banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 19 Apr 2024, 00:30

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2
Autoru Poruka
PostPoslato: 10 Jul 2017, 22:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
ne..dao bih vecu moc sudijama (da se ne moraju drzati svakog slova zakona, jer po meni ne postoji idealan zakon)... ali i vecu odgovornost da sude po moralnim i etickim principima...malo manje pravde, puno vise pravicnosti

* btw...dao bih da sudije bira struka, ali da narod vrlo lako i brzo moze smjeniti sudiju kroz odredjen mehanizam (ako narod smatra da njegove odluke nisu pravicne)


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 11 Jul 2017, 05:59 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39411
Lokacija: Месечева икра
Narod je glup. Jedna od najvećih mana socijalističkog samoupravljanja je moć svakog pojedinca da odlučuje o takvim stvarima koje ti predlažeš. Malo kampanje i natjeraćeš narod da smijeni ispravnog, a dovedeš na poziciju korumpiranog.

Послато са Lenovo A6020a40 уз помоћ Тапатока

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2017, 17:52 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Jan 2002, 01:00
Postovi: 2251
Lokacija: Trn
wizzy_bl je napisao:
ne..dao bih vecu moc sudijama (da se ne moraju drzati svakog slova zakona, jer po meni ne postoji idealan zakon)... ali i vecu odgovornost da sude po moralnim i etickim principima...malo manje pravde, puno vise pravicnosti

* btw...dao bih da sudije bira struka, ali da narod vrlo lako i brzo moze smjeniti sudiju kroz odredjen mehanizam (ako narod smatra da njegove odluke nisu pravicne)


Takvo postupanje vodi u arbitrarnost, samovolju itd.
Shvatas.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2017, 18:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Naravno da shvatam. Ali ne shvatam sto toliko bjezimo od arbitrarnosti,samovolji,itd....samo sto treba,moc dati pravim ljudima i koji ce je ispravno koristiti. Prilicno jednostavno i efikasno.

Vracamo se na ono..zbog samovolje stradace neko nevin, al ovdje ce se osloboditi 100 krivih (zbog komplilovanih i neefikansih zakona, tumacenju svakog slova itd)

Sta je bolje ?


Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 18 Jul 2017, 20:46 
OffLine
Majstor
Majstor
Korisnikov avatar

Pridružio se: 02 Jun 2004, 23:49
Postovi: 647
Lokacija: BL
Vi bas ne kontate namjenu i funkciju loophole.a
Sud je napravljen da bude skup,sto u startu dosta sirotinje eliminise.Pravno objasnjenje je bulletproof dokazi
Oni su odbili snimak iz cost/benefit razloga,vjerovatno nece ni pokusavat za kazne manje od 1000km
Vecina ljudi ne zna da sudskoj birokratiji kasne plate,pa je to moguce objasnjenje zasto se ponasaju kao fudbaleri Borca,strajkali bi al' ne mogu
Bottom line rezanje nepotrebnih troskova

_________________
Shoot first,ask question later


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 19 Jul 2017, 14:44 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28 Feb 2006, 02:36
Postovi: 2982
@wizzy_bl

Ta dilema o autonomiji sudija nije od juce; to je osnova razlike izmedju naseg (po uzoru na francuski) pravni sistem i onoga u vecini zemalja Komonvelta (UK, SAD...). Sa jedne strane, u pravu si ali savrsena implementacija toga nije moguca tako da je samo pitanje na kojoj strani se pravi kompromis.
Po mom misljenju, nas sistem (u osnovi, a zasto je praksa takva je druga tema) je bolji jer sam saglasan sa onom narodnom "Bolje pustiti deset krivih nego osuditi jednog nevinog". Takodje, pogledaj koliko je policajaca osudjeno u SADu u zadnjih nekoliko godina nakon pucanja na nenaoruzane gradjane, cesto ih usmrtivsi, (da ne pricamo o ostalim nepotrebnim i retardiranim postupcima kao u slucaju Erika Garnera) a koliko ih je zaglavilo "teske robije" zbog nenasilnih sitnica, upravo zahvaljujuci autonomiji sudije da tumaci i implementira zakon po svom nahodjenju...

_________________
Popokatepetl je napisao:
...мени очи углавном служе да не упаднем у шахт ходајући улицом...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2017, 07:34 
OffLine
Majstor
Majstor

Pridružio se: 01 Okt 2009, 00:14
Postovi: 1077
Ljudi, bog ga jebao, pa pise u naslovu prekrša, ne pominje niko ubistva i teške robije vec evidentne prekrsaje i nepravilnosti... j. Evo primjer, majmun sa audijem sto parkira em na mostu, em potpuno zblokira pjesacku stazu i time ugrožava bezbjednost i život pjesaka tjerajuci ih skoro na kolovoz. Eto, on se moze tako kurciti, slikati sam sebe i slati ako hoce direktno policiji saobraćajnoj i da izadje na Twitteru (cuo sinoc ns DF) , ne mogu mu ništa zbog idiotskog propisa.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 22 Jul 2017, 07:58 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 08 Jul 2008, 18:33
Postovi: 6135
Onaj sa Audijem i dalje e parkirati, jbg...nikom nista , posto nije uslikan certifikovanom kamerom (koju imas kupiti na 3 mjesta u svijetu) + nemas pravo slikati + otac ga je mlatio kao malog + cura mu sinoc nije dala, pa bio nervozan + ovo mu je prvi prekrsaj na sudu... uglavnom, sistem je prekoplikovan (po meni),te se dosta stvari moze definisati na razlicite nacine...u kombinaciji sa losim sudijima + korupcija, to je zagarantovan put u propast.

Znam da je tesko sve to popraviti, nisam ja te struke da se petljam, samo razmisljam "na glas" ...kako bi moglo biti. Kolega pravnik mi je ubacio jos eanije tu bubicu po kojoj oni uce pravo "bolje pustiti 10 krivih, nego osuditi jednog nevinog" ... i onda su mi misli otisle u smjeru, DA LI JE TO BAS TAKO....ili bi mozda bilo bolje " bolje osuditi 10 krivih(ne dati mogucnost ni teoretsku da neces biti osudjen ako si kriv), a usput jedan nevin najebe" ...iz ugla nevinog, nema sumnje sta je bolje, ali gledam iz ugla drustva.

Primjer sa policijim u SAD, nema sumnje da krivi, a opet oslobodjeni...meni to nije ni lose, jer tako se brani drzava, sistem...vjerovatno sudija i ide tom logikom, zajebao je,ok..al mora nekad i zajebati..na kraju krajeva, on se tu nasao da uvodi red, crnac se nasao da uvodi nered...da je tsj isti policajac npr. dilao drogu, kurac bi ga isti sudija oslobodio.

Tatin ujak je bio par godina na Golom otoku...covjek je i dwlje ziv 93 godine, pa sam se naslusao prica i prica. .naravno, tvrdi da je nevin zavrsio (nije htio optuziti nekog kolegu sa posla, sjebali njega) ...nije ni bitno, ne moze se to sada ni saznati, ali je mozda dobar primjer za ovu mojy dilemu...

Tamo je zaglavilo stotine nevinih, ali zaglavilo se je sigurno hiljade krivih (rusili sistem na ovaj-onaj nacin) ...sve to zajedno je sprijecilo desetine/stotine hiljada drugih da im uopste ne padne na pamet da nesto radr protiv sistema. Da su svi imali mogucnost da vrdaju i izvlace se, za par godina bi imao par miliona koji bi radili protiv sistema , radi svojih licnih interesa (jer mu se npr. to isplati)



Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 28 Posta ]  Idi na stranicu Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs