banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 16:57

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 452 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23
Autoru Poruka
PostPoslato: 05 Jul 2022, 16:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Megabyte je napisao:
Skretanje prema palati? Ko još tamo skreće.


Lemi & svita...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2022, 02:02 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Anja Vidić
05.07.2022 20:30
U okviru obnovljene saobraćajnice u centru grada formirana je posebna traka za kretanje vozila javnog prevoza putnika.


Kako Gradska uprava ističe, ovim rješenjem se ide u pravcu unapređenja putne infrastrukture u cilju promocije urbane mobilnosti, čiji je možda najznačajniji element javni prevoz, te postoji tendencija da se u narednom periodu poveća brzina vozila javnog prevoza formiranjem zasebnih saobraćajnih traka.

Prema važećem pravilniku, traka je obilježena žutom bojom, a imajući u vidu kratka rastojanja između raskrsnica, dodatno je obilježena i isprekidana bijela linija za vozila koja namjeravaju skrenuti u neku od sporednih ulica.

"Očekivanja od ovog rješenja su razumijevanje i konstatovanje od strane vozača postojanje ove trake te stvaranje navike da vozila javnog gradskog prevoza u cjelokupnom sistemu odvijanja saobraćaja imaju prednost", navode iz resornog odjeljenja.

U narednom periodu Odjeljenje za saobraćaj i puteve će pratiti primjenu te rješenja sa zasebnom trakom za javni prevoz implementirati i u drugim saobraćajnicama gdje postoje uslovi, zaključili su iz Gradske uprave.


Ja nisam primjetio da putnička vozila guše javni saobraćaj, u centru problem su uglavnom šabani koji se parkiraju ispred hotela Palas ili kod pošte pa vozači autobusa moraju manevrisati kako bi došli na stajalište.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2022, 09:15 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Znači po ovome što je Fiki citirao, može se komotno voziti desnom trakom bez ikakvih posljedica...
Promijenili su zapravo ništa, jer je sve na dobroj volji vozača... :lol:

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2022, 12:11 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Slažem se tekst nije rekao ništa.
Citiraj:
3. Kretanje vozila po putu

Član 38

Vozač mora za kretanje vozila da koristi isključivo put, odnosno kolovoz ili saobraćajnu traku, odnosno stazu namijenjenu za saobraćaj one vrste vozila kojoj pripada, osim u slučaju opasnosti.


Citiraj:
Član 239

(1) Novčanom kaznom od 30,00 KM kazniće se za prekršaj:



4) vozač koji za kretanje svog vozila koristi put, odnosno kolovoz ili saobraćajnu traku, odnosno stazu koja nije namijenjena za saobraćaj one vrste vozila kojoj to vozilo pripada (član 38);

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 06 Jul 2022, 12:25 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Maj 2010, 09:15
Postovi: 12116
Citiraj:
dodatno je obilježena i isprekidana bijela linija za vozila koja namjeravaju skrenuti u neku od sporednih ulica.


Imaš namjeru da skreneš i onda se predomisliš... :D

_________________
Ciao seljazzi...

Ja nisam uštva iz tvoga društva!

Ovde svaka nova vlast ima nove bogataše, batinaše i robijaše.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 19:12 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Propustili ste član 9, u kom ima i ovo pojašnjenje:
Citiraj:
53) saobraćajna traka za vozila javnog gradskog prijevoza je obilježeni uzdužni dio kolovoza
namijenjen za vozila javnog gradskog prijevoza putnika, kad su u vozilu putnici;


Tek nakon ovoga treba početi sa tumačenjem članova 38 i 239 :)

Žutu traku smiju koristiti vozila gradskog prevoza i taksi vozila (plus hitne službe), negdje se to sankcioniše ako te uprati policajac, a negdje (BGD npr.) te može snimiti i nadzorna kamera...

Doduše, može donijeti i odluka "žuta traka" da vrijedi samo u špicevima, kao npr. u BGD:
https://www.srbijadanas.com/vesti/beograd/voznju-zutom-trakom-beograd-kazne-2021-06-23


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 20:06 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Citiraj:
Имајући у виду да је ово једна од промјена у режиму одвијања саобраћаја, а посебно чињеницу да навике возача су нешто што свакако је потребно узети у обзир, ово можемо компромисно, а у сваком случају законско рјешење сматрати као адекватно за наредни период.

Осим наведеног, у наредном периоду Одјељење за саобраћај и путеве ће пратити примјену, те рјешења са засебном траком за јавни превоз имплементирати и у другим саобраћајницама гдје постоје услови.


https://www.banjaluka.rs.ba/posebne-tra ... racajnici/

Ali isto tako moram reći da nikada nisam vidio saobraćajce na potezu od hotela Palas do grackog pozorišta. Mislim da je to dio BL gdje oni gledaju kroz prste i svjesno puštaju da se krši ZOBS. A tek sada ih tu neće biti jer ako zaustave auto ono će smetati autobusima.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 20:07 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 02 Maj 2020, 16:30
Postovi: 255
Jel ta pravila važe i na prestrojavanju na semaforu? Zamišljam ludilo kod pozorišta kad svi koji treba da idu pravo i lijevo i sa jedne i sa druge strane glavne ulice poredaju se u unutrašnju traku, a vanjska samo da je za desno i autobuse


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 21:41 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 11 Nov 2006, 23:50
Postovi: 1073
Lokacija: Last Train Home
Kod skretanja desno (bez obzira da li je tu semafor ili ne) imaš pravo da se prestrojiš iz lijeve u desnu traku za javni prevoz neposredno prije raskrsnice... U suštini pratiš horizontalnu signalizaciju i ako ona kaže da je desna traka (žuta) za skretanje, prebaciš se u nju prije raskrsnice.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 23:14 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4167
Lokacija: Banja Luka
Zato sam i pitao nekidan čemu služe te trake, prolazim svaki dan centrom, auta voze kao i do sad u obe trake, nisam primjetio da policija koga kažnjava...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 07 Jul 2022, 23:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Nov 2010, 11:56
Postovi: 4192
Lokacija: Little Rock, Arkansas
Oho, ugledamo se na London.. i na druge metropole, tamo postoje posebno obilježene Bus lanes, crvene, kojim saobraćaju autobusi, motociklisti i biciklisti.
Znam da u BG imaju žute trake sa sličnom namjenom i kazne su paprene ako u određeno vrijeme prođe bilo šta osim autobusa, radari slikaju.
Ali ne možemo porediti BG i BL javni gradski saobraćaj.
Kao što kaže Fiki, desna traka je zauzeta četvorožmigačima preko puta Pošte i to guši taj dio saobraćajnice.
Problem saobraćaja kod nas je što je sve dizajnirano prije više decenija kada je saobraćaj bio drugačiji.
I kada je bilo manje stanovništva.
Kako holandski i belgijski i danski i finski gradovi imaju i biciklističke staze i adekvatan broj traka, pa zato što su mislili na vrijeme.
Treba porušiti Banjaluku i napraviti novu, sa više traka i biciklističnih staza i trotoara.. i svega što fali. 8)

Spoiler:
Slika

_________________
Sent from my Haswell i5-4460 desktop computer using Chrome, or maybe from my Google Pixel 7 using Opera.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 08 Jul 2022, 02:48 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Maj 2006, 19:12
Postovi: 31179
Lokacija: Je Suis Ahmed
Dudek kaže prije 30 godina bilo 18000 vozila danas ih ima 80000.

_________________
SlikaSlikaSlika
BL 1993, 2003, 2013, 2023Mala Mediha treba vašu pomoć!
Najbolji citati BL forumaKultne teme BL foruma


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 452 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1 ... 19, 20, 21, 22, 23

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 16 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs