Sve što trebaš napraviti prije nego postaneš doktor
--------------------------------------------------------------------------------
1. Otputuj tamo gdje si uvijek željela/želio otici
Ukoliko su svi ili gotovo svi ispiti položeni u ljetnom roku, otisni se na mjesec-dva dana nezaboravnog putovanja. Istraživanje najegzotičnijih kutaka planete u osobnom aranžmanu ili studentska razmjena koju organizira udruga studenata na tvom faksu, bez obzira, bit će doživotna hrana za tvoju dušu. Onima na zadnjoj godini faksa ovo je jedinstvena prilika za uživanje u slobodi. Jer, ako nađeš staži zaposliš se, kad ćeš opet imati takvu priliku i slobodu? Godišnji odmor, ako ga i dobiješ, vjerojatno neće biti u komadu.
2. Pročitaj onu knjigu sad
Kad počneš raditi vrijeme će biti luksuz koji će ti najviše nedostajati. Na kaotičnim odjelima i dežurstvima - testovima izdržljivosti, vrijeme će postati vrlo dragocjeno i kad ne radiš vjerojatno ćeš spavati i sanjati o prekrasnom i bezbrižnom životu studenta medicine. Zato sad pročitaj onu knjigu koju već dugo planiraš pročitati, naravno, nemedicinsku, i uživaj u ljepoti studentskog života. Ako i premašiš rok koji sebi zadaš za pročitati knjigu - nema veze, to je samo dokaz kako imaš dovoljno vremena da si možeš priuštit kršenje rokova!
3. Ne zaboravi bliske osobe
Dobrog prijatelja i partnera teško je pronaći i kad su vremena idealna, a još kad postaneš doktor i posvetiš sate i sate medicinskoj znanosti, održavanje prijateljstva i veze može izgledati kao mission impossible. Za one koji su već u vezi, teška vremena mogu započeti sa zapošljavanjem, osobito ako je posao u Gorskom kotaru, na Visu ili negdje u slavonskoj ravni. Bez obzira na to jesi li u vezi ili ne, bitno je imati nekog bliskog s kim možeš porazgovarati jer će vjerojatno naići vrijeme kad ćeš se zapitati želiš li se i dalje baviti medicinom i tada će ti trebati velika podrška. Prijatelje koji nisu na medicini svakako nazovi, čestitaj im rođendane, blagdane, novu godinu, izađi s njima vani - nije bitno što nemaju pojma o medicini, nemaš ni ti blage veze o ekonomiji, pravu, uređivanju interijera, liječenju pilećih parazita… Od svakog prijatelja možeš nešto naučiti, dobiti podršku i motiv za nastavak.
4. Posjeti baku
Kad te iživcira baba koju ništa stvarno ne smeta nego na nju jednostavno nitko ne pazi i nema s kim razgovarati, prije nego je pošalješ k vragu i kažeš kako joj nije ništa, sjeti se da i tvoja baka ponekad treba pomoć od takvog bezveznog i nepažljivog liječnika kakav si i sam. Posjeti svoju baku češće i shvatit ćeš da medicina nije samo propisivanje lijekova. Često je potrebno samo malo pažnje. Količina ljubavi i nježnosti koju možeš pružiti definira tip liječnika kakav ćeš postati.
5. Udahni čist zrak
Prije nego počneš raditi, provedi što je moguće više vremena izvan kuće, u nekom parku ili na brdu. Kad se zaposliš, ponekad će proći dani i tjedni da se nećeš maknuti od relacije stan-posao.
6. Postani volonter
Volontiranje, odnosno dobrovoljni humanitarni rad (naravno, ne ubraja se volontiranje tijekom stažiranja) u studentskoj udruzi ili nekoj od brojnih nevladinih organizacija proširit će tvoj svijet, omogućiti ti učenje brojnih organizacijskih vještina (koje se, by the way, ne uče na faksu) i povećati tvoju svijest o našim bližnjima s povećanim potrebama. Spoznaja da si nekome pomogao, nečiji zahvalni osmjeh i mogućnost primjene naučenog u budućoj profesiji čini ovo iskustvo neprocjenjivim.
Završno odbrojavanje
Sad, ako slijediš savjete "ispečenih" liječnika i imaš još samo par dana do diplome, osvrni se na uspjehe koje si postigao: proputovao si bar pola Europe, ako ne i cijeli svijet, pročitao si knjigu koju dugo namjeravaš pročitati, obnovio si kontakte sa svim svojim prijateljima, obožavaš ljepotu čistog okoliša, pomažeš izgradnji civilnog društva i imaš više razumijevanja za probleme starijih ljudi. Možda ti se svi ovi savjeti čine pretjerani, ali sve to ti može pomoći da postaneš bolji liječnik i napraviš prekrasne promjene u životima drugih ljudi.
|