banjalukaforum.com

Dobrodošli na banjalukaforum.com
Danas je 16 Apr 2024, 06:56

Sva vremena su u UTC [ DST ]




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća
Autoru Poruka
PostPoslato: 03 Feb 2015, 02:27 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2004, 10:38
Postovi: 108
Ja ne znam da li sam ja glup, mozda nesto ne znam, ali meni nikako nije normalno to sto sluzba za odrzavanje puteva posipa pijesak (ja bih prije rekao da je to sljunak), a mozda i SO po potpuno suvom i potpuno cistom kolovozu!!!!

Veceras oko 22h (02.02.) vozim se iz pravca PD prema BL, BL dionica puta, vidljivost super, nema magle, nema kise, kolovoz potpuno suv, a kako i ne bi bio kada je citav dan bio suv i kisa nije padala, a jos u tom trenutku temperatura je samo malo ispod nule, kad u jednom trenutku meni u susret ide automobil koji naravno ne razmislja o tome da ima i kratka svjetla (veoma cesta pojava u poslednje vrijeme isto kao i pojava da se zaboravlja da postoje i zmigavci i da se nekad trebaju i koristiti i da se trebaju na vrijeme koristiti, ali to je neka druga tema), on se vozi tom brzinom da se iza njega bukvalno zalijepio kamion i koji mu je dodatna podrska sa svojim farovima koji su iznad njega tako da ja nista ne vidim, ali na to sve kada sam prolazio pored njih po mom vozilu je pocelo da zvoni na sve strane od sljunka koji je ovaj kamion iza sebe izbacivao, e tu sam poludio!!!

Nisam mogao da vjerujem, ljudi posipaju sljunak po potpuno suvom kolovozu, a mozda i SO, pa da li su oni normalni, da li neko ovdje moze da mi kaze po kojoj logici oni to rade, a da ne uzmemo u obzir onu osnovnu logiku, a to je da cemo mi to nasim parama da platimo, koji jos razlog postoji za ovu pojavu?

Takodje, osim ovog sto oni rade redovno tj. da posipaju sljunak i SO i tada kada to nije potrebno i samo prave jos vece probleme, mene interesuje da li se isto ovo praktikuje i u drugim drzavama tj. razvijenim drzavama? Da li oni po svojim kolovozima posipaju sljunak i SO i to onako bas muski?
Da li ste mozda primjetili kako izgleda automobil ili neko drugo vozilo koje svi mi ovdje kupujemo polovno iz recimo Njemacke, da li je hauba i kompletan prednji dio automobila ukljucujuci i sofersajbnu ostecen tako kao da je ispred njega eksplodirala mina? Da li se to vozilo razlikuje od onih koje ovdje vozimo samo jednu godinu tj. jednu zimu?
U cemu je problem? Da li smo mi pametniji ovdje ili u cemu je problem? Mozda nasi putari zele nama da pomognu da se odlucimo da kupimo novo vozilo? Imamo viska love? Mozda oni u Njemackoj ne mare puno za sigurnost pa su odlucili da ne primjene nadasve naprednu tehniku protiv losih zimskih uslova na kolovozima?

Zasto ovi nasi, kada je to bas super rjesenje, ne primjenjuju to isto rjesenje na autoputevima, ne vidjam cesto onaj isti sljunak sa magistralnih puteva na tranzitu u BL!?

Moj automobil je star 7 godina, ja sam prvi vlasnik, vozim se zimi, ali moze se reci da je to u prosjeku svaki 3-4 dan, a tada kada se vozim u prosjeku predjem mozda 30Km, ali mogu da kazem da mi je sofersajbna ostecena i to od vise udaraca, citava prednja strana je spremna za lakiranje (prohrdjao na vise mjesta jer je lak skroz ostecen), ukrasni hrom je unisten, takodje lijeva strana je veoma ostecena...i jos moram da napomenem da, hvala Bogu, do sada nisam imao neku saobracajku...ali kada uporedim moj automobil sa nekim koji dodje iz recimo Njemacke i koji je presao duplo vise nego moj i koji je stariji nekoliko godina, on je u odnosu na moj KAO NOV!

Ne znam sta da kazem, mozda sam samo glup, mozda neko moze da mi pomogne sa strucnim objasnjenjem...

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 07:20 
OffLine
Veteran
Veteran
Korisnikov avatar

Pridružio se: 29 Sep 2006, 09:31
Postovi: 2209
U Svedskoj i Norveskoj takodje prosipaju so + neki sitni kamencici, (nije sljunak), a isto to rade prije nego snijeg i led krenu,valjda po prognozi to rade....

_________________
Da se pitalo većinu, još bismo bili na istom baobabu u Africi, jahali grane i krezavo se smijali onoj budali s vizijom što je sišla dolje, umislivši da može hodati na dvije noge i polugom zatući mamuta...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 07:49 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Ti si se pravo iznervirao. :D
Ne bih rekla da je šljunak, jer je šljunak granulacije oko 16 milimetara pa na više.

Pijesak se sipa prije formiranja leda (preventivno sprječavanje poledice). Ledena pokorica se teže stvara kada ima pijeska po asfaltu i lakše se led razbija kada guma naiđe na ledenu pokoricu koja u sebi sadrži sitna zrnca pijeska.

So vremenom nagriza auto sa donje strane, dok pijesak ne, ali oštećuje lak ako duži period voziš neposredno iza nekog drugog vozila koje gumama izbacuje taj sitni pijesak.

Evo nađoh, pročitaj. http://www.jpautoceste.ba/doc/3-3_Zimska_sluzba.pdf

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 07:58 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
Logika je da se ne čeka da poledi nego da se djeluje preventivno ako se već očekuje smrzavanje u toku noći. Kada zaledi i neko izleti sa ceste kasno je za posipanje.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:10 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2004, 10:38
Postovi: 108
A stvarno ste pozurili da zakljucate temu koju sam ja pokrenuo, a koja je vezana za posipanje pijeska (sljunka), a da mi niste dali priliku da ja posaljem neki odgovor, vi ste zakljucili da je to tako i nikako drugacije, a ne znam po kojem osnovu?

Nego, izdvojili ste odgovore:
Citiraj:
Pijesak se sipa prije formiranja leda (preventivno sprječavanje poledice). Ledena pokorica se teže stvara kada ima pijeska po asfaltu i lakše se led razbija kada guma naiđe na ledenu pokoricu koja u sebi sadrži sitna zrnca pijeska.


Citiraj:
Logika je da se ne čeka da poledi nego da se djeluje preventivno ako se već očekuje smrzavanje u toku noći. Kada zaledi i neko izleti sa ceste kasno je za posipanje.


A ja vas pitam da li se 'ledena pokorica' stvara na 100% suvom kolovozu koji nema nikakve znake vlaznosti?
Da li ce taj pijesak da ostane na svom mjestu dok ceka da pocne NESTO da ledi i poslije 100+ vozila koja prodju?
Da li neko gleda i neku drugu stranu, da li znate kako se pijesak/sljunak ponasa na suvom kolovozu (osim sto lupa sve), da li znate da je veca klizavost sa pijeskom na tvrdoj podlozi nego bez njega? Da li ste pokusali da kocite pri malo vecoj brzini na kolovozu koji na sebi ima vecu kolicinu pijeska?

P.S.
Izgleda da je BL forum stvarno zatrpan porukama kada se teme moraju odmah zakljucati ili mozda nekome smeta ova tema?

edit by mirdza:

Slika


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:13 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
konfig je napisao:
Citiraj:
Logika je da se ne čeka da poledi nego da se djeluje preventivno ako se već očekuje smrzavanje u toku noći. Kada zaledi i neko izleti sa ceste kasno je za posipanje.


A ja vas pitam da li se 'ledena pokorica' stvara na 100% suvom kolovozu koji nema nikakve znake vlaznosti?

Šta ako se očekuje i kiša ili snijeg? Magla? Zbog estetike tvoga auta da rizikujemo nečiju glavu?

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:15 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Konfig, postavila sam ti pdf dokument od putne službe, sve je izdetaljisano u vezi toga.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:16 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 04 Sep 2010, 18:42
Postovi: 40453
Lokacija: SAO Krmine
Jedne prilike sam vidio kako u Hrvatskoj na autoputu posipaju nekakvom plavičastom tečnošću koja ima isti efekat kao pijesak i so, s tim sto ne ostecuje auto.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2004, 10:38
Postovi: 108
Ta plavicasta tecnost ipak nije za nas, mi smo ipak seljaci koji vozimo zaprezna kola i koji ipak vise brinemo o nasim glavama...

@_зока
Ja nisam napisao da se nikad ne posipa pijesak (trebao bi da bude pijesak jer on ne bi ostetio nasa vozila) i so vec sam napisao da se to ne radi kada nema nikakve koristi tj. cak vise steti nego koristi jer i pijesak povecava klizavost ako se ne koristi u pravo vrijeme...

Takodje, zasto se PREVENTIVNO ne koristi na tranzitu/autoputu u BL?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:29 
OffLine
Administrator
Korisnikov avatar

Pridružio se: 15 Nov 2002, 13:51
Postovi: 39410
Lokacija: Месечева икра
Ko kaže da se ne koristi? I nisam jednom naletio na klizav kolovoz, a nije bilo kiše taj dan...Naiđe magla, orosi kolovoz i onda zbog temperature ta rosa zaledi....Što se tiče tečnosti:

Citiraj:
"Mrkonjić putevi" su jedno od rijetkih preduzeća u BiH i Republici Srpskoj koje ima utovarne posipače koje za posipanje kolovoza mogu da koriste tečnost, umjesto soli. Naime, riječ je o tečnosti kalcijum floridu. Međutim, za to još uvijek u Republici Srpskoj i BiH nije donesena uredba da se kolovozna podloga može posipati ovom tečnosti.

_________________
Bubi frubi


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:37 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2004, 10:38
Postovi: 108
To sto mogu, a ne koriste je skoro pa isto kao i da ne mogu, a naravno ko ce da koci ovu zemlju ako nece nasi dragi i nadasve pametni politicari...ja ne znam da li se ta tecnost koristi i u drugim zemljama koje su naprednije od nas i ne znam da li je ona bolja od soli i kako i zasto, ali ako je sve ovo potvrdno, a oni se prave pametni onda nema sta covjek da kaze...


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:48 
OffLine
staromodan
Korisnikov avatar

Pridružio se: 14 Dec 2002, 16:42
Postovi: 13210
Lokacija: Otac Grmec i Majka Kozara:)
englezi napredniji od nas pa koriste pijesak/sitni sljunak i so...druga stvar, drzi se odstojanje.

_________________
"Men have two emotions: Hungry and Horny. If you see him without an erection, make him a sandwich"
--> Diamonds <--


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 13:54 
OffLine
Bič božji
Bič božji
Korisnikov avatar

Pridružio se: 22 Nov 2006, 13:12
Postovi: 11339
Lokacija: PL / BL
Ja sam zakljucao. Zasto? Zato sto mi se moze. I zato sto su Talija i Zoka objasnili zasto je tako kako je.

Talija je napisao:
Pijesak se sipa prije formiranja leda (preventivno sprječavanje poledice). Ledena pokorica se teže stvara kada ima pijeska po asfaltu i lakše se led razbija kada guma naiđe na ledenu pokoricu koja u sebi sadrži sitna zrnca pijeska.


_зока je napisao:
Logika je da se ne čeka da poledi nego da se djeluje preventivno ako se već očekuje smrzavanje u toku noći. Kada zaledi i neko izleti sa ceste kasno je za posipanje.


Ali evo vam pa palamudite.

_________________
Zovem se Miroslav i pravim igračke.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 15:00 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Ja b na prvu rekao da je to kalijum-fluroid, ne kalcijum.
prvi put cujem za Ca varijante. KCl se koristi na nizim temp. od NaCl-a, ali je i skuplji.

Konfig dramis bezveze. Preventiva. I nije avgust, februar je krenuo tek.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 15:12 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 30 Jun 2010, 17:18
Postovi: 4293
Tecnost se koristi u D i F kad so nedaje rezultate.
Problem kod nas je omjer soli i abrazivnog materijala. I granulacija koja je vjerovatno i duplo veca od dozvoljene.
Ne drami covjek bezveze.

_________________
Ne kradi, vlast mrzi konkurenciju.


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 15:24 
OffLine
Pripravnik
Pripravnik

Pridružio se: 19 Avg 2004, 10:38
Postovi: 108
E o tome ja pisem, hvala Bogu da neko razumije, problem je sto kod nas sve moze, sve je odokativno i udri, niko se ne zali i to je to, idemo dalje!
Blago je reci da je granulacija duplo veca od dozvoljene jer niko normalan ne bi dozvolio granulaciju koja bukvalno unistava vozila i veoma je opasna, jedan od razloga zasto je opasna je taj sto i pucanje sofersajbne moze da napravi velike probleme u toku voznje, a ova granulacija bez problema razbija sofersajbne!

Neko predlaze da se drzi odstojanje, pa dobro, to podrazumjeva najmanje 20m da bi bila neka solidna sigurnost od paljbe od vozila ispred, a sta kada prvo vozilo ide brzinom 40-50Km/h gdje je dozvoljeno 80Km/h, a posto je sada policija na svakog koraku ovo veoma cesto vidjam, kolika bi tada kolona vozila bila? I bez ovog drzanja odstojanja svakodnevno nailazim na kolone od 10+ vozila...

@Ташко
Ne dramim ja nista nego sam siguran da se ne radi onako kako treba! I sta ako je februar, zar u februaru nije moguce da bude suv kolovoz? Ako se racuna da je zima idemo da posipamo ceste sa svim mogucim sredstvima kao da je napolju -20 i snijeg od 1m....cudna logika!


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 16:33 
OffLine
Stara kuka
Stara kuka

Pridružio se: 06 Okt 2013, 20:24
Postovi: 4169
Lokacija: Banja Luka
konfig je napisao:
Ne dramim ja nista nego sam siguran da se ne radi onako kako treba!

U BIH se nešto ne radi kako treba?
Ko bi rekao?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 17:24 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
"Preventivno posipanje je potrebno izvoditi zbog sprecavanja stvaranje poledice, prije svega na kriticnim dionicama puta, kao i prije najave snjeznih padavina... Preventivno posipanje treba izvrsiti kada je razvoj klimatskih uslova takav da se sa velikom vjerovatnocom moze ocekivati stvaranje poledice... Preventivno posipanje se vrsi u slucajevima kada je za ocekivati da ce se temperature spustiti ispod nule i da ce zbog toga doci do poledice na vlaznim mjestima (mostovi, osojna mjesta...)

Smjernice za projektovanje, gradjenje, odrzavanje i nadzor na putevima

Sto se tice preventivnog posipanja.

Sam si rekao da je temperatura bila ispod nule. Postoje i pravila o kolicini, tj. gramazi po metru kvadratnom ali sumnjam da ce ti to ista znaciti pa necu ni da trazim. Pride, preventivna posipanja moze raznositi vjetar pa moze doci do lokalnih nakupljanja na kolovozu. Zato se takva posipanja i tempiraju.

Druga stvar, posipa se so. Najcesce NaCl, mijesan sa kalcijum ili magnezijum-hloridom.

Posipa se ili morska ili kamena so. Zavisno od vlasnosti, kategorije puta, bla-bla, najcesci omjeri su
>4mm 10%
2-4 15-40%
0.4/2 40-70%
<0.4 maks. 15%


Sto se tice pijeska i sljunka, nisam nasao jos nasao, ali probacu. Vjerujem da se najvise koristi 2/4 granulacija, pa i 4/8.


I nije to nista sto smo mi izmislili. Vani se koriste naprednije metode, ali i dosta skuplje.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 17:44 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 06 Dec 2006, 11:40
Postovi: 19110
Lokacija: Mare Tranquillitatis
Taško, imaš na onom linku od Puteva, čini mi se poglavlje 3.3.5. ako se dobro sjećam. Piše i o granulatu.

_________________
Slika SlikaKultne teme banjaluka foruma


Vrh
 Profil  
 
PostPoslato: 03 Feb 2015, 17:58 
OffLine
Samo jedan iznad mene
Samo jedan iznad mene
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23 Feb 2010, 08:22
Postovi: 24782
Pu, nisam ni vidio da si okacila link, ja prekucavao :D
Kaze se.... ja citam.

Preporuceni odnos 3/1, pijeska/drobljenog kamena i soli.
Sto opet vjerovatno zavisi od dosta faktora, temperature-vlaznosti-kategorije...
Cak se neki putevi i ne posipaju solju, samo agregat.


Ima granulometrijski sastav za nabavku soli. Na kraju, ista se oprema koristi, vjerovatno su i velicine zrna iste.

_________________
Знају ли вам дједови да сте израсли у љубитеље нациста?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 59 Posta ]  Idi na stranicu 1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC [ DST ]


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu
Ne možete slati prikačene fajlove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Hosting BitLab
Prevod - www.CyberCom.rs