banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 18 Apr 2024, 12:27

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 27 Maj 2020, 11:34 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11343
Lokacija: PL / BL
Slika

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 11:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
E jbg Mirdža, zajebavaš, ti voziš nasviranog Punta, i uživaš u tome, što izuzetno poštujem, a znaš kakav je stav naše raje u vezi Fiata, tako da bi bilo fino da se prikloniš kultu Mediterana i Italijana, a ti umjesto toga hejtuješ, ne ide Mediteran bez Fiata i Vespe. 8)
Gledah neki video iz primorske Italije, 50% prevoznih sredstva su Puntaći i Vespe. :D
A ima i Vespa dizel, what the fuck: https://www.youtube.com/watch?v=Zt-scqiSV5U
Za kozu nemam komentara, osim da nema pojma, Pečenko je mehaničar, bavi se time, zna šta radi, matica variomata se ne steže, a ti ako odabereš ulje do zime, svaka čast.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 11:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
Ako se ne steze, onda ide ljepak?

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 11:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Lapsus, matica se ne lijepi, nego se steže, zahvaljujem na ispravci netačnog navoda.
I nije ljepak nego lijepak (Mirdža approves).

Spoiler:
@Mirdža podržava, da ne bude da me opet ispravlja za nepotrebne anglosaksonizme.
I da, palim se kao Hepo kocka, ali gosp. Fiatist, nemoj me potpaljivati bez razloga. :D

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 12:02 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11343
Lokacija: PL / BL
Slika

Napraviste nauku oko necega (relativno) jednostavnog :confused2: Pecenko prakticar, Koza teoreticar- ne vidim mogucnost da se brzo dogovore...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 12:23 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Plot twist: Koza nema Vespu, samo nas troluje. :D

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 14:56 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 18 Jul 2009, 18:07
Postovi: 6745
Lokacija: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rider on the storm je napisao:
Plot twist: Koza nema Vespu, samo nas troluje. :D


Mozda da mu vratite nick u Koza opet? Covjek kao da kantera igra mjenja nadimke na forumu :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 15:54 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
A bolje da se preimenuje u "Vespa™ Oil - 2T lubrication", pa da odmah znamo o kome se radi i da više ne mijenja nickove.
Meni je i dalje zanimljivo kako 2T motori uspiju da se podmažu i da traju "relativno" dugo.
Trabant, Wartburg i mnogi motocikli su imali 2T sportske mašine sedamdesetih, dovoljno je da čujete ovo divno prdenje Trabanta (ako se ko ne sjeća): https://youtu.be/82L2BedOY_s?t=18
Ekologija i ekonomija su izbacili 2T iz prakse, ali koncept je zanimljiv, malo dijelova, jeftino održavanje, ali i ubrzano habanje.
4T lično preferiram, ali njemu treba duplo više kubika jer ima duplo manje radnih taktova po broju obrtaja u odnosu na 2T (ali miris spaljenog dvotaktola je ljepši od mirisa čistog benzina).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 17:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1551
Nisam ja nikakav mehaničar, ali pošto neću da plaćam majstore, radim sam. Imam par kolega koji rade skutere, bave se tim, a takodje i razne forume koristim za dodatne informacije. Volim detaljisati i što bolje nešto odratiti kad popravljam, ali ne razumijem kako će specifikacija ulja dati duži vijek 2T agregatu ? Normalno, nećeš sipati mineralno u Vespu (iako ništa ne bi bilo, razradjivao sam nov klip i karike sa dozom mineralnog), ali ne treba ni sintetičko. Ne sporim specifikacije, vjerovatno se može dobro naštimati sa sintetikom, ali iskustva onih koji se cijeli život bave sa tim kažu da se taloži na serijalama. Bitno je da uljna pravilno dozira ulje, smjesa koju pravi karb bude pravog odnosa, radna temperatura i skuter će da traje. Polusintetika je namjenjena modernim 2T agregatima, sintetika više za budžene agregate, koji vrte puno i imaju veća opterećenja.

Evo da ne kaže da samo kritikujem, ima Ipone ulje sa mirisom jagode. Naspeš i kad daš gas divota jedna.

https://www.olx.ba/artikal/33701841/ipo ... re-jagoda/


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 17:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
Citiraj:
SINTETIKA PLUS

Scoot City je ulje visokog kvaliteta za 2T skutere, namjenjeno za normalnu vožnju. Ipone je izabrao najbolje sintetičke baze i aditive koji garantuju optimalnu zaštitu vašeg motora i smanjuje potrošnju goriva.

Prilikom sagorijevanja ispusta miris JAGODE....



Oficielno ulje Motocross(MXGP) i Moto GP prvenstva.

Scoot City je polusintetičko ulje visokog kvaliteta za 2T skutere, namenjeno za normalnu vožnju. Ipone je izabrao najbolje sintetičke baze i aditive koji garantuju optimalnu zaštitu vašeg motora i smanjuje potrošnju.
obmana kupaca na djelu

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 17:46 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1551
Al' miriše na jagode. :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 17:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Jan 2008, 12:33
Postovi: 5005
Lokacija: Banja Luka
naziv na boci je sintetik plus, a ono nigdje veze. i onda modrica ne valja

_________________
http://www.budideozvezde.rs/
http://www.youtube.com/user/crvenazvezdafkcom


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 27 Maj 2020, 20:48 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Jul 2013, 12:48
Postovi: 1551
Skoro svi proizvodjači pišu ''syntethic technology'' i sl, tako da to nije neobično. Marketing.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 12:55 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Šta je sintetičko uopšte?
Da bi se to znalo, mora se malo čovjek udubiti u teoriju.
Sirova nafta, obrada na visokim temperaturama, hidrokrekovanje, 5 baznih ulja, od kojih je peto jedino zaista sintetičko - polialfaolefin.
Ovo-ono, čitajte, da ne dužim, onda dolaze zakoni, koliki procenat petog baznog ulja je potreban da bi ulje bilo "sintetičko", u Njemačkoj je to 70% ili tu negdje, svaka zemlja ima svoja pravila.
O 2T uljima ne znam puno, ali kod 4T ulja jedino Motul ima zaista sintetičko (veći procenat petog nivoa baznih ulja).
Npr. jeftina Modrička ulja su većinom iz prve 4 grupe baznih ulja sa manje ili više aditiva (najjeftinija koriste prve dvije grupe baznih ulja, mineralna), pa se prema tome plasiraju cijene i određuje kvalitet.
Onda imate puno, puno specifikacija koje samo teški zaluđenici razumiju.
Enter_name zna puno o uljima i specifikacijama, šteta što ne piše više javno na forumu.
Nemojte se voditi brendovima i marketingom, imate specifikacije (API, ACEA, Ford/Mazda/Kia/Hyundai, VAG, PSA, M. Benz, Porše, itd, svaki brend ima svoje zahtjeve i bitno je da odaberete pravilno ulje).
Castrol zakon za VW, Motul za motore, e to nije tačno, imate specifikacije, možete naći jeftinija, a provjerena ulja koja ispunjavaju ono što bi trebali, nešto kontam koliko je auta oštećeno nepravilnim odabirom ulja od priučenih mehaniara.
Evo npr Comma ulje, jako dobro, pristupačno, a na sajtu možete odabrati model auta i motor i naći adekvatno ulje i sve druge tečnosti (tj. njihove specifikacije, ako ne želite Comma): https://www.commaoil.com/products#make/1
Modriča je prilično ok ako ne vozite ultra nov i moderan auto, imaju niske cijene i navodno ispunjavaju specifikacije koje navode.
Ali Modriča nema 5W-30 ACEA A5/B5 Ford 913-D ulje koje ide u moj auto, pa ću ići na nešto drugo.

Odoh ja u Off topic.....

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 13:58 
OnLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11343
Lokacija: PL / BL
Rider on the storm je napisao:
ali kod 4T ulja jedino Motul ima zaista sintetičko

Pa ne bas... Osim Motul 300V, tu su jos Ravenol RCS, Millers CFS i sigurno jos neka druga.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 15:23 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
@Rider
Zar PAO ne spada u četvrtu grupu, a peta su estri i slično? ;)
Slika

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 15:50 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
@Mirdža
Da, ima ih još, nije Motul JEDINI, ali jedan od onih rijetkih koji su zaista sintetički (po tim nekim pravilima).

@Koza
Whatever, četvrta i peta grupa su definitivno jedan level iznad prve tri kako god okreneš (ofrlje sam pisao, ko je upućen, shvatiće, ko nije, naučiće).

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 16:24 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Pa nije baš whatever... Nemoj da se kenjka sa terminima, a poslije da se zapinje za ovo ili ono...

Neke druge podjele navode 2. grupu kao hydrotreated/hydrocracked, a 3. kao severe hydrocracked.
Evo šta Modriča kaže o sebi:
Citiraj:
Rafinerija ulja Modriča predstavlja renomiranog i najvećeg proizvođača hidrokrekovanih baznih ulja, maziva i funkcionalnih tečnosti u jugoistočnom djelu Evrope i ravnopravnog proizvođača maziva sa najpoznatijim evropskim i svjetskim brendovima u industriji maziva. Osnovu za to predstavlja vlastita proizvodnja HC-baznih ulja (API Group II) za kojima je, zbog njihovih fizičko-hemijskih karakteristika, trenutno u svijetu najveća potražnja.


Iz korespondencije sa dr. Stevom Stalkerom, saznao sam da je on mišljenja da Modriča proizvodi ulja sa bazama iz 2. grupe - znači samo hidrokrekovana ulja, a njih po potrebi miješa sa aditivima i sintetičkim baznim uljima pa dobija ono što prodaju kao polusintetiku i sintetiku. On je isto mišljenja da Modričin Dvotaktol Sint nije baš sintetičko ulje jer ima previsoku tačku tečljivosti, već bi to prema njemu bilo izrazito dobro polusintetičko ulje. Mada budući da je dostupan tehnički list iz 2017. godina i da postoji razlika između njega i onog što je na boci i internetu, sve to treba uzeti sa rezervom. Barem sam ja tako protumačio njegove riječi...

Slično sam čuo i od DS9...

Kad se sve to uzme na gomilu, teško je procijeniti šta je onda baš sintetika, a šta polusintetika, jer marketing tu ima preveliku ulogu. Onda je i karakterisati neko ulje kao dobro/loše prilično nezahvalno, pogotovo nama korisnicima koji realno nemamo maltene nikakav uvid u sastav ili kakvoću ulja.

Sva priča o uljima mi je prilično zanimljiva. Ima puno mitova, običaja i sujevjerja kad su ulja u pitanju i često je jako teško doći do konkretne informacije jer ne postoji način kako u vlastitoj režiji procijeniti ulje. Jedino labor to može da uradi, a on je mnogima van domašaja.
Super priča mi je kako su ljudi govorili za neka moderna ulja da ništa ne valjaju, jer ekstremno brzo pocrne. Nisu uzeli u obzir da ta moderna ulja možda imaju puno više detergenata, pa zapravo samo očiste malo motor, umjesto da se sama ulja razgrade ili šta već... :D

Apsolutno se slažem da je najbitnije kupiti ulje zadovoljavajuće specifikacije i nekog normalnog brenda (da nije baš garažni neki brend)...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 16:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4233
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Ne znam da li da nakon ovog posta napišem da si totalno pukao, ili da si nadprosječno inteligentan/načitan/školovan/upućen. :D

Castra je napisao:
Kad se sve to uzme na gomilu, teško je procijeniti šta je onda baš sintetika, a šta polusintetika, jer marketing tu ima preveliku ulogu. Sva priča o uljima mi je prilično zanimljiva. Ima puno mitova, običaja i sujevjerja kad su ulja u pitanju i često je jako teško doći do konkretne informacije jer ne postoji način kako u vlastitoj režiji procijeniti ulje. Apsolutno se slažem da je najbitnije kupiti ulje zadovoljavajuće specifikacije i nekog normalnog brenda (da nije baš garažni neki brend)...
Za ovo +1, X2. To sam i ja pokušao napisati i konstatovati kao poentu, ali sam slabo spretan sa riječima.

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 28 Maj 2020, 16:56 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Rider on the storm je napisao:
Ne znam da li da nakon ovog posta napišem da si totalno pukao, ili da si nadprosječno inteligentan/načitan/školovan/upućen. :D


Ovo prvo, jer ostalo sigurno nisam... :lol:

Mali offtopic:
Svaki put kad bih se vozio auto-putem, vidio bih Extrol ulja i maziva ali nikad nisam naročito obraćao pažnju na njih.
Ne znam ništa o njima, ali ako bih morao nagađati, rekao bih da su oni samo blendara, da kupuju ulja, miješaju ih i pakuju.

Iznenadio me njihov asortiman ulja, pogotovo jer imaju RN0720 ulje, a i 2T ulja (npr Extrol 2T Scooter) im djeluju super na papiru.
Ko su oni, čiji su oni? Vidim da rade svašta nešto...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 107 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Karbo, mirdza i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs