banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 10:40

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Sledeća
Autoru Poruka
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 20:18 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
Castra priča kako u svojoj zgradi ima priključke- aman je to jedina zgrada u državi!? Što zgrada do njegove nema te priključke nije bitno!?
Munja - imamo 4-5 punjača....enorman broj!
Jbt....
Jel vama jasno da je trenutan broj srtujića qrac od ovce u odnosu na ukupan broj auta?
Jel vam uopšte dolazi do glave kakav je posao razvesti instalaciju za npr 30% električnih auta od ukupnog broja?
Ko će i za koje pare to da uradi?
Kolika je trenutna cijena struje u DE? Kolika će biti kada se broj električara dobro poveća?
Gdje je struja za njih? Dolazi iz utičnice, jel?
Odakle će proizvesti dodatne količine kada su ukinuli NE?
Iz vjetra i sunca?

U odnosu na DE mi smo extra po proizvodnja/potrošnja jer nemamo privrede. Pošto nemamo privrede nemamo ni para, a strujići koštaju suvo zlato.
Nama je svejedno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 21:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Ja sam rekao da je u mojoj zgradi razvedena struja do svakog parking mjesta.
Znači ne punjač za auto, nego struja... Nije to ništa toliko ekstravagantno jebote...

Svaka podzemna garaža ima struju, ako ima rasvjetu. Nadzidnim kablom dovedeš struju do parking mjesta i to je to. Dobro, malo uprošteno, ali princip je tu.

Sve ostalo je apsolutno identično kao u slučaju što si ti naveo - ako imaš kuću i garažu.
Znači ja samo kažem da se može puniti auto ako imaš stan i podzemnu garažu.
Ako parkiraš na ulici, onda je malo sranje...

Poenta je da ako auto koristiš za po gradu i ne za relacije duže od 200-300km u danu, onda ima električnih auta koja mogu da zadovolje... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 21:46 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Ne znam da li me vise emotivno takne kada castra zapjeni ili kada hadzija upotrijebi rijec "strujići"
:lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 21:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Slika

U suštini produžni kabl sa katancem.
Nisam znao da je ovo tako komplikovano...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 21 Avg 2021, 22:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Муња, можда овако изгледа као глупост, али поредим број пумпи и пуњача због перспективе у којој се налазо обични потрошач који бира да ли узети СУС ауто или електричара. Да ли би ти узео електричног па да имаш буквално неколико мјеста гдје да га напуниш у држави док можеш за мање паре обичан ауто за којег гориво нуде на свакој окуци. Ништа, ти ако сматраш да је то глупост, узми електро, па си руту испланирај да буде условљена пуњачима. Дакле, идеш у Мостар, али мораш преко Сарајева да би ту стао на два сата и напунио батерије, па се онда враћаш на пут ка Мостару.

Кажем, док тај први услов не буде испуњен, а то је довољан број пуњача, електро возила немају будућност код нас. Онда слиједе сљедећи услови: прихватљива цијена, адекватна софтверска подршка на нашем језику и мјеста за сервис, вријеме пуњења које ће морати бити скраћено на вријеме пуњења резервоара, 1000 km по батерији...

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 07:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9225
Kad nemaju budućnost, što se onda već koriste kod nas? Što se ljudi raduju da im se isplati? Održavanja maltene da i nema, jeftinija registracija i dadžbine, ne osjećaš divljanje cijene barela po džepu....
Prošle godine sam se svaki dan vozio 60-80 km dnevno u jednom. Šta sad lupaš , Sarajevo, Mostar? Da imam sa novom baterijom koja ima autonomiju makar 250 km , išao bih i do Mostara, dođem da obavim posao i okačim na punjenje, za 4h opet spreman za nazad. Kad kupiš auto, dobiješ obični "kućni" punjač na šuko pa ga puni 4-5 h, a ako hoćeš brže, kupi "brzi" od hiljadu-dve-tri, pa si za sat i po ili dva spreman. I šta će ti stanica, moćeš kod bilo koje kafane ili restorana to odraditi, struje da napuniš recimo Nissan Leaf na staru default bateriju autonomije 120 km treba u iznosu od marku. Tako da mislim da će u budućnosti svi ugostiteljski objekti i tržni centri te ostali objekti imati eksterne utičnice za tako nešto. Razviće se i sistem naplate i dozvole korištenja, to će biti veći problem nego sama dostupnost štekera.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 08:17 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
E па да, управо то што си рекао "развиће се", "у будућности". Кад то у будућности буде тако, онда можемо причати о омасовљењу, са садашњим стањем је то тешко изводиво. Пуњење кући јесте супер, али недовољно да може замијенити ве успутне пумпе на којима иначе можеш да наточиш гориво. Шта ако ниси стигао да преко ноћи пуниш батерију, а требаш на пут? Можеш ли негдје успут да се допуниш за пола минуте и будеш спреман за даље? И кажеш, оставиш 4 сата у том Мостару да се пуни... Хајој, 4 сата, дугачак је то период.

Једноставно, превише трзавица које народ и даље удаљавају од преласка на електрична возила. Немају толико поправака, односно кварова као СУС, али и даље недовољан аргумемт за масовну куповину.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 08:22 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 05 Sep 2015, 19:59
Postovi: 2194
munja.alex je napisao:
Kad nemaju budućnost, što se onda već koriste kod nas? Što se ljudi raduju da im se isplati? Održavanja maltene da i nema, jeftinija registracija i dadžbine, ne osjećaš divljanje cijene barela po džepu....
Prošle godine sam se svaki dan vozio 60-80 km dnevno u jednom. Šta sad lupaš , Sarajevo, Mostar? Da imam sa novom baterijom koja ima autonomiju makar 250 km , išao bih i do Mostara, dođem da obavim posao i okačim na punjenje, za 4h opet spreman za nazad. Kad kupiš auto, dobiješ obični "kućni" punjač na šuko pa ga puni 4-5 h, a ako hoćeš brže, kupi "brzi" od hiljadu-dve-tri, pa si za sat i po ili dva spreman. I šta će ti stanica, moćeš kod bilo koje kafane ili restorana to odraditi, struje da napuniš recimo Nissan Leaf na staru default bateriju autonomije 120 km treba u iznosu od marku. Tako da mislim da će u budućnosti svi ugostiteljski objekti i tržni centri te ostali objekti imati eksterne utičnice za tako nešto. Razviće se i sistem naplate i dozvole korištenja, to će biti veći problem nego sama dostupnost štekera.
Trebao si samo napisati "čuj čit'o drž'o u ruci frajeru". Ovo je slično kao prelazak sa xp na 7, onda sa 7 na win10. Nisu ljudi ni probali, a sve znaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 08:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Umetnik je napisao:
Пуњење кући јесте супер, али недовољно да може замијенити ве успутне пумпе на којима иначе можеш да наточиш гориво. Шта ако ниси стигао да преко ноћи пуниш батерију, а требаш на пут?


Za početak koristiš električna vozila u lokalu, da ih ne moraš puniti sem po noći kad si kući.
Eventualno ih puniš dok si na poslu, recimo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:02 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
Glavni argument protiv električnih vozila je da ga nemaš gdje napuniti? Pa ne bi imao gdje napuniti ni vozilo na benzin da je pumpa na svakih 1500 km. To nije problem elektro vozila nego logistike a to će se riješiti vrlo vrlo brzo čim se ova vozila krenu masovno voziti. Za godinu dvije vidjećete kojom brzinom će se proširiti mreža punjača, faktički preko noći. Tako je i u Evropi. Htjeli ili ne, to je budućnost.

Toyota, VW, svi najveći proizvođači odustaju od SUS motora, nije to šala, krupne promjene dolaze u narednoj deceniji. U V. Britaniji poslije 2030. neće se uopšte moći voziti takva vozila, a i druge zemlje polako prelaze na to, u mnogim gradovima u Evropi već sad je zabranjeno ući sa dizelom u centar grada. Elektro je neminovnost i budućnost, kako god se to nama sviđalo. Neće biti preko noći ali doći će brže nego očekujemo. Na nama je samo da se pripremimo.
Naravno da napuniti el. vozilo nije tako jednostavno kao benzin/dizel/plin ali to je cijena koja se plaća da bi se dobili drugi benefiti. A i na to će se ljudi naviknuti, baterije će imati sve veću autonomiju, mreža brzih punjača će biti raširenija...na početku zbog svoje cijene ova vozila će biti dostupna bogatijima ali kasnije će i to pasti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
Тачно тако, логистика, и то није аргумент против него разлог зашто тренутно није исплативо купити електрични ауто. А биће, кад се мрежа прошири.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:43 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 21 Sep 2017, 18:40
Postovi: 113
Treba uzeti i u obzir da su rijetki oni koji tako cesto prelaze 300-400 km odjednom (kada su u pitanju privatna vozila), bar u BiH. Neka neko nadje statistiku pa vidi koji je prosjek predjenih kilometara za 90% Banjalucana i siguran da bi elektricna vozila svima njima ispunjavala potrebe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9225
Umetnik je napisao:
Тачно тако, логистика, и то није аргумент против него разлог зашто тренутно није исплативо купити електрични ауто. А биће, кад се мрежа прошири.


Opet fulaš. Isplativo je imati EV. Autonomija je jedini minus. Brzina punjenja postoji, samo stvar cijene. I opet podvlačim, da li si koristio ikakvo EV duže vrijeme? Znaš li prednosti i nedostatke ili samo zaključuješ iz tuđih iskustava?

Ove dizel krstarice koje ljudi trenutno imaju i voze, više od 50% slučajeva i vremena voze po gradu. A za to treba EV. Čak i ovi koji putuju na posao svaki dan iz npr. Doboja, Gradiške, Novog mogu sa EV. Ni nabavka ne bi trebala biti skupa, primjer taj spomenuti Leaf. Možeš polovan naći star 8 god i sa baterijom da pređeš 80 km za 15ak hiljada KM, možda koja hiljada više. Baterija, nova sa većim kapacitetom i autonomijom cca 60-70% za 10-11 000 KM. Eto sklopi, pa izračunaj koliko ti može dobaciti,a baterija degradira sa 120 km autnomije na 80 km baš za nekih 10 godina. I opet možeš po lokalu da voziš bez zamjene, pa makar 6 godina. A sad skontaj koliko te koštaju mali i veliki servisi, te registracije za SUS , i koliko sipaš goriva godišnje na npr. 16 god eksploatacije jednog baterijskog pakovanja .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:53 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9225
boroiswanka je napisao:
Treba uzeti i u obzir da su rijetki oni koji tako cesto prelaze 300-400 km odjednom (kada su u pitanju privatna vozila), bar u BiH. Neka neko nadje statistiku pa vidi koji je prosjek predjenih kilometara za 90% Banjalucana i siguran da bi elektricna vozila svima njima ispunjavala potrebe.
Naravno. Kad sam rekao Mostar 4h pauze, pa kad god sam došao da obavim nešto od posla dole, toliko sam se zadržao. Taman da se napuni za povratak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 09:53 
OffLine
Veteran
Veteran

Pridružio se: 09 Jun 2012, 13:13
Postovi: 1349
boroiswanka je napisao:
Treba uzeti i u obzir da su rijetki oni koji tako cesto prelaze 300-400 km odjednom (kada su u pitanju privatna vozila), bar u BiH. Neka neko nadje statistiku pa vidi koji je prosjek predjenih kilometara za 90% Banjalucana i siguran da bi elektricna vozila svima njima ispunjavala potrebe.


Upravo to. Ja pričam skoro s drugarom o tome i on je zadrti protivnik, nemaš gdje napuniti, slab domet, bla bla, bla....a čovjek voza auto samo po gradu, uglavnom kuća posao, 7-8 km na dan :D I takvih je većina. To je samo problem kad ideš na put, na more recimo ili u inostranstvo. To je za većinu ljudi 2-3 puta godišnje. A za 99% svakodnevnih potreba ova sadašnja autonomija je i više nego dovoljna. Naravno uvijek ima ljudi koji više prelaze i kojima to ne odgovara ali ne može svima sve pasati, kao što ne odgovara svima svaki benzinski ili dizel automobil.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 10:34 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Munja, koliko se uštedi na registraciji i tim pizdarijama?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 10:52 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 20 Maj 2016, 13:46
Postovi: 4922
Lokacija: Међу јавом и мед сном
За град (за мене) постоји бицикл. Мада се слажем да за град може електро возило, што да не. Али ако пуниш кући, и струја се плаћа. А ауто, па користим кад требам нешто превести и на дистанце на које не могу бициклом. Дакле-путовања, такорећи. Е, домет електричних није проблем, 300 km је бомбона. Али ја лично хоћу да имам напунити ауто било гдје успут, да то траје кратко (ето, може пуна батерија за 10 минута, толико толеришем) и да ме не кошта као данашње Тесле, да то буде цијеном у рангу или испод садашњих возила. Е, кад се то испуни, ма никакав проблем, дапаче. А до тад, једноставније ће бити са СУС-евима. Бар за моје потребе.

_________________
prokelj je napisao:
Uskrs je paganski praznik u svrhu velicanja boginje Ishtar koja blage veze sa Isusom nema.

Уметник - онај који умеће.
Pozvao sam u pomoć Boga i đavola, pa ko se prije odazove.
вицо ДАЉЕ РУКЕ ОД БОРЦА!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 11:40 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
The_new_Statesman je napisao:
ili kada hadzija upotrijebi rijec "strujići"

Pokupio od komšija


Umetnik je napisao:
Кажем, док тај први услов не буде испуњен, а то је довољан број пуњача, електро возила немају будућност код нас. ...


Ma jok, šta će ti to? Eto, ukopčaš ga na 220v i ćeraj. "Malo" će da potraje al eto, u međuvremenu razgledaš okolinu ko nekad ferijalac.
(to što imaš gužve na svakoj benzinskoj u npr HR kada je sezona bez obzira na punjenje od par minuta, to nije bitno).

Munjo,
Šta veliš, nema se šta pokvariti na elektro?
Jesi bacio pogled na reliability od Tesle?
Jesi li vidio šta se desi kada se zapale baterije? Nema gašenja - čekaš dok same ne izgore.
Jel Hyundai mijenja baterije na 82000 vozila- cijena sitnica=$900M.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 11:43 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 01 Jan 2009, 02:00
Postovi: 5619
Lokacija: Banja Luka
Vatrogasci ce morati usvojiti nove metode, a mozda i alat.
Evo Alvirko nesto tupi oko elektroauta, citao vasu diskusiju.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Elektro/hybrid
PostPoslato: 22 Avg 2021, 11:45 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8505
munja.alex je napisao:
... Ni nabavka ne bi trebala biti skupa, primjer taj spomenuti Leaf. Možeš polovan naći star 8 god i sa baterijom da pređeš 80 km za 15ak hiljada KM, možda koja hiljada više. Baterija, nova sa većim kapacitetom i autonomijom cca 60-70% za 10-11 000 KM. Eto sklopi, pa izračunaj koliko ti može dobaciti,a baterija degradira sa 120 km autnomije na 80 km baš za nekih 10 godina. .


Ovo sam preskočio.
Baš ti hvala na upisu.
Ko ovdje ne vidi računicu kod kupovine strujića(sorry TNS) onda je stvarno zatucana seljačina(kao ja).


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 342 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 18  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs