banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 23:53

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 512 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36398
Dosadni ste 8)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:26 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
A radnička prava i sl ...stvorio je kapital.Dok ovo što je sad na sceni u razvijenim državama možemo smatrati monopolnim kapitalizmom iz razloga što se čovijek kompanije ne bori za dio svog života u danu nego jednostavno prihvata da radi i po 16h dnevno jer to podrazumijeva opstanak njega i njegove porodice....samo dokle pitam se


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:27 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
danijell je napisao:
super_koza je napisao:
Nema demokratije ili ljudi ne izlaze na izbore? Izgleda da radnička klasa iz doba komunizma još nije navikla da ima pravo da bira rukovodstvo?


Pa više je demokratije tada bili, nego sada. Skupe se radnici i onda svi glasaju o budućnosti preduzeća. I čistačica i direktor. Ima višak, ajmo ga podijeliti. Ko će u razvoj da ulaže. Radničko samoupravljanje i radnički savjeti.

Ali istin da bi prvi u protestima trebali biti sindikati, a oni ćute kao piii...

A pravobranilac radničkog samoupravljanja ...to si zaboravio.... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:31 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2523
Banjalucki Valter je napisao:
Radnici zauzmu fabriku, pa drzavu, pa naprave internacionalni radnicki savez kojim se stapaju u radnicke unije, pa svijet, pa razvoj tehnologije i proizvodnje, pa automatizacija, pa komunizam. Simplifikovano xD
Kakve to veze ima sa Miloradom Dodikom?

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Banjalucki Valter je napisao:
Nismo daleko od teme. Upravo poskupljenja goriva su posljedica kapitalizma jer eto tamo nekome treba jos para eksploatacijom tudjeg rada. Zato smatram, bar ja, da je nuzno organizovanje radnika i podrska istima, podrska ljudima koji se bune i guranje radnicke kontrole nad drustvom gdje je moguce. Ja smatram da radni narod treba da vlada, kao sto je danijel napisao, samo na mnogo naprednijem nivou gdje se nece odstupati od marksistickih nacela. Mislim da smo mnogo sposobniji da demokratski zajedno odlucujemo sta da radimo nego da nam to neko naredjuje. Slozio se neko ili ne, smatram da industriju goriva kao i svaku drugu staviti u ruke radnika, nacionalizovati je, i staviti cijenu goriva kakva zapravo jeste a ne kakvu neko hoce kako bi se time obogatio...


Cijena je onakva koliko su ljudi voljni da plate. Ako imam pet jabuka i niko nije zainteresovan, onda ih možda čak i poklonim. Ako ima 20 ljudi koji su zainteresovani, onda i cijena skače...

Država definiše cijenu goriva kao x KM. Ako neka susjedna država traži gorivo po cijeni y, koja je veća od naše cijene x, misliš da je nećemo prodati po cijeni y komšijama? I država na kraju krajeva gleda kako da zaradi pare. Ne dijeli država kapom i šakom.
A onda imas pitanje šta treba nacionalizovati, a šta ne. Sve je dobro, dok ništa tvoje ne nacionalizuju. Kad dođu da tvoje uzmu, da li je i onda dobro?

A što se tiče dobrih starih vremena, pročitaj ovo: http://katalaksija.com/2014/02/24/ekono ... nog-kraha/

Na kraju, ako hoćeš da odlučuješ šta i kako da radiš, a ne da ti neko naređuje, uzmi pa otvori svoju vlastitu firmu i budi svoj šef.

Mani se te utopije...

danijell je napisao:
Pa više je demokratije tada bili, nego sada. Skupe se radnici i onda svi glasaju o budućnosti preduzeća. I čistačica i direktor. Ima višak, ajmo ga podijeliti. Ko će u razvoj da ulaže. Radničko samoupravljanje i radnički savjeti.

Ali istin da bi prvi u protestima trebali biti sindikati, a oni ćute kao piii...


Pa šta rade direktori i upravni odbori ako svi glasaju o svemu? Ajde, manite me te priče... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Poslednji put menjao Castra dana 13 Jun 2018, 19:35, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:34 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Ili ekonomskim rijecnikom: radnici stvaraju svu drustvenu vrijednost koja se dijeli na dva, cijena radne snage i profit, stim da radnicka klasa koja stvara sve dobije samo jedan dio tog sto stvori. Samim tim radnicka klasa koja proizvodi sve ne dobije sve, a ona klasa vlasnika koja ne proizvodi nista dobije vecinu. Odatle kriza. Kako god da bilo, putanja je jasna. Da li ce radnici preuzeti drustvenu kontrolu ili ce tu kontorlu nastaviti privatnici i unistavati drustvo zbog profita, sto to vidimo sada. Ja sam za ovo prvo, a vi razmislite. Da li je bolje da kad dodjete na posao dobijete naredjenje sa vrha, ili da sa svojim kolegama demokratski odlucujete organizovanu u partiju. Proteste naroda treba podrzati bar iz solidarnosti, a vrijeme ce svakako doci kada ce se radnicka klasa osvijestiti i organizovati u partiju. :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:36 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
A klasa vlasnika obezbijedila radni prostor, mašine, tržište, strategiju, ideju.
Ne pada ništa sa nebesa...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:37 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03 Jan 2007, 16:38
Postovi: 23485
Pfc88 je napisao:
Banjalucki Valter je napisao:
Radnici zauzmu fabriku, pa drzavu, pa naprave internacionalni radnicki savez kojim se stapaju u radnicke unije, pa svijet, pa razvoj tehnologije i proizvodnje, pa automatizacija, pa komunizam. Simplifikovano xD
Kakve to veze ima sa Miloradom Dodikom?
Ima veze, on je bio Draško Stanivuković pred pad tog sistema :) Jedino što je ovaj najmlađi odbornik u BL, a Dodik bio najmlađi predsednik opštine u SFRJ. Mlad, pun ideja, Laktaši procvjetali. :)
Sve je vezano za Dodika. Kakvo je to pitanje :)

_________________
Rad je od čovjeka napravio roba, neradu smo odani sve do groba.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:38 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Sto opet nije izgovor za izrabljivanje radne snage. Opet i taj prostor i masine je proizvela radna svaga a ideja je proces mentalnog rada i podredjena je fizickom ostvarenju kao sto je i fizicki proces podredjen samoj ideji koja bi ga pokrenula.


Poslednji put menjao Banjalucki Valter dana 13 Jun 2018, 19:39, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:39 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 16 Feb 2012, 22:52
Postovi: 2523
Ma prepao sam se da pisu uzaludne postove, ali zahvaljujuci tebi sam shvatio sve

_________________
Да волим ЦРНО-БЕЛЕ поносно кажем свима!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:42 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Banjalucki Valter je napisao:
Sto opet nije izgovor za izrabljivanje radne snage. Opet i taj prostor i masine je proizvela radna svaga a ideja je proces mentalnog rada i podredjena je fizickom ostvarenju kao sto je i fizicki proces podredjen samoj ideji koja bi ga pokrenula.


Rekoh ti već.
Registruj firmu, smisli ideju i strategiju, obezbijedi prostor, mašine i repromaterijal, nađi tržište i samoupravljaj se do mile volje. A onda pozovi svoju raju i reci im da ta firma nije više samo tvoja, već svih vas zajedno i nemoj im uzeti ni marke...

Ili ako baš hoćeš da protestvuješ, valjda znaš gdje su ti vrata pa ti lijepo idi na ulicu...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:44 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Sto znaci da ja postajem parazit. Neka, ja bi radije da budem radnik i da se borim za radnicku demokratiju, radje nego za diktaturu privatnika :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:50 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12122
Parazit? Pročitaj opet šta sam napisao...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:53 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Reci nije isto sto i napraviti. Da bi se firma odrzala na trzistu ona mora funkcionisati na principu profita jer treba da ulaze profit kako bi unaprijedila proces proizvodnje inace ce pasti sa trzista u bankrot. Te utopije o socijal komunama i liberalnoj jednakosti jesu utopije jer nemaju nikakvo materijalno uporiste. A mislim da je daleko progresivnije kada bi radnici zauzeli odredjenu firmu kao i drzavu i tako organizovali svoj nacin planske proizvodnje ( drzava kasnije odumire ali to je druga tema ).


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:54 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2018, 17:52
Postovi: 465
@super_koza Taj link sa "neodrzivom ekonomijom" bivse Jugoslavije i njenim astronomskim dugom od 20 milijardi USD je nista u poredjenju sa ekonomijom drzava nastalih njenim raspadom i njihovim dugom koji sveukupno danas prelazi cifru od 150 milijardi USD.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 19:55 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Avg 2015, 10:35
Postovi: 2195
Lokacija: Nova Varoš BL
super_koza je napisao:
Banjalucki Valter je napisao:
Sto opet nije izgovor za izrabljivanje radne snage. Opet i taj prostor i masine je proizvela radna svaga a ideja je proces mentalnog rada i podredjena je fizickom ostvarenju kao sto je i fizicki proces podredjen samoj ideji koja bi ga pokrenula.


Rekoh ti već.
Registruj firmu, smisli ideju i strategiju, obezbijedi prostor, mašine i repromaterijal, nađi tržište i samoupravljaj se do mile volje. A onda pozovi svoju raju i reci im da ta firma nije više samo tvoja, već svih vas zajedno i nemoj im uzeti ni marke...

Ili ako baš hoćeš da protestvuješ, valjda znaš gdje su ti vrata pa ti lijepo idi na ulicu...

Ja se u monogo čemu slažem alo ovo ajd na ulicu ...zato što je privreda uništena i što mali kapital nema perspektivu u globalnoj ekonomiji nije razlog da neko radi za 500 KM ida od toga izdržava porodicu a da vlasnik kapitala mora težiti eksta profitu...po meni malo jedni malo drugi....i još imaju sreće vlasnici kapitala da je još uvijek tržište rada zasićeno radnom snagom...Šta ti govori primjer zapadnih zemalja jeli oni nemaju radnu snagiu pa je uvoze ili teže smanjenju troškova kroz cijenu rane snagei naravno povećanju profita....neću više ... :lol:


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:00 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Okt 2015, 08:26
Postovi: 2658
zidarR je napisao:
Imamo mi ovdje jednu zajednicku (komunis) valutu za tebe kao mali znak dobrodošlice - nafafaj se zivog srdkoina
Dobro nek ga nafafa. A pre tog zubice da opere :)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:01 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
super_koza je napisao:
A klasa vlasnika obezbijedila radni prostor, mašine, tržište, strategiju, ideju.
Ne pada ništa sa nebesa...

Jedno pitanje. Da li bi ta ''firma'' mogla da radi bez radnika ?

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:03 
OffLine
Početnik
Početnik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Jun 2018, 17:23
Postovi: 25
Tako je Ford radnicima koji su strajkali rekao kako on moze nabavit masinu koja ce proizvodit, ne treba ih i da im je bolje da prekinu strajk, na sta je predstavnik sindikata mu odgovorio pitanjem: Da li ce vase masine da kupuju vasa auta?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 13 Jun 2018, 20:05 
OffLine
Bič božji
Bič božji

Pridružio se: 17 Jun 2010, 18:47
Postovi: 12643
Lokacija: BANJA LUKA R.SRPSKA
Jel ovo Ranka na forumu...

_________________
ZATO ŠTO JE NAŠ I ZATO ŠTO JE JEDINI...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 512 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs