banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 29 Mar 2024, 11:48

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 15 Okt 2019, 08:05 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
Drago mi je da su se forumasi ukljucili na moju proslu temu i diskutovali.
Evo jos jedna temica ukratko dragi forumasi pa podijelite svoje misljenje.

Da li mislite da biciklisti treba da imaju svoje staze svugdje u gradu ?
Ili ipak treba da se, gdje i nije bas moguce napraviti stazu, adaptiraju okruzenju i nauce da svoj bicikl odignu na trotoar i spuste (kao sto ste tokom mladjih dana sigurno to i sami radili) ?

Kakva je vasa vizija voznje bicikla i ta sama ideja ? Da li je to ustvari neka vrsta rekreacije i sporta jer ipak tjelo tu treba aktivno da radi kao kad trcite, ili je to neka vizija lagane i opustene pa mozda i pasivne radnje ?

Autom mozemo daleko i brzo pa i po svakakvim putevima dok hodanjem mozemo sporije, sigurnije, prilagodnije i tamo gdje se auto bas i mozda ne moze provuci, da li bi rekli da je voznja bicikla nekakva zlatna sredina ? I koju treba ispostovati kao takvu ?

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 08:12 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
makibruz456 je napisao:
Ili ipak treba da se, gdje i nije bas moguce napraviti stazu, adaptiraju okruzenju i nauce da svoj bicikl odignu na trotoar i spuste

Ovo je protivno Zakonu u bezbijednosti saobraćaja. Ukoliko nema biciklističke staze biciklisti su dužni da se koriste kolovozom.
Nažalost kolovozi kod nas su u tako lošem stanju, pogotovo na rubovima, da se bilo kakva vožnja bicikla kolovozom može računati kao adrenalinska avantura i ekstremni sport.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 10:15 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Што се тиче градске вожње, бицикл је ту добитна комбинација, смањује гужву (мањи је од аута), еколошкији да тако кажем, а и здравији, јефтинији... Наравно, често се њим може брже стићи по граду од аута, поготово кад је шпица, тога су свјесни по другим западним градовима и тамо су веома присутне бициклистиче стазе, при том у једном нивоу, без силажења, спуштања, ивичњака као код нас.

Истина је да није свугдје могуће убацити још и стазу, али гдје је могуће, било би добро то урадити. Нисмо срећом град гдје су већина улица уске, објекти одмах уз улицу...

Гледао сам један "документарац" из БГ и стања тамо, гдје на више мјеста се дешава да је стаза направљена са некаквим препрекама не би ли се бициклисти успорили, док возачи ваљда не требају успоравати. Што је у граду погрешно. Возачи треба успоравати, бициклисте не.

Наравно, кад је киша бицикл није опција, али пошто нисмо Енглеска, може се бициклим ићи добрим дијелом године :) .

ЕDIT: на Вајбер групи града објавили да су отворили нове биц. стазе, а на слици прави примјер саобраћајне културе :D
Spoiler:
Slika

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Poslednji put menjao Umetnik dana 15 Okt 2019, 11:12, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 11:12 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 07 Dec 2016, 01:44
Postovi: 627
_зока je napisao:
makibruz456 je napisao:
Ili ipak treba da se, gdje i nije bas moguce napraviti stazu, adaptiraju okruzenju i nauce da svoj bicikl odignu na trotoar i spuste

Ovo je protivno Zakonu u bezbijednosti saobraćaja. Ukoliko nema biciklističke staze biciklisti su dužni da se koriste kolovozom.
Nažalost kolovozi kod nas su u tako lošem stanju, pogotovo na rubovima, da se bilo kakva vožnja bicikla kolovozom može računati kao adrenalinska avantura i ekstremni sport.


Pa dobro nisam ja pitao za zakon, ovo je za vase misljenje striktno tema i to je vrjednije od nekog tamo papira, znamo sta je zakon i kako je formiran i da li su moguce promjene.

_________________
https://i.ibb.co/9WHRB5J/signature1.jpg


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 11:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Biciklističke staze je relativno lako stvoriti. U Belgiji sam vodio staze na skoro svim cestama, pa i magistralnim. Iscrtana je linija metar od ivičnjaka i to je prostor za bicikle. Ali kako bi to izgledalo kod nas - niko je ne bi poštovao, a na njoj bi redovno stajala auta. (Slično je i u PL, da ne bude da samo svoje kritikujem.) Saobraćajnz kultura je dugotrajan proces.
Još da odgovorim na pitanje - bicikl mi je vid rekreacije, rijetko kad prevozno sredstvo.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 11:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Бициклистичке траке ми се не свиђају баш из разлога културе, а и да је имамо, није физички одвојена од коловоза нити удаљена тако да за скретање возила у њу је потребан атом тј. милисекунда. А и наше саобраћајнице (бар по граду) нису толико широке да би могао у оба смјера одузети метар и да то буде иоле комотно. Не може без проширивања цесте како год

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 13:26 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
mene uhvati jeza kad citam postove I skontam da ljudi koji ih pisu imaju vozacke dozvole i upravljaju vozilima u istom gradu kao i ja

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 13:41 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Zašto Čiča?

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 13:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ma ovi trotoaristi koji misle da se biciklom ne smije na kolovoz a imaju polozen vozacki su zabrinjavajuci faktor

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 14:07 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Ja znam da smije, ali nisam voljan. Pogotovo u BL.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 14:11 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Jan 2009, 10:14
Postovi: 4338
Lokacija: Bojica Han
ja biciklom samo nedeljom prije podne do kuma popodne pjeske a bic ko staka sluzi :D

_________________
ideologijom i religijom se bavi sirotinja moj maho


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 14:55 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Poštujem :lol:

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 15:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Apr 2008, 01:45
Postovi: 26529
Lokacija: Banja Luka
Kako su pojedine drzave motivisale ljude da idu na posao biciklom? Nekim poreskim olaksicama ili sta vec? Negdje sam citao za Belgiju, Holandiju ili neku slicnu zemlju.

_________________
Radonjic je kriv!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 15:18 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Ima nešto i u mentalnosti. U Belgiji sam vodio djecu koja na biciklu idu u školu početkom decembra, pri temperaturi 2-3°C. I nikome to nije čudno.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 15 Okt 2019, 21:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
mirdza je napisao:
mentalnosti

Погоди у сриду. :D Наш човјек лијен без аута отићи било гдје (оправдавам кад се има нешто носити, кад је хладно, кишовито, онда свакако мораш аутом, а не сизифити се пјешке или бициклом), навикли смо ићи аутом... Па онда ако баја има нешто мало скупље, како може да се то не покаже :roll:

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 16 Okt 2019, 05:36 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39396
Lokacija: Месечева икра
Nije to mentalitet, to je navika. Ne znam koliko si star i da li si imao priliku da vidiš nekada prije rata izlazak radnika iz neke velike fabrike na kraju radnog vremena. Sigurno 2/3 nije išlo autima nego pješke, biciklom ili busom. Ne zato što nisu imali aute nego što se vodio takav život, sa generalno više kretanja i fizičkog rada. Ne može se mentalitet izmijeniti za 30 godina ali se mogu steći jedne, a izgubiti druge navike.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2019, 08:47 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Па добро, можемо то назвати и навиком, али је то и менталитет ове генерације (за разлику од прије кад су се возали Унисови двоточкаши :) ), јер данас и радници иду аутима.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2019, 10:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Jul 2012, 11:29
Postovi: 5275
Lokacija: banja luka
Kakite o mentalitetu ali konkretno za Holandiju to nema veze. Samo hladnokrvna racunica.

Nameti za automobile su u NL ogromni. Svakodnevno voziti automobil je skup sport.

Takođe, u čitavom lancu učesnika u saobraćaju vozači su donji a biciklisti zasticeni bijeli medvjedi. To je ugrađeno u legislativu, državna infrastruktura je komplet pod kamerama. Uz to, javni prevoz je na zavidnom nivou, pouzdan i finansijski povoljniji od automobila. Kad se sve stavi na papir jasno je sto su ljudi motivisani da koriste druge vidove saobracajnih sredstava.

Udari naseg covjeka dovoljno cesto po novcaniku i daj mu alternativu pa ces vidjeti kako naprasno mjenja ´mentalitet´.

_________________
It ́s better to die on your feet than live on your knees.
Opet je gužva pred kontejnerom...
Imbecili i debili ogroman je zbir, moj glas danas odlazi u manastir
I grieve in stereo, the stereo sounds strange, I know that if you hide, it doesn't go away


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2019, 11:35 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Да, поред њиховог јавног превоза нема потребе за аутом малтене... Добро, није баш да нема, али наш и њихов јп је небо и нешто мало испод земље.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 17 Okt 2019, 11:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Nije samo mentalitet u pitanju. U pitanju je i infrastruktura. U Holandiji ima biciklističkih staza onoliko koliko ima puteva i trotoara. Tamo je lako voziti biciklo


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 29 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs