banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 13:11

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 452 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 31 Avg 2017, 10:24 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1076
Evo ovdje možemo nabaciti po koju, iz domena realnosti i maštarija,...

Ja neću navoditi neke megalomanske ideje, mada je svima jasno da je infrastruktura premalenih dimenzija da kvalitetno podrži ovoliki broj stanovnika i vozila, samo ću navoditi ideje za koje smatram da su praktične i izvodive bez kapitalnih ulaganja, ili uz jako malo ulaganja, a koje bi dosta značile.

Kategorisao bih u

Vožnja / tokom vožnje - poboljšanja na koja utiču direktno vozači i zaduženi organi

Infrastrukturna rješenja - Optimizacija postojećih saobraćanijca, izgradnja i proširenja



U TOKU VOŽNJE

NA SEMAFORU

    Pravilno se prestrojiti - ukoliko postoji uslovno zeleno za desno skretanje, a ne skrećeš - drži se lijeve trake, jer time možeš osloboditi tok saobraćaja, ili ga zagušiti bespotrebno.

    Vozači trebaju biti u pripravnosti i u prvoj brzini, i krenuti čim zatreperi narandžasto (taman ulaziš u semafor na zeleno). Trebali bi se kretati kao kolona, a ne da kreću jedan po jedan.

    Iscrtati prije ulaska u kružne raskrsnice koja traka se koristi za koje isključenje, obilježiti i tablom. Kružni tokovi koji imaju po 2 trake za uključenje i isključenje, doslovce se ne mogu ni u jednoj varijanti "zagušiti" niti stvoriti zastoj, ako se pravilno obilježe i koriste.

    Ulaziti malo hrabrije u kružne tokove, ne mora se čekati da bude sav čist pa da se uključiš - ipak većina ide 20-30 km/h i vrlo lako se bezbjedno ubaciti uz malo jači gas.

Tokom vožnje

Uvijek nastojati da se vozi što bliže ograničenju brzine, naravno gdje to bezbjednosni uslovi dozvoljavaju (nema djece po trotoaru koja se igraju, nije nepregledna ulica sa puno bočnih priključnih). Da li neko vozi 30 ili 50 km/h može učiniti drastičnu razliku za tečnost saobraćaja.
Držati ispred sebe dovoljno odstojanja na dužim pravcima, eb zbog sigurnosti, em zbog ubrzavanja saobraćaja:

    - Kad god vas to ne usporava previše - što više propuštati automobile koji skreću lijevo na prometnoj cesti (čime iza sebe prave kolonu), jasno im signalizovati.

    - Takodje pustiti i vozače koji se uključuju sa desne strane, sa benzinskih pumpi, sporednih ulica (svakih par dana mi se desi da se uključujem sa pumpe na tranzit i gomila vozila idu desnom trakom i blokira me, niko se ne bi prestrojio u praznu lijevu ili malko usporio i blicnuo da se ubacim)

Ovo gore podrazumijeva jednu pretpostavku: - vozači koji se "ubacuju",trebaju da dodaju jak gas i što prije oslobode prolaz / izjednače brzinu sa automobilom/kolonom iza sebe kojima su se ubacili, tako da ne uspore i ugroze saobraćaj, a sebe poštede dugog čekanja i formiranje kolone iza sebe

Vas će propuštanje usporiti možda nešto malo, ali će vozačima koji čekaju mnogo značiti, i smanjiće mogućnost zastoja. Bitno je imati ispred sebe dosta odstojanja, kako bi se i plašljiviji vozači odvažili "ubaciti" kada im signalizujete.

Kada na pješačkom usporavate i signalizujete pješacima koji čekaju da ih propuštate (paradoks, znam, ali - Bosna!), obavezno gledajte da li vozači iza vas i sa desne/lijeve strane rade isto, jer možete prouzročiti tragediju pošto usijane glave počnu da vas pretiču čim malo usporite = naletiće na pješake koji preticača ne vide od vašeg automobila




INFRASTRUKTURNA RJEŠENJA

Što se mene tiče - što više uslovnih skretanja za desno. Ja sam vozač koji i mimo prelaza propušta pješake, ali sam svjestan da mnogi vozači zloupotrebljavaju uslovno desno, sjeku pješacima put, uvaljaju se i preko reda drugim vozilima iako se jasno i sa razlogom zove uslovno skretanje. Ako se pravilno koristi, ovo značajno ubrzava saobraćaj.

Semafori za pješake - na pravcima gdje se prilično brzo vozi to bi dalo sigurnost jer većina vozača neće kroz crveno, i u nekim situacijama u gradu, bi svakako dobrodošli. Kod Tržnice recimo uvesti (dok se ne rješi pasarelom ili podzemnim) da se prelazi isključivo na pješački semafor sinhronizovan sa običnim na bulevaru, jer pješaci često naprave kolonu prelazeći jedan po jedan (situaciju da je stalno neko na pješačkom i da vozila ne mogu proći je prisutna većinu dana).


OPTIMIZACIJA SEMAFORA - mnogi semafori su loše poštimani. Npr čajavec semafor iz pravca J. Dučića, kada se ide ka Novoj Varoši, je prije imao jako kratko zeleno svjetlo za taj pravac, pa se iza stvarala kolona po par stotina metara. Malo su poštimali (uveli dnevni i noćni režim), pa je bolje, ali svakako se još može poboljšati.

Nužno bi bilo uvesti dobro sinhronizovam dnevni i poslijepodnevni/noćni režim, a idealno režime za špic termin posebno uštimati.

Moj prijedlog/rješenje za špic termine bi bio i ubacivanje dobro sinhronizovanih saobraćajaca u raskrsnicu, koji bi podjednako puštati sve strane i spriječili da je na jednoj strani prazan kolovoz, a na drugoj kilometar kolona.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 10:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Dec 2007, 17:26
Postovi: 5046
Lokacija: Banana Republic
Ово је већа утопија од марксизма.
Па наши људи не знају улицом ходати, ма не знају да стоје у реду у пекари. А о саобраћају да не причамо.

Citiraj:
Vozači trebaju biti u pripravnosti i u prvoj brzini

Кад би престали да копају нос, блеје у телефон или зијевају около умјесто да се укључе у саобраћај.
Иначе је добра идеја.

Једноставно, кад би сви имали мало више обзира и осјећаја за друге око себе, свима би било боље, не само у саобраћају.

_________________
I'm Winston Wolfe. I solve problems.
http://www.youtube.com/watch?v=X-7H5rX77P4
Елвисе, иди матерет' пробуш' им гуму.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 10:42 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Условно зелено је зло, а посебно у близини школе. То треба укинути.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 10:59 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Pa evo:

1) Unificirati javni prevoz. Dakle nema više Autoprevoz, Ostić, Central, Bočac, Pavlović i kompanija, nego recimo Javni prevoz Banjaluka. Na taj način svi oni koji imaju kartu za javni prevoz, mogu se voziti bilo kojim autobusom. To će potaknuti više ljudi da koriste javni prevoz i samim tim smanjiti gužve na cestama. Popraviti oštećena i uništena autobuska stajališta. Postaviti redove vožnje na stajališta i učiniti ih dostupnima preko interneta.
2) Ohrabriti ljude da koriste bicikle puštajući edukativne emisije da se ostali učesnici u saobraćaju prilagode. Obilježiti trake ili staze za bicikliste. Postaviti parkinge za bicikle ispred škola, bolnica, javnih ustanova. Grad bi možda mogao subvencionisati neke sitnice za bicikle, recimo katadioptere ili svjetla. Gradonačelnik bi ponekad mogao doći bajkom na posao, čisto da ljudi vide da to nije nikakav bauk.
3) Zakrpiti rupe na ulicama gdje je to potrebno.

Ništa od navedenog nisu megalomanske investicije. Sve je vrlo lako izvodljivo...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:05 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Sargas je napisao:
Pa evo:

1) Unificirati javni prevoz. Dakle nema više Autoprevoz, Ostić, Central, Bočac, Pavlović i kompanija, nego recimo Javni prevoz Banjaluka. Na taj način svi oni koji imaju kartu za javni prevoz, mogu se voziti bilo kojim autobusom. To će potaknuti više ljudi da koriste javni prevoz i samim tim smanjiti gužve na cestama. Popraviti oštećena i uništena autobuska stajališta. Postaviti redove vožnje na stajališta i učiniti ih dostupnima preko interneta.


Jedinstvena mjesečna karta postoji i košta kao svetog Petra kajgana.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:07 
Dnevna karta bi bila dobra varijanta, zatim grupna karta i tako


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Holandski premijer na biciklu

Slika

Danska princeza na biciklu

Slika

Slika

Parking za bicikle

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Milan je napisao:
Dnevna karta bi bila dobra varijanta, zatim grupna karta i tako

I ovo postoji.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:11 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
filozof sa vrbasa je napisao:
Sargas je napisao:
Pa evo:

1) Unificirati javni prevoz. Dakle nema više Autoprevoz, Ostić, Central, Bočac, Pavlović i kompanija, nego recimo Javni prevoz Banjaluka. Na taj način svi oni koji imaju kartu za javni prevoz, mogu se voziti bilo kojim autobusom. To će potaknuti više ljudi da koriste javni prevoz i samim tim smanjiti gužve na cestama. Popraviti oštećena i uništena autobuska stajališta. Postaviti redove vožnje na stajališta i učiniti ih dostupnima preko interneta.


Jedinstvena mjesečna karta postoji i košta kao svetog Petra kajgana.


Trebalo bi da postoji samo jedinstvena mjesečna karta i nikakva druga.
Javni prevoz treba da se sastoji od jedne firme koja daje usluge javnog prevoza. U toj firmi bi sadašnji javni prevoznici mogli imati određen udio u skladu sa njihovim trenutnim udjelom na tržištu.
Paradoks sadašnjih mjesečnih karata je da recimo imaš prevoznika A koji ima 1 liniju i vozi na svakih pola sata i prevoznika B koji ima 7 linija koje voze na 15 minuta. Obe mjesečne karte isto koštaju. To je jednostavno nebuloza. I ako imam mjesečnu kartu za grad Banjaluku, onda hoću da se mogu voziti gdje god mi treba po gradu, a ne samo po jednoj liniji.

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:14 
filozof sa vrbasa je napisao:
Milan je napisao:
Dnevna karta bi bila dobra varijanta, zatim grupna karta i tako

I ovo postoji.

cijena?


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:15 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Kruzni tok ne treba ucrtane linije nego znak da se desna traka ISKLJUCIVO koristi za prvo rasplolozivo skretanje desno i nista drugo,a leva za sve ostalo.U sloveniji kaznjavaju ljude ko to ne postuje
A kod nas npr skreces levo na kruznom,koristis desnu traku,a lik koji ide pravo ti svira jer se ti ko fol ubacujes u njegovu traku,nekad i udes tako naprave
Note: nemaju pravo sjeci ljude iz spoljne trake,ali imaju pravo stati i napravit guzvu dok se ne ubace

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:18 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Milan je napisao:
filozof sa vrbasa je napisao:
Milan je napisao:
Dnevna karta bi bila dobra varijanta, zatim grupna karta i tako

I ovo postoji.

cijena?


Citiraj:
BANJALUKA - Prodaja dnevnih jedinstvenih karata koje važe za neograničen broj vožnji kod bilo kog prevoznika počela je prije 10 dana i zasad je, kako saznajemo, malo interesovanje za njih. Prevoznici smatraju da se ipak više isplati kupovanje mjesečne karte. Cijena jedinstvene dnevne karte je pet maraka. Iz kompanije "Central" su nam rekli da je prodaja ovih karata u toku, ali da prema njihovom mišljenju ove karte nemaju svrhu. "Ne vidim zašto su ove karte dobre jer su sve mjesečne karte jeftine i isplativije. Jednostavnije je kupiti mjesečnu kartu i imati je cijeli mjesec", kažu iz "Centrala". Dejan Mijić, direktor "Autoprevoza", rekao je da se kupovati ove karte isplati samo strancima, odnosno turistima koji dođu ovdje. "Prodaja ovih karata ide: nije u pitanju neki veliki broj, ali kad sve saberete i oduzmete mislim da se kupovanje ove karte ne isplati našim građanima jer ih mjesečna karta izađe jeftinije", kazao je Mijić. Inače, putnicima koji imaju potrebu za presjedanjem, odnosno korištenjem usluga prevoza više prevoznika ova karta znači mnogo jer im je omogućeno da cijeli dan koriste javni prevoz na svim gradskim linijama.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:21 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 26 Dec 2015, 15:40
Postovi: 2351
Edukovati "šoferčine" da se ne mogu zaustavljati u kružnom toku i da koriste prokleti žmigavac na vrijeme (a ne kada zakoči pa tek onda da žmigavac i skrene)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:25 
Citiraj:
ali imaju pravo stati i napravit guzvu dok se ne ubace

nemaju po zakonu, u kruznom toku se ne staje...takodje kod nas ne vazi to "prvo desno" pravilo tako da...

Citiraj:
"Ne vidim zašto su ove karte dobre jer su sve mjesečne karte jeftine i isplativije. Jednostavnije je kupiti mjesečnu kartu i imati je cijeli mjesec", kažu iz "Centrala". Dejan Mijić,


danas svako moze biti direktor, je li moguce da ljudi ovako nesto pri zdravoj pameti izjavljuju :lol:

hvala fiki :)

Citiraj:
(a ne kada zakoči pa tek onda da žmigavac i skrene)


yep, likovii koji pale zmigavac kada vec krenu okrecati volan...ne postoje veci idioti u saobracaju :D


Vrh
  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:32 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
mRCINa je napisao:
Kruzni tok ne treba ucrtane linije nego znak da se desna traka ISKLJUCIVO koristi za prvo rasplolozivo skretanje desno i nista drugo,a leva za sve ostalo.U sloveniji kaznjavaju ljude ko to ne postuje
A kod nas npr skreces levo na kruznom,koristis desnu traku,a lik koji ide pravo ti svira jer se ti ko fol ubacujes u njegovu traku,nekad i udes tako naprave
Note: nemaju pravo sjeci ljude iz spoljne trake,ali imaju pravo stati i napravit guzvu dok se ne ubace


Zavisi kako je regulisano. Desna traka se obično koristi za desno i pravo, ali u našim uslovima bi imalo smisla da se desna traka koristi isključivo za desno. Druga jeftina opcija bi bila uvičnjacima ili punom linijom ograničiti mogućnosti kretanja u kružnom toku:

Slika

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:38 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Мора ли свака расправа о саобраћају да запне у кружном току? Јебо вас кружни ток.
Треба оцртати стазе за бициклисте, али предходно у појединим улицама испеглати колотраге, јер ја немам муда да по њима возим бицикл.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 11:45 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Slažem se, kolotrazi i šahtovi su velika prepreka...

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 12:03 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2009, 20:16
Postovi: 1834
Lokacija: Naselje Gavranova
Čitam neki dan članak da se ne smije voziti po trotoaru i da su kazne 40KM. Da vidim ko može da predje gradski most na biciklu vozeći po cesti (a naidje 10 ili 13) ? Takodje, na mnogo gradskih ulica na cestu stane jedva auto u svoju traku, a kamoli biciklista još. Rešenje je popeti se na trotoar i gurati bicikl, ali ako ću ga gurati, koji će mi k... ? Ići ću onda pješke, bez bajka.

_________________
Spaljeni su bijeli dvori
divljih bura postojbina
negda okna, sad otvori
šire grozu
a oblaci iz visina
gledaju u razvalinu.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 12:06 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 07 Jul 2009, 13:22
Postovi: 5018
Lokacija: Banja Luka
Staze se trebaju graditi. Ocrtati staze po nasim putevima, to bi tek bila propast...

_________________
Eins, zwei, eins, zwei build an empire, very Prussian!
Exhaust gasses go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 31 Avg 2017, 12:09 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 30 Jun 2015, 20:56
Postovi: 4175
Од улице до улице.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 452 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 24 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs