banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Jun 2024, 11:58

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1864 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 94  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 10:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
Iz ličnog iskustva..dobra patika je investicija, a ne trošak..te za to ne treba žaliti lovu..jer oporavak zglobova. stopal a i sl je skuplja, dugotrajnija a kasnije i neoporavljiva varijanta..
Intersport zna često imati akcije/popuste pa se mogu naći ok modeli i tamo..Juventa na Laušu kao i naravno u već pomenutoj radnji na Malti ..iako su sa brojevima dosta tanki. Ukoliko naletite igdje na model Asics gel 1160 patika, cca su 50$.. preporuka:)Jako udobne iako na oko ništa posebno!
Meni odgovaraju, mada dosta uloge igra i podloga po kojoj trčite..
Ukoliko je prirodna podloga (stadion u mom slučaju) ona je mekša i smanjuje pritisak na zglobove-koljena (koji su moja boljka) i preporučene patike su super a ukoliko je beton u pitanju, on je dosta tvrđa površina i ja izbjegavam ali u slučaju da je jedina opcija onda bi trebalo da imate patike sa višim nivoom podrške i sa elastičnim jastučićima da bi izbegli tvrd doskok..
Svaki put kad vidim nekog kako trči niz Šehove..koljena mi zaplaču momentalno..
Kako god, svako treba isprobati sve i skontati kako njegovo tijelo reaguje na podlogu, a onda ćete lako utvrditi koja je podloga prava za vas a osjećaj koji imate nakon istrčane rute..ne poredi se ni sa jednim drugim;)
Što reče Forrest Gump na pitanje novinara zašto trči:)They just couldn't believe that somebody would do all that running for no reason. I just felt like running!:)
Često ga se sjetim ..

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 11:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
Iz ličnog iskustva..dobra patika je investicija, a ne trošak..te za to ne treba žaliti lovu..jer oporavak zglobova. stopal a i sl je skuplja, dugotrajnija a kasnije i neoporavljiva varijanta..
Intersport zna često imati akcije/popuste pa se mogu naći ok modeli i tamo..Juventa na Laušu kao i naravno u već pomenutoj radnji na Malti ..iako su sa brojevima dosta tanki. Ukoliko naletite igdje na model Asics gel 1160 patika, cca su 50$.. preporuka:)Jako udobne iako na oko ništa posebno!
Meni odgovaraju, mada dosta uloge igra i podloga po kojoj trčite..
Ukoliko je prirodna podloga (stadion Vrbas u mom slučaju) ona je mekša i smanjuje pritisak na zglobove-koljena, koji su moja boljka i preporučene patike su super a ukoliko je beton u pitanju, on je dosta tvrđa površina i ja izbjegavam ali u slučaju da je jedina opcija onda bi trebalo da imate patike sa višim nivoom podrške i sa elastičnim jastučićima da bi izbegli tvrd doskok..
Svaki put kad vidim nekog kako trči niz Šehove..koljena mi zaplaču momentalno..
Kako god, svako treba isprobati sve i skontati kako njegovo tijelo reaguje na podlogu, a onda ćete lako utvrditi koja je podloga prava za vas a osjećaj koji imate nakon istrčane rute..ne poredi se ni sa jednim drugim;)
Što reče Forrest Gump na pitanje novinara zašto trči:)They just couldn't believe that somebody would do all that running for no reason. I just felt like running!:)
Često ga se sjetim ..

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 11:57 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11388
Lokacija: PL / BL
Ja vec godinu ipo imam patike Crivit, kupljene u Lidl-u:

Slika

Nosim ih iskljucivo na teretani (2-3 treninga sedmicno, u tome ~10km trcanja). Nemaju ni najmanjih tragova istrosenosti. Prije njih sam dva para patika poznatih firmi unistio u toku pola godine, u identicnim uslovima koristenja...
Kostale su citavih 15€ 8)

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 12:36 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Maj 2006, 01:17
Postovi: 1881
Kako sam na nekom forumu pročitao neko nepisano pravilo je da se u patikama trči od 800 km do 1000 km bez obzira na istrošenost jer valjda gube svojstva apsorpcije udara. Neko je testirao sa dva ista modela patika tako što je druge obuo nakon 800km trčanja u prvim i osjetio bitnu razliku iako su iz vana i stare izgledale skoro kao nove. Meni lično 800km je kilometraža za sanjati, ali ko trči sedmično 20km nakupi tu kilometražu za godinu dana.

Mada kad sam vidio ovaj video i pročitao opis sve poljulja što sam do tada pročitao. Drugi dan gledam po netu teme za trčanje i toliko konfuzije kao u nijednom sportu. :roll: Kontao sam da nepravilno trčim i ni za to nema pravila da li ide peta-prsti ili obrnuto.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EAW87NsiGuI[/youtube]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 12:40 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31235
Lokacija: Je Suis Ahmed
ja prehodam 4 km svaki dan evo vec 2,5 mjeseca

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 13:28 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 27 Jun 2003, 23:21
Postovi: 391
Lokacija: Banjaluka
4 km:lol:

_________________
Čovjek sniva, Bog određuje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Maj 2014, 15:10 
Fiki hadzija...


Vrh
  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Maj 2014, 07:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Drizzt je napisao:
Vadim temu iz mrtvih :)

Zna li neko dobre patike i mjesto gdje ih uzeti, za trčanje po asfaltu. Ne bih puno da se izlažem trošku, a ovako što sam prije po radnjama na brzinu preletio okom sve su bile neke paprene cijene, a meni bi pasalo nešto do 100KM. Tek sam krenuo s trčanjem i treći put kad sam istrčao oko 10km strašno su me zabolile bočne kosti od malog prsta ka peti. Patike su mi tvrde, a i beton još ubija.

Кости те боле јер си тек почео са трчањем, и треба неко вријеме док се ноге не навикну и до тад ће да те боле без обзира на обућу, и буди сретан да не почне да те боли све редом. 10km није мало. А патике узми најобичније, платнене, битно је да имају онај "спужвасти" ђон, адидас имаш такве за отприлике 65-70КМ. Нешто отприлике овако ће сасвим добро да одради посао
Spoiler:
Slika

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 03 Jun 2014, 12:04 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2019
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Nas par,grupa zaljubljenika u trcanje je registrovala trkacki klub. Poceli smo se okupljati prosle godine negde u martu. U maju smo vec ucestvovali na polu maratonu stazama Branka Copica i Graz polumaraton. Ove godine Berlinski polumaraton i Beogradski smo trcali. Do kraja godine nam je plan jos jedan polumaraton da trcimo. U godinama variramo od 30 do 50. Sto se tice trcanja vecinom trcimo u parku. Koriste se neke druge relacije tipa od trapista do klasnice. Trcimo kuci na trakama kada je ruzno vreme.
Poprilicno ozbiljno se tome pristupilo tako da svi radimo i testiranja funkcionalnih sposobnosti pa na osnovu toga pravimo trening programe. Opremili smo se sa Polar satovima za monitoring srcane frekvencije itd. Ako neko ima neka pitanja slobodno. Sto metode treninga,ljekarskih pregleda ili opreme.

P.S. Necu da budem krivo shvacen ali osobe koje hoce da se bave trcanjem moraju da shvate da se ne moze trcati u patikama sa pijace ili u jeftinim patikama. NAJVAZNIJI deo opreme su patike kada je trcanje u pitanju. Nama npr. svima su pola noktiju na stopalima pocrnili. A veliki novac smo dali na patike tj hoc da kazem da smo svi vecinom u inostranstvu kupili profesionalne patike za trcanje. Nemoguce je trcati 3 puta sedmicno po 15km a da nema posledica. Zamislite da trcite u patici s pijace koja ne nudi nikakvu stabilizaciju i potporu,sta bi tek onda bilo s zglobovima i poprecnim svodom stopala,ligamentima i koljenima. Obuca je najvaznija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 03 Jun 2014, 15:41 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jul 2013, 14:00
Postovi: 2881
Mene zanima kolika vam ja prosjecna brzina trcanja...i kako je povecavate?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 03 Jun 2014, 20:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2019
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
Kada uradim svima funkcijonalna testiranja,odredim im aerobne i anaerobne pragove. Kod svakog je ovo induvidualno tako da je i brzina trcanja. Trening se zasniva na srcanoj frekvenciji na pragovima tj. ona nam onda i odredjuje i brzinu. Bazicnu izdrzljivost trcis na aerobnom pragu i cilj ti je da je on sto visa na skali srcane frekvencije i brzine dok intervalne treninge radimo na anaerobnom pragu. Sto vise bazicna izdrzljivost tj visi aerobni prag= visi vitalni kapacitet. Veci vitalni kapacitet pomnozen s respiratornom frekvencijom u minuti = visok VO2max. Npr. danas sam testirao nekoga i nadjem da je aerobni prag na 135 otkucaja i na 8km/h. Trenira se bazicno na tom broju otkucaja s povremenim intervalniom treninzima. Nakon mesec dana taj broj otkucaja vise nije na 8 km/h vec se popeo na 9km7h. Tada radimo opet test i pravimo novi trening plan itd. U svakom slucaju svi trcimo polumaraton ispod 2h.

Ovo ti je slika primer testiranja
Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Sep 2014, 16:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
Ima li govora ove godine o pripremama za beogradski maraton?
Koliko je potrebno da se covjek spremi, recimo neko ko nikada nije trcao?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Sep 2014, 16:51 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Kazu oko godine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Sep 2014, 17:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
To ti je pitanje kao koliko kosta jedan auto? Zavisi koji rezultat bi ciljao,ako ti je bitno samo da ga istrcis za bilo koje vrijeme,ako nemas neki ogroman visak kila, i sl,moze i za 6 mjeseci.Ako ciljas ispod npr 1:50,onda je to druga prica.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Sep 2014, 19:29 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2019
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
U nedelju trcimo Sarajevski polumaraton. Ide li jos iko iz BL?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 13 Sep 2014, 20:51 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Jul 2009, 10:16
Postovi: 12660
Lokacija: Treći kamen od Sunca
MuskoBre je napisao:
To ti je pitanje kao koliko kosta jedan auto? Zavisi koji rezultat bi ciljao,ako ti je bitno samo da ga istrcis za bilo koje vrijeme,ako nemas neki ogroman visak kila, i sl,moze i za 6 mjeseci.Ako ciljas ispod npr 1:50,onda je to druga prica.

Recimo samo da istrcim, i imam jedno 20 kg viska.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Sep 2014, 08:38 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Jul 2004, 12:09
Postovi: 10379
Ako je tako,onda ti treba prvo oko 2 mjeseca izmjenjene ishrane,brzog hodanja,pozeljno uzbrdo,i staticnog bicikla,dok ne svedes tih 20 na 10 nema tu nikakvog trcanja.

_________________
Viva Elena, Viva Nicolae!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 14 Sep 2014, 19:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Jan 2006, 22:41
Postovi: 2019
Lokacija: Izmedju zemlje i neba
giometar je napisao:
MuskoBre je napisao:
To ti je pitanje kao koliko kosta jedan auto? Zavisi koji rezultat bi ciljao,ako ti je bitno samo da ga istrcis za bilo koje vrijeme,ako nemas neki ogroman visak kila, i sl,moze i za 6 mjeseci.Ako ciljas ispod npr 1:50,onda je to druga prica.

Recimo samo da istrcim, i imam jedno 20 kg viska.


To je bas projekat. Prvo lekarsku pregled da on da zeleno svetlo pa dijagnostika da se odrede pragovi i maximalna tacka sagorevanja masti pa onda samo aerobni trening. Naravno sve to praceno dijetalnom prehranom tj kvalitetnom i regulisanom prehranom. Ako bi sve uradio kako treba za nekih 6 meseci bi bio spreman. Naravno i tvoje zivotno iskustvu u sportu i konstitucija su od znacaja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Sep 2014, 13:43 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
giometar, evo i mojih par...

Što se tiče viška kilograma, ako kreneš DANAS sa promjenama, što kolege rekoše, izmjenom prehrane (npr. pogledaj koliko šećera jedeš), duuugim šetnjama, biciklom (pravim, a može i statičnim), i smanjivanjem viška kilograma - se možeš pripremiti za početak treniranja za Beogradski (polu)maraton. Inače trening ciklus najčešće traje od 12-16 sedmica, i ukoliko si disciplinovan, uspjeh je zagarantovan. Vjeruj, možeš.

Do nekog početka trening ciklusa imaš cca 3 mjeseca za pripremu, i onda...

Evo ja imam namjeru (po treći put) krenuti u trening za BG maraton, koji se održava, najvjerovatnije, 19. aprila 2015. godine. Prvi trening će mi biti 3. januara. :-D Plan uključuje 4 treninga sedmično, u dužini od 16 sedmica. I kad prođem čitav ciklus, i to najvjerovatnije sa oko 80% odrađenih treninga (obaveze, slave, službena putovanja), bez neke prevelike zabrinutosti stajem na startnu liniju... Nisam još odlučio, ali najvjerovatnije ću pratiti trening plan sa Runkeeper-a, čiju aplikaciju i tebi preporučujem.

I za kraj - savjet. Možda ti ne bi bilo loše da prvo odradiš polumaraton, manje ćeš se napatiti, a i manji je volumen treninga, što ti može biti problem.

Eto, ako imaš još kakvih pitanja... piši. :-)

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Trčanje u BL...
PostPoslato: 15 Sep 2014, 13:47 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Apr 2007, 22:17
Postovi: 435
Evo i jedan članak/plan za baš početi:

http://www.trcanje.rs/trening/plan/16-nedelja-priprema-za-polumaraton/

Evo kako izgleda prva sedmica tog plana:

Dan:Trening
Utorak: 4 X 500m lagano - Pauza između intervala je 3 minuta
Četvrtak: 2km lagano + 1km lagano - Pauza između intervala je 3 minuta
Petak: 3km lagano
Nedelja: 4km lagano

_________________
http://zeljkov.wordpress.com


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1864 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 94  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs