banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 21:26

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autoru Poruka
PostPoslato: 06 Okt 2017, 09:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Јуче ми ФБ избаци рекламу за ово чудо. Нешто као Убер, колико видим. Засад ће ваљда бити само у Сарајеву, али најављују и БЛ и Мостар. Ваљда чекају да им Google Play и Apple Store верификују апликације.

http://gogo.ba/

https://www.youtube.com/watch?v=K6grRdc7QQw

Е сад... како је могуће да ово буде легално?
Колико ми је познато, такси превоз је регулисан на свим нивоима са више закона који јасно кажу да је овакав вид пословања илегалан.

На нивоу БиХ Закон о регистрацији возила тражи да свако такси возило буде регистровано за таксирање, тј. да има ТА таблице.

У РС Закон о друмском саобраћају јасно каже да се такси превозом могу бавити само предузећа и самостални превозници којима је то основна дјелатност и који посједују лиценце за то.

Уредба о такси превозу Града БЛ тражи да сваки таксиста има лиценцу, положен испит, баждарен и пломбиран таксиметар, наљепницу, прописује изглед возила и ознака на њима, ограничава број возила на 265, забрањује таксирање фирмама и појединцима који нису регистровани за ту дјелатност у БЛ... А лиценцу је тешко добити јер се чека да се ослободи неко од споменутих 265... има захтјева од 2014. који су на чекању.

Елем... Ја скинем апликацију, региструјем се као возач на њој и превозим путнике по добијеним захтјевима преко апликације, нити сам регистрован за превоз ствари и лица, нити сам лиценциран, нити ми је возило регистровано за превоз, нити имам таксиметар, порески број, ништа...

Како то може бити легално?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2017, 11:10 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Uber je registrovan kao kratkotrajno iznajmljivanje vozila sa vozačem. Rupa u zakonima.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2017, 13:08 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Apr 2011, 00:53
Postovi: 1620
Lokacija: дебља страна Елта кабела
Не знам како стоје са законима у земљама у којима Убер послује, али овде таквих рупа нема.

Фирма која изнајмљује возила (rent-a-car) мора бити као таква регистрована, а Убер то овде сигурно није, затим имати одређени број возила у власништву или под лизингом регистрованих на фирму, а са Убером и овим Гого то није случај, наиме тамо се возач са својим возилом пријави преко апликације, затим возач мора бити лиценциран (професионални возач са средњом школом за возача моторних возила или преквалификацијом) и бити у радном односу (сталном или хонорарном) у фирми која изнајмљује возила, што ни са Убером ни са Гого није случај.

Дакле, које рупе у којим законима конкретно?

_________________
Правда за пОвлаку!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Okt 2017, 14:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Govorim o EU.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs