banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 20 Maj 2024, 20:42

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autoru Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Mar 2002, 02:25 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 04 Jan 2002, 01:00
Postovi: 441
Lokacija: Banjaluka
Veoma aktuelna i metoda kojoj se dosa tezi.
Zanima me kako biste reagovali da nekom vasem bliznjem je neophodan recimo neki organ za transplanaciju..evo npr. bubreg-posto se najcesce rade.
Da li biste i po koju cijenu donirali svoj organ-kad kazem cijenu ne mislim samo na novac...

Transplantacija srca...u zadnje vrijeme dosta uspjesno se vrsi i na podrucjima Srbije..i da se smanjuje procenat smrtnosti i odbacivanja transplantata, sto je veoma pozitivna cinjenica.

Postoje mnogobrojne savremene metode, evo jedna je naprimjer smrzavanje organa...i ond se taj organ nakon nekog vremena posto se donira,cuva u smrznutom stanju i kasnije se transplantira, npr. jajnici, i kad se transplantiraju cak je polovina mogla potuno normalno da ovulira.

Takodje, mnogobrojni ljudi cekaju transplantaciju, mnogi umiru, jer nema dovoljno donora...a cak se u savremenom svijetu pojavljuju i manipulacije.
Dakle , misljenja??
:smile:



<font size=-1>[ Poruku promijenio/la: Rosy dana 17.03.2002. 02:26 ]</font>


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 17 Mar 2002, 13:14 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Zrtve saobracajnih nesreca predstavljaju potencijalno najbrojnije kandidate za uzimanje organa za transplataciju.One predstavljaju potencijalne davatelje ne samo po 2 bubrega i 2 roznice nego i srca,jetre,gusterace...Problem je sto moguci davatelji rijetko postanu i stvarni davatelji.
Treba napomenuti da nase bolnice ponekad imaju problema i sa zalihama krvi,jer dobrovoljnih davaoca krvi nema u dovoljnom broju,tako da se moze zamisliti kakvi problemi nastaju pri donaciji organa.
Prema podacima transplatacija bubrega za oko 2 g. "isplacuje" troskove lijecenja hemodijalizom.

Kod darovanja organa nastradalih javljaju se moralne nedoumice:
-Sta je sa nedjeljivoscu umrlog?Mnogi na to gledaju kao na skrnavljenje mrtvaca.
-Da li pojedinac licno mora darovati organ ili to mogu i rodjaci u slucaju smrti,tj. da li se treba postovati volja umrlog,ako on nije izrazio zelju za donacijom organa ima li porodica pravo odluciti umjesto njega?
-Da li drzava moze da prisvoji organe nastradalih da bi pomogla drugima,da bi ih spasila?
Sto se tice zivih davaoca najcesce su u pitanju rodjaci (roditelji,braca,sestre...).Tu postoji i rizik da npr. zdrav bubreg ostane neiskoristen ukoliko ga tijelo primaoca odbaci.

Kod nas treba popularizovati doniranje organa,probuditi svijest gradjana.
Treba pomoci ljudima da shvate da donacija organa nesretno stradalog ne znaci njegovo skrnavljenje,vec da je to human cin da se spasi tudje djete,sestra,brat...Da dio umrlog ostaje da zivi u sluzbi humanosti.
Treba gradjane zainteresovati da doniraju organe i drugim ljudima,a ne samo krvnim srodnicima.
Sto bude vise organa za transplataciju na raspolaganju to ce manje biti manipulacija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2002, 13:30 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 03 Jan 2002, 01:00
Postovi: 1552
Lokacija: Banja Luka
Brrrr! Kakva tema. Ako neko pogine, npr. u saobraćajnoj nesreći, najbolje što se može uraditi jeste da se njegovi organi doniraju nekome kome su potrebni. Poginuli od njih više nema nikakve koristi. Ako bih ja poginuo bilo bi mi potpuno svejedno šta će se desiti sa mojim organima. Mislim da je sebično ne dozvoliti da se uradi nešto slično.
E, sada, to se u zadnje vrijeme potpuno izopačilo. Užasne su stvari koje možete pročitati u izvještajima humanitarnih organizacija iz zemalja tzv. trećeg svijeta. Djeca se kupuju i otimaju, zatim se uzgajaju radi doniranja organa. Ubiti čovjeka radi organa je sasvim uobičajena pojava. Takođe postoje ljudi dovoljno bogati da stvore potražnju za takvim stvarima. I doktori dovoljno moralni da se ne interesuju o porijeklu organa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 19 Mar 2002, 14:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 29 Jan 2002, 01:00
Postovi: 132
Lokacija: Lugano -CH
Ja vec deset godina nosim u novcaniku karticu od Swiss Transplant-a, da doniram organe u slucaju nesrece. Na njoj je napisana i krvna grupa i osnovni podaci o meni.
Jako jednostavno zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Mar 2002, 00:28 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Avg 2001, 01:00
Postovi: 3380
Lokacija: .: Lugano :.
a sta ako ti maznu novcanik :smile:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: 20 Mar 2002, 00:58 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Feb 2002, 01:00
Postovi: 2223
Lokacija: Banjaluka
Ako maznu novcanik nece bubrege,a to je bitno...:grin:

Ali ovo ipak nije tema za zezanje...radi se o zivotima...zato hajde da budemo ozbiljni.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs