2-3 mjeseca nije mi smetalo kada pusi pokraj mene medjutim pocelo mi je smetati.Popratna pojava je bila dobijanje oko 20-25 kilograma ali sam i to uspio velikom mukom vratiti u normalu.
I za kraj samo da kazem da se moze prestati pusiti ako se ima jak razlog kao sto je bio strah kod mene,i da se shvati da je to samo bacanje para i da se za te iste pare moze kupiti nesto sto nemas a zapravo mozes imati i to da i ne osjetis da si potrosio pare.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2002, 13:06 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ja sam pusac(staz = 9 godina).
Znam da je pusenje stetno(nije u pitanju licno iskustvo,jer nisam imala ili bar nisam primjetila neke narocite zdravstvene tegobe zbog toga sto pusim).
Savjetovala bih onima koji ne puse da i ne pocinju.
Ja sam pocela sa dve-tri cigarete uz kafu,a sve u zabludi da mogu prestati kad hocu.Nakon 2 god pusenja(u medjuvremenu sam povecala "dozu" na kutiju dnavno),pocela sam trcati svaki dan od 6 do 8 ujutro i od 8 do 10 navece(proljetni i ljetnji period),jer volim trcanje,ali 2 godine (mozda i vise) prije toga nisam nikako trcala zbog raznih obaveza koje mi nisu ostavljale puno vremena.Naravno,na pocetku je bilo tesko,ritam disanja nisam mogla nikako da uskladim(ne samo zbog duge pauze u trcanju i nedostatka kondicije,jednostavno osjetila sam da mi je dah "prekratak" - sto mislim da je posljedica pusenja).Naravno da mi se nakon trcanja(a i u kratkim pauzama u toku trcanja)trazila cigara.Znam da je to lose,ali ja sam ipak nakon trcanja zapalila,medjutim nakon dva-tri dima bih osjetila da mi ne sjeda i bacila bih cigaretu.To me naravno nije sprijecavalo da u toku dana pusim.
Jednostavno postalo mi je navika.Jednom sam prestala na 3 mjeseca da pusim,ali taj period je bio prozet nervozom.Cigare sam pokusala zamijeniti gomilom grickalica da zavaram sebe i smirim zivce,ali i nije davalo neki poseban rezultat.
I sada pusim,mada se trudim da smanjim broj cigareta dnevno.Ali ne mogu da zamislim da popijem kafu bez minimum dve ispusene cigarete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2002, 19:44 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jan 2002, 01:00
Postovi: 418
Lokacija: BL
Mislim da je pusenje jako losa navika... Prosao sam kroz sve to i jedva sam se nekako izvukao. Posto sam sportista, primjetio sam da mi to smeta jer mi je kondicija naglo opadala i da kada pocnem da trcim, pocinjem da kasljem i ne mogu da se zaustavim. A da ne spominjem sta sam sve u tim trenucima iskasljavao, fujjj.... Eto tako vec dvije godine i ne pomisljam na to i svakim danom se osjecam sve bolje i bolje. I ja sam veoma nervozna osoba po prirodi pa sam na neki nacin morao da se smirim. Tada sam morao imati nesto u ruci, cigaretu koju sam konstantno otresao u pepeljaru, kutiju koju sam neprestano vrtio... Sada kada sam u kuci vrtim mobilni, a u kaficu kljuceve od stana, auta, ili pepeljaru...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 11 Maj 2002, 23:26 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 22 Apr 2002, 01:00
Postovi: 109
Mogu s ponosom reci da nisam nikada pusila niti namjeravam. Ne vidim nikakvog razloga zasto bih sama sebi kupovala nesto sto ce unistiti moj organizam. No nazalost, prilicno sam usamljena u takvom misljenju, bar u mojoj sredini.

_________________
Krivi smo mi sto smo cutali


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2002, 19:41 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
"Navijačima na sledećem Prvenstvu sveta u fudbalu neće biti dozvoljeno da zapale cigaretu na stadionima u Južnoj Koreji i Japanu, ali treneri sa tim potrebama izgleda da će imati više sreće. "FIFA je nadležna za sva dešavanja na terenu pa ne mogu da tvrdim sa sigurnošću da li će trenerima biti dozvoljena upotreba cigareta za vreme mečeva, ali što se tiče gledalaca na tribinama oni definitivno to neće smeti", izričit je Ko Jamaguci, portparol japanskog Ogranizacionog komiteta SP2002."


Ovo prenosim za one koji će ići na ovo prvenstvo, da znate šta vas čeka.

Usput, čini mi se da se sve više uvode zabrane pušenja. Nezgodno za pušače.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2002, 21:12 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
I treba da uvode zabrane...najveci procenat uzroka svih oboljenja vezanih za disajne puteve su pusaci naravno ali cak mnogo vise pasivni pusaci..
Znaci ako mislte da ne pusite a stalno ste u blizini duvanskog dima, varate se...
Ne volim duvanski dim i ne vidim tu nista dobro..i cak ne mogu da shvatim kako ljudi mogu da uvlace u sebe taj smrad..cisto iz neke dosade kao nekog uzitka...
Ili pod izgovorom da moraju nesto d a drze u ruci...
Neko je pisao vec na forumu ..uzmi privjesak za kljuceve...ja najcesce uberem cvjetic ili listic pa drzim u ruci..
Zasto trovati sebe i svoju okolinu?!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 18 Maj 2002, 22:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
iskustvo ?
Probao ... nisam se nasao u tome .
U kuci mi niko ne pushi i tako da imam osjecaj svjezine, za
razliku od zadimljenih i zutih prostora.
Ne smeta mi u gradu, u kafani, inace.
Ali
Kad radim ... ne bih mogao raditi u kancelariji sa nekim ko pushi
Nikako !!
Jednostavno sjediti 8-10 sati u nekoj prostoriji gdje neko pushi
mislim da bi ... obolio (dobro ne u bukvalnom smislu)
ali recimo da ne bi mogao da se koncektrisem i da bi imao
glavobolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 21 Maj 2002, 16:41 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Maj 2002, 01:00
Postovi: 33
Lokacija: B.L.
pusenje ili zdravlje odlucite sami


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2002, 18:32 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Nov 2001, 01:00
Postovi: 470
Lokacija: kanada
Za zene je pusenje svakako zdravije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2002, 18:48 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 21 Maj 2002, 01:00
Postovi: 33
Lokacija: B.L.
ma da najbolje je jednu cigaretu posle sexa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 26 Maj 2002, 19:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
a ko ne pushi ? sta da uradi poslije sexa ??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 27 Maj 2002, 10:55 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Okt 2001, 01:00
Postovi: 275
Lokacija: RS West Europe
Nek´ nastavi sa sljedecom "turom" :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 28 Maj 2002, 08:10 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 10 Nov 2001, 01:00
Postovi: 470
Lokacija: kanada
Nebo dok sam ja pusio to je bilo obavezno,i taman dosta da sakupis snage za drugi "mec".


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 12 Jun 2002, 11:47 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene

Pridružio se: 04 Avg 2001, 01:00
Postovi: 15608
Lokacija: Banja Luka
Čitao sam da su doktori došli do toga da je mnogo gore za zdravlje pokušati se odviknuti od pušenja i ne uspjeti nego ni ne pokušavati.

Dakle ako se ide na odvikavanja treba ići do kraja.

Ovo je sasvim u skladu sa izjavom duhovnog učitelja Jode (Star Wars): "Ili uradi ili nemoj uraditi, ali nemoj pokušavati."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 29 Jul 2002, 21:01 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Jedan od medicinskih viceva: :)

Oglas za kampanju protiv nepušenja

Dobra vijest za sve pušače
Međunarodni duhanski sindikat, za svoju zlatnu godišnjicu, poziva pušače svih dobi da se uključe u nagradnu igru u kojoj je svaki pušač siguran dobitnik.
Svi pušači imaju mogućnost osvojiti slijedeće glavne nagrade:
Glavne nagrade: Potpuno novi rak, Upala bronha, Guša, Sinusitis, Migrena, Cerebralni tumor, Paraliza, Hipertenzija, Burgerova bolest i Astma
Druga nagrada: Specijalni hepatitis, Meningitis, Bronhitis
Treća nagrada: Tuberkuloza, Emfizem, Ateroskleroza, Gingivitis, Reumatizam, Srčana bolest, Rak pluća
Također postoji mogućnost osvajanja utješnih nagrada kao što su: Naslage katrana u plućima, Teško disanje, Žuti zubi i Oteklina zubnog mesa
Pridruži nam se odmah! Ne zaboravi - što više cigareta popušiš, veća je mogućnost jednostavnog pobjeđivanja! Fantastične nagrade te čekaju!
I ti možeš biti sretan dobitnik!
Nagrade se podižu u obližnjoj mrtvačnici.
Pogledaj nalaz svoje RTG slike pluća za više detalja!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 30 Jul 2002, 10:21 
OffLine
Početnik
Početnik

Pridružio se: 19 Mar 2002, 01:00
Postovi: 39
Hm! Ovo moram reci zeni.

Zeno vidis da ne valja pusiti preterano????


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 5 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs