banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 24 Apr 2024, 09:34

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 512 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:06 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Ne, ona ti je vjerovatno u restoranu sa onim burzujskim politickim svinjama u Hotelu Bosna ...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:09 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2524
Sjebaste jednu dobru i opustenu temu.
Jos samo fali da privucete Drogu da i on prostre tepih i ode sve u tri lepe

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Tadašnjih 20 milijardi $ je ekvivalent navodno 100 milijardi $.
Dakle, u prosjeku su se bivše republike još više zadužile. Pitanje je kako na primjer izgleda odnos Slovenije i Bosne i Hercegovine.
Svakako, ja nigdje nisam rekao da su sadašnje države model kako treba sistem funkcionisati. Pogledajte ostale države koje se spominju, a koje su pošle sa slične tačke kao i Juga.

Što se tiče malih firmi i malog kapitala. Znam dosta zanatlija i samostalnih preduzetnika koji imaju firmice i sasvim im dobro ide. Ono, ne vozaju Mercedese i Audije, ali plaćaju redovno i plate i doprinose za svoje radnike, ostane para i za njih i za firmu.
Ne moraš imati kapital kao Šel ili Gugl da bi bio uspješan...

Naravno da nijedna firma ne može bez radnika. Zato se i mora znati ko koliko tu vrijedi i ko dobija koliki dio kolača...
Nigdje ja nisam rekao da radnike treba izrabljivati, ali nemojte misliti da firma samo tako padne sa nebesa. Osim ako nisi nečiji kum...

Ovo za Ford i mašine: Da li pereš veš na ruke, ili ti mašina pere veš? Zašto ja kao poslodavac trebam da plaćam radnika, ako mogu kupiti mašinu koja će mi raditi brže, bolje i jeftinije?

Može li moderator ovo da prebaci u neku opštu političko-ekonomsku temu?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:18 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Jer ce radnik kog ti placas kupovati ono sto sam taj radnik stvori. Ako radnik ne kupuje dzaba tebi sto ti imas robu od koje nema koristi. Odatle hiperprodukcija koja baca proizvedeni materijal gdje imas gladnih ljudi a hrana se baca. Male firme uvjek mogu da prerastu u vece kapitalisticke jedinice, poput Marcela ( pekare ). I kod tih malih firmi, pogotovo usluznih, imas privatnika koji nema nikakve ideje o procesu rada ali uzima daleko vecu zaradu nego sto ju dobija radnik koji i zna posao i obavlja ga. Kolac treba da ima onaj ko ga napravi, a ne onaj koji bane onako na vrata i uzme citav kolac i ostavi i mrvice. Jugoslavija jeste imala dugovanja, ona jos vode od 50ih ali je ta dugovanja isplacivala izvozom robe, pogotovo teske inudstrije. Njena zaduzenja pocinju 80ih velikim krizama kada se krece sa privatizacijom odredjenih slojeva ekonomije, i tokom rata dobija ratne kredite u zamjenu za fabrike i novi teritorij. Kosovo postaje najveca NATO baza u evropi kao posljedica toga itd. Istina, firma ne padne sa neba, radnik moze da otvori firmu npr ode da radi negdje vani ili digne krenit i on automacki postaje parazit, klasni izdajnik, u smislu da sada on krece da izrabljuje drugog radnika, a prije toga je bio u istoj situaciji. I naravno da ne treba zaboraviti anarhiju u proizvodnji gdje se proizvodi ono sto je profitabilno ali ne ono sto je ljudima nuzno, imamo gomile praznih stanova ali ljude koji zive pod mostom itd. Mnogo bi bolje bilo kada bi odredjena radna jedinica bila pod kontrolom radnika jer samim tim imamo krace radno vrijeme, brzi rad, ulaganje viska vrijednosti u sigurnost na poslu i napredak proizvodnje, osiguran zivot jer sada tvoj posao ne zavisi od privatnika koji kad mu nestane profita zatvori firmu, nego kada je pod radnickom kontrolom radnici znaju da ce biti tu dok njima treba.

Slazem se za ovo za moderatora.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:19 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
Pfc88 je napisao:
Jos samo fali da privucete Drogu da i on prostre tepih i ode sve u tri lepe


:D :D :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:21 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
Jugoslavija nije bila dužna 20 milijardi jer je bila bogata i dobra, nego jer niko nije htio dati više.

Inače, šta bi danas sa protestima ? Niko nije spreman podmetnuti leđa pod vaspitnu gumenu palicu br12 ?
A znali su kontrolisati vozilo hitne pomoći, što danas nisu, da im i kornjače pomognu ? :D

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:23 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
Rocker je napisao:
Jugoslavija nije bila dužna 20 milijardi jer je bila bogata i dobra, nego jer niko nije htio dati više.

Inače, šta bi danas sa protestima ? Niko nije spreman podmetnuti leđa pod vaspitnu gumenu palicu br12 ?
A znali su kontrolisati vozilo hitne pomoći, što danas nisu, da im i kornjače pomognu ? :D

Rocker stari policeman...tako treba udriii...to gvozdena pesnico....


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:29 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
Kad smo vec kod ovih sto su "kontrolisali" vozilo hitne pomoci,ko je imao najvise koristi od njih,protestanti ili vlast da bi imala opravdanje za nasilno sprecavanje protesta?
Slucajnost je to sto ih policajac-motorista koji stoji nedaleko od njih nijemo posmatra?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:31 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Banjalucki Valter je napisao:
Jer ce radnik kog ti placas kupovati ono sto sam taj radnik stvori. Ako radnik ne kupuje dzaba tebi sto ti imas robu od koje nema koristi. Odatle hiperprodukcija koja baca proizvedeni materijal gdje imas gladnih ljudi a hrana se baca. Male firme uvjek mogu da prerastu u vece kapitalisticke jedinice, poput Marcela ( pekare ). I kod tih malih firmi, pogotovo usluznih, imas privatnika koji nema nikakve ideje o procesu rada ali uzima daleko vecu zaradu nego sto ju dobija radnik koji i zna posao i obavlja ga. Kolac treba da ima onaj ko ga napravi, a ne onaj koji bane onako na vrata i uzme citav kolac i ostavi i mrvice. Jugoslavija jeste imala dugovanja, ona jos vode od 50ih ali je ta dugovanja isplacivala izvozom robe, pogotovo teske inudstrije. Njena zaduzenja pocinju 80ih velikim krizama kada se krece sa privatizacijom odredjenih slojeva ekonomije, i tokom rata dobija ratne kredite u zamjenu za fabrike i novi teritorij. Kosovo postaje najveca NATO baza u evropi kao posljedica toga itd. Istina, firma ne padne sa neba, radnik moze da otvori firmu npr ode da radi negdje vani ili digne krenit i on automacki postaje parazit, klasni izdajnik, u smislu da sada on krece da izrabljuje drugog radnika, a prije toga je bio u istoj situaciji. I naravno da ne treba zaboraviti anarhiju u proizvodnji gdje se proizvodi ono sto je profitabilno ali ne ono sto je ljudima nuzno, imamo gomile praznih stanova ali ljude koji zive pod mostom itd. Mnogo bi bolje bilo kada bi odredjena radna jedinica bila pod kontrolom radnika jer samim tim imamo krace radno vrijeme, brzi rad, ulaganje viska vrijednosti u sigurnost na poslu i napredak proizvodnje, osiguran zivot jer sada tvoj posao ne zavisi od privatnika koji kad mu nestane profita zatvori firmu, nego kada je pod radnickom kontrolom radnici znaju da ce biti tu dok njima treba.

Slazem se za ovo za moderatora.


Živiš u bajci prijatelju. Skroz si odvojen od realnosti...

Ne znam koju si školu završio, ali očigledno ne razumiješ koliko je znanje bitno. Nije sve u fizičkom radu. Radnik koji šarafa Forda nije jedini faktor u toj priči. Ti misliš da je fizički, manuelni rad osnova svega, a očigledno da nije...
Samo čekam da kažeš kako radnici trebaju ići i uništavati mašine...

NoisyBoy je napisao:
Kad smo vec kod ovih sto su "kontrolisali" vozilo hitne pomoci,ko je imao najvise koristi od njih,protestanti ili vlast da bi imala opravdanje za nasilno sprecavanje protesta?
Slucajnost je to sto ih policajac-motorista koji stoji nedaleko od njih nijemo posmatra?


Niko nije imao koristi od toga. Taj jedan drot na motoru ne može ništa da uradi, osim da pozove podršku. Ti mangupi su umislili da su biti i ništa više...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:33 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Naranvo da nije i ja ovdje ne govorim o fizickom radu nego o radu generalno, i mentalnom i fizickom. Pa pogotovo sada ustaju i bune se oni radnici sa bijelim okovratnikom, jer gle cuda njihova uloga administratora je ugrozena samim profitom,jer radnik koji stvara softver i proda ga nekome, proda ga nekom privatniku koji eksplaotacijom istih radnika stvori ogroman profit a da nema pojma ni sta ta rijec znaci.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:34 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Nov 2008, 17:42
Postovi: 7177
NoisyBoy je napisao:
Kad smo vec kod ovih sto su "kontrolisali" vozilo hitne pomoci,ko je imao najvise koristi od njih,protestanti ili vlast da bi imala opravdanje za nasilno sprecavanje protesta?
Slucajnost je to sto ih policajac-motorista koji stoji nedaleko od njih nijemo posmatra?


Definitvno su u pitanju "dva mlada inspektora" :D :D :D

Pfc88 je napisao:
Sjebaste jednu dobru i opustenu temu.
Jos samo fali da privucete Drogu da i on prostre tepih i ode sve u tri lepe


Zemo, đe srpska zastava u Tesliću ? Sjećam se da je bila nekad na kružnom toku, danas je nema ?

_________________
Нема ту чојека чим слави посну славу . . .


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:38 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2524
Da je nije vjetar odnio? Ali nista ne brini vratice se kao sto se i kruna vratila
Nema vise tito i pioniri

A mozda nam ovi iz Saraj'va naredili da je sklonimo

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Poslednji put menjao Pfc88 dana 13 Jun 2018, 20:41, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:39 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Moramo vratit petokraku na onaj zid na kruznom :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:40 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
super_koza je napisao:
Banjalucki Valter je napisao:
Niko nije imao koristi od toga. Taj jedan drot na motoru ne može ništa da uradi, osim da pozove podršku. Ti mangupi su umislili da su biti i ništa više...


Danas se pokazalo ko je imao koristi od toga.
Sto se tice policajca nije bio sam,jos je tu bilo policajaca koji su fotografisali i zapisivali.A cak i da je bio sam njegova duznost je bila da zastiti vozilo hitne pomoci,cisto sumnjam da bi neko od tih 4-5 mangupa imao petlju napasti sluzbeno lice na duznosti.
I na kraju ako se vec uplasio da ih ne moze zaustaviti zasto nije pozvao jedinicu za podrsku?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:48 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Banjalucki Valter je napisao:
Naranvo da nije i ja ovdje ne govorim o fizickom radu nego o radu generalno, i mentalnom i fizickom. Pa pogotovo sada ustaju i bune se oni radnici sa bijelim okovratnikom, jer gle cuda njihova uloga administratora je ugrozena samim profitom,jer radnik koji stvara softver i proda ga nekome, proda ga nekom privatniku koji eksplaotacijom istih radnika stvori ogroman profit a da nema pojma ni sta ta rijec znaci.


Ako sam ja poslodavac, a ti radnik koji radi za platu od recimo 1000 KM.
Tvoj posao je recimo da proizvodiš eksere.

Tu sva priča staje. Ti za mene proizvodiš eksere mjesec dana, a ja te plaćam fiksno 1000 KM za taj mjesec dana rada. Da li ću ja te eksere prodati po nižoj cijeni i biti u gubitku ili ih prodati po sto puta većoj cijeni i biti u plusu nije tvoj problem. Ti si meni proizveo eksere i ti ekseri su sad moji. Sve i da ih bacim u Vrbas, to nema nikakve veze sa tobom. Kad ja nađem mašinu koja može bez radnika da proizvodi eksere, ja nju kupim da mi ona radi, a tebi pružim ruku, rukujemo se i isplatim ti sve što si zaradio.

Ti si radnik koji radi kod poslodavca dok poslodavac ima potrebe za tim i dok si ti zainteresovan za taj posao pod tim uslovima. Onda kad jedna ili druga strana ne budu više zadovoljne, prekida se i radni odnos...
Šta tebe briga šta ja radim sa proizvodom koji si ti proizveo meni ili pruženom uslugom, ako si za to adekvatno plaćen?

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:48 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Maj 2010, 21:21
Postovi: 9225
_зока je napisao:
The_new_Statesman je napisao:
Komunizam je sahranjen cim je pusten iz boce.
Radnička prava nisu komunizam. To bi bar ti koji radiš u Austriji trebao znati.

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока
Želiš reći da on radi? :- D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:49 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Maj 2010, 00:48
Postovi: 1672
Lokacija: banja luka
Mozda mi ke glupa prica ali nekako sticem utisak da je to sa hitnom bila patka vlasti da bi pricali danas kako pricaju.

Ja zivim u tom dijelu Prijedorske petlje evo danas niti jedne hitne... a kad su najavljeni protesti 3 prodju u tih sat vremena.

Ne kazem da neko ima pravo kontrolosati i provjeravati al je otvorena sumnja da su ista kola kruzila u cilju provokacije...

_________________
наш клуб наш град само нама припада Л '87


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:51 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39420
Lokacija: Месечева икра
Radi sigurnosti su neka polomili i ubavili na nosila?

Послато са Lenovo K33a48 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:52 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Cijenu radne snage odredjuju zivotni troskovi te radne snage, to je minimum najamnine. Ne baca poslodavac cijenu iz neba, on je odredjuje prema zakonu trzista. Cijenu radne snage odredjuju njeni troskovi , kao i troskovi proizvodnje, sve ostalo mimo toga privatnik uzima sebi. Radnik ne dobije platu prije proizvodnje nego tek nakon nje, sto znaci da od one vrijednosti koju radnik stvorio dio nje ide radniku ,ostatak privatniku koji ne proizvodi nista. TO je upravo eksploatacija. Jer ne placa privatnik radnika iz svog dzepa nego iz one vrijednosti nakon mjesec dana, nakon prodaje, tj. nakon zarade. Pa ako radnicka klasa ne dobije sve sto proizvede ( novac je simbol za proizvedenu vrijednost ) samim tim ona je u podredjenoj situaciji, ona je sluga robe i najamnih odnosa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 21:00 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
OK :lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 512 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs