banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 28 Mar 2024, 10:37

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:05 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
Ako ima slična tema,brišite,a ako nema ožeži! [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Za mene,prednji pogon je zakon za svaku situaciju. Jedino gdje se zadnji može bolje iskoristiti je sportska vožnja,što je relativna stvar jer ne vozimo po pistama nego po oranju od puteva. Zato po snijegu ,ledu i sl nema šta tražiti pored prednjeg.
Do skora se trpalo sve i svašta u gepek meca i bembara po zimi jer to nije kretalo s mjesta na ledu,a ako jeste nije bilo upravljivo(bježi na sve strane i zadnjim krajem i preko nosa).
Danas je bolja situacija jer nova auta sva imaju abs i esp pa zadnji pogon nije toliko kritičan,tj može se normalno voziti sa dobrim zimskim gumama i sa kakvim-takvim iskustvom za vožnju po klizavom putu.
Da ne bude da je prednji pogon bez mana: hoće pobjeći prednji kraj kada se pretjera i ne pazi na uslove na putu.
Zaključak(moj lično): prednji pogon(sa ili bez elektronike), dobre gume, malo iskustva i nema brige.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:08 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 09 Avg 2001, 01:00
Postovi: 20445
Lokacija: SAO Krmine
Ti si bas odlucio da zapalis ovaj podforum :lol:

_________________
Life is a very, very serious thing. I think we should all wear black and not talk to each other at all, that way we can learn more about ourselves. Also, we should cry more. That way we wash our eyes, so we can see better. Seeing is believing. I believe we should stop smiling; it gets on other, normal people’s nerves. Maybe we should sleep all the time, but not dream; dreams are so last week. Otherwise, I am cool.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:09 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Mene mrzi... Ko ce?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:24 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 25 Jan 2009, 00:45
Postovi: 3814
Bolji je zadnji.
Bez dileme.

_________________
...Ko pogodi cilj, promasio je sve ostalo...
Imal dje nedje Nedje?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:33 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Okt 2010, 18:53
Postovi: 10613
Lokacija: Uvijek na pravom mjestu u pogrešno vrijeme!
I jedno i drugo. Ivičnjak od trotoara (maznuo kad se štemalo po komšiluku :iconbiggrin: ) u gepek i nemaš brige sa zadnjom vučom 8)

_________________
Ako želiš da stvoriš monstruma, sruši svijet dobrom čovjeku.
U meni spava genije, ali je zato budala uvijek budna.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 11:37 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 19 Feb 2010, 17:13
Postovi: 9838
Lokacija: Далеко од раја
4x4 ili još bolje 6x6.

_________________
Ко не воли ракију, не воли ни људе.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 12:21 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Iz nekih ~500.000km prakse, izvlacim sljedece:

FWD - univerzalan (~350.000km)
RWD - zanimljiv (~100.000km)
AWD - dosadan (~30.000km)

V@nja je napisao:
Ti si bas odlucio da zapalis ovaj podforum :lol:


:lol:
Nemam sad vremena da pisem - ali navece cu sigurno aktivnije da se ukljucim.

nepokoreni je napisao:
Ivičnjak od trotoara (maznuo kad se štemalo po komšiluku :iconbiggrin: ) u gepek i nemaš brige sa zadnjom vučom 8)


Najveca glupost koju su ljudi izmislili. Sve je OK dok ides pravo. Kad zanese cekas dok se sam ne smiri - najcesce na banderi ili u jarku...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 12:32 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
V@nja je napisao:
Ti si bas odlucio da zapalis ovaj podforum :lol:

Mirni ste,brate mili! [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Ko u Sj.Koreji - svi ko jedan! [GRINNING FACE WITH SMILING EYES]
Ajd sad bez zezanja,iskustva,mišljenja,stavovi.....ne moramo se odmah za "virtualne" vratove 'vatat!
Ja sam napisao svoje iskustvo,jer,nagurao sam se zadnjepogonaša(još ako je i automatik!!!) poprilično,a i ove zime se nagledao svega pa stvarno nemam sumnje u to šta bih radije vozio.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 14:30 
OffLine
Majstorski kandidat
Majstorski kandidat

Pridružio se: 31 Maj 2013, 00:02
Postovi: 333
Vozim auto sa prednjim pogonom, ali nemam nista protiv zadnjeg, cak smatram da ima dosta prednosti. Manji prednji prepust, samim tim veci wb, bolja raspodjela tezine (bolja dinamika), vise prostora za bolji automatski mjenjac (meni bitno :))
Licno nemam neko veliko iskustvo sa zadnjim, ali svi se slazu da je zabavniji.
Sto se tice zime, neko moje misljenje je da dobre gume odradjuju 70%, ostalo otpada na koncepciju auta i vozaca (pod uslovom da nije totalni duduk, tad ce zakinuti dio od gore pomenutih 70% :) ). Proslo je vrijeme starih mercedesa, sa izrazito losom raspodjelom tezine. Zet vozi rwd, nema nikakvih problema. 4 zimulje i ne boj se.
Imao sam priliku da vozim fwd zimi sa ljetnim gumama, tek tada shvatis koliko su bitnije gume od samog pogona...


Poslednji put menjao dinGospo1 dana 23 Feb 2015, 14:40, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 14:36 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4167
Lokacija: Banja Luka
hadzidado je napisao:
Danas je bolja situacija jer nova auta sva imaju abs i esp pa zadnji pogon nije toliko kritičan

Nije uopšte kritičan, ne znam što bi bio. Dok god je uključena kontrola proklizavanja, i moja baba bi mogla voziti bez problema i po snijegu, naravno sa zimskim gumama.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 14:42 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Zadnja pogon ima rasterećen upravljački mehanizam i puno bolji osjećaj na volanu. Ko nema iskustva sa takvim pogonom je donji u slučaju kiše i snijega, u slučaju pretjerivanja; u tom slučaju - prednji pogon i bez brige. Mada, neki dan kolega vozi Passata (prednji pogon), snijeg, uzbrdica, krivina... prednji kraj je samo pobjegao ravno i gotovo. Sa Omegom (zadnji pogon) se zaletiš i izađe bez problema... dobra guma je nezamjenjiva stvar u takvim situacijama.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 22:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
dinGospo1 je napisao:
Sto se tice zime, neko moje misljenje je da dobre gume odradjuju 70%, ostalo otpada na koncepciju auta i vozaca


Jesu bitne ali ne toliko. Evo, trenutno vozim dva FWD: AGP (~180KS @ 1150kg) i 407SW ((110KS @ 1600kg), gdje Punto ima daleko losije gume a ponasa se daleko predvidljivije i ima manje problema sa trakcijom. Ali ima potpuno drugaciji raspored tezine i geometriju vjesanja. Pug, na zalost, pri svakom jacem dodavanju gasa u krivini bjezi "peko nosa" (tipicna podupravljivost) gdje Punto klize sa cetiri tocka do lagane nadupravljivosti. ABS takodje reaguje mnogo ranije u Pugu.
Kod RWD gume jesu bitne, ali sve ingerencije u geometriju su jako rizicne - promjena ofseta felgi i sirine guma (ono sto nasi ljudi vole, da stave uske gume zimi) je u praksi kontraproduktivna. IMao sam na mercu 185R14 a onda stavio fabricku dimenziju (205/65/15) na fabrickim felugama i pocelo da se vozi po snijegu i ledu bez veceg naprezanja.
I jos nesto - kad RWD proklize prilicno je lagan za kontrolisanje. Kad FWD pocne da klize mozes jedino da pustis volan i cekas da sam stane. Ako je dobro balansiran mozes da se izvlacis rucnom i distribucijom mase. Ali i za to i za kontrolu RWD je potrebno malo iskustva.
AWD je najvece zlo. Drzi odlicno u svim uslovima, dok ne prekoracis nevidljivu granicu. U momentu kad izgubi trakciju, ni ne shvatis sta se desilo a vec si u jarku ili na bankini... (U uslovima normalne voznje je to skoro nemoguce izvesti. Ali nikad nisam rekao da sam normalan 8) )

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 23:02 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
davorr3 je napisao:
hadzidado je napisao:
Danas je bolja situacija jer nova auta sva imaju abs i esp pa zadnji pogon nije toliko kritičan

Nije uopšte kritičan, ne znam što bi bio. Dok god je uključena kontrola proklizavanja, i moja baba bi mogla voziti bez problema i po snijegu, naravno sa zimskim gumama.



Ti izgleda nisi vozio zadnju vucu po kisi, snijegu i ledu. Dok sam imala bmw u takvim uslovima sam uvijek gledala gdje cu glavu ostaviti. Nek malo orosi kisa, das zeru jaci gas sveras ko pijana lola po cesti.. Da je bibic bio zmija, jeste.. Da bih ga ponovo vozila - ne bih.

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 23:05 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Vecina gresaka nastaje kad ljudi pokusavaju voziti zadnji pogon na isti nacin kao i prednji.

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 23:08 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11323
Lokacija: PL / BL
Bingo.
Cak i kocenje motorom se ne izvodi u istoj situaciji - presaltaj RWD u nizu na klizavoj nizbrdici i nemoj da se iznenadis kad te gepek prestigne.

@ ajkula
Dobro, "kec" nije bas primjer najboljeg ponasanja na cesti. Zato su kod 1M pola vjesanja prebacili il E46 M3, a opet je strasno nervozan. Ali tamo 500Nm od 1600rpm radi svoje...

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 23:10 
OffLine
Urednik
Urednik
Korisnikov avatar

Pridružio se: 21 Nov 2007, 09:26
Postovi: 17115
Lokacija: Q5HW+6W
Hilux sa zadnjim pogonom i vrlo laganim zadnjim krajem te nauči kako se to radi :D

_________________
Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 23 Feb 2015, 23:19 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 13 Dec 2005, 09:37
Postovi: 7992
mirdza je napisao:
Bingo.
Cak i kocenje motorom se ne izvodi u istoj situaciji - presaltaj RWD u nizu na klizavoj nizbrdici i nemoj da se iznenadis kad te gepek prestigne.

@ ajkula
Dobro, "kec" nije bas primjer najboljeg ponasanja na cesti. Zato su kod 1M pola vjesanja prebacili il E46 M3, a opet je strasno nervozan. Ali tamo 500Nm od 1600rpm radi svoje...


Kakvo crno saltanje u nizbrdici, uradila na samom startu kada sam ga uzela. Kad glavu ne izgubih :lol: Sreca pa me razbi onaj pjano na auto putu, ko zna gdje bih glavu izgubila da sam ga nastavila voziti :oops:

Velika je vjerovatnoca da ce od ljeta u vozni park uci cetvorka, bum videl kako se ona ponasa :D

_________________
Ali, izvinite, što se vi brinete kakvi ste u očima drugih ljudi i šta se o vama misli i zna? Kao da je to važno? Važno je koliko čovjek ima od života i šta u životu načini od sebe, od svoje sredine i svoga potomstva.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2015, 07:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
Sta ucini Mazga sa prednjim pogonom (uz malo straznjeg) od naakva zenskog celjadeta :-(


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2015, 07:20 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Mar 2005, 18:06
Postovi: 36385
<Enter_name> je napisao:
Hilux sa zadnjim pogonom i vrlo laganim zadnjim krajem te nauči kako se to radi :D


Malo snijega, blokadica pozadi, volan zakrenut i gas... Mozes da kruzis oko Starkove cokoladne bananice :D


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 24 Feb 2015, 08:20 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Mar 2014, 13:26
Postovi: 8494
http://m.policemag.com/article/2590/awd ... n-traction
Došlo iz dupeta u glavu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 41 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs